Литература и други изкуства

Моля за обективна информация

Всичко за изкуството

Моля за обективна информация

Мнениеот Novak979 » Вто Фев 15, 2011 12:42 pm

за „Факторът на добротата” от Кънчо Кожухаров. Похвалиха ми я и аз реших да поровя в мрежата, за повече информация. И попаднах на ей тези две мнения.

За Трип в Shadowdance 68 най-големия минус на книгата е:

„ ...удавени в сериозни опити за политически интриги и абсурдните и силно смущаващи потоци взаимно възхищение и изумление, които шуртят из и към двамата главни герои. Смущаващи, защото и двамата герои са неприкрити сурогати на Кънчо Кожухаров и житейската му партньорка Ангелина Давидкова. Смущаващи, защото, както казах, в излиянията на двамата герои не долових и грам самоирония. Силно се надявам това да е несъвършенство на читателските ми възприятия. Начинът, по който "Анджелина" и "Герман" (пиша ги в кавички, защото наистина не са нищо повече от табелки, нежели образи или дори правдоподобни хора) са... хм, надраскани по страниците на романа, изсмуква живота от основната му жилка – взаимоотношенията между тях.”

За Григор Гачев в Grigor Gachev – A Weblog пък двете най-големи ценности на същата книга са:

„Едната е увлекателността – този тип увлекателност, която печели читателя, и го кара да потърси и други подобни неща. Която го запалва за фантастиката, и за четенето, дори в днешните времена, когато образци за подражание са мутрите… А другата е красивата и нежна любовна история, подкрепена с няколко чудесни стихотворения. Трудно е да се пише научна фантастика с любовна история, която да не може лесно да бъде вулгаризирана. Кънчо се е справил майсторски.”

Абсурдна и силно смущаваща ли е любовната история в книгата или ревюто на Трип е опит тя да бъде вулгаризирана? Можете ли да ми кажете дали си струва да потърся „Фактора” и ако „да” къде?
Novak979

Re: Моля за обективна информация

Мнениеот Шаркан » Вто Фев 15, 2011 12:47 pm

ако питаш мен - струва си.
Аз обаче не съм обективен, защото не съм фотоапарат, но съм много субективен, защото съм субект (тъмен и балкански)...
Шаркан

Мнениеот Sephiroth » Вто Фев 15, 2011 12:50 pm

Можете ли да ми кажете дали си струва да потърся „Фактора” и ако „да” къде?

Отговорът на последния ти въпрос е - да, струва си да потърсиш книгата. Авторът влиза тук във форума и най-вероятно ще види мнението ти, така че може да си я купиш лично от него, ако искаш. Ако не - има я ето тук: http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=39340
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Roland » Вто Фев 15, 2011 8:07 pm

Питаш на грешното място, тук всички са в близки приятелски отношения с автора. Не го казвам в смисъл "не, не си струва", защото не съм чел книгата. Възможно е наистина да си струва и Трип да греши (което в моя опит не се случва често, но той има навика понякога да е по-критичен от нужното). Просто отбелязвам, че ако търсиш обективно мнение, си сбъркал адрреса.

Но и моят съвет винаги би бил - вземи си книгата и прецени за себе си.
Аватар
Roland

Мнениеот Goa » Вто Фев 15, 2011 8:17 pm

Накратко. Колкото и да е странно, според мен и двете мнения могат да съществуват паралелно и почти непротиворечиво. Любовната история наистина е красива и много далеч от всякаква вулгарност; в същото време героите наистина са табелки на реалните личности - в смисъл, от една страна реалните личности са много по-живи образи, което е съвсем естествено, и от друга - любовната история не е основният фокус; тя не е развита на достатъчно много страници, за да може да се нарече всеобхващаща, поразяваща, най-дълбоката в литературата или нещо подобно и в доста отношения си остава просто щрих. Щрих, но красив. Красив, но щрих. Нали се сещате, въпрос на гледна точка, на вътрешни приоритети, на душевност и интелект. За мен основните качества на романа са в други неща - ако освен чувствата, любовта, емоцията, усещането цените и разума, идеите, логиката, мисълта (ляво полукълбо, дясно полукълбо - учените твърдят, че са разделени и СА различни неща, кой съм аз да ги оборвам) - тогава книгата си заслужава четенето, защото дава най-вече храна за ума. Поне така я възприех аз. За сравнение - предишната книга на Кънчо, "Последният лов на кана", залагаше и на двете полукълба в балансирано съотношение и като емоция, усещане, проблясък ми даде повече, а тази може би ми даде повече за размисъл. Де да знам, трябва да ги прочета непосредствено една след друга, за да кажа по-определено :).

И наистина - вземи, разлисти, зачети - не боли :lolno: . Не знам защо толкова много хора се боят да четат български автори - може би ще ги разстроят с нещо, ще им разбъркат и смутят подредената вече вселена и ще ги изкарат малко от коловоза? Или няма да ги разберат добре и подсъзнателно ще се чудят на тях ли им липсва нещо, или авторите са странни, а това също предизвиква душевен дисбаланс, макар да не си го признаваме :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Вто Фев 15, 2011 11:47 pm

Но и моят съвет винаги би бил - вземи си книгата и прецени за себе си.

Е, да, това винаги е най-правилната стратегия. Все пак, на вкус и цвет товарищи нет :shifty:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Сря Фев 16, 2011 11:19 am

Здравейте, Novak979, аз съм Кънчо Кожухаров, авторът на "Факторът на добротата".

Противоречивите оценки за една книга са нещо естествено и за човек, който не я е чел, е трудно да отсъди какво ги е предизвикало. За да не Ви карам да гадаете, предлагам да ми се обадите на тел. 0889236920. Ще Ви дам книгата и ако Ви хареса, ще си я запазите, като ми заплатите 10 лева, колкото е цената ѝ; ако не Ви хареса, аз ще Ви платя двойно – заради изгубеното време.

Мисля, че веднага ще разберете дали положителните отзиви са плод само на приятелско отношение към автора, или на удоволствието или възхищението от прочетеното; и дали отрицателният (доколкото виждам, той е само един) говори за високите литературни критерии на критика, или за завист и неконтролирани емоции.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Трип » Сря Фев 16, 2011 6:24 pm

и дали отрицателният (доколкото виждам, той е само един) говори за високите литературни критерии на критика, или за завист и неконтролирани емоции.

Единствените два варианта, разбира се... :rolleys:
Трип

Мнениеот Roland » Сря Фев 16, 2011 6:38 pm

Е той Кънчо ако не издребнее, няма да е Кънчо...
Аватар
Roland

Мнениеот Трип » Сря Фев 16, 2011 6:43 pm

Бе, нямах това предвид. Просто и двата варианта не казват абсолютно нищо, но за сметка на това имат потенциала да подклаждат силно негативни емоции по мой адрес.
Трип

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 6:56 pm

ама и вие двамцата сте едни джварджи...
Шаркан

Мнениеот Трип » Сря Фев 16, 2011 6:59 pm

Готина думичка, ше си я запиша :)
Трип

Мнениеот Goa » Сря Фев 16, 2011 7:29 pm

Според мен не става дума за завист и неконтролирани емоции, а за различия в естетически (и може би някакви други още) критерии, поне така ми се струва на мен. Има и още нещо, обаче не ми се занимава с излишни спорове и с двете страни :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Трип » Сря Фев 16, 2011 7:37 pm

Aз обещавам да не споря, така и така е безпредметно, разбрал съм. Иначе с първото изречение си горе-долу близо до истината :)
Трип

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Сря Фев 16, 2011 8:26 pm

Goa написа: "Според мен не става дума за завист и неконтролирани емоции..."

Драги Goa, това са първите две неща, които изскачат от цитирания от Novak текст при елементарен анализ, но тъй като и аз не искам да си губя времето с безсмислени спорове, предлагам на Трип и Roland да млъкнем заедно.

Към Novak979:

Съжалявам за престрелката, в която ме въвлякоха. Можете да получите допълнителна информация за "Факторът на добротата" между 10 и 12 часа сутринта в неделя, 20 февруари, когато съм поканен в литературното предаване на радио "Дарик". Ако ми се обадите в събота, ще ви информирам по-точно кога ще е моето участие.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Roland » Сря Фев 16, 2011 8:42 pm

Ах, въвлекли го. Бедната жертва. Иначе Гоа е прав - различни критерии, различен литературен багаж, различни вкусове. Затова начинът е око да пипне.
Аватар
Roland

Мнениеот Шаркан » Сря Фев 16, 2011 9:04 pm

Роланд...
...
Шаркан

Мнениеот Roland » Чет Фев 17, 2011 5:27 pm

Знам, знам, съжалявам. Трябваше ^_^
Аватар
Roland