Литература и други изкуства

Стихосбирка с въображение

Всичко за изкуството

Стихосбирка с въображение

Мнениеот alexandrit » Пон Фев 07, 2011 7:59 pm

В нашата литература стихосбирките с изцяло фантастична поезия са голяма, много голяма рядкост. Към тях може да се причисли и „Топлото ключе на живота” от Александър Карапанчев, публикувана неотдавна от новото издателство за електронна словесност „е-Книги” (http://e-knigi.net).

Книгата „Топлото ключе на живота” съдържа предговор от известния литературен критик и писател Георги Величков, 74 фантастични (по жанр) стихотворения и една „Поема за алабаша”. Освен това тук са включени интервю с Александър Геров – на тема що е то фантастична поезия – и рекламен анонс за предстоящата антология с такава поезия „Фантастихия”, чиито съставители са Атанас П. Славов и Александър Карапанчев.

Стихосбирката е илюстрирана с 15 компютърни графики от Атанас П. Славов, които придават допълнителна атрактивност и многоцветност на книгата.

Ето и текста, поместен на нейната четвърта корица.

Из е-писмо до автора от 20.10.2010:

Любезни колега Карапанчев!

... Не от вчера знам, че стиховете са нещо чупливо.

Но след като прочетох вашата сбирка „Топлото ключе на живота” (поздравления за хубавия превод!), аз стигнах до още няколко извода – все различни и все интересни.

Един от тях е: ако ние, днешните англо-американци, можехме да пишем поезия като вас, българите, отдавна да сме кацнали на Марс. И то не само както класиците Едгар Бъроуз и Рей Бредбъри...

С цялото ми уважение: Нийл Геймън

Минеаполис, щатът Минесота

Не е alexandrit? Търсете повече >>
Утрото му е зелено, а вечерта - червена.
Аватар
alexandrit

Re: Стихосбирка с въображение

Мнениеот bogdanov » Пон Фев 07, 2011 9:20 pm

Хъм, тази книга има ли я за отделно закупуване, освен общия абонамент.
Билигнва ли е или това е само българското издание.
Кой е преводачът НА английски. Добри преводачи на този език /а камо ли на поезия/ се търсят под дърво и камък.

П.С. Прав е Гиймън - американската поезия е на отвратително ниво. Уитмън в България би класиран за среден поет.
bogdanov

Мнениеот Йордан Янков » Пон Фев 07, 2011 9:24 pm

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Roland » Вто Фев 08, 2011 7:21 pm

Възможно ли е някой да пусне писмото на Геймън в оригиналния му вид на английски?
Аватар
Roland

Мнениеот bogdanov » Вто Фев 08, 2011 7:58 pm

Възможно ли е да видим и преводът пратен на Геймън. Това, което прочетох за Алабаша, с извинение е "вертикална проза". А Геймън е харесал нещо... иска ми се да го видя.
bogdanov

Мнениеот Трип » Сря Фев 09, 2011 12:39 pm

Изказването за американската поезия ме хвърли в пълно недоумение.
Трип

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Фев 10, 2011 12:42 am

Ценя Уитман, но ако го сложите редом с някои негови съвременници от типа на Гьоте, Рембо и Бодлер - на техния фон той просто се губи.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Фев 10, 2011 8:45 pm

... а като си спомниш и за Беранже, Хайне и Ленау - съвсем забравяш за американския им съвременник. Факт е, че Уолт Уитман е най-голямата поетична гордост на САЩ, но съпоставен с европейските си съвременници, образът му става несравнимо по-скромен.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Чет Фев 10, 2011 10:27 pm

Уитман е поет-космист, той е специален случай. Някак е по-близък до фантастите от обичайното. А и в тази тема явно става дума за българска поезия - не е уместно да се обръща в запалянковщина, нито има значение какво е казал Геймън в оригинал или как звучат стиховете на Сашо на английски :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Roland » Чет Фев 10, 2011 10:58 pm

Никаква запалянковщина, просто искам да видя оригиналното писмо. И не виждам нищо лошо в това да се види на базата на какво е написано.
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Чет Фев 10, 2011 11:50 pm

Под запалянковщина имах предвид изказванията в сравнително-обобщителен тон :). А за английските текстове издателите си решават дали да ги предоставят.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Трип » Чет Фев 10, 2011 11:56 pm

@ Дилян: Изцяло съгласен с първото изречение :) Всъщност, аз с коментара си имах предвид, че недоумявам вкарването на американските и българските поети в класации и йерархии. Просто противоречи на целия принцип, на който функционира литературата ...
Трип

Мнениеот bogdanov » Пет Фев 11, 2011 1:33 am

Goa написа:Уитман е поет-космист, той е специален случай. Някак е по-близък до фантастите от обичайното. А и в тази тема явно става дума за българска поезия - не е уместно да се обръща в запалянковщина, нито има значение какво е казал Геймън в оригинал или как звучат стиховете на Сашо на английски :).

Goa, пак почна да изпълняваш поръчки, като подкупен съдия. За Карапанчев като човек съм чувал само добри неща, но нивото на литературните му способности е известно.
Рекламният текст на Гиймън си е яко изхвърляне.

Въпросите които се задават са два:
Действително има ли такова писмо и ако има, на базата на какъв точно текст е написано.
Констатацията на Гиймън е вярна. В Щатите имат много добро мнение за нашата поезия, говорил съм доста с носителят на Пулицър Уйлям Мередит и приятелят му Хартрайт по темата.
Вторият въпрос е - ако това писмо е истина, кой е преводача, който превежда толкова добре на английски. Аз имам доста работа за него, а и вероятно не само аз.
Подобни рекламни изцепки имаше и Пощаков, но там се разбра истината - добър избор на съавтор.

П.С. Ако това е чисто рекламна тема, по която не се очакват обсъждания - обозначавайте го по някакъв начин.
П.П.С. След целия скандал с бургаската "поетеса" все още ли е активен проекта "Фантастихия"?
bogdanov

Мнениеот Мартин » Пет Фев 11, 2011 9:54 am

"П.П.С. След целия скандал с бургаската "поетеса" все още ли е активен проекта "Фантастихия"?"

Хайде, стига глупости!
Какъв скандал, какви пет лева... как така се оказа, че всички са си купили и прочели бургаската поетеса... а поетесата видяхте ли я? а чухте ли я? Това е поредната купчина лайна.
И тя няма нищо общо с Фантастихията. Меракът, с който се обсъжда нещо невидяно и непрочетено е повече от странен.

Да се обсъжда рекламния текст на Сашо Карапанчев мога да го разбера; ама как пък тук не се намери поне един, който да каже нещо за самата стихосбирка, т.е. да покаже, че я е прочел.
Мартин

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 11, 2011 10:02 am

Goa написа:Уитман е поет-космист...

... а Бодлер не е, така ли?

Goa написа: ...той е специален случай. Някак е по-близък до фантастите от обичайното.

Виж сега - предлагам ти по-емпирично обяснение: Уитман е поет-американец. Някак е по-близък до американците от обичайното. И тъй като повечето фантастика, като започнем още 40-те и 50-те години е именно американска, съвсем естествено е, когато авторът потърси опора или вдъхновение в поезията - да се обърне към американски поети. И първият под ръка им е най-известния американски такъв - Уолт Уитман. Бредбъри даже нарича цял сборник на негово стихотворение.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Йордан Янков » Пет Фев 11, 2011 10:28 am

Хм, наистина, никой нищо не казва за самата поезия, а само се говори за реклама, кой е по-по-най и т.н. Всъщност Одисей спомена, че нивото на Карапанчев като автор било известно, но кой го е известил това ниво, как се мери ниво в поезията - аз не знам. Признавам си, не съм такъв разбирач и затова само действам на принципа - харесва ми/не ми харесва. Ама поне прочитам това, за което се говори. На мен стиховете на Сашо ми харесват.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот bogdanov » Пет Фев 11, 2011 10:52 am

Мартин написа:"П.П.С. След целия скандал с бургаската "поетеса" все още ли е активен проекта "Фантастихия"?"

Хайде, стига глупости!
Какъв скандал, какви пет лева... как така се оказа, че всички са си купили и прочели бургаската поетеса... а поетесата видяхте ли я? а чухте ли я? Това е поредната купчина лайна.
И тя няма нищо общо с Фантастихията. Меракът, с който се обсъжда нещо невидяно и непрочетено е повече от странен.

Да се обсъжда рекламния текст на Сашо Карапанчев мога да го разбера; ама как пък тук не се намери поне един, който да каже нещо за самата стихосбирка, т.е. да покаже, че я е прочел.

Тъй като са копирали и една графоманка с доста връзки, тя ще докара нещата до съд. Темата е интересна като казус. Книгата не е продавана, както се обясни - подарена е една бройка на една журналистка от Карнобат, която е познала някои стихове, сканирала е книгата и се почна разпознаването. Има доста теми по съответните места, да не разводняваме тази. Приликите с Фантастихията са повече от много, както се видя 100 бройки тираж не са оправдание.
П.С. Изчетох "Поема за алабаша". Бях решил да си купя книгата /рекламата е много добра/, но поемата ме отказа. Поезията на Карапанчев е била прилична за ония нежни и носталгични 70 години.
bogdanov

Мнениеот Morwen » Пет Фев 11, 2011 12:10 pm

Ок, нека и аз да кажа. Когато твърдиш, че имаш толкова добър превод на поезия, че световно известен автор се е впечатлил от нея е нормално да го споделиш, най-малкото за да се похвалиш. Също така, когато писмото, което си цитирал съдържа някои малко странни изрази и човекът славослови всички български поети заради един прочетен поет, може би е нормално човек да се замисли.
Аз нямам предубеждения към г-н Карапанчев и нямам намерение да правя някакви обобщения за нивото му. Имама съмнения конкретно към писмото, които от издателството много лесно могат да оборят. И всички ще сме доволни - аз, че обикновените талантливи хора също могат да достигнат до известните, издателството - че са променили един скептик.
Аватар
Morwen

Re: Стихосбирка с въображение - офф

Мнениеот Мартин » Пет Фев 11, 2011 12:59 pm

Богданов, по същество в случая с бургаската мома ще се води дело за плагиатство, т.е. за това, че е нарушен елемент от авторското право, свързан с посочване на името на автора. Ако някой е чак такъв мазохист - нека води дело за имуществените и неимуществените вреди, които е претърпял от това нарушение. Естествено - по-лесно е да се тръби в медиите, защото така много анонимни хорица ще си видят имената на вестник и муцуните по телевизор :) Няма лошо...

С Фантастихия - още веднъж отбелязвам, не само че има съответствие между автор и произведение, но и за да води някой дело - трябва да докаже икономическото значение на публикацията, както и вредите, които са настъпили за него като пряка и непосредствена последица от това деяние.
Дет са вика - уелкъм е всеки кандидат.

Но за пореден път се установи, че трябва да направиш някаква простотия, за да те забележат, иначе просто нямаш шанс.
Мартин

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 11, 2011 1:17 pm

Odisey написа:... която е познала някои стихове, сканирала е книгата и се почна разпознаването.

Това ли имаш предвид?
Мда-а-а-а-м-м-м-м.... Явно голяма част от младите нямат време да се занимават с досадни подробности като четене, размисъл, съзерцание и пр. глупости и нямат причина да чакат някакво си вдъхновение, дето я дойде, я - не. Че няма да им минава животът в четене и чакане, я! Къде-къде по-просто и бързо става по рецептата на нашия Стенли: да изберат няколко вече създадени от другиго творби, и да ги - както казва той - "да ги напишат отново". Е, пионерът в това начинение беше Радослав Колев с незабравимия "Знаеш ли Дороти" ("Поне малко зелено" от Фредерик Браун). След това на поетичния фронт в сайта "Буквите" блесна таланта на Императора, който с "Недоизказани фрази" направо засрами истинския автор Ицхак Финци (А Богданов още не му е натрил носа, въпреки няколкото ми напомняния!). Най-сетне Стенли формулира горната премъдрост за написването отново, с което стана безспорният идеен теоритик на българските плагиати. А на практика от него видяхме чутовния "Рапан за 90 ст." ("Раковина за седем пиастра" от Иван Въргов), както и свидетелство нерушимата ни дружба с братския арменски народ, материализирано в пренаписването на "Присъдата" от Руслан Сагабелян.
И ето - България вече си има първия плагиат - медийна звезда. Плод на задружните усилия на толкова много плагиати преди нея и достоен връх на дългия им и изпълнен с превратности, нелек път. :problem:
Аватар
Ивайло Иванов

Следваща

Назад към Литература и други изкуства