Литература и други изкуства

Стихосбирка с въображение

Всичко за изкуството

Re: Стихосбирка с въображение

Мнениеот Ивайло Иванов » Сря Фев 16, 2011 5:07 pm

— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 6:02 pm

благодаря!

потърси песните на Сличенко (на неговия сайт, три албума се свалят безплатно) - ще те впечатли, ако преди не си го слушал.
Шаркан

Мнениеот Roland » Сря Фев 16, 2011 6:39 pm

Гоа, друже, с риск да изгрубея неконтролируемо - научи първо ЕДИН чужд език барем, пък тогава приказвай за метода на сравнението, моля ти се...
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Сря Фев 16, 2011 7:24 pm

Колко добре да го науча? :problem:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Сря Фев 16, 2011 8:43 pm

На ниво роден.
Аватар
Roland

Мнениеот Трип » Сря Фев 16, 2011 8:45 pm

Стихосбирката ми „Топлото ключе на живота” вече е преместена при свободните заглавия в e-knigi.net.

Не може да се изтегли
Трип

Мнениеот Goa » Чет Фев 17, 2011 9:09 am

Roland написа:На ниво роден.

Е ти директно зачеркна като читатели 99.9% от населението :sick: Пък не знам и за критиците...
Изобщо не е нужно това.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Чет Фев 17, 2011 1:13 pm

Изчетох я /бях обещал/.
Жанрът /с известни приближения/ бих определил като импресия, но някои произведения определено са "вертикална проза".
Малкото произведения, в които е гонена рима и ритъм, са в така наречените елементарни рими - реката, водата и тнт...
Личи си липсата на редактор - има някои излишъци по произведения и не съвсем равностойно подреждане на произведенията в книгата.
Има и интересни моменти, като цяло става за четене, но си е типичната дебютна стихосбирка с всичките и слабости.
Нищо над нивото на "Унимо". Подобни книги се издават, когато авторът започне да мисли вече за "Събрани съчинения".

На този фон заигравката с Гиймън звучи смешно, защото той дори и в превод звучи по-поетично. Сравнение със стихосбирката на Мартин - ами няма сравнение. И при Мартин имам какво да се дяла, но там и поетичната форма и образите са много по-силни.

Това накратко. Според мен авторът приема тази книга лично, като едно тефтерче със спомени и надали би я редактирал сериозно.

Картините на А. Славов. Винаги съм възприемал /а и като цяло е фирмена политика/, че поезията не търпи цветни илюстрации, а в общи линии основно графика, тъй като това оставя простор на въображението на читателя. Картините, в случая, нямат пряка връзка с текста, а на някои места цветовото внушение се разминава с минорността на текста.
Но това, като цяло, са бели кахъри.
Симпатична книжка като цяло, стига автора да не проявява сериозни претенции за някакво качествено ниво. Бих му препоръчал една добра книга за стихосложението, но той вероятно е чел достатъчно.
bogdanov

Мнениеот Трип » Чет Фев 17, 2011 1:32 pm

Абе,... римата и ритъмът (в класическия смисъл на тази дума) не са единствените фактори да наречеш нещо "поезия". Иначе, Диляне, айде да не е на ниво роден, но да е на ниво, достатъчно високо, за да можеш да получаваш естетически впечателения от текста.
Трип

Мнениеот bogdanov » Чет Фев 17, 2011 1:49 pm

Трип написа:Абе,... римата и ритъмът (в класическия смисъл на тази дума) не са единствените фактори да наречеш нещо "поезия". Иначе, Диляне, айде да не е на ниво роден, но да е на ниво, достатъчно високо, за да можеш да получаваш естетически впечателения от текста.

Не естествено, както се казва в математиката - са необходимо, но не достатъчно условия.
bogdanov

Мнениеот Трип » Чет Фев 17, 2011 2:40 pm

Еми, не са и необходимо условие.
Ритъмът в свободния стих по принцип не почива на стъпки, а рима естествено няма. Но както и да е. От това, което видях от стихосбирката, има *опити* за рима и ритъм, но особено второто на места се влачи ту насам, ту натам като котка с пречупен гръбнак.
Трип

Мнениеот Goa » Чет Фев 17, 2011 8:56 pm

За поезията особено силно важи правилото "на вкус и цвет товарищи нет", тъй че... не знам, аз винаги се затруднявам да изляза извън усещането, извън чувството, което ми дава едно стихотворение, и да коментирам съдържание и смисъл, дори ритъм и рима (въпреки че те са свързани пряко с усещането). Аз например не обичам белия и свободния стих, но това не значи, че няма купища такива страхотни стихотворения.

А иначе мога да получавам естетически впечатления на 3 езика от художествен текст (някъде наоколо наскоро цитирах стих от Есенин) и мисля, че българският език е много подходящ за поезия (а руският дори още повече), макар че много зависи и от уменията на самия автор - много повече, отколкото в прозата. Нямам под ръка статистика, но мисля, че в малка България има толкова много страхотно добри поети на фона на цялата простотия и мизерия, че за мен това е явление, сравнимо с чудо. И дори да търсиш целенасочено, може цял живот да не попаднеш на някои от тях.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Чет Фев 17, 2011 9:38 pm

Goa написа:мисля, че българският език е много подходящ за поезия (а руският дори още повече)

Тюх, туй пусто русофилство наследено от комунизма значи... Кажи, че българският е по-добър от руския бре :shifty:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Чет Фев 17, 2011 10:00 pm

Не става въпрос за русофилство - просто руският позволява конструиране на такива изрази, че ум да ти зайде :lolno: Пък и това не е опит за сравнение, хехе :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 18, 2011 12:13 am

Goa написа:... просто руският позволява конструиране на такива изрази, че ум да ти зайде

Истина е! Българският език е подходящ за ритмика, но руският е много по-комбинативен, и по-богат словесно, което в поезията го прави много, ама много по-изразителен. А в прозата тази комбинативност е просто задъжителна, защото руският пък не съвсем изпипан откъм времената. В това отношение аглийският е почти пълната му противоположност.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Morwen » Нед Фев 20, 2011 4:34 pm

alexandrit написа:Честна дума: най-късно през този уикенд аз ще отговоря изчерпателно по казуса с Нийл Геймън.

Уикендът клони към свършване... уви, така искам още няколко почивни дни...
Аватар
Morwen

Мнениеот alexandrit » Нед Фев 20, 2011 6:33 pm

Пролетта наближава все повече, соковете в дърветата се раздвижват все по-напористи, а пък мартениците греят почти на всеки ъгъл. Не остават настрана от природата и някои отечествени фантасти. Например аз вече подготвям своята стихосбирка № 2 с работното засега заглавие „Още: насипни”. В нея ще има и едно автоинтервю – ето откъс от него.

В.: Господин Карапанчев, на финала не мога да ви спестя следния въпрос: наистина ли ваши стихове бяха преведени на английски и стигнаха до световния ас на фантастиката Нийл Геймън?

О.: О, да, разбира се, че наистина. Наистина... но в един паралелен свят, където българският фантаст може да си заплати за подобен превод, а някоя суперзнаменитост отвъд океана да му отдели малко внимание. Впрочем нека покажа и още карти. На практика десетината реда от Геймън (включени в задната корица на стихосбирката ми „Топлото ключе на живота”) представляват скромна литературна мистификация. Действително аз съм твърде далеч от такива бележити мистификатори на перото като Джеймс Макферсън, Иван Гологанов с „Веда Словена” или Ромен Гари... Просто исках без никаква комерческа цел да напипам – и то под друг ъгъл! – пулса на читателския интерес, а пък и Ангелът на нестандартното ме изкуши много силно. Добре, признавам си тоя човешки грях.

В.: Тогава може би е уместно да приключим тази тема с една усмивка?

О.: Смятам, че някоя усмивка накрая чувствително би омекотила епатажа. Хайде, така да бъде. Цитирам последните две изречения на Нийл Геймън, чийто горещ почитател съм не от вчера: „Ако ние, днешните англо-американци, можехме да пишем поезия като вас, българите, отдавна да сме кацнали на Марс. И то не само както класиците Едгар Бъроуз и Рей Бредбъри... :)

В.: Вместо довиждане да ви попитам: защо все пак избрахте такава рядка форма – автоинтервю?

О.: Защото вярвах, че ще имам достатъчно търпение и такт да си задам интересни въпроси и после да им отговоря от сърце и ум.
Аватар
alexandrit

Мнениеот Ивайло Иванов » Нед Фев 20, 2011 7:25 pm

Изображение
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Roland » Нед Фев 20, 2011 8:03 pm

Една така излишна мистификация...
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Нед Фев 20, 2011 8:53 pm

Не е излишна - ако я нямаше, нямаше да има никакви постинги в тая тема :lolno:
Аватар
Goa