Литература и други изкуства

ВИКТОРИНА: кой е първият клуб по фантастика в България?

Всичко за изкуството

ВИКТОРИНА: кой е първият клуб по фантастика в България?

Мнениеот alexandrit » Пон Фев 25, 2013 4:17 pm

Напоследък с неколцина приятели кръстосахме оръжия по този въпрос. И тъй като не стигнахме до консенсус, аз реших да се допитам тук, във форума на „Ефремов”, където влизат (и излизат) може би най-големите познавачи на родния фендъм.

◄ И така: кой е първият клуб по фантастика в България?

Ето една седморка от претенденти за тая титла:

А/ Клуб „Иван Ефремов” (София);

Б/ Клуб „Аркадий и Борис Стругацки” (Пазарджик);

В) Клуб „Терра Фантазия” (Бургас);

Г) Клуб „Приятели на бъдещето” (София);

Д) Клуб „Научна фантастика” (Русе)

E) Клуб „Златното перо” (София);

Ж) Клуб „Андромеда” (Варна).

Н а и с т и н а: кой от гореизброените клубове е първият в България? Или пък неговото име въобще не фигурира в седморката, как мислите?

* * *

ВНИМАНИЕ! След един месец жури с председател Юрий Илков-Генерала ще обяви името на победителя в тази викторина – човека, дал най-точния и най-изчерпателния отговор.

Ясно е, че победителят може да получи много усмивки пред строя и още повече потупвания по рамото. Но не само това, не само това! На въпросния победител ще бъде връчен ваучер за вечеря в ресторант „Ам Гъл” (София), където всеки вторник се събират членове и симпатизанти на различни БГ клубове по фантастика.

◄ Фенове и професионалисти, ОЧАКВАМЕ вашите отговори тук, във форума! Кажете си думата, не се стеснявайте, нито пък се опасявайте за собствения си фантастологичен имидж. *
* На 23–24 март 1978 г. в София се провежда Първата национална среща на клубовете по фантастика и прогностика в България (това се смята за рождена дата на българския фендъм). Задава се, значи, 35-годишен юбилей... – Б. al.

Изображение

Стенописът в клуба „Иван Ефремов” –
художник Николай Кондев
Аватар
alexandrit

Re: ВИКТОРИНА: кой е първият клуб по фантастика в България?

Мнениеот Ани Илиева » Пон Фев 25, 2013 4:53 pm

Според мен правилният отговор е Г) Клуб "Приятели на бъдещето", създаден към Градския комитет на Комсомола в София през 1963 г.
Едно просветно средище, където млади хора имаха възможността да слушат лекции, да обменят мисли, да дискутират по широк кръг от проблеми (…). Всяка седмица се събирахме около 30 души, девет от тях бяха ученици, а пък останалите – студенти, млади научни работници и трима от материалното производство. Периодично изнасях някои лекции, които по-късно съставиха основите на курса по изграждане на творческата личност. Обсъждахме, разбира се, и собствени произведения: научнопопулярни статии, стихове, разкази, научна фантастика. Имаше и отделни творби от онзи по-особен жанр, който сега се нарича фентъзи
Из Христо Гешанов, "Човекът на бъдещето се изгражда днес", Юбилеен сборник "С името на Иван Ефремов".
:smile:
Имам предупреждение, второ няма да имам.
Ани Илиева

Мнениеот Ани Илиева » Пон Фев 25, 2013 5:04 pm

Ако информацията ми е коректна, то тогава тази година ще се навършат 50 години от раждането на фендъма у нас :)
Имам предупреждение, второ няма да имам.
Ани Илиева

Мнениеот Nasko » Пон Фев 25, 2013 9:19 pm

Тогава Христо беше уникален ерудит, енциклопедист и лектор със специална ораторска подготовка. С риск за прозвучи както борба за приоритет, ми се налага да уточня че това е било по-скоро лекционен курс, (в класна стая на френската гимназия!) не случайно нито една личност оттам (освен лектора) не е останала видима в общественото пространство.
"Златното перо" на сп. Космос по определение си е бил писателски кръжок за млади автори спечелили конкурс.
Спонтанно възникналият през 1967 г. Бургаски клуб "Терра Фантазия" си беше същински клуб - хоризонтална група от различни възрасти обединени от любовта към фантастиката. Воденето се въртеше по кръга. Имахме своя библиотека.
Нека всеки реши за себе си, кой е "първият клуб" в България.
Nasko

Мнениеот Кал » Вто Фев 26, 2013 4:28 pm

Още по-чудесно ще е, ако ни предоставите и дефиниция (хихихи... Ани :) ) на понятието „клуб по фантастика“.

Сашо?
Аватар
Кал

Мнениеот alexandrit » Чет Фев 28, 2013 11:48 am

По... но не като Едгар По

Добрият ми колега и приятел Кал пожела да чуе дефиниция на понятието „клуб по фантастика”.

Мисля, че от моя страна ще бъде глупаво – и значи излишно! – точно в този форум да давам определения на понятията „клуб” и „фантастика”. Сиреч аз, поради силно ограничените ми възможности, свеждам въпроса на Кал до предлога „по”.

И така, да видим какви предлози използват във фирмите си някои нашенски формирования. Е т о:

■ Клуб на фантастиката „Землемория” (Варна);

■ Клуб по фантастика и прогностика „Орион`79” (Балчик);

■ Интегрален клуб по фантастика, прогностика и евристика „Иван Ефремов” (София); но и: Клуб за фантастика и прогностика „Иван Ефремов” (София);

■ Клуб за фантастика и фентъзи „Соларис” (Пловдив);

■ Клуб за фантастика, евристика и прогностика „Аркадий и Борис Стругацки” (Пазарджик);

■ Клуб на любителите нa фантастиката „Терра Фантазия” (Бургас); но също и: Клуб за фантастично изкуство „Тера Фантазия” (Бургас);

■ Клуб „Джордж Лукас” (Свиленград);

■ Клуб за екокултура и фантастично изкуство „Уибробия” (Стара Загора);

■ Клуб на любителите нa фантастиката „21 век” (Пловдив)…*

Който иска, нека продължи моето изреждане на клубни фирми.

С невъоръжено око се вижда, че предлозите в случая са различни – тоест няма унификация. Дори може и без предлог. Лично аз, докато подготвях тази викторина, се ръководех от по-общото понятие клубове по интереси. Напишете това курсивирано съчетание в Дядо Гугъл и навярно ще се ориентирате повече.

Ще привърша със следното обръщение: моля, не си търсете предлози, ами участвайте по-конкретно във викторината. :)

А може и така (по образеца на моя добър колега и приятел Nasko): нека всеки реши сам за себе си кой „предлог” му подхожда най-много. От това смисълът на нашата викторина няма да се промени нито на йота...

Изображение

■ Компютърна графика от Атанас П. Славов,
основател на клуба „Терра Фантазия” (Бургас)
Аватар
alexandrit

Мнениеот Кал » Чет Фев 28, 2013 12:12 pm

В случая предлогът няма значение. (Нито претекстът. :D)

(Заех съчетанието „клуб по фантастика“ от формулировката на самия въпрос.)

Искам да разбера в какво се състои самото понятие „клуб по/на/за/около/край фантастиката“. За да знам коя общност влиза в него (понятието), а коя – не.

Иначе ще стане като гласуването на „ядрения“ „референдум“... :D
Аватар
Кал

Мнениеот alexandrit » Чет Фев 28, 2013 1:19 pm

Ми... ъмм... @ Кал, по това ти питане нека се изкажат (изпишат) люде, по-компетентни от мен – аз само си гледам викторината.

По-компетентни в случая са клубните председатели Дилян Благов, Николай Близнаков, Тихомир Тачев и Юрий Илков, както и клубният художествен ръководител и, разбира се, клубен председател Атанас П. Славов...

Ха сети се за още от техния или сроден калибър – говоря за наши видни SF & F клуболози... А може би и някои научни работници...
Аватар
alexandrit

Мнениеот Кал » Чет Фев 28, 2013 1:27 pm

Добре. :)

Уважаема д-р Илиева – въз основа на каква дефиниция сте дали отговора си?

Уважаеми г-н клубен художествен екс-ръководител и екс-председател – а вие?

(В такива ситуации обикновено се оказва, че има НЯКОЛКО кандидата за „първенец“, всичките – достойни и заслужили. Стига дефиницията да се човръкне малко... :D Сравнете например с въпроса „Кой е първият компютър в света?“.)
Аватар
Кал

Мнениеот alexandrit » Нед Мар 03, 2013 11:10 am

В ● м е ж д у ч а с и е ● № 1

Днес ще хвърлим малко повече светлина
върху клуба „Златното перо“ (София), който
участва в тази викторина под буквата E.

За целта ви предлагаме кратък откъс от ста-
тията на Марина МИЛАНОВА „Златното
перо на българската фантастика”. Статията
е отпечатана в алманаха „ФантАstika 2012“,
съставен и оформен от Атанас П. Славов.

Вижте откъса:

◄ В мартенския си брой от 1969 година научно-художественото списание за юноши „Космос“ анонсира своя трети конкурс за научна фантастика – „Златното перо“. Стартът на състезанието по художествено слово е през 1964, а пет години по-късно поводът е „славният юбилей“ – четвърт век от 9 септември 1944. В брой 7 от 1969 пък редакцията обявява резултатите от конкурса, който протича „при изключителна активност на автори от различна възраст и с различна подготовка“ – четем в официалното съобщение, публикувано и от вестник „Орбита“.

В конкурса за автори до 18 години наградата „Златното перо“ се присъжда на Мария Галанова, Николай Големанов, Александър Карапанчев и Светослав Николов от София и на Татяна Чинчева от Габрово. Поощрителни отличия под формата на годишен абонамент за „Космос“ са раздадени на още осем дарования от четири града. Всички наградени създават първия в страната Клуб на младите фантасти * към списание „Космос“. Интересен е фактът, че в конкурса „Златното перо“ за автори над 18 години първа награда не е присъдена, но пък второто място, придружено от 150 лева бонус, отива не при кого да е, а спохожда Любен Дилов за разказа му „Напред, човечество!“.

До редакцията, София, бул. „Ленин“ № 47

Още докато тече конкурсът „Златното перо“ и в „Космос“ валят писма с творенията на бъдещите фантасти, на четвъртия етаж на Полиграфическия комбинат в София редколегията умува „какво ще ги прави тези млади хора“, спомня си д-р Светослав Славчев. Тогавашният зам. главен редактор на списанието и „баща“ на култовия инспектор Стрезов днес с усмивка разказва как заедно с колегите си тайно се е надявал да се отзоват такива дарования, които имат „подадине“ – тоест таланта да творят. „Другото щеше да бъде наша задача – да ги научим, да им дадем знанието за техниките на писане – връща се назад във времето д-р Славчев и продължава: – Човекът, който основно работеше с младежите от клуба „Златното перо“, беше колегата Васил Райков. Именно той разясняваше на начинаещите фантасти простичката истина, че е важно не само какво пишеш, но и как го пишеш.“ В същия дух са и „откритите уроци“, които д-р Светослав Славчев изнася в неделните предиобеди пред участниците в Клуба на младите фантасти.

* Направиха ли ви впечатление тези няколко думички:
„първия в страната Клуб на младите фантасти“? Живот
и здраве, по-нататък ще споменем нещо и за други ПЪР-
ВИ клубове по фантастика в Българско... – Б. al.

Изображение

А инспектор Стрезов навярно отдавна знае
правилния отговор, но мълчешком си пуши лулата...
Аватар
alexandrit

Мнениеот Генерала » Вто Мар 05, 2013 7:24 pm

http://bgf.zavinagi.org/index.php/%D0%9 ... 1%82%D0%BE -по повод "Приятели на бъдещето"

"С риск да прозвучи като борба за приоритет, ми се налага да уточня че това е било по-скоро лекционен курс, (в класна стая на френската гимназия!) не случайно нито една личност оттам (освен лектора) не е останала видима в общественото пространство." Тук ми се ще да запитам 1. дали клуб "Фантастика и футурология" при СУ не е провеждал сбирките си в класните стаи на университета (наричани за "по-така" аули) и 2. коя личност от Бургаския клуб (освен Наско) е станала видима в общественото пространство???
Генерала

Мнениеот alexandrit » Сря Мар 06, 2013 4:35 pm

НЯКОЛКО ДУМИЧКИ ПО ВЪПРОС 1

Според мен няма особено значение къде са се събирали члeнуващите в някой клуб по фантастика – в училищна стая... в аула... на Бонсови поляни или пък направо на черноморски плаж (при хубаво време)...

[Например клубът „Орион ‘79”, сиреч „Александър Грин”, е основан в ЕСПУ „Хр. Ботев” – Балчик, и това е записано черно на бяло в уикито БГ-Фантастика.]

Изображение

● Един фензин от март 1982 година.
Съставител: Тихомир Тачев

Да, не е толкова важно къде са се събирали клубните членове и членки, ами като са се събирали, какво са вършили. С други думи, свършили ли са нещо полезно... интересно... новаторско, с което да останат в историята на родния фендъм, или само са си преразказвали прочетени книги и гледани филми?
Аватар
alexandrit

Мнениеот Кал » Сря Мар 06, 2013 5:20 pm

Моето разбиране е близко до това на Сашо.

Но експертите мълчат ли мълчат... :D
Аватар
Кал

Мнениеот Генерала » Сря Мар 06, 2013 5:53 pm

До края на седмицата ще гледам да преведа страница и половина от едн руска книжка от онова, отреченото време и ще я пусна тук :)

Иначе http://rechnik.info/%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B1 - мъка, мъкааааа... И беднотия...
Генерала

Мнениеот alexandrit » Пет Мар 08, 2013 11:39 am

В ● м е ж д у ч а с и е ● № 2

За съжаление нямам преки впечатления от варненския клуб за фантастика и прогностика „А н д р о м е д а” *, участващ в тази викторина под буквата Ж. Но пък със Стефан Лефтеров (1945–1992), неговия основател и тъй активен председател, се сближих по времето, когато редакторствах в списание „ФЕП”. Тогава писах за Стефан и дори си купих една картина от него – същата, която „даде” яркото си лице на българския плакат за Соцкон ’89.

* Този клуб също е ПЪРВИ – първият български клуб
на любителите на фантастиката „Андромеда” (Варна).
Защото, кажете ми, имало ли е преди него друг наш
„фантастичен” клуб „Андромеда”? Не, нали? – Б. авт.

През есента на 2010-а госпожа Цвета Ковачева от Техническия университет ме покани да напиша слово за юбилейната изложба на Лефтеров, организирана от нея, и аз откликнах ей тъй:

Александър Карапанчев

НОВА НАГРАДА ЗА СТЕФАН

Ще започна с една мисъл на швейцареца Паул Клее, която много харесвам: „Изкуството не възстановява видимото, то прави видимо.”

И така, нова изложба на художника фантаст и фантастичен художник Стефан Лефтеров! И то втора поред посмъртна, и то в същия черноморски град, където той прекарва кажи-речи седемдесет процента от своя тъй кратък, но пък щедро наситен – като лятно небе със звезди – живот!

Струва ми се, че тъкмо днешната изложба може да се превърне в хубав, здрав и висок мост, по който картините на Лефтеров и паметта за него да преминат към бъдещето. А колко далечно ще е това бъдеще, зависи най-вече от близките му, от приятелите и почитателите (стари и нови!) на този вдъхновен майстор на Въображението.

Всъщност той отдавна си е свършил работата, сега пак е наш ред – да му се радваме, да го прегръщаме, да го пренасяме напред и все по-напред...

Когато мисля за някой по-виден представител на родната ни фантастика, аз обичам да прехвърлям в ума си – подобно на кюлчета от благородни метали – неговите първенства. Днес за Стефан Лефтеров те могат да се подредят по следния ярко осветяващ го начин:

* той е най-плодовитият ни художник на фантазията, оставил подир себе си букет от над 400 картини;
* на него принадлежи първата у нас изложба с фантастична живопис (направена през шейсетте години на вече отлитналия век);
* пак Лефтеров има зад гърба си най-много самостоятелни изложби в жанра – общо седем приживе, като последната от тях го показва през 1991-ва в рамките на кинофестивала „Златен портокал” в Анталия, Турция;
* Стефан е най-награждаваният българин в своята категория на изкуството;
* именно той се води човекът с най-дългия – за времето си де – стаж в рисуваната Тера Фантазия;
* Лефтеров става първият художник, интегрирал се в движението на клубовете по фантастика в България, които някога бяха десетки под „шапката” на Комсомола;
* и не на последно място – отново той, без всякакво съмнение, е най-научният ни фантаст на четката и палитрата, отделял специално внимание поне на няколко науки. И особено на Мечтите с главно М! С едно наистина осезаемо М, изляно от злато и обсипано със скъпоценни камъни, проблясващи като рой дъгоцветни звезди...

Ала нека за две минутки доразвия темата за неговите отличия.

Ето как изглежда колекцията му в тази посока: поощрение от конкурса „Време, пространство, човек” на съветското списание „Техника – молодежи” (1971-ва), почетна грамота от младежкото ЕКСПО в Пловдив (1985-а) и награда за цялостен принос от Европейския конгрес на фантастите, състоял се в Будапеща през 1988 година. Всички изброени по-горе призове са му присъдени за живопис, но Лефтеров завоюва и две отличия за графика от американския любителски справочник „Фендъм Дайректъри”.

Е, вие навярно забелязахте: една-единствена награда, получена в България! И точно тук аз виждам нашата роля днес – ролята на съвременниците, на близките, приятелите и почитателите. Не само виртуално, а и в реалността да построим онзи хубав и здрав мост (за който споменах в началото на словото си), та по него творчеството на Стефан да премине към бъдещето.

Това ще бъде новата награда за Стефан Лефтеров – дългоочакваната, лелеяната и напълно заслужената, иска ли питане!

Първа публикация в: списание „Фентернет”, брой 3/2010 г.

Изображение

* Eдна от визиите на Стефан Лефтеров
Аватар
alexandrit

Мнениеот Генерала » Нед Мар 10, 2013 3:16 pm

Определението “клубен“ e свързано не само с указване местодействието, а включва в себе си и информация за клубния характер на самата организация: за културното предназначение, доброволността, достъпността, самодейността и други признаци тъкмо на клубния характер. В светлината на казаното, клубни се оказват обединения, създадени не само към клубове, а и към музеи, библиотеки, учебни заведения, книжарници, различни обществени организации (клубове на любителите на музиката към отделенията на Съюза на композиторите например, или секцията на любителите-ентусиасти към Обществото за опазване на природата).
Клубното обединение може да се разпознае по следните признаци.

Първият от тях – дългосрочният (или продължителният) контакт на участниците в обединението, т.е. относителна стабилност на състава. В този смисъл клубът на кинопътешествениците, клубът за интересни срещи или каквато и да е друга форма на дейност, представляваща серия мероприятия за аудитория, която всеки път се формира наново, не е клубно обединение, а масова циклична дейност.

Вторият признак – съвместната дейност на участниците. Например акордеонният клас при индивидуална форма на работа на педагога с обучаемите, които последователно се сменят един друг, но не участват в съвместни занимания – не е клубно обединение, а форма на индивидуална работа. В случая на съчетаване индивидуалните занятия с групови (ансамбъл акордеонисти) е вече клубно обединение.

Третият важен признак – доброволното, свободното самоопределение на участниците. В този смисъл курсът за повишаване квалификацията, теоретичния семинар и други, организирани от администрацията на предприятието или стопанството, групи, чието посещаване е задължително за определени сътрудници, не е клубно обединение, дори и да се работи в клубните помещения и клубните работници да помагат в тази дейност. В такива групи поведението на хората се определя от фактори, различни от тези на клубните обединения, друга е и методиката на ръководене.

Четвъртият признак – организационното оформяне на група от любители. Някакъв брой посетители, познаващи се помежду си, редовно и доброволно посещаващи мероприятия от определен характер (например танцувални или музикални вечери), сами по себе си не са клубно обединение, до тогава, докато не се осъзнаят като членове на такова и не се сформират организационно (като клуб на любителите на танците, или на музиката).

Петият признак – активното участие на членовете на обединението в неговата работа; наличието на права и задължения не само да се присъства (гледа, слуша), да възприемат информация и въздействия, но и да изразяват себе си, своята индивидуалност чрез активни действия (с лично участие в обсъждането на едни или други въпроси, в подготовката и осъществяването на мероприятията и програмите). В хода на груповите срещи в клуба участниците в обединението са не само обекти на въздействие, но непременно са и дейностни субекти.
Само в тези случаи, когато действащата в клуба група се характеризира с всички тези признаци, може да се говори за качествено друга, в сравнение с масовата и индивидуалната форми, работа.

Е.И.Смирнова – „Клубните обединения“ – М.“Просвещение“,1977г.- pp.14÷16.

С голяма благодарност към товарищ Кац, извършил и предоставил настоящия превод.:)
Генерала

Мнениеот Кал » Нед Мар 10, 2013 3:25 pm

Юри, благодаря! На мен определено ми беше полезно.

А сега всеки, който познава дейността на „номинатите“, може да определи кои покриват тези пет признака.

(Аз съм мънечък, само ще слушам. :)) )
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Нед Мар 10, 2013 9:15 pm

Чудесно попадение - най-после някакво качествено определение на обекта на темата :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alexandrit » Вто Мар 12, 2013 3:37 pm

◄ Днес получих писмо от Тодор ЯЛЪМОВ (Федя)
– дългогодишен фен с изключително активен при-
нос, журналист, пътешественик и фотограф, предсе-
дател на Клуба „Приятели на Рьорих”. Федя ме помо-
ли да кача тук неговото мнение за викторината. Ето го:

Клуб по фантастика – какво е това? Дефиницията трудно може да има консенсус, но между най-главните параметри са: 1/ времева следа – поне няколко години; 2/ ядро от основатели активисти; 3/ публикации в печата, сборници и други прояви.
На тези условия не отговаря нито един от клубовете преди 1974 г.
За мен те са оазисите, ноосферни центрове, платформа за истинска бъдеща дейност. Както е неизбежно развитието на химията през алхимията, на астрономията – през астрологията, a утопистите са преди социалните дейности, така и първите НФ клубове са ембрионален период на истинския Клуб по фантастика.
Затова за мен първият истински, пълноценен Клуб – с устав, актив, широка дейност, трасирал пътя на многобройни клубове в страната – е Клубът по фантастика и прогностика „Иван Ефремов”.
С голямо уважение се отнасям към всички първопроходци на клубното движение: Хр. Гешанов, А. Славов, Н. Сейменлийски и др., и смятам, че един ден ще изучават тяхната дейност като важен етап в строителството на Ноосферата.
За викторината еднозначно отговарям – първият Клуб по фантастика в България е „Иван Ефремов”.

Изображение

● Първата седморка основатели на Клуба „Иван Ефремов”: (от ляво на дясно) Ненко Сейменлийски, Тодор Ялъмов, Александър Карапанчев, Пламен Аврамов, Крум Чокойски, Валери Голев, Атанас П. Славов
Аватар
alexandrit

Мнениеот Nasko » Сря Мар 13, 2013 10:07 pm

При така създадената от Федя яснота, напълно се присъединявам към неговата преценка!
Nasko

Следваща

Назад към Литература и други изкуства