Литература и други изкуства

Българската фантастика в учебници и учебни помагала

Всичко за изкуството

Българската фантастика в учебници и учебни помагала

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Ное 07, 2013 9:42 pm

Надали има сериозен читател на фантастика у нас, който да е забравил паметния ден, в който повестта "Бариерата" и разказът "В един есенен ден по шосето" от Павел Вежинов влязоха в учебната програма по литература за 8-ми клас - с което българската фантастика заяви присъствието си в образованието.
Днес имам удоволствието да ви представя едно учебно помагало по литература за 7-ми клас:
"Преразказът: подробен, сбит, трансформиращ"
Изображение
Христоматийната му част е резултат на сериозен преглед на българския къс разказ – класически и съвременен. Христоматията съдържа 30 подходящи за преразказ художествени разказа с различни дидактически задачи.Книгата може да бъде полезна за учениците от всички класове, в които се правят подробен, сбит и трансформиращ преразказ, както и в часовете по литература, насочени към художествения разказ. Тя е необходимото помагало на седмокласниците в подготовката им за изпита в профилираните гимназии.
И отново - българска фантастика!
Павел Вежинов - "Моят първи ден", Агоп Мелконян - "Сонатина от Равел", "Е-mail" и... и... и...
Впрочем - вижте сами кой е на стр. 109.

Спойлер:
Това е един добър ден за българската фантастика.
И за шампанско, разбира се! :smile:
Чувствам как някои сега награбиха клавиатурите, за да ме поздравяват - а други загризаха килими. :problem:
Но това е положението. Днес уча децата на литература, да даде Господ - някой ден - и на идеология! :smile:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Re: Българската фантастика в учебници и учебни помагала

Мнениеот Sephiroth » Чет Ное 07, 2013 11:42 pm

Браво Ивайло! Поздравления!
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Ное 08, 2013 5:46 pm

Благодаря! :smile:
Искам да помоля модератора да закарфичи темата, защото въпросната христоматия на изд. "Просвета" е от 2007 г., а аз научих за нея едва снощи - и днес се бях втурнал да издирвам учебни помагала по литература на всички възможни издателства - като нищо може да изскочи още българска фантастика!
Световна вече изскочи - попаднах на текстове от Рей Бредбъри и Стивън Кинг.
Но нас ни вълнува най-вече родната. :wink:
Във всеки случай - установих, че "Преразказът: подробен, сбит, трансформиращ" е изключително ценено и търсено издание, което от 2007 г. насам е претърпяло още два тиража.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Пет Ное 08, 2013 8:15 pm

Ивайло Иванов написа:Благодаря! :smile:
Искам да помоля модератора да закарфичи темата, защото въпросната христоматия на изд. "Просвета" е от 2007 г., а аз научих за нея едва снощи - и днес се бях втурнал да издирвам учебни помагала по литература на всички възможни издателства - като нищо може да изскочи още българска фантастика!
Световна вече изскочи - попаднах на текстове от Рей Бредбъри и Стивън Кинг.
Но нас ни вълнува най-вече родната. :wink:
Във всеки случай - установих, че "Преразказът: подробен, сбит, трансформиращ" е изключително ценено и търсено издание, което от 2007 г. насам е претърпяло още два тиража.

Ще си търсиш ли хонорара или като за учебно издание ще си замълчиш?
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Ное 08, 2013 8:28 pm

Ако това издание се разпространяваше безплатно - нямаше и да си помисля за хонорар.
Но то не само се продава, но даже излезе, че е един от бестселърите сред учебните помагала изобщо. Което означава, че най-вероятно ще си потърся хонорара.
Но преди да го направя - ще трябва да поопипам малко почвата. Там има и други автори - искам първо да се осведомя как са уредени авторските права за техните творби. Днес ще пиша на вдовицата на Агоп Мелконян - дали знае за това издание и дали "Просвета" има нейното съгласие. Ако някой разполага с телефон или мейл на Георги Господинов, Деян Енев или друг автор, чиято творба е включена там - ще се зарадвам ако ми ги изпрати на лични.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Sephiroth » Пон Ное 11, 2013 2:04 pm

Ивайло Иванов написа:Ако това издание се разпространяваше безплатно - нямаше и да си помисля за хонорар.
Но то не само се продава, но даже излезе, че е един от бестселърите сред учебните помагала изобщо. Което означава, че най-вероятно ще си потърся хонорара.
Но преди да го направя - ще трябва да поопипам малко почвата. Там има и други автори - искам първо да се осведомя как са уредени авторските права за техните творби. Днес ще пиша на вдовицата на Агоп Мелконян - дали знае за това издание и дали "Просвета" има нейното съгласие. Ако някой разполага с телефон или мейл на Георги Господинов, Деян Енев или друг автор, чиято творба е включена там - ще се зарадвам ако ми ги изпрати на лични.

Нямам им тел или мейл, но съм приятел и с двамата във фейсбук - влез си в профила там и ми драсни да ме подсетиш и ще ти пратя профилите им, където можеш да им пишеш.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Ное 11, 2013 7:45 pm

О, ще ти бъда много признателен! :)
Ей-сегинка ще ти пиша.
Току-що разговарях с друг автор, който има публикувана творба там - Нели Лишковска. И тя нищо не знае. :silent:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Мар 15, 2014 9:06 am

Помолих темата да се закарфичи. Най-малко защото ще има и други учебни помагала.
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Съб Мар 15, 2014 10:03 pm

Браво, Ивайло!
Това, което е качествено, най-накрая все пак пробива.
Жалея ти нови успехи!
Кънчо Кожухаров

Назад към Литература и други изкуства