Литература и други изкуства

Трети брой на "Смесена китка" посветен на фантастикзта

Всичко за изкуството

Трети брой на "Смесена китка" посветен на фантастикзта

Мнениеот bogdanov » Пон Юли 18, 2011 10:18 am

Клуб "Буквите" към Фондация "Буквите" издава двумесечно списание за литература, наследник на 160 годишната традиция на списание "Смесена китка" основано от Петко Славейков /много странно - проблемите стоящи пред него тогава, ги има и сега/.

Основната цел на списанието е да покаже пред широка /неинтернет/ публика качествените произведения, които се натрупали за десетте години работа на сайта.
Списанието е във формат приблизително А4 - 23х26 см
Този брой се очертава да е много силен, тъй като в Буквите публикуваха всички добри български автори и смятаме покажем позабравени имена като Афала, Боби_ и прочие автори от това ниво /и време/.
Списанието е отворено и за нови български автори /дори и непубликували в Буквите/.
От опита си последните години установихме, че тази комбинация е най-добра, тъй като известните имена продават списанието и се явяват един тип ракета носител на по-неизвестните имена.
Списанието се продава добре в книжарниците /нямаме обеми, а и нерви за РЕП/, като тиражите на първите два броя са напълно продадени /има останали 2-3 бройки в Книжиците/.
От септември списанието ще се предлага в електронен вид в сайта на Мтел, както и в другите сайтове за Е-книги, с които сътрудничим.

Срокове:
Подаване на произведения - до 19.08
Премиера на списанието /ние правим сериозни премиери/ - около 14-16.09 /зависи кога са свободни залите

Тарифи за участие:
Първа страница /А4/ - 10 лв
Всяка следваща - 8 лв.

Произведения изпращайте на club@bukvite.bg

Първият брой на списанието можете да разгледате безплатно тук - http://www.bukvite.bg/e-book/swf/semsena_kitka_1.swf
/Качеството е нарочно влошено/

НОВО:
Последните месеци се занимавахме с проблема "Как може да се рекламира дълга проза /повести и романи/", тъй като дори възможностите на интернет в момента са ограничени. Повечето читатели четат най-много до два екрана надолу.
Затова пак се наложи да се върнем към нещо старо, но действащо.
Някога романите са се издавали първо не като книги, а като подлистници към вестниците. Тримата мускетари е издаван така /Гримо примерно е измислен като герой, защото на Дюма му плащали на ред/. Дори "Под игото" е издаден така и след като Чипев забелязал, че когато във вестниците има подлистник на "Под игото" те се продават по-добре и се решил да издаде романа.
Затова започваме от този брой на списанието да издаваме и подлистник "Нови български романи" в две части - издадени и неиздадени. В първият случай служат за реклама на хартиените книги, във втория - за реклама и намиране на спонсори и издатели.
Подлистникът, освен със списанието, ще се раздава с всяка наша продадена книга, както и ще бъдат оставени свободни бройки в книжарниците.

Цени за участие:
Страница А5 - 5 лв
Всеки автор може да участва максимално до 6 страници.

Пилотен брой на подлистника можете да видите тук - http://bukvite.bg/e-book/swf/podlistnik.swf
bogdanov

Re: Трети брой на "Смесена китка" посветен на фантастикзта

Мнениеот Ендър » Чет Юли 28, 2011 12:27 am

Адаш, поне предупреди авторите, които ще публикуваш. Преди време Боби се беше заял с "Аргус", че са публикували разказа му без да го питат. И без да го редактират.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Шаркан » Чет Юли 28, 2011 12:44 am

нещо не разбрах...
авторите си плащат, за да бъдат публикувани?
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Чет Юли 28, 2011 10:57 am

Шаркан написа:нещо не разбрах...
авторите си плащат, за да бъдат публикувани?

Не се мъчи да го разбираш. Но ако сериозно те интересува - да. И има доста желаещи.
От няколко години го поддържаме тоя бизнес модел, на издаване алманаси, където известни имена служат за ракета носител, а покрай тях пробиват по-неизвестни, които финансират изданието. За сметка на това получават безплатни броеве, които покриват таксатата им, както и възможност да закупуват екземпляри на производствена цена и да реализират печалба при продажбата. Всъщност такъв трябваше да бъде модела на Точката, преди много време.
Определено е по-работещ модел от "дайте някой лев за хляб и мармалад, за да мога да си довърша романите".

@Ендър, със всички автори се сключва договори, естествено, не сме Фантастихията.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Чет Юли 28, 2011 12:14 pm

само питам, недей веднага да заемаш важна и засегната поза.

колкото до "неработещия модел" - напразно злорадстваш. Аз съм доволен от резултатите.
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Чет Юли 28, 2011 12:21 pm

Шаркан написа:само питам, недей веднага да заемаш важна и засегната поза.

колкото до "неработещия модел" - напразно злорадстваш. Аз съм доволен от резултатите.

Ще си спестя коментарите. Само ще ти кажа, че просяците на плиска не падат под 1000ка на ден. Сравненията са твои.
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Чет Юли 28, 2011 2:41 pm

що тогава ти не станеш просяк?

нещо друго дребнаво да кажеш (което, разбира се, не е коментар, нали ги спестяваш...)?
Шаркан

Мнениеот bogdanov » Пет Юли 29, 2011 6:49 pm

що тогава ти не станеш просяк?

нещо друго дребнаво да кажеш (което, разбира се, не е коментар, нали ги спестяваш...)?

Съвсем накратко, не че ще ме разбереш - като се върши една работа, се върши като хората. Нещо, което ти се губи последно време. Като ще пишеш, пиши книги, които се продават. Не ги зарязвай така недообработени. Като ще искаш пари от хората - поне искай сериозни суми.
Другото е кокошкарска история.
Но не ми се крий в дън гори тилилейски и ми обяснявай колко е вреден капитализЪма и държавата.
Както писах и на Калин в другия форум /видях, че си се изказал/ - като почнеш да ставаш за пример, ще идвам на курсове да те слушам и ще ръкопляскам. Към момента не ти виждам основата на думите.
Честно казано от такива разбиратели, като двамата с Калин ми дойде много. За всичко имате мнение и накрая все другите ви виновни.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Юли 30, 2011 12:42 am

Odisey написа:НОВО:
Последните месеци се занимавахме с проблема "Как може да се рекламира дълга проза /повести и романи/", тъй като дори възможностите на интернет в момента са ограничени. Повечето читатели четат най-много до два екрана надолу.
Затова пак се наложи да се върнем към нещо старо, но действащо.
Някога романите са се издавали първо не като книги, а като подлистници към вестниците. Тримата мускетари е издаван така /Гримо примерно е измислен като герой, защото на Дюма му плащали на ред/. Дори "Под игото" е издаден така и след като Чипев забелязал, че когато във вестниците има подлистник на "Под игото" те се продават по-добре и се решил да издаде романа.
Затова започваме от този брой на списанието да издаваме и подлистник "Нови български романи" в две части - издадени и неиздадени.
Цени за участие:
Страница А5 - 5 лв
Всеки автор може да участва максимално до 6 страници.

Чакай сега... нещо не схващам:
1. Плащам по 30 лв. за всеки брой за да публикувам 6 страници в подлистника - но какви пари получавам насреща? И кога? На основание на какво?
2. Щом списанието излиза веднъж на 2 месеца, то един неголям роман от 300-350 страници има да го издавате 2 години...
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Съб Юли 30, 2011 2:30 am

Получаваш реклама. Както е написано в обявата.
Целта не е да се издават романи по тоя начин, целта е да се рекламират.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Юли 30, 2011 11:46 am

Реклама - добре. Но пред кого се рекламират по този начин, до кого стига рекламата?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пет Авг 05, 2011 5:46 am

Извинявам се за забавянето, нямах възможност да посетя форума последната седмица.
Накратко - освен рекламата в интернет и социалните мрежи, която правим на авторите си, от тази година решихме да излезем и на хартиения пазар, затова стартирахме това списание. В общи линии се оказа, че проблемите стоящи пред съвременната литература, са почти подобни на тези стояли и пред Петко Славейков, затова продължихме една негова идея /той е издал само първи брой, ние сме на трети/.
Тъй като стана нужда да рекламираме романи /има два много добри фантастични от конкурса Търся издател/ се замислихме за форма, която да позволява реклама на дълга проза. Поради много причини стандартните интернет формати за публикации /примерно като този форум/ са неподходящи.
Подлистникът /названието е условно, докато измислим дума/ ще се разпространява безплатно с всяко списание, с всяка продадена наша книга /в книжарница или на наши събития/, както и ще бъдат оставени значителни количества за свободно вземане в няколкото книжарници, които успяват да продават българска литература. За тази цел е търсен възможно най-евтин формат и подлистникът реално представлява две печатни коли, зашити с телбод.
Целите /а и разделите в него/ са две - реклама на издадени вече романи /кратките едностранични резюмета в каталозите не вършат добра работа/, както и към реклама на готови, но неиздадени поради липса на спонсори и издатели романи /в общи линии подготвя почвата/. Освен хартиения вариант, ще съществува и като е-книга /естествено по-подробен, там размера няма такова значение/, който ще се разпространява свободно по всички сайтове за е-книги, с които работим.
Начално подлистникът ще се издаде в тираж от 300 броя, а като е-книга ще бъде публикуван на много места, като само групата ни във Фейса има 1400 активни потребители.
Премиерата на списанието ще бъде около 15.09 на сериозно събитие, с което ще откриваме културния си сезон.

Има и още подробности, който се интересува да се свърже с мен. Тук, от една страна явно вече съм досадил на Мартин с поредната си реклама и фукане, от друга не ми се влиза в излишна дискусия - ама що трябва да се правят тези неща, имах една излишна тема с Калин и Шаркан в читанката вече.
bogdanov

Мнениеот Кал » Пон Сеп 12, 2011 9:27 pm

Богданов... старая се да съм много, много миличък днес – обаче теми като тая, и включвания като твоите могат и змей да разядосат. Честно. :twised:

Сега аз – и моля да ме възприемаш не като съфорумник, а като литературен агент на Николай Теллалов (да, и такова нещо вече имаме в Бг), – ще те помоля да спреш да злословиш („оциганяваш“) един от авторите, за чието творчество се грижа. Понеже – най-малкото – не искаш да ти връщам жеста, двойно, не само тук, ами навсякъде, където те намеря.

Например: Мога да обясня смисъла на термина vanity press. Или да фокусирам погледа на четящите тук върху други, доста неприятни трикове, които забелязвам в рекламните ви кампании.

Вярвам обаче, че никой няма да спечели от това. Освен някаква жълта слава. :(

Отново: моля да не правиш повече квалификации по адрес на схемите, които ползваме с Човешката библиотека, и авторите, с които аз, Калин, работя лично. Изобщо не е трудно.
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Пон Сеп 12, 2011 9:44 pm

Действайте. Рекламата винаги е полезна.
Заповядай и на премиерата в края на месеца.

В отделна тема, ако има интерес, мога да ти напиша подробно къде точно са издънките в "Слънцето" /това го правих преди две години/, какво не ми харесва в сегашното творчество на Теллалов и защо смятам, че той силно запада като автор /не ми натяквай за Астроконкистата - и нея съм чел подробно/.
До голяма степен смятам, че ти лично имаш вина за този упадък с действията си /най-вече с угажданията му/.
В общи линии на Ники му трябва оня здрав редактор Светлев, от работата по Дракончето.
Но това не е моя работа, това е работа на литературния му агент. 10% от нищо, са точно нищо.
Аз съм му само приятел и голям фен. Нагледал съм се на пропаднали автори от спестяване на критиката. В Буквите си имам много...

П.С. Чел ли си Vanity Fair на Текери? Почваме да влизаме нещо в образи...
bogdanov

Мнениеот Кал » Пон Сеп 12, 2011 9:58 pm

Въздъх...

Vanity press е издателство, което изисква пари от авторите, за да ги издава.

Отличителна черта на този тип издателства е нежеланието им да организират стабилни промоции и разпространение за публикуваните книги. Те вече са си избили парите от самите автори – нямат икономическа изгода да се напрягат допълнително.

(Икономическа. Въздъх.)

Повече по темата:

- тук и тук (звукозаписът)

- или в „Махалото на Фуко“ на У. Еко. Не помня страницата наизуст; ако някой знае, моля да подсказва.
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Пон Сеп 12, 2011 10:29 pm

Ъхъ!
Това и аз съм го чувал.
Нали живееш във Фейсбук - що не погледаш малко видео на страницата ни :lolno:
Премиерата на списанието е в края на месеца, заповядай, ще има и видео, а и рекламната кампания ще се усети. Само да уговорим зала.
Не пренасяй западни модели на книгоиздаване тук, не работят, пробвано е /не само от мене/.
За сметка на това, странни източни модели работят добре.
Сега издаваме поредния Алманах и ще ме изядат защо не са включени вътре. И навън се търси добре... Явно си вършим добре работата.

Е, не е толкова ефективно, колкото "хляба и мармалада" ;)

П.С. Вече не ми е интересно. Аз лично прекратявам темата. А тъй като съм правил много кампании за набиране на средства покрай сайта /в някои и ти си участвал/ смятам че бъкате в момента. Ако те интересува, ще ти обясня на лични и в какво.
bogdanov

Мнениеот Кал » Вто Сеп 13, 2011 12:35 am

Изтрих си Фъкбук профила в края на юли. Дойде ми... плитко там, и тясно. 420 знака на comment. Смисъл в 420 знака? Pffft.

Ако открия нещо интересно в премиерата – и нямам по-спешна работа, – ще дойда.

Това „навън се търси добре" за кое „навън" е?
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Нед Сеп 18, 2011 6:19 pm

Стигнахме до финала

Изображение

В съдържанието:

Елфическа песен - Елена Павлова (афала)
Орисия - Боян Калинов (bobby_)
Двама мъже в мрака - Ивайло Иванов (Fat Jim)
Магазин за злоба - Ради Радев
Душа на кредит - Сибин Майналовски (wizzard)
Сомонежа: Отражение - Едуард Кехезециан (чезал)
Магазин за всички и за никого - Стефан Кръстев (Cefules)
Сага за всемирния хаос - Андрей Филипов
Кралят - Бранимир Събев
Зора - Северина Самоковлийска
Спасение - Гергана Тодорова
Принцесата и еднорогът - Гергана Тодорова
Приказка - Виолета Михова

и доста други материали за писането на фантастика и фентъзи

Излезе хубава, 140 странична книжка, формат почти А4 (22х26), на бял финландски офсет и ламинирана корица. Към него и подлистник с представяне на 8 фантастични романи - някои издавани, други - все още не!
Официалната премиера е на 30.09 /с нея откриваме културния сезон/.
При интерес мога да донеса броева и да разкажа за идеите на списанието и подлистника на сбирката на 4.10
Цена - народна - 5 лв
bogdanov

Мнениеот Goa » Нед Сеп 18, 2011 7:17 pm

Все още няма възможност за редакция на мненията... Кехецикян - поне според мен така се пише фамилията му. Дори само заради неговия разказ (ако е нов, различен от публикувания в сборника) бих си взел книжката. Иначе не ми е ясна концепцията, но всичко излизащо във фантастиката е добре дошло.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Нед Сеп 18, 2011 7:45 pm

Прав си, неговата фамилия само с копи пейст я оправям.
Концепцията на списанието най-общо е да представи най-доброто от публикуваното в Буквите през последните 10 години.
Специално във фантастика се оказа, че имаме за два дебели тома, но това все пак е списание и има някаква пределна дебелина /специално този брой е 1/3 по-дебел от предишните/.
Във втората част влизат сравнително нови разкази, писани последната година, някой довършени специално за списанието.
bogdanov

Следваща

Назад към Литература и други изкуства