Литература и други изкуства

ПРИСТОРНИК - Награда за вреда

Всичко за изкуството

ПРИСТОРНИК - Награда за вреда

Мнениеот Sephiroth » Чет Сеп 29, 2016 9:23 am

Една инициатива на Явор Цанев, сп. Дракус и ИК "Гаяна" :redface:
Прикачени файлове
pristornik.jpg
pristornik.jpg (215.6 KiB) Прегледано 7801 пъти
Аватар
Sephiroth

Re: ПРИСТОРНИК - Награда за вреда

Мнениеот Мартин » Пет Сеп 30, 2016 11:11 am

Правилното отношение в подобни случаи е да не се обръща внимание на подобни постове. Но тъй като аз поначало нямам правилно отношение, ще сложа няколко думи тук.
Подобни проявления копаят дълбоки окопи на разделение, а това едва ли е нужно някому. А може пък и да е нужно. Тъй като е факт, обаче, имам няколко въпросчета.

Първо: Да разбираме ли, че това е едноличен пърформанс на Явор Цанев а.к.а. Гаяна/Дракус? Между другото картинката, явяваща се анонимно джипегско твърдение (сама по себе си), не указва авторство. Ако са посочени поименно „осъдените”, редно е да бъдат поименно посочени и „съдниците”. Защо? Защото така е правилно и почтено. А и в твърдението на Явор е използвана категорията „всички”, т.е. той вероятно не гледа на това като на едноличен акт, а говори от нечие име.

Второ: Във връзка с първото ми е интересно да разбера: Ти, Бранко, подкрепяш ли безусловно и в неговата цялост така постнатото анонимно джипегско твърдение? Подкрепя ли се то от клуба, на който си председател и от членовете на този клуб? Застават ли зад него поименно и членовете на клуба ти, като например в частност - Иван Величков и Елена Павлова (последната е изразила аргументирано собственото си недоволство от НФН достатъчно ясно, но това тук е съвсем друга бира)?

Трето: Какъв според вас (или според Явор, ако играе соло) трябва да е ефектъ т от това анонимно джипегско твърдение? Какво очаквате да се случи от тук нататък?

Извън въпросите по-горе, ще си позволя и някои волни разсъждения и подвъпроси, към които ме подтиква червящото се човече в края на твоя пост, Бранко.

1. Да се пусне подобно нещо във форума на Ефремов е безсрамно и нагло (и тъй като не обичам да толерирам наглостта и безсрамността, обикновено си губя времето да пиша в отговор на подобни изявления). Интересно ми е, Бранко, пуснал ли си аналогичен пост във ШД, ЧБ и ФЛЦентъра или Ефремов заема специално място в твоето сърце?

2. Да се твърди, че Дилян е вреден за българската фантастика (под формата на анонимно джипегско твърдение) може да го направи само завършен олигофрен, формен идиот или човек, който е тотално извън въпросната общност. Нямам нищо лично към Явор Цанев, но е хубаво да се знае, че фантастиката не започва нито от вчера, нито с Гаяна. От гледна точка на теория на вероятностите фантастиката може да завърши с Гаяна, но определено не започва с нея. И тази негова акция не прави чест на никого.
Аналогично – човек може да не харесва Емануил Томов (аз например съм много далеч от това да съм в близки отношения с него), но е най-малкото удивлително от каква точно позиция се твърди, че той е вреден.
Ти специално, Бранко, си седял достатъчно дълго време на столчетата в клуб Ефремов през годините, за да имаш ясна картина за нещата и за това, кой вреди и кой помага. В момента обаче имам чувството, че определянето на „враг-свой” става на принципа – „харесва ни – не ни харесва”.

3. Нямам НИКАКВО отношение към НФН и най-вероятно няма да имам и в бъдеще. Както съм споделял и друг път – НФН в този си вид не би трябвало да съществуват изобщо и наистина има лица, които не трябва да ги организират. Като Калин Ненов, например (лично мнение, но мога да се аргументирам достатъчно подробно). Но ако ти, Бранко, заедно с Явор, не можете да направите разграничение между хора, които помагат за популяризирането на фантастиката и такива, които пречат, не виждам какво по-добро ни очаква в бъдеще.
Колкото и да е странно (за мен) – някъде прочетох едно изключително адекватно мнение на Александър Драганов от Цитаделата (на когото иначе също не мога да се определя като заклет почитател). То беше по повод НФН и беше единственото зряло и смислено изказване, което видях. Във всички други личеше основно наранено его.
Мартин

Мнениеот Sephiroth » Пет Сеп 30, 2016 11:58 am

Понеже гледам, че имаш поредица от въпроси, а аз не съм в настроение да влизам в обяснителен режим с адвокатчета - копирах го оттук: https://dracusmagazine.wordpress.com/2016/09/29/1005/ Оттам нататък каквото имаш като въпроси, харесай си някой - било мен, било Явор или друг от изброените и си задай въпросите на живо, като ни засечеш някъде и толкоз.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Мартин » Пет Сеп 30, 2016 12:14 pm

Ами да, въпросите са факт и според мен са зададени там, където им е мястото.
Това, дали ти искаш да отговаряш, естествено си е твоя работа. Аз няма да те гоня насила да ти вадя думите от устата.
За протокола - "адвокатчета" са други; аз не съм бил никога.

П.п. Бранко, верно ли си си повервал толкова? :)
Мартин

Мнениеот Sephiroth » Пет Сеп 30, 2016 1:10 pm

Мартин написа:Ами да, въпросите са факт и според мен са зададени там, където им е мястото.
Това, дали ти искаш да отговаряш, естествено си е твоя работа. Аз няма да те гоня насила да ти вадя думите от устата.
За протокола - "адвокатчета" са други; аз не съм бил никога.

П.п. Бранко, верно ли си си повервал толкова? :)

Оки, добре - юристчета. Не знам кой си е повярвал, но ти беше тоя, дето се покри с години и когато му излезе книга реши да се появи от дупката си и да го раздава законодател. Дишай, и си гледай кефа.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Мартин » Пет Сеп 30, 2016 1:27 pm

Найс шот! :)
Мартин

Мнениеот Mandor » Пон Окт 03, 2016 9:56 am

Ситуацията през погледа на страничен наблюдател:
Една група хора, организирани от издател, раздава награди под формата на компютърни картинки.
Друга група хора, представлявани от издател, дава награда под формата на компютърна картинка.
И срещу първите, и срещу вторите, се надигат вопли „ама как може!“.
Балансът на силите е запазен, може да спите спокойно.
Както много правилно отбеляза наскоро един познат (по същата тема) – „какво ти пука?“.

П.П. Който може – да чете между редовете.
Mandor

Мнениеот Екселенц » Пон Окт 03, 2016 3:58 pm

Ситуацията е направо като от виц:

- А тебе не кажется, что он немного переборщил?
- Сам ты пЕрЕдасть ...

Щеше да е смешно, ако не беше тъжно.

Браво!

Като прости любители на фантастиката (и то много прости), остава ни само да се надяваме, че подобни издателско/писателски креативи, няма да се изсипват често, върху нищо неподозиращите ни глави.

И още веднъж - браво.

- Автора! Автора!
Публиката става на крака и аплодисментите преминават в овации!

Запасяваме се с кола и попкорн и чакаме продължението.

Ех!!!
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

Мнениеот Мартин » Пон Окт 03, 2016 5:54 pm

@Mandor
Наблюдението ти е вярно.
Но във вариант А - едни хора дават награди на други хора, а във вариант Б - трети хора обявяват четвърти хора за вредни, заради случилото се във вариант А (може би).
На въпроса "Какво ти пука?" моят отговор е: "Пука ми".
Следващият път "сивите" може да потропат на твоята врата и тогава не отец Гаук, а ти ще бъдеш "обесеният".

@Екселенц
Винаги изпитвам особено чувство към хората, които се стремят да стоят над нещата.
Внимавайте, ваше превъзходителство, да не се задавите с колата и пуканките.

Между другото - въпросите по-горе наистина бяха съвсем простички и на повечето от тях можеше да се отговори с "да" или "не". Вместо това за пореден път (и то специално в този форум) отидохме в познатото русло...

Ясно е, че Бранко не ще да отговаря писмено и предпочита личните нападки. Така е удобно. И като гледам - така май е най-удобно за всички.
Мартин

Мнениеот Mandor » Пон Окт 03, 2016 5:58 pm

@Мартин
Жалко, не успя да прочетеш между редовете, а възприе всичко буквално…
Mandor

Мнениеот Мартин » Пон Окт 03, 2016 7:25 pm

@Mandor
Възможно е и да не съм прочел правилно.
И наистина жалко - щом не можем да говорим на един език.
Мартин

Мнениеот Екселенц » Вто Окт 04, 2016 11:03 am

@Мартин

"В страни", не над, а в страни, от неща които имат тенденция да се размирисват и на цвят и консистенция наподобяват основният краен продукт на човешката дейност. И благодаря за загрижеността, ще внимавам.

Впрочем и Вие внимавайте гражданино - когато изгоните сивите, обикновено идват черните.
В името господне, или от нечие друго име.

А иначе, да се приравнява общността на писателите, които декларират за своя цел да изплашат читателите си, със щурмоваците е меко казано "насилване на реалността". Няма нужда да си тънък познавач на маркетинга за да видиш какво стои зад PR активността която наблюдаваме от страна на конкретен писателски кръг. Как да си продаваш книгите, когато си широко известен в тесен приятелски кръг? От там до тривиалните техники за популяризация е една крачка. (Четем Пелевин и си взимаме бележки - то не бяха банери, постове, декларации, писаници по всякакви Викии ... а сега и черен PR).
И все пак - сивите?

- А тебе не кажется, что ты немного переборщил?
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

фестивал „Дни на фантастичното"; Re:ПРИСТОРНИК-Награда за вр

Мнениеот valio_98 » Вто Окт 04, 2016 12:51 pm

Коригирах датата, извинявайте за грешката. :(
В.

Sephiroth написа:Една инициатива на Явор Цанев, сп. Дракус и ИК "Гаяна" :redface:

Не искам да изострям допълнително спора, затова само ще публикувам обявата както я пуснах в моя блог:

„Вълните усмиряват вятъра“: на 29 и 30.10.2016 в клуб Перото ще се проведе фестивал „Дни на фантастичното“
Организатри: FandomBG (http://fandombg.org/)

Привет!
Обръщаме се към вас от името на инициативата "Фантастичният фендъм – перспективи", за да ви поканим официално на двудневен фантастичен фестивал, в чиито рамки организираме обща среща с цел да начертаем заедно едно по-продуктивно бъдеще за фантастиката и фендъма в България.

- Цел на срещата -
През последните месеци във фантастичната общност се проведоха задълбочени дискусии на тема развитието на фантастиката у нас. Те ни вдъхновиха да организираме по-мащабен форум, който да положи началото на нова традиция на съвместна работа. На тези форуми предлагаме да се обсъждат възможностите и перспективите за развитие, както и настоящи и бъдещи общи проекти в рамките на фендъма. На първата среща ще се дискутира възможен механизъм за взаимодействие между общностите, правилата на неговото функциониране, начините на представителство на различните общности и фенове вътре в него. В края ѝ ще се проведе гласуване за приемане или отхвърляне на различните предложени варианти.

- Място и формат -
Срещата ще се проведе в рамките на фестивала "Дни на фантастичното" (29 и 30 октомври, в литературен клуб "Перото" в НДК). Фестивалът ще включва разнообразна програма за проявленията на фантастиката в различни медиуми и аспекти и ще започне в 12:30 в събота. Началото на срещата за перспективите пред фантастичния фендъм е от 16:00 часа в събота и ще бъде във формат на структуриран дебат с модератор, Иван Крумов, дългогодишен издател и фен. Главна цел на срещата е да се осигури представителство на всички основни гледни точки и да се потърси обща позиция. Подробна програма на целия фестивал очаквайте на сайта: http://fandombg.org/

- Участие -
За да бъде успешна дискусията за взаимодействието между фантастичните общности, каним всички тях (в това число клубове и инициативи, електронни и хартиени издания за фантастика, фестивали, конкурси, издатели и всички останали фенове) да се свържат с нас, ако желаят да представят своята позиция по темата. Моля да ни я изпратите предварително в писмен вид на info@fandombg.org до 20.10.2016. Всяка гледна точка ще бъде публикувана по желание в списанията "ShadowDance" и "Сборище на трубадури" в седмиците преди фестивала. Приветстваме с благодарност всяко желание за популяризаторско участие от страна и на други фантастични медии.

С поглед към бъдещето, заедно.

Организатори на "Фантастичният фендъм – перспективи" и "Дни на фантастичното":
Александър Попов (списание ShadowDance)
Валентин Д. Иванов (фен)
Георги Пенчев (списание ShadowDance)
Кристиана Тошева (Фентъзи ЛАРП Център)
Стефан Караманов (През 9 земи)
Юрий Илков - Генерала (клуб Аркадий и Борис Стругацки)
Последна промяна valio_98 на Пон Окт 10, 2016 5:33 pm, променена общо 1 път
Аватар
valio_98

Re: фестивал „Дни на фантастичното"; Re:ПРИСТОРНИК-Награда за вр

Мнениеот valio_98 » Вто Окт 04, 2016 1:04 pm

valio_98 написа:
Sephiroth написа:Една инициатива на Явор Цанев, сп. Дракус и ИК "Гаяна" :redface:

Не искам да изострям допълнително спора, затова само ще публикувам обявата както я пуснах в моя блог:

„Вълните усмиряват вятъра“: на 29 и 30.10.2017 в клуб Перото ще се проведе фестивал „Дни на фантастичното“
Организатри: FandomBG (http://fandombg.org/)
...

Видях, че вече има коментар на поканата:
[url]http://citadelata.com/%D0%BE%D1%89%D0%B5-%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%84%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%81/
[/url]
Което не ме възторгва особенно.
Не мога да коментирам там по някаква причнина,
затова тук ще призова автора да не се срахува. :)
Tова е доброволно начинание. Ако не иска да участва,
никой няма да му прати men in black, нито ще го заточи
в Сибир, нито ще му казва с кого и какво да издава.
Аз мисля, че дори да не се разбираме, трябва да се
научим някак да работим заедно, най-малкото за да
можем да представяме България по разумен начин на
международни форуми като Eurocon/Worldcon.
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Вто Окт 04, 2016 1:09 pm

Mandor написа:@Мартин
Жалко, не успя да прочетеш между редовете, а възприе всичко буквално…

Мисля, че не е нужно да се пише между редовете,
онези времена минаха.
Защо не напишеш направо каквото искаш да кажеш?
Ще се разбрете по-лесно, пък и останалите ще ви
разберат.
Аватар
valio_98

Мнениеот Екселенц » Вто Окт 04, 2016 3:40 pm

@valio_98
Както в "онези времена" така и сега, четенето с разбира не е отменяно.
Аватар
Екселенц

Мнениеот valio_98 » Вто Окт 04, 2016 6:11 pm

Екселенц написа:@valio_98
Както в "онези времена" така и сега, четенето с разбира не е отменяно.

Едва ли някой от фендъма ще ти прати биячи за това, че не мислиш като него
и подозирам, че повечето хора тук нямат време да гадаят какво им казваш с
езопов език.

И без това се е насъбрало достатъчно неразбиране, ако обичаш напиши в прав
текст каквото има да казваш, не ни карай да гадаем.
Аватар
valio_98

Мнениеот Mandor » Сря Окт 05, 2016 7:53 am

valio_98 написа:Едва ли някой от фендъма ще ти прати биячи за това, че не мислиш като него…

Биячи – засега не, но наскоро ме заплашиха с адвокат. Точно по този въпрос. :smile:

valio_98 написа:… и подозирам, че повечето хора тук нямат време да гадаят какво им казваш с езопов език.

Значи нямат време и да разбират. И всичко ще продължи по старому. Q. E. D.
Mandor

Мнениеот Мартин » Сря Окт 05, 2016 9:59 am

@Екселенц

Благородни дон, точно мен да ме предупреждавате за това, какво идва след сивите е...хм, да... Всички знаем, че сивите са само предвестник.

И да добавя, че аз не съм приравнявал никого на нищо. Водещият метафоричен образ беше - на чия врата се чука и дали трябва да гледаме със смутена хрисима усмивка, когато някой е решил да се изсере (макар и съвсем невинно и вероятно воден от нужда) на килима в хола ти, където, между другото, като малък си е играл.
Въпросната "награда" нямаше да я забележа скоро, ако не беше "пусната" в този форум. Нямаше и да я коментирам, въпреки че т. нар. "маркетинг" в случая е на чужд гръб.

Възможно е да съм прекалил, още в самото начало споменах, че съм склонен да правя грешки. А може и да не съм прекалил. За съжаление, ако не разтръскаш здраво онзи краен продукт (за който мисля, че индикираш), природонаселението предпочита да гледа в другата посока.
Мартин

Мнениеот Екселенц » Сря Окт 05, 2016 12:07 pm

@valio_98
В общи линии Мандор е отговорил вместо мен. За сега все още нищо сериозно не се е случило, но има потенциал и с оглед на декларираните цели в поканата си струва да се намери време и да се помедитира върху действията на "другата" страна. Още повече, че освен Цитаделата, отношение вече изразиха и клуб Соларис (може да се прочета на тяхната фейсбук страница). И да, и аз не съм възторгнат от това което виждам да се случва.

@Мартин
"Наградата" е проявление на тенденция която е вече на повече от две години. Но ако използвам твоята метафора за килима, според мен правилната реакция не е да се втурнем да звъним от врата на врата и да крещим "#КОЙ се ...". Още по малко пък, да вземем продукта и да го засилим във вентилатора.
Може би все пак си струва, да не се тръгва на конфронтация докато не са изчверпани всички останали възможности?
И още нещо - "забелязвайки" "наградата" всъщност и придаваш тежест. Понеже я коментираш - изглежда сякаш наистина има някакво "сакрално" значение. А всъщност става въпрос за не особено сполучлив в техническо отношение, и не особено оригинален като замисъл, опит за привличане на вниманието. В общи линии - колкото "Господари на ефира" са господари на ефира, толкова и "Гаяна" са "половината българска фантастика" и в този смисъл наградите които раздават имат по-скоро комично значение отколкото метафоричния образ който ти им приписваш.
Аватар
Екселенц

Следваща

Назад към Литература и други изкуства