Литература и други изкуства

СБОРНА ТЕМА: "Аргус" и компания

Всичко за изкуството

Re: СБОРНА ТЕМА: "Аргус" и компания

Мнениеот alexandrit » Пон Юли 29, 2013 10:54 am

Ето какъв отговор се получи от Емануел ИКОНОМОВ,
настоящия управител на ИК „Аргус”:

За да издава АРГУС български заглавия, трябва да има свобода на разпространението,
а не договореност кой от кого взима книги и на другите отказва.
И най-вече феновете да купуват книгите, защото с продажба на единични бройки не става!
Тогава нито разпространителите ги щат, нито има пари за отпечатването им.

Мнениеот Алекс Белтов » Пон Юли 29, 2013 1:39 pm

Това е ужасно.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Кал » Чет Авг 08, 2013 1:12 am

Потвърждавам впечатленията на Емо Икономов.
Аватар
Кал

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Авг 08, 2013 11:30 am

Не мога да определя само кое е първопричина и кое следствие, но фактът си е факт:
Книжният пазар не търси качествена българска фантастика, следователно, такава не се пише.

Или - качествена българска фантастика не се пише, защото такава не се търси от книгоиздателите.

другото - за продажбите е следствие от така описаната по-горе връзка - български автор - книгоиздател.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Кал » Чет Авг 08, 2013 11:33 am

Качествена българска фантастика се пише, напук на „конюнктурата“. ;) Последното ярко доказателство беше конкурсът за фентъзи роман през 2012-а.
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Чет Авг 08, 2013 6:14 pm

Алекс Белтов написа:Не мога да определя само кое е първопричина и кое следствие, но фактът си е факт:
Книжният пазар не търси качествена българска фантастика, следователно, такава не се пише.

Или - качествена българска фантастика не се пише, защото такава не се търси от книгоиздателите.

другото - за продажбите е следствие от така описаната по-горе връзка - български автор - книгоиздател.

Проблемът е в прекалено размитите представи за качество на повечето автори.
И в тоталното нежелание да се занимават с последващия маркетинг. Емо го е казал точно - важното е да има интерес в купувачите, а такъв няма, защото авторите не си разработват фен групи.
Мога да дам примери и в двете посоки. Издателите са само посредници.
bogdanov

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Авг 08, 2013 6:38 pm

Богданов, казваш - издателите са посредници? В такъв случай не е добро бъдещето им, като се има предвид новите и модерни платформи за издаване в ел. вид. Ми нека се понапънат и те малко, да "инвестират" в реклама, както се казва, макар да знам как са "брулени" от разпространителите.
Всъщност не знам дали тази "инвестиция" за по-малките издатели няма и да е последна. Да-а-а, задънена улица за всички.
:sad:
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Авг 08, 2013 7:11 pm

Наспамихме "Аргус", а те не са виновни за състоянието на книжния пазар в Бг. Хайде да престанем или да преместим темата.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот bogdanov » Чет Авг 08, 2013 8:55 pm

Алекс Белтов написа:Богданов, казваш - издателите са посредници? В такъв случай не е добро бъдещето им, като се има предвид новите и модерни платформи за издаване в ел. вид. Ми нека се понапънат и те малко, да "инвестират" в реклама, както се казва, макар да знам как са "брулени" от разпространителите.
Всъщност не знам дали тази "инвестиция" за по-малките издатели няма и да е последна. Да-а-а, задънена улица за всички.
:sad:

Уважаеми г-н Белтов, определено нищо не разбирате от процеса на книгоиздаване и книгоразпространение. Останалото сме го дъвкали, дъвкали в този форум и нямам какво да добавя. Особено в това как всеки сам ще си публикува в нета и ще прави продажби.
bogdanov

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Авг 08, 2013 9:50 pm

Прав си - дилетант съм в процеса на книгоиздаване, разпространение и продажби. Позволих си да предположа, че след като целият този процес се извършва в пазарно-ориентирана икономика, книгоиздателите се явяват производители на един вид "стока", а всяка стока се нуждае от реклама. Но, както казах, това са само предположения. Повече няма да пиша тук, че наспамихме аргусите, пък те не го заслужават.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Мартин » Пет Авг 09, 2013 12:48 pm

И в тоталното нежелание да се занимават с последващия маркетинг. Емо го е казал точно - важното е да има интерес в купувачите, а такъв няма, защото авторите не си разработват фен групи.

Абе аз не разбрах - с какво точно се занимават издателите по тая логика? Слагат Ай Ес Би Ен и наемат художествен оформител? Или "тежат" с утвърденото си име?
Мартин

Мнениеот Sephiroth » Пет Авг 09, 2013 1:07 pm

Мартин написа:

Абе аз не разбрах - с какво точно се занимават издателите по тая логика? Слагат Ай Ес Би Ен и наемат художествен оформител? Или "тежат" с утвърденото си име?

В повечето случаи - да. Даже на моменти и това им идва прекалено тежко :problem:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот bogdanov » Пет Авг 09, 2013 2:28 pm

Мартин написа:

Доколкото си спомням, ти имаше подобен издател. Но темата е друга. Купувачите, тези които дават парите, купуват автори. Да, името на издателството е важно, но това което купуват е книга от даден автор. В този смисъл, крайният купувач на произведението на автора е читателя. По веригата от автора до читателя има много брънки, и всички те трябва да работят в синхрон. За жалост в момента общата представа е - ей ти един текст и ме прави велик. При претрупан пазар с готови, разработени имена, защо му на издаделя да създава ново име, особено ако не е сигурен, че следващите му книги ще ги издава пак той.
Ако сериозно ви се говори по темата - да не спамим тук.
bogdanov

Мнениеот Sephiroth » Пет Авг 09, 2013 2:42 pm

бе, малко офтопик може би... но в случая и мартин има право, и богданов. що бе, нека си направим една дискусийка по темата, да продължим - какво толкова?
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Мартин » Пет Авг 09, 2013 3:31 pm

Нямам желание да защитавам или да критикувам един или друг модел. Всеки си преценява и си действа според разбиранията.
Познат ми е модела на Богданов и знам какво има предвид, включително и какви примери би ми дал.
Знам и на Сефирот, каква му е философията в тази посока.

Аз просто питах, каква е ролята на издателя в случай че авторът сам си прави маркетинга и целенасочено си разработва фен-групата (т.е. пазара).
Сигурно всеки издател си мечтае за такива автори, но какво точно би правил той, освен да си сложи издателския процент печалба? Редакция? Коректура?

За мен бизнес - елементът в целия този процес (поне в днешния му вид) е именно издателството. Ако то чака готова и сигурна печалба от автора без да инвестира в нищо, тогава авторът спокойно би могъл сам да си стане издателство.

@Богданов
Тера Фантастика е по-особен случай, както би трябвало да знаеш добре. Мога да се разпростра по темата, но не виждам смисъл.
Не виждам обаче и да си ми отговорил на въпроса - какво прави издателството и защо то е важно във веригата/процеса и прочее? Въпросът е прост и ясен. И няма нищо общо с това, какъв издател съм имал аз.
Мартин

Мнениеот Sephiroth » Пет Авг 09, 2013 4:54 pm

Моята теза: в случая основните роли на издателя са две:

1. Да поеме разходите по реализирането на книгата от файлове на уърд до готово тяло: от-до. Не всеки има възможността (да не говорим за желанието) да вкара 1500-2000 лв в книга от тираж 500-1000 бройки.
2. Да осигури разпространение на книгата, така че тя да се продава в книжарниците: малки, големи, средни, вериги, синджири и прочее.

Оттам нататък издателят, естествено, реализира и НЯКАКВА дейност по рекламиране, но основната роля си е на автора: тръбене из фейсбук, блогове, облъчване навсякъде където успее, организиране на томболи, промотиране, представяния, ако издателя му има щанд на панаира на книгата да присъства лично и да продава книгата. Подкрепям мнението на Мартин, че издателите трябва да инвестират в български автори - не само финансово, а и да спомагат за тяхното израстване и развитие и прочее. Най-малкото, вкарали са пари, би трябвало да се опитат да я продадат тази стока. Но, колкото и да ми е неприятно, трябва да подкрепя и Богданов. Щом книгата ти е реализирана и издателят ти е оказал доверие, за да метне по писанията ти бон и половина-два, ти също трябва да оправдаеш доверието му и да се напънеш тази книга да стигне до читателите. Ония времена в България, където книгата излиза и веднага става хит умряха с комунизма. Сега е пълно с купища книги, немалко от които са по-добри от твоята, написани от доказали се автори като имена. Да отпечаташ книгата, да я разхвърляш по книжарниците и да чакаш да се продаде е горе-долу равносилно на това да я закопаеш нейде в гората и да се надяваш някой иманяр да я открие. Просто в книжарниците е пълно с хиляди заглавия, твоята ще стои на предните щандове точно 2 седмици след излизането си - после отива по рафтовете и се изгубва в морето. За една година от 600 бройки от книгата ми са продадени 400 - от тях по книжарници по-малко от 100. Всичко останало е представяния, панаири и личен контакт.

Каква е спецификата при българските издатели и на колко вида могат да се разделят те в зависимост откъде имат пари за издаването на български автор?

1. Хора, които перат едни парици и (понякога) издават книга на български автор. Дали тя ще се продава или не, не им пука особено.
2. Хора, които за да издадат книгата са получили едни пари - от автора, от спонсори, от програми някакви и пр. В случая дали ще се продава или не - пак не им пука особено.
3. Хора, които имат и страничен бизнес, често по-доходоносен от книгоиздаването. И да не се продаде книгата - пак няма проблем.
4. Хора, които са вложили пари от джоба си, за да те издадат по някаква причина, повярвали са в теб, убедил си ги или нещо от сорта. Тази рядка порода хорица обаче работят като кучета до смърт, отделят време, енергия и труд за свои книги и поредици, които се купуват със сигурност и им носят печалба - понеже трябва и те вечерта да сложат хляб на масата, а на следващия ден да си платят вноската по кредита... И не успяват да отделят достатъчно време на книгата ти. Това трябва да го свършиш ти. Защото, по-вероятно е книгата ти да не направи добри продажби, отколкото да ги направи. А ако ти не се потрудиш - със сигурност няма да го направи. Времената са други вече.

Да, при положение че имаш пари и желание да си финансираш сам книгата и сам да си бъдеш издател - нека, лошо няма. Трябва обаче да се занимаеш сериозно с разпространението и проблемите, свързани с него като отчитания навреме, проценти, отстъпки, фактури, ДДС, разправии, завличания и т.н. Успех. Ако пък правиш представяния и продажби на панаири, трябва да си платиш и пак опираме до същото.

В България въпреки всичко все още повече се продават чужди автори с англосаксонски имена. Да, ти може да се сърдиш, че издателя предпочита тях, и че предпочита да плати по тях и пари за превод, за права, докато при теб това го няма. Ама като си неизвестен, как да стане бе човек? Кой ще те купи? Има и една камара български автори, които са известни имена и народа купува тях. Има и един немалък куп, които пишат по-добре и от самия теб. Трябва да направиш нещо, за да успееш да разтикаш с лакти останалите и да излезеш на сцената, това е.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот bogdanov » Пет Авг 09, 2013 8:36 pm

Sephiroth написа:бе, малко офтопик може би... но в случая и мартин има право, и богданов. що бе, нека си направим една дискусийка по темата, да продължим - какво толкова?

To няма права и крива страна... Всъщност за да се продаде една книга има нуждата от усилията на всички по веригата - автори, издатели, разпространители, рекламисти и ужасно много народ.
Но ти го знаеш добре, защото винаги те посочвам, заедно с Лазровски, като добър пример по темата. Идеята беше да се отдели нова тема да не спамим Аргус.

Извинявам се, отговорили сте докато съм писал. Да, като цяло съм съгласен с Бранимир.
Мартине - работата на едно издателство е огромна - частта с корекции и редакции не я броя това може да ти я свършат във всяка печатница. Има хиляди други неща относно рекламата и разпространението. Като се почне от носене на тежко надалече, оправяне на документи и прочие скучни неща, които са важни, но не основни.
Освен това има създаване на потребителски групи, водене на автора насам натам по медии и всякаква рекламна дейност около автора и книгата. Представяне на автора на заформената около издателството фен група /аз не бих тръгнал да продавам книги ако зад гърба си нямах потребителите на сайта/. Извън това има организиране на представяния, кандардисване на хората да дойдат на тези представяния, убеждаването им като са дошли да си купят книгата и хиляди дреболии. Както Бранко правилно посочи, за български автори, извън основните медийни личности, продажбите по книжарниците са по-скоро екзотика, отколкото основен канал. На страниците ни във фейса има достатъчно снимки и видео, както и други неща, за да се види какво правим.
Разбира се, в случая говорим за издателства, а не за придатък на печатници, които ти вземат едни пари и ти хвърлят едни книги.
bogdanov

Мнениеот Мартин » Нед Авг 11, 2013 7:35 pm

@Богданов
Може би тогава сме се разминали в понятието маркетинг. Беше написал, че маркетингът си го прави авторът сам. Сега на практика си написал, че го прави издателството.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%BD%D0%B3

По останалата част от твоето мнение и това на Бранимир, не бих възразявал дори и да не съм съвсем съгласен. Както се казва - там всеки е в правото си.
Мартин

Мнениеот Алекс Белтов » Пон Авг 12, 2013 9:52 am

Колеги, каквото и да си говорим за отношенията български издател- български автор, изводът е, че книжният пазар е като всеки друг пазар, тъй като става дума за стока. И след като ядем и пием супер измислени вносни продукти (добре поне, че не са отровни), обличаме се в супер евтини, но пробутвани за върхът-на-сладоледа марки и за какво ли друго (да не се убеждаваме в това), що да не издаваме и четем и предимно чуждестранни автори. Всичко е стока - всичко е пазар. Това е! Тъжно е!
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Кал » Пон Авг 12, 2013 10:25 am

Благодаря на Sephiroth за анализа и на bogdanov за допълненията.

Алекс – за да не се подхлъзнем по улея на свръхобобщенията ;), препоръчвам да обърнеш внимание на казаното от двамата. Бранимир е от успяващите български автори – опитът му е проверен в практиката. Нашият с Човешката библиотека също го потвърждава.
Аватар
Кал

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства