Литература и други изкуства

фюми

Всичко за изкуството

фюми

Мнениеот alvin » Пон Окт 11, 2010 9:12 pm

Нямаме си тема за кино.
Тук може да изсипваме каквото и да е за нови и стари филми, свързани по някакъв начин с фантастиката. И не само.

И така, кхм, аз повличам крак.
Вчера гледах The Daybreakers, вампирска история. Но тъй като изглежда футуристично и са се опитали да обяснят всичко рационално, не е никакво фентъзи.

Изображение

Помня, че едно време четох разказ, в който закачката беше свързана с баланса между вампири и хора, щото ако всеки смуче, няма да останат бледи девици за разцепване. Та и във филма е така - всички са вампири, а донорите не стигат за изхранване. Гладът за вампирите означава деформация и смърт, а техният глад означава тотално изтребление за хората.
Итън Хоук е добрия доктор-вампир, който търси заместител, а Уилям Дефо - шантавият "излекуван" вампир. Има и мацка, прилича на Фамке Янсе от определен ъгъл, ама не е тя :problem:

Без особени претенции, с малко повече червена боя на финала. Заслужава си дори само защото експлоатира вампирската тема без да се цели (само) в 13-годишните момичета.
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Re: фюми

Мнениеот Deckard » Пон Окт 11, 2010 11:21 pm

Гледах го преди няколко месеца и ми хареса. Интересна комбинация от вампирска митология и футуристична антиутопична атмосфера.

Аз съм доста назад с новите филми от тази година, но последния който ми допадна беше "Разпоредителите" ("Repo Men"). Филма има доста стряскаща концепция за мрачното бъдеще и засяга някои интересни философски теми. Е, имаше една съвсем ненужна сцена накрая, но иначе всичко останало беше както трябва. :smile:

Изображение
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Sephiroth » Вто Окт 12, 2010 7:13 am

Гледах ги и двата. Във вампирския намерих за какво да се хвана, за да не се стигне до епичния провал накрая - виж, в Разпоредителите не намерих нещо такова. Излишни кървища, дървена актьорска игра и абсурдна сцена с мацка в голяма бяла стая, представляваща извратена смесица между съблазън и дисекция.

Последно гледах ето това филме:

Изображение

Бледо копие на една от най-великите хорър поредици. Оригинала беше много по-добър и като атмосфера, и като сценично присъствие на героите, и като всичко.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Вто Окт 12, 2010 11:01 am

Кошмар на Елм Стрийт ли е това, какво е?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Вто Окт 12, 2010 11:33 am

Същия. Много му дребни буквите на постера и затова не се види.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Вто Окт 12, 2010 11:40 am

Аз не съм гледал най-новите филми, обаче миналата седмица гледах Дежа ву и бях доста приятно изненадан. Много интересна криминална НФ с добри идеи, драма и екшън, а за капак и любов даже. Накрая прехвърлянето на Дензъл дойде в повече и не беше достоверно, но иначе филмът ми хареса :). Идеята да преследваш някого в миналото чрез директна времева връзка и да предаваш сигнала на приемник, откъдето да ти казват какво става при теб, беше много свежа :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Алекс Белтов » Вто Окт 12, 2010 12:12 pm

РЕПО МЕН - филма не ме впечатли,
НО
РЕПО МЕН - genetic opera - УОУ! Струва си да се гледа ( не един път). С участието на Сара Брайтмън.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Deckard » Вто Окт 12, 2010 2:17 pm

Goa написа:Аз не съм гледал най-новите филми, обаче миналата седмица гледах Дежа ву и бях доста приятно изненадан. Много интересна криминална НФ с добри идеи, драма и екшън, а за капак и любов даже. Накрая прехвърлянето на Дензъл дойде в повече и не беше достоверно, но иначе филмът ми хареса :). Идеята да преследваш някого в миналото чрез директна времева връзка и да предаваш сигнала на приемник, откъдето да ти казват какво става при теб, беше много свежа :).

Това е може би най-добрият филм за пътуване във времето, който съм гледал. Ако ти е интересно можеш да разгледаш тази таблица от английската Уикипедия, която обяснява подробно какво се случва в четирите времеви линии.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/Deja_Vu_Timeline.png
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Goa » Вто Окт 12, 2010 5:58 pm

Брей, постарали са се хората. Аз понеже не гледах през цялото време, не съм хванал, че са чак 4. Колкото до пътуване във времето, има немалко шедьоври и аз поне не мога да кажа кой е най-добър ;). Правен ли е филм по "Краят на Вечността"?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Deckard » Вто Окт 12, 2010 6:18 pm

Goa написа:Брей, постарали са се хората. Аз понеже не гледах през цялото време, не съм хванал, че са чак 4. Колкото до пътуване във времето, има немалко шедьоври и аз поне не мога да кажа кой е най-добър ;). Правен ли е филм по "Краят на Вечността"?

Мисля че не, но има една доста сполучлива нискобюджетна версия на "Гръмна гръм" от Рей Бредбъри.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Goa » Сря Окт 13, 2010 12:25 am

Deckard написа:
Goa написа:Брей, постарали са се хората. Аз понеже не гледах през цялото време, не съм хванал, че са чак 4. Колкото до пътуване във времето, има немалко шедьоври и аз поне не мога да кажа кой е най-добър ;). Правен ли е филм по "Краят на Вечността"?

Мисля че не, но има една доста сполучлива нискобюджетна версия на "Гръмна гръм" от Рей Бредбъри.

Нея май я имам, но не съм я гледал още :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Сря Окт 13, 2010 9:12 pm

Най-хубавия сифи филм който гледах напоследък беше Книжицата на Илай. Експлоатиран сюжет, но пък направен с вкус и стил, абе арт отсекъде. И освен това си падам по антиутопии в киното, на проза не ги харесвам особено.
А най-хубавия не-сифи филм който съм гледал напоследък е Ипман 2 и Ипман: Раждането на легендата. И Истинска история също, своеобразен римейк на Пияния майстор.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Сря Окт 13, 2010 9:50 pm

robinofloksli написа:Най-хубавия сифи филм който гледах напоследък беше Книжицата на Илай. Експлоатиран сюжет, но пък направен с вкус и стил, абе арт отсекъде. И освен това си падам по антиутопии в киното, на проза не ги харесвам особено.
А най-хубавия не-сифи филм който съм гледал напоследък е Ипман 2 и Ипман: Раждането на легендата. И Истинска история също, своеобразен римейк на Пияния майстор.

Ооо, трите филма за Ипман за страхотни, изпълниха ме на макс просто! А това за антиутопиите май ще излезеш прав, че е по-добре да се гледам на филм. Сега чета една антиутопия - авторът е един от световните най-най, страхотни отзиви, филмирана е, и е добре написана, ама въпреки всичко е нещо тегава.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Roland » Сря Окт 13, 2010 11:52 pm

Книгата на Илай не е антиутопия, а постапокалиптика. Иначе съм съгласен, че е много добър. Една от най-добрите фантастики, които АЗ пък съм гледал последно време, беше Пандорум.
Аватар
Roland

Мнениеот robinofloksli » Чет Окт 14, 2010 4:24 pm

Roland написа:Книгата на Илай не е антиутопия, а постапокалиптика.

Едно и също е, не ставай смешен. :problem:
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Чет Окт 14, 2010 5:46 pm

Тези постинги за Книгата на Илай ме изненадват много. Аспид ми разправя половин час за тоя филм и го направи на пух и прах. Според него това е дъното на тоя вид филми. Изреди поне десетина абсурда в сюжета и ме отказа твърдо от гледането :problem: . Аз не че щях да тръгна да гледам - писнало ми е до смърт от катастрофични и посткатастрофични фантастики. Но сега ми става интересно...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Чет Окт 14, 2010 7:08 pm

Не, Робин, ЧУДОВИЩНО различно е, не ставай ТИ смешен :p Едното изисква функциониращо (макар и по неправилен начин) общество. Другото става и с един баща и сина му, както се видя.

Гоа, филмът е много добър на атмосферично ниво и не знам кои са много по-добрите филми от точно "тоя вид", но определено не мисля, че е дъното им.
Аватар
Roland

Мнениеот Deckard » Чет Окт 14, 2010 8:07 pm

На мен самото послание на "Книгата на Илай" ми се видя малко странно и объркващо.

[spoiler] Защо например той не остави Бибилията в онова окаяно и забравено от Бога градче, което очевидно имаше нужда от светъл лъч надежда? Защо да я носи в библиотеката, където вероятно ще събира прах в продължение на векове, преди да бъде открита? А и защо бяха нужни всичките тези убииства в името на една книга, която напълно отрича насилието и отнемането на човешки живот, независимо от конкретната причина. Илай всъщност е просто един безличен куриер, който изобщо не разбира и не изповядва идеалите на своята безценна книга. [/spoiler]
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Roland » Чет Окт 14, 2010 8:57 pm

Спойлерът ти се вижда, тоя форум явно не поддържа. Иначе:

Онова градче се контролираше от его-маниак, който управляваше чрез страх, и рано или късно щеше да се самоунищожи. В библиотеката няма да се изгуби, а ще се запази, докато дойде време, когато може отново да се чете свободно.

Това, че Илай не изповядвал написаното вътре, е дълбоко невярно. В самата Библия е пълно с убийства и старият завет е далеч от милозливостта на новия. В случая иде реч не за нормално мирно общество, към което са насочени идеалите на Християнството, а за свят, катурнал се от ръба на апокалипсис. Илай убиваше, защото беше необходимо.

Също нещо, което не знам разбрал ли си, но Илай беше сляп и Библията му беше Брайлова. Тя затова не свърши никаква работа на хората от градчето.
Аватар
Roland

Мнениеот Deckard » Чет Окт 14, 2010 9:34 pm

Roland написа:Също нещо, което не знам разбрал ли си, но Илай беше сляп и Библията му беше Брайлова. Тя затова не свърши никаква работа на хората от градчето.

Ами да, някакси успях да го разбера, Роланд, но все пак благодаря за допълнителното обяснение! :wink:
Последна промяна Deckard на Чет Окт 14, 2010 9:37 pm, променена общо 2 пъти
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Следваща

Назад към Литература и други изкуства