Литература и други изкуства

Небюла 2010

Всичко за изкуството

Небюла 2010

Мнениеот Roland » Нед Фев 27, 2011 6:00 pm

Пускам номинациите за наградата Небюла за 2011. Както може да се очаква, нищо от номинираните заглавия не е издавано тук...

http://rolandscodex.blogspot.com/2011/0 ... -2011.html
Аватар
Roland

Re: Небюла 2010

Мнениеот thorn » Вто Мар 01, 2011 6:52 pm

Всъщност поредицата на Сюзан Колинс я започнаха тук.
От номинациите за роман само The Hundred Thousand Kingdoms прочетох. The Native Star ме изненадва като номинация, но ще взема да я пробвам. Присъствието на Shades of Milk and Honey също леко ме озадачи, принципно ми беше в списъка за четене, но от ревютата й не останах с впечатление за нещо кой знае какво. Номинацията на Кони Уилис си е очаквана. МакДевит ми е абсолютно безразличен.
Аватар
thorn

Мнениеот thorn » Чет Мар 03, 2011 9:43 pm

Shades of Milk and Honey е ужасно разочароваща и като фентъзи, и като имитация на Остин. The Native Star е четивна и задържа вниманието, но чак пък Небюла... Въобще и двете са ми твърде сантиментални. Сега минавам на Blackout на Уилис.
Аватар
thorn

Мнениеот robinofloksli » Пет Мар 04, 2011 6:09 pm

напиши по едно кратко ревю за всяка, ако не те мързи?
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот thorn » Пет Мар 04, 2011 8:44 pm

Няма проблем.

The Thousand Hundred Kingdoms - над света властва Арамерийската империя с благословията на бога на светлината. Останалите богове са пленници на владетелите й в небесния град. Yeine е повикана от дядо си като претендент за трона, но става заложник в интригите на хората и боговете, въпреки че единственото й желание е да разбере кой е отговорен за смъртта на майка й. Джемисин ми е супер симптатичен автор, според мен обещаващ, обаче книгата не отговоря на потенциала й. Светът не е доизграден, даже малко клаустрофобичен, клиширани герои, но пък нелош стил, интересена митология и изненадващ финал.

Shades of Milk and Honey е директен рип-оф на Остин. Джейн е голямата грозна сестра, но с талант в гламурите – създаване на разни илюзии. Мелъди е по-красивата й, по-малка сестра, без никакви дарби обаче. Съответно двете трябва да се оженят и е пълно с пикници, балове, рокли, бонети, изкълчени глезени и, разбира се, поредния г-н Рочестър, който тук е гениален майстор на гламури. Накрая има и екшън, но липсват хумор, очарование, симпатични герои, стилово също е твърде нескопосана имитация.

The Native Star е меланж от уестърн/стиймпънк/фентъзи. Емили, вещица в малък планински град, обърква любовна магия, междувременно зомбитата-миньори от близката мина се бъгват, така че тя и Дреднаут Стантън, нюйоркският вещер, който й ходи по нервите с надменното си отношение към „провинциалистите”, се опитват да оправят нещата, но откриват камък, който се вгражда в дланта й и се оказва егати мощният артефакт, който всички искат (сори за безкрайното изречение). Книгата се чете много бързо, пълна е с действие, приятни герои, магически системи, разни романтични трепети, ала-бала. Не е лоша.

За Кони Уилис ще драсна нещо, като я прочета. Романът на Nnedi Okorafor Who Fears Death засега го нямам, но ми се ще да го пробвам и него.
Аватар
thorn

Мнениеот robinofloksli » Съб Мар 05, 2011 1:34 am

thorn написа:Няма проблем.

Трогнат съм, благодаря. Аз принципно не чета много на англицки, но ако се случи някое добро ревю, бих се пробвал. ЗАсега си търся Stand on Zanzibar, едни момчурляци ми проглушиха ушите с нея.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Съб Мар 05, 2011 1:46 am

...преди колко години стана? :p
Аватар
Roland

Мнениеот robinofloksli » Съб Мар 05, 2011 2:08 am

Roland написа:...преди колко години стана? :p

Еми още не съм се сдобил, не живея оттатък океана, за съжаление.
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Roland » Съб Мар 05, 2011 9:06 am

Тоест сдобиването, което на мен би ми отнело два дена, на теб би ти отнело две седмици. Оправдания не ми се слушат :p
Аватар
Roland

Мнениеот thorn » Съб Мар 05, 2011 12:05 pm

robinofloksli написа:Трогнат съм, благодаря. Аз принципно не чета много на англицки, но ако се случи някое добро ревю, бих се пробвал. ЗАсега си търся Stand on Zanzibar, едни момчурляци ми проглушиха ушите с нея.

Моля, моля, няма за какво. Що се отнася до Stand on Zanzibar, нея я има качена на съответните места и понеже, доколкото знам, ползваш е-четец, не е проблем да я прочетеш.
Аватар
thorn

Мнениеот thorn » Чет Мар 17, 2011 7:56 pm

Прочетох Who Fears Death на Nnedi Okorafor, определено впечатляваща, много особена като усещане, препоръчвам. В момента продължавам с Blackout, харесва ми чувството за хумор на Уилис. Тези два романа са фаворитите за мен.
Аватар
thorn

Назад към Литература и други изкуства