Литература и други изкуства

ЧЕТЕНО НАПОСЛЕДЪК - 2

Всичко за изкуството

Re: ЧЕТЕНО НАПОСЛЕДЪК - 2

Мнениеот Goa » Съб Яну 15, 2011 1:17 pm

"Generation П" би трябвало да ти счупи главата, ако е първият по-дълъг текст на Пелевин, който четеш.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Вто Яну 18, 2011 3:27 pm

"Generation П" направо не си го представям на български...
Шаркан

Мнениеот Goa » Вто Яну 18, 2011 5:19 pm

Ами аз го четох на български и мисля, че преводът беше много добър. Във всеки случай ми потроши главата - и с това, че по прекрасен начин обяснява много неща от сегашната реалност, които аз самият си мисля и представям, но не се сещам как да опиша.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Вто Яну 18, 2011 5:58 pm

Почудих се къде да го служа това и реших тук: една мисъл, преписана от познат в Туитър (не знам чия е):

Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.

(Никой не може да се върне назад и да даде ново начало, но всеки може да започне днес и да сътвори нов край.)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Съб Яну 29, 2011 1:47 am

Най-накрая се наканих да напиша нещо за Москва - Петушки :rolleys:

Препоръчвам я на всеки, който някога се е кефил на стил на писане и/или на хубаво напиване.
99% гаранция, че ще я прочета пак. Някога.
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот thorn » Нед Яну 30, 2011 10:24 am

The Sad Tale of the Brothers Grossbart на Jesse Bullington.
Аватар
thorn

Мнениеот Roland » Съб Фев 05, 2011 7:47 am

Приключих Home Fires на Джийн Улф.

Ревю в блога
Аватар
Roland

Мнениеот thorn » Нед Фев 13, 2011 9:07 pm

Прочетох Arslan на M.J. Engh, остави ме със смесени чувства. Почвам The Folding Knife на K.J. Parker.
Аватар
thorn

Мнениеот thorn » Пон Фев 21, 2011 12:04 am

Започвам The Dervish House на Ian McDonald.
Аватар
thorn

Мнениеот Roland » Пон Фев 21, 2011 9:01 am

Добре де, можеш с повече от едно просто изречение все пак. А Макдоналд смърди.
Аватар
Roland

Мнениеот thorn » Пон Фев 21, 2011 5:02 pm

Roland написа:А Макдоналд смърди.

Конкретно с тоя роман или въобще? Щото смятам в зависимост от впечатленията си от The Dervish House да реша дали ще пробвам другите му неща.
Аватар
thorn

Мнениеот Roland » Пон Фев 21, 2011 7:21 pm

Конкретно с тоя и въобще. И разбира се не смърди изобщо, аз се лигавя. Просто пише много майсторска проза, която не работи за мен изобщо. Виж ми ревюто на тая книга и прецени сама. Аз я изчетох насила, други се кълнат в нея. Чел съм му и 3/4 от Desolation Road и просто ми доскуча. Интересни идеи и нула ангажираност на ниво сюжет или герои.
Аватар
Roland

Мнениеот alvin » Нед Фев 27, 2011 3:41 pm

"Вирт" на Жоро Малинов. След фийнала възникват много въпроси, но като разказвач на изгнила футуристична София няма грешка!!!
Аватар
alvin

Мнениеот Трип » Пет Мар 04, 2011 6:59 pm

Разкази от Иън Макдоналд. Сега чета Verthandi's Ring. Много бароков, изобретателността на езика ми напомня Янчо Чолаков. Ако някой си е паднал по момента с описанието на Прокудените в Хиперион и ако може да чете ДОБРЕ на английски, може да му го метна
Трип

Мнениеот alvin » Пет Мар 04, 2011 10:59 pm

"Червей под есенен вятър" на Любо Николов. Прочетох половината и... :yawn: .. какво да кажа... ВСЯКА една книга-игра на Колин Уолъмбъри е по-добра от това.. :shh:
Аватар
alvin

Мнениеот bogdanov » Съб Мар 05, 2011 12:30 am

alvin написа:"Червей под есенен вятър" на Любо Николов. Прочетох половината и... :yawn: .. какво да кажа... ВСЯКА една книга-игра на Колин Уолъмбъри е по-добра от това.. :shh:

Алвин, лично предложение. Сложи си една граница от 2000-та година и не слизай надолу. Така няма да се разочароваш от книгите, а ние от тебе.

П.С. Книги игри не съм чел, но Червеят е едно от най-добрите неща на Любо. Нива над Къртицата и в личната ми класация по-добро и от 10 праведник. Толкова поезия има в тази книга /не само в хайкутата/, а и някога идеята за Мпеците беше революционна.
Всъщност възможно е да е безнадеждно остаряла. Аз я гледам с други очи.
bogdanov

Мнениеот alvin » Съб Мар 05, 2011 2:44 pm

Абе, Богданов... Не е необходимо да продавам мнението си, т.е. - няма никакво значение дали те разочаровам с него или те очаровам, или те хвърлям в потрес и размишления. Просто го има.

Идея в първата половина на книгата няма. Стилът е... не се чете. Тежко и необразно.
Никога не съм мислил, че ще напиша това за Л. Николов, но...

Ама имало там едни революционни идеи, ама май вече са безобразни остарели. То не се чете!..
Аватар
alvin

Мнениеот alvin » Нед Мар 06, 2011 11:57 am

С чиста съвест си връщам част от лошите думи за "Червей под есенен вятър" на Любо Николов. Прочетох я. Идея има и аз не искам да я обсъждам - хубава, лоша, стара, нова, има я, - а и във втората половина на книгата разказвачът е Ок. Т.е. - там няма от какво да се оплаче човек.
Разбирам дилемата на автора, която той споделя в началото - дали да редува главите от двете коренно различни гледни точки или целият неясен адвенчър да е в началото, а обяснението и изборът - в края. Е, избрал е "блоковото" разпределение - според мен така човек може да остави книгата по-лесно.
Въпреки естеството на приключенията на Грем Троол в началото - прекъсвания, загуба на памет, странни обрати и т.н., смятам, че Николов може да пише по-добре. Има десетки страници, в които човек (който може и да е луд) побеждава чужд разум с ума си... това беше трудно за четене.
После - Ок е.

Не всички книги-игри на Колин Уолъмбъри са по-добри от тази, но някои - със сигурност :rolleys:
Аватар
alvin

Мнениеот alvin » Пет Мар 11, 2011 10:59 pm

Прочетох Несъществуващият Вирт на Жоро Малинов.
Ами, какво да кажа?.. Не знам защо за него не се говори още, и повече, и много? Толкова добър, че чак изненадващо..
Аватар
alvin

Мнениеот Sephiroth » Съб Мар 12, 2011 1:06 am

Несъществуващият и Хакери на Генома са наистина страхотни, уникално добри творби, размазах се докато ги четох. Виж, самата повести "Вирт" не успя някакси да ме грабне - защо, не знам...
Аватар
Sephiroth

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства