Литература и други изкуства

Трон: Заветът. Мнения, отзиви

Всичко за изкуството

Трон: Заветът. Мнения, отзиви

Мнениеот Zvezdichko » Съб Яну 22, 2011 12:14 pm

Не съм особен почитател на киберпънка (или както е модерно да се казва напоследък - сайбърпънка).

Но пък рекламите на филма ме накараха да си надяна очилата в Арената и да го гледам...

Интересно ми е вие дали сте гледали и как сте реагирали. Понеже знам, че принципно от толкова фантастика сте доста по-критични от другите, та ми е интересно.

Аз после ще кажа :)
Моята фантастична повест "Сред пясъците на Саркания":
https://sandsofsarkania.wordpress.com/
Zvezdichko

Re: Трон: Заветът. Мнения, отзиви

Мнениеот bogdanov » Съб Яну 22, 2011 12:35 pm

Като излезе първия го гледах със зяпнала уста в едно видеоклубче.
Тук обаче вече нищо /освен няколко любими актьора/. Ефектите не са "ВРЪХТЪ", има ги и по други места, а сценария беше повече от зле. Даже и битки нямаше като хората, а в първия имаше доста.
bogdanov

Мнениеот Zvezdichko » Съб Яну 22, 2011 12:44 pm

Мда, посредствена бозица...

Ние с моята приятелка се изкефихме на някои 3Д сцени, но сигурно то е щото много не сме ходили на 3Д кино...

Имам чувството, че ако изгледам 100 филма, тоя Трон ще ми се стори абсолютен боклук
Моята фантастична повест "Сред пясъците на Саркания":
https://sandsofsarkania.wordpress.com/
Zvezdichko

Мнениеот bogdanov » Съб Яну 22, 2011 12:55 pm

Трон е първия филм, в който има компютърна анимация. Ти знаеш ли ония години, всъщност ти тогава си раждан, ама да се говори за филм и компютър в едно изречение беше революция. Сега по-скоро обратното е интересно.
bogdanov

Мнениеот Morwen » Съб Яну 22, 2011 1:54 pm

Ми приятно, но почти детско филмче. Юношеско, както се казваше едно време. Има какво да те държи заинтересуван, докато го гледащ, но след филма не ти остава нещо особено. И сценарият беше клишето на клишетата, но визуално имаше попадения. Само идеята с изомордните алгоритми си струваше.
Аватар
Morwen

Мнениеот Йордан Янков » Съб Яну 22, 2011 2:13 pm

Morwen написа:Само идеята с изомордните алгоритми си струваше.

Какви алгоритми? :silent:
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Morwen » Съб Яну 22, 2011 3:47 pm

Ми, такова, изоморфни, ама д-то и ф-то са едно до друго на клавиатурата :redface:
Аватар
Morwen

Мнениеот Йордан Янков » Съб Яну 22, 2011 4:37 pm

Morwen написа:Ми, такова, изоморфни, ама д-то и ф-то са едно до друго на клавиатурата :redface:

Ааааа, ясно :) Ама кажи все пак какви са тези изоморфни алгоритми, че ми стана интересно :)
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Яну 23, 2011 11:36 am

Бях писал преди близо 2 години за снимащото се продължение на "Трон".
Криза е, нужни са свежи инвестиции. Някоя компания иска да налее в бизнеса си, да речем един милиард долара. Има ги. И повече даже. Но те са в черни каси, и са от укриване на доходи, контрабанда или нещо друго, което да пречи на легализирането им.
Какво прави тогава такава компания в чистия случай (най-често – чрез посредници, де)?
Търси бранш, който да позволява висока, но трудно проследима възвращаемост на средствата. Шоу бизнесът и киното са тъкмо такива. И налива пари в губещ проект. За по-сигурно – обикновено избира някой по-неопитен изпълнител. Доказано талантливият току-виж взел, че наистина се справил. Докато неопитният може да бъде поставен в зависимост и за в бъдеще. Всъщност – това се прави и у нас: помните ли кога дойде бумът на чалгата? Правилно – непосредствено след узаконяването на бизнеса на групировките. Сега ако се вярва на рекламата, във всеки дом денонощно кършим кючеци и всяко семейство си купува поне един нов чалгарски диск в седмицата. Това, разбира се, не е така, но парите идат, печалбите са огромни. Е, сега… те са основно от контрабанда, но шоу бизнесът ги пере. Парите са по-малко, но схемата е същата. А печалбите се докарват от калема – има си и схеми за това, но те нямат нищо общо с киното или фантастиката.
Та значи:
1. Да хванеш режисьор, който още не е направил нито една пълнометражна продукция.
2. Да му поръчаш римейк, продължение или каквото и да било на веднъж провалил се филм.
3. Като при това му изсипеш един от най-високите бюджети в историята на киното

Та филмът определено не си струва парите!
Нито гледането.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Пон Яну 24, 2011 12:20 pm

exPesho написа:
Ааааа, ясно :) Ама кажи все пак какви са тези изоморфни алгоритми, че ми стана интересно :)

Изоморфните алгоритми са самозародили се програми, които системата във филма смята за несъвършени и отклонения от плана й, но създателят й намира за велико творение на природата (ако такъв само зародил се разум може да се нарече така) и ключ към науката, философията и т.н.

Ивайло, първият Трон не е провал, а абсолютно култов филм за времето си. Постига умерен успех с двойна възвращаемост от билети и добри приходи от франчайз. А в момента сигурно всичко в тийн възраст е отишло да го гледа, както и всичко, което е израсло с първия Трон, има логика да има приходи. Хубава теория развиваш, но в случая не е подплатена.
Аватар
Morwen

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Яну 24, 2011 1:50 pm

Morwen написа:Ивайло, първият Трон не е провал, а абсолютно култов филм за времето си. Постига умерен успех с двойна възвращаемост от билети и добри приходи от франчайз. А в момента сигурно всичко в тийн възраст е отишло да го гледа, както и всичко, което е израсло с първия Трон, има логика да има приходи. Хубава теория развиваш, но в случая не е подплатена.

Провал е. Защото не оправдава надеждите на създателите си. Не получава нито "Оскар", нито каквато и да било друга награда, която да засили интереса към него. А двойна възвращаемост на вложени средства за Холивуд не е кой знае какво постижение.
При всички положения обаче продължението му не струва бесните пари, които са обявени за вложени в него, а Косински няма нито един пълнометражен филм до този момент - как да не е подплатена теорията ми?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот ogonommo » Пон Яну 24, 2011 6:13 pm

Morwen написа:
exPesho написа:

Изоморфните алгоритми са самозародили се програми, които системата във филма смята за несъвършени и отклонения от плана й, но създателят й намира за велико творение на природата (ако такъв само зародил се разум може да се нарече така) и ключ към науката, философията и т.н.

Сигурно тези "изоморфни алгоритми" са били вдъхновени от полиморфизма при класовете, но сценаристите са искали да звучи по-ново, та затова. Не съм ги гледал и двата филма; заради повдигането на темата може да пробвам първия "Трон", но не съм сигурен дали ще приложа същото към новия, въпреки че харесвам "eye candy"-тата.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Morwen » Вто Яну 25, 2011 11:28 am

Ивайло, има концептуална разлика между умерен успех, разочарование и провал.
Филмът няма как да е провал, след като въобще е реализирал печалби. В допълнение на това има и статут на култов филм и сума ти приходи от видео касети, двд-та и франчайз, продължаващи да текат и досега. А за Оскар има претенции само за ефектите, но тогава компютърните още се броят за измама:) А това, че са пуснали дебютант няма как да е доказателство за световен заговор. Да, има логика това, което казваш. Още десет различни обяснения биха имали логика.

ogonommo, просто се настрой че гледаш хубав детски филм:) И имай предвид, че ефектите на първия сега не са особено чудо...
Аватар
Morwen

Мнениеот Goa » Вто Яну 25, 2011 2:27 pm

Окачествяването на нещо като провал носи субективна ядка, така че всеки може да е прав за себе си. Ако се гледат само приходите, това изобщо не е критерий. Мисля, че няма обективни критерии. (Абе то има, но на нас не ни харесват ;).)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Morwen » Вто Яну 25, 2011 2:56 pm

Диляне, със сигурност има елемент на субективност. Само че провал е една много силна дума, за която се изисква силна обосновка. И това не може да се каже за филм, който хем е спечелил много пари, хем е бил обожаван от купища фенове. Сигурно може да е бил частично разочарование и т.н., но за да е провал му трябва доста повече.
Извинявай, ако аз кажа, че някой от членовете на клуба е провал, защото не си е продал произведенията в петцифрени тиражи в поне десет страни, ще ме насметете, и то с право, нали? И тогава провалът няма да е толкова субективна категория:)
Аватар
Morwen

Мнениеот Goa » Вто Яну 25, 2011 4:40 pm

Хм, щом казваш :wink:
Закъде сме без силните думички, а? :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Яну 25, 2011 8:31 pm

Добре, де - явно имаме разногласия относно значението на понятието "провал". Но поне сме единодушни, че първият "Трон" е далеч от понятието "шедьовър" и още по-далеч - от "явление".
Но оспорвайки едниния довод единствено на основание тълкуванието на термина, пропускаш двата други. Щото едни хора дадоха 230 млн. на Камерън, но на изхода се получи шедьовъра и явлението "Аватар". Други хора пък дадоха почти толкова на Косински - а се получи постна и безсолна история с посредствена режисура и еднопластов сценарий. А фразата "Докажете, че сте ми верни и аз няма да ви подведа!" ме разсмя искрено - на сценариста явно не му е достигнало въображение сам да измисли нещо оригинално и запомнящо се, та е цитирал Хитлер от речта му пред конгреса на нацистката партия в Нюрнберг през септември 1934 г. Та тази ли лента струва колкото "Аватар"?
И другия довод: а, бе... кой е тоя Косински? До този момент той няма нито един пълнометражен филм. Ами че то даже балдъза ми, която следва кинорежисура в САЩ, има повече късометражни филми от него.
Как мислиш - нормално ли е един от най-високите бюджети в цялата история на киното като жанр да бъде даден на дебютант? М?
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Вто Яну 25, 2011 11:47 pm

Що бе, първият "Трон" се смята за явление :lolno: . Питай старите кучета като Генерала или Наско. А ако питаш мен, "Аватар" си е провал в почти всяко отношение :lolno: Има много филми с не по-лоши природни красоти, които струват 1% от цената на "Аватар"...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Яну 25, 2011 11:55 pm

Goa написа:Що бе, първият "Трон" се смята за явление :lolno: . Питай старите кучета като Генерала или Наско. А ако питаш мен, "Аватар" си е провал в почти всяко отношение :lolno: Има много филми с не по-лоши природни красоти, които струват 1% от цената на "Аватар"...

Да, ама какво явление - това пък ти ги питай! :problem:
Шото първият "Трон" е замислен и реализиран тъкмо с целта да се покажат възможностите на компютъра в киното. То и рекламата му беше такава: не "Вижте една спираща дъха история", а "Вижте какво може компютъра!".
Виж приходите на "Аватар". Има ги в уикито.
Видя ли ги?
Ха, сега си погледни и в портфейла!
Забелязваш ли някаква разлика?
Как ще е провал? :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Сря Яну 26, 2011 12:07 am

Казах "в почти всяко отношение" :lolno: . Виждам и мерцедесите и джиповете на чалгаджийките - това спасява ли ги от окачествяването им като "човешки провал" :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Следваща

Назад към Литература и други изкуства