Литература и други изкуства

Номинации за ЕВРОКОН 2017

Всичко за изкуството

Номинации за ЕВРОКОН 2017

Мнениеот alexandrit » Пет Апр 14, 2017 6:12 pm

Нарисува: Петър Станимиров

Изображение

Здравейте на всички.

Сайтът за избиране на тазгодишните български номинации за Еврокон 2017 е готов и може да го разгледате на http://bg.eurocon2017.eu/.

Номинирането започна на 13 АПРИЛ
и ще продължи до 20 АПРИЛ включително.

Както знаете, настоящите правила се обсъдиха и решиха на организираните досега срещи-дебати, като са съгласувани и с новите Евроконски такива.

Накратко ви представяме най-важните неща
за етапа на НОМИНИРАНЕ:

• Категориите са общо 14, съвпадащи с Евроконски категории според новите им правила, като не е задължително да се изпратят предложения във всяка.

• В тях могат да се номинират писатели, поети, художници, издатели, преводачи, литературни произведения, списания, комикси, видео игри, музика, филми, фестивали, ЛАРП игри, изложби, youtube канали, подкастове и други.

• В етапа за номиниране всеки може да изпрати свои предложения за номинации само срещу имейл и име.

• Колкото повече пъти е предложена дадена номинация в този етап, толкова по-голяма е възможността тя да се класира за гласуване (вж. по-долу) => затова е важно да разпространим до възможно най-много фенове.

Важно за разпространяването: Администриращият екип ще разпространим до познатите ни сайтове, форуми, социални мрежи и т.н., но ако изпуснем място, което смятате за важно, моля да споделите новината там или да ни пишете, за да го направим ние. И все пак винаги е по-добре да е споделено от познато лице. :)

Важните неща
за последващото ГЛАСУВАНЕ:

• За гласуване преминават първите 5 най-много пъти изпращани номинации във всяка категория, освен при равенство на 5-ото място – за този случай вижте в правилата.

• Гласуването е отворено за всички само срещу имейл и име => затова е важно и тук да разпространим до възможно най-много фенове.

• Гласуването става чрез подреждане на номинациите в избраната(ите) категория(и).

Направихме и фейсбук събитие (https://www.facebook.com/events/984703864997107/), в което всеки
записал се ще получава известия за това кой етап кога започва, без да е необходимо да следи мейлове, сайта и т.н. Включете се, споделете. :)

Оставаме на разположение за въпроси и коментари.
Поздрави,
Администриращият екип
Аватар
alexandrit

Re: Номинации за ЕВРОКОН 2017

Мнениеот Sephiroth » Пон Май 08, 2017 6:12 pm

Резултати от номинациите за Еврокон:

1. Най-добро литературно произведение: “Писъци” – Horror Writers Club LAZARUS
2. Най-добро художествено (арт) произведение: Корица на “Писъци” – Петър Станимиров
3. Най-добро представление: Истории от някога
4. Най-добър фензин: Shadowdance
5. Най-добро произведение за деца: “Пръстенът на нибелунга. Зигфрид” – Елена Павлова:
6. Най-добра интернет публикация, различна от фензин: Цитаделата
7. Най-добър писател: Явор Цанев
8. Най-добър художник: Петър Станимиров
9. Най-добър издател: Бард
10. Най-добър популяризатор на фантастика: Явор Цанев
11. Най-добро периодично издание: Списание „Дракус“
12. Най-добър преводач: Елена Павлова
13. Награда за дебют: Александър Цонков
14. Грандмастър: ще стане ясно впоследствие

Клуб Лазарус печели в 10 от 13 категории (с вероятност да спечели в 11 от общо 14) Много моля хората, които мразят мен и хорър-клуба, да дишат дълбоко! Че току-виж са се задавили :problem:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Сря Май 10, 2017 1:15 pm

Sephiroth написа:Резултати от номинациите за Еврокон:

...
Клуб Лазарус печели в 10 от 13 категории (с вероятност да спечели в 11 от общо 14) Много моля хората, които мразят мен и хорър-клуба, да дишат дълбоко! Че току-виж са се задавили :problem:

Не си дал съвет на тези, които те съжаляваме.
Голям пропуск от твоя страна. :)

Но не затова пиша, а за да подкрепя Иванушка.
Той е писал в съседната тема, но явно съобщението
му е за тук. Аз нито имам търпение, нито талант да
се изразя толкова хубаво, както го е направил той.

Свалям му шапка!

Искам да добава и за една друга страна на тези
рез–И–лтати - девалвацията на наградите.

В мрачните и безпросветни стари времена номинацията
за дебют означваше дебютна книга. Правилата на
Еврокон позволяват с едно разказче в заводски
стенвестник да се номинираш за дебют, но мракобесните
български автори от древността си бяха самоналожили
по-високи критерии от европейските. Питайте Жоро
Малинов колко беше критикуван, че дебютира "само" с
повест през 2003 г.

Изобщо, да им се неначуди човек на едновремешните
фантасти.

Според мен в тази категория уважение заслужава
единствено кандидатурата на Хараламби Марков, който
дебютира в англоезично списание с –професионални–
хонорари, но изкривената самооценка на т.нар.
български фендъм не позволява това да се оцени. В
подобни списания обикновено се приемат от порядъка
на 1-3% от всички пратени разкази, т.е. Хараламби
е толкова добър, че е влязъл в топ 1-3% на световните
фантасти.

Както и да е, да му е честито на Лостов или там Пръчков
Еврокона за дебют.

Да си спомним за обема на ВИРТ и проблемите на Жоро
Малинов и да се върнем към обема. Крайните резултати не
са известни, но водещите по брой номинации в категорията
Grand Master са хора с няколко сборника разкази и романи,
който по света биха минали са новели. По нашему повести.
Като гореспоменатия ВИРТ, който имаще проблеми в
категорията за дебют (специално подчертавам - да не си
помислите, че е било за Grand Master).

Как си ги представяте като Grand Master-и на българската
фантастика? Как ви изглеждат те в сравнение примерно с
един Николай Теллалов с неговите епични романи?
Забележете - човекът показва творческа амплитуда, всеки
роман от поредицата принадлежи на различен жанр. И да
не забрави "Нано". А да не говорим за хора като Нарви,
за него просто не знам от къде да почна да му изброявам
заслугите. Аз като наивен човек си мисля, подобни хора
задават стандарта в тази категория.

Междувпрочем, в неа може да се номинират и художници.
Аз самият тук номинирах Текла Алексиева. За тези, които
не знаят - нейно дело са 120-те корици на библиотека
"Галактика". Тя е още жива, вече не рисува, последно
като чух за нея се занимаваше с образование. Разнбира
се, и тя е от мракобесното минало, което т.нар. фендъм
отхвърля с лека ръка.

Мога да пиша и още, но съм сигурен, че вече разбирате
какво искам да кажа.

Гласуването мина, но призовавам победителите самокритично
(да, и това е дума от мракобесното минало, проверете я в
гугъл какво знчи) да погледнат творчеството си, и ако
почувстват съмнение в адекватността на номинацията си, да
се оттеглят.

За това има прецедент - преди време Калин, когото толкова
много хора оплюваха, имаше доблестта да коригира вота
като се оттегли.
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Пон Май 22, 2017 10:05 am

Нда, някой хора добре са усвоили, че мълчанието е злато.

В.
Аватар
valio_98

Мнениеот Sephiroth » Пон Май 22, 2017 10:57 am

valio_98 написа:Нда, някой хора добре са усвоили, че мълчанието е злато.

В.

Абсолютно, де и ти да беше от тях. И се пише някоИ, българино.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Пон Май 22, 2017 5:29 pm

Sephiroth написа:
valio_98 написа:Нда, някой хора добре са усвоили, че мълчанието е злато.

В.

Абсолютно, де и ти да беше от тях. И се пише някоИ, българино.

Каквото повикало, такова се обадило.
Ти изобщо какво очакваше?
Дойде тука да обясняваш колкко сте великки, само защото сте
се самоизбрализа такива и трябва всичкки ра сме възхитеnи и д
а останем без думи ли?
Съжалявам, че ще те разочаровам. Нито сме възхитени, нито сме
останали без думи.
Аватар
valio_98

Мнениеот Sephiroth » Пон Май 22, 2017 10:44 pm

Вальо, като гледам форума, активните потребители в него не можете се събра и каре белот да направите. Да, направих го нарочно, защото знам, че тук има немалко хора, които ме мразят. Но като толкова държиш - ще ти отговоря поетапно! Любимия ти Иванушка няма да го споменавам - през годините се нагледах на битови интелектуалци с психически проблеми, особено тук, а въпросният една тема не може да уцели правилно, камо ли да говори като света по нея.

1. Точно пък представител на клуб Ефремов да не ми говори за традиции в номинациите за Еврокон. Прекалено много издънки има, за да ги изброявам - знаеш ги ти, знам ги и аз, знаят ги и останалите. За награди за разказ, за несъществуващи, за подменени такива, за издънени такива, и то само за единия дебют, моля ти се! Сега поне се спазват правилата и изискванията, за да можем да кандидатстваме във всички категории.
2. Жалко е да мърмориш против правилата при положение, че си запознат с тях, че си се съгласил с тях, че си един от организаторите. Виждаме, че номинациите, за които си дал вот не са се класирали никъде - ще трябва да го преглътнеш, колкото и да ти е неудобно.
3. Моля за уважение към Александър Цонков и неговия псевдоним Лостов. Човекът през последните 2 години направи наистина много и работи сериозно и усилено върху себе си, така че номинацията му е напълно заслужена. Писа и публикува разкази, бе много активен в иницативата "Истории от някога", където спечели нееднократно и т.н. И няма нужда да си правиш гаргара с прякора му. Теб никой не те нарича Вальо Чекийски или от сорта, нали?
4. Смешно и абсурдно е да намесваш фендъма и "изкривената му самооценка". На тези награди гласуваха точно 650 човека, доста повече от самия фендъм. Явно болшинството е от онези фенове, които с пренебрежение наричате "диви". Диви, питомни, ама сигурно ако съберем общо гласувалите на Еврокон за последните 15 години, пак няма да достигнем тази цифра. Vox populi - vox dei.
5. Поправете ме ако греша, но Любчо Николов-Нарви вече е взимал такава награда? Или поне е бил номиниран и класиран за Еврокон? Хайде стига с тоя Теллалов - според условията е нужно поне 20 години принос. За последните 8 години приноса на Теллалов е нула. Човекът отдавна е повече анархист, отколкото писател. Помнят го две шепи хора.
6. Никой не отрича приноса на Текла Алексиева. Но говориш чисти простотии - за художник е номиниран Петър Станимиров. Не знам от кое минало е, но не спира да рисува и досега. Човекът, който е само с 8 години по-млад от нея. Човек, илюстрирал списания Дъга, куп комикси, книги-игри, романи, сборници и какво ли не още! Човекът, който преди няколко години на световен конвент за комикса в Белград взе първо място, отвявайки 286 други художника от 29 други държави. Човек, заради който в издателство Плеяда през 90-те пристигна писмо лично от самия Стивън Кинг с молбата ако може романите му, чиито корици Пепи прави да не са толкова страшни. И ти се опитваш да ми кажеш, че този човек не е достоен??? Бегай бе.
7. За последната ти пък простотия ще цитирам само мнението на Явор Цанев във фейсбук - онова там, направеното от злите евреи и гадните капиталисти, които не признават светлия комунистически рай. "Миналата година мрънкаха, че си оттеглих номинациите – тая мрънкат, че не съм... после, като ми писне, ще съм пак "лошия".
Виждам хора, които опитват да направят нещата нормално – не като вас. Вероятно догодина ще ги подкрепя. А вас няма да ви тагвам дори, знаете кои сте. Да вземете да се засрамите малко вече, а? Или още не сте научили кое е книга и кое не и трябва да проведем втори курс по въпроса тая година?"
Да ми споменаваш Калин за доблест, давайки за пример миналогодишните награди, когато се осрахте като карпатски вълци, е нелепо. Видя се, че когато имат право да гласуват всички, а не само потребителите в блога му, резултатите са коренно различни.

И последно - не сме се самоизбрали за такива. Избрали са ни общо 650 човека. И не съм го написал това, за да ви възхитя или да останете без думи. Написах го просто да ви дразня :problem: Лека нощ, и благодаря за мрънкането ти.

То, ако няма хора които да мрънкат, щеше ли победата да е така сладка?
Аватар
Sephiroth

Мнениеот ivanushka » Вто Май 23, 2017 1:51 am

Сефиротчо! Миличък! Кого изкормихте днес? Пардон, тази нощ. (понеже хоръра не вирее на светло).
Все пак ме споменавате. Макар да твърдите че няма да ме споменавате. Това някакъв страхотно гениален похват в хоръра ли е?
А в огледалото гледал ли сте? Сигурно от там сте се нагледал.
Мисълта ми беше не за тъпите номинации а за хоръра. И за това писах не в темата за номинациите а в темата "кръгла маса за хоръра". Но изглежда според вас правилно е само това което вие смятате за правилно. А именно хоръра и нищо друго!
Виждам че някой се е засегнал от моето изказване. Но защо? Използвал съм все любими атрибути на хоръра. Това би трябвало да ви поласкае.
Да не би да е вярна приказката "Гузен негонен бяга"?
Но може би наистина моето мнение може да е обидило някого. Извинявам се за това. Не е коректно да се обиждат така хората. Извинявам се.
Но за съжаление изказването, което се е възприело като обида (за което се извинявам още веднъж) е засенчило основната част от моята "мисъл".
А именно:
1. Фантастиката не е хорър и хоръра не е Фантастика".
2. Най достойно е вие, любителите на хоръра, да се борите да сте нещо отделно и самостоятелно и да изградите свой авторитет сред СВОЯ публика. Както е публиката на криминалния жанр, на любовните романи и т.н. А това, че има хора които харесват и фантастика и хорър, не трябва да е основание да се смесват двете неща. Както не се смесват Фантастиката и криминалния жанр например. Именно това некоректно смесване (на фантастика и хорър) става източник на неразбиране, "омраза" и обиди. И точно за това би трябвало да се избегне на всяка цена.
И за да стане по успешно това това ваше обособяване като нещо отделно, самостоятелно и уникално е най добре
3. Между Фантастиката и хоръра да се постави ясна и отчетлива граница.
Или какво? Искате да докажете че с таланта си на хорър писатели можете да засенчите цялата фантастика и на света да остане само най чистия и неопетнен и озарен от всестранен талант всепоглъщащ хорър?
И че това е коректно?
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Вто Май 23, 2017 2:21 am

Sephiroth написа:Вальо, като гледам форума, активните потребители в него не можете се събра и каре белот да направите. Да, направих го нарочно, защото знам, че тук има немалко хора, които ме мразят. Но като толкова държиш - ще ти отговоря поетапно! Любимия ти Иванушка няма да го споменавам - през годините се нагледах на битови интелектуалци с психически проблеми, особено тук, а въпросният една тема не може да уцели правилно, камо ли да говори като света по нея.

1. Точно пък представител на клуб Ефремов да не ми говори за традиции в номинациите за Еврокон. Прекалено много издънки има, за да ги изброявам - знаеш ги ти, знам ги и аз, знаят ги и останалите. За награди за разказ, за несъществуващи, за подменени такива, за издънени такива, и то само за единия дебют, моля ти се! Сега поне се спазват правилата и изискванията, за да можем да кандидатстваме във всички категории.
2. Жалко е да мърмориш против правилата при положение, че си запознат с тях, че си се съгласил с тях, че си един от организаторите. Виждаме, че номинациите, за които си дал вот не са се класирали никъде - ще трябва да го преглътнеш, колкото и да ти е неудобно.
3. Моля за уважение към Александър Цонков и неговия псевдоним Лостов. Човекът през последните 2 години направи наистина много и работи сериозно и усилено върху себе си, така че номинацията му е напълно заслужена. Писа и публикува разкази, бе много активен в иницативата "Истории от някога", където спечели нееднократно и т.н. И няма нужда да си правиш гаргара с прякора му. Теб никой не те нарича Вальо Чекийски или от сорта, нали?
4. Смешно и абсурдно е да намесваш фендъма и "изкривената му самооценка". На тези награди гласуваха точно 650 човека, доста повече от самия фендъм. Явно болшинството е от онези фенове, които с пренебрежение наричате "диви". Диви, питомни, ама сигурно ако съберем общо гласувалите на Еврокон за последните 15 години, пак няма да достигнем тази цифра. Vox populi - vox dei.
5. Поправете ме ако греша, но Любчо Николов-Нарви вече е взимал такава награда? Или поне е бил номиниран и класиран за Еврокон? Хайде стига с тоя Теллалов - според условията е нужно поне 20 години принос. За последните 8 години приноса на Теллалов е нула. Човекът отдавна е повече анархист, отколкото писател. Помнят го две шепи хора.
6. Никой не отрича приноса на Текла Алексиева. Но говориш чисти простотии - за художник е номиниран Петър Станимиров. Не знам от кое минало е, но не спира да рисува и досега. Човекът, който е само с 8 години по-млад от нея. Човек, илюстрирал списания Дъга, куп комикси, книги-игри, романи, сборници и какво ли не още! Човекът, който преди няколко години на световен конвент за комикса в Белград взе първо място, отвявайки 286 други художника от 29 други държави. Човек, заради който в издателство Плеяда през 90-те пристигна писмо лично от самия Стивън Кинг с молбата ако може романите му, чиито корици Пепи прави да не са толкова страшни. И ти се опитваш да ми кажеш, че този човек не е достоен??? Бегай бе.
7. За последната ти пък простотия ще цитирам само мнението на Явор Цанев във фейсбук - онова там, направеното от злите евреи и гадните капиталисти, които не признават светлия комунистически рай. "Миналата година мрънкаха, че си оттеглих номинациите – тая мрънкат, че не съм... после, като ми писне, ще съм пак "лошия".
Виждам хора, които опитват да направят нещата нормално – не като вас. Вероятно догодина ще ги подкрепя. А вас няма да ви тагвам дори, знаете кои сте. Да вземете да се засрамите малко вече, а? Или още не сте научили кое е книга и кое не и трябва да проведем втори курс по въпроса тая година?"
Да ми споменаваш Калин за доблест, давайки за пример миналогодишните награди, когато се осрахте като карпатски вълци, е нелепо. Видя се, че когато имат право да гласуват всички, а не само потребителите в блога му, резултатите са коренно различни.

И последно - не сме се самоизбрали за такива. Избрали са ни общо 650 човека. И не съм го написал това, за да ви възхитя или да останете без думи. Написах го просто да ви дразня :problem: Лека нощ, и благодаря за мрънкането ти.

То, ако няма хора които да мрънкат, щеше ли победата да е така сладка?

Преди да раздаваш квалификации, спомни си оня "бисер" на Бранимир Събев, в който главният герой вкара ръждива тел в пикочния канал на по-малкия си брат. Какви бръмбари трябва да имаш в главата за да измислиш нещо такова и да ти е интересно да "изследваш" подобна патология? Кой има психични проблеми, хората, които харесват такива работи, или тези на които им се доповръща от тях? А ти ми се хвалиш, че сте уплашили Ст. Кинг. Ми толкоз по-зле за вас.

Дерзай. Колкото повече пишеш, толкова повече хора ще разберат, че номинацията за дебют е незаслужена и че активността не е равнозначна на талант, че анархийството не пречи на Телалов заедно с Иван Попов и Жоро Малинов наистина да са основатели на нов жанр в БГ фантастиката, а не сте вие. Те поставят много висока летва, която не можете да надскочите и си мислите, че с организирано гласуване в стил БКП ще ги надминете. Калин с оттеглянето си също постави много висока морална летва, отстъпвайки място на по-достеон. И нея не можете да надскочите. А ти преброй думите в книгата за която говориш и ако ти стиска напиши тука резултата. И т.н.

Вие пишете грозни работи и сте вредни естетически, социално, психологически и всякак, защото искате да излеете върху света всичките чернилки, които са в главите ви. По-добре си ги дръжте там.
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Вто Май 23, 2017 4:14 pm

Включвам се само за да изясня едно недоразумение, което възникна преди година-две:

„Див фен“ е бувален превод на англоезичното понятие wild fan и означава „почитател на фантастиката*, който не се причислява към никоя общност“. Понятието е напълно неутрално – не съдържа никаква оценка и никой не е искал да обижда никого с него.

От останалите спорове умишлено страня – достатъчно зле „прегорях“ миналата година. :(

---
* Възможно е да се ползва и в други фендъми, но аз лично съм го виждал само из фантастичните.
Аватар
Кал

Мнениеот Sephiroth » Вто Май 23, 2017 9:04 pm

Иванчо, като ще се караме, поне се представи кой си, а не се крий зад псевдоним. Иначе не е интересно.

А колкото до теб Вальо - онова с ръждивата тел е от разказ на покойния Адриан, не мой. "Сбъдващия мечти". Преди ТИ да тръгнеш да раздаваш квалификации, поне пренареди бръмбарите в своята глава.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот ivanushka » Сря Май 24, 2017 12:14 am

Аз съм никому неизвестен, най обикновен (див) почитател на фантастиката. Известен може би само на Юрий Илков (поздрави ако чете), от времето преди няколко години когато все още се опитваше да привлече нови хора към клуба. Но явно вече се е отказал дори да пише във форума - отдавна не е писал. Казвам се Иван. Когато минавахме от стария форум към новия форум името Иван беше заето и за това си избрах Иванушка (глупака). Много съм учил, но не съм сполучил... битов интелектуалец... Със за съжаление психични проблеми... Поради което не се осмелявам да се появя в клуба...

Като споменахме психичните проблеми, ще спомена че хоръра рязко влошава положението със гореспоменатите психични проблеми (Ахааа, ето от къде съм запознат с понятието "индуцирана психоза"), поради което съм върл и категоричен противник на хоръра.
Разбира се не мога да отрека правото на хоръра да съществува, но и не мога да приема да се смесва с любимата ми фантастика. (Както кацата мед (хоръра) и лъжичката катран (Фантастиката) :wink: ).

Макар и привидно да има някакво сходство и съвпадение в похватите и средствата на Фантастиката и хоръра, това съвпадение е само повърхностно и несъществено. По съществено е разликата в целите на Фантастиката и хоръра. Хоръра има една доста тясна и ограничена област от цели. Която именно област от цели го характеризира като хорър. Аз лично (а вижда се че не само аз) оценявам тази малка област от цели като не етична и не естетична и следователно не особено интелектуална. Тази област от цели на хоръра не просто се разминава с огромното богатство и разнообразие, и възвишена естетичност и етичност а следователно и интелектуалност на целите на фантастиката (поне на висококачествената Фантастика). Тази област от цели на хоръра е абсолютна противоположност на целите на фантастиката. Поради което смятам че е справедливо хоръра и Фантастиката да са отделни а не да се смесват. И ако някой се опитва да ги смеси, то това е във вреда на Фантастиката, и незаслужена полза на хоръра.

Направи ми впечатление подписа който сте сложили: "Аз съм луд със диагноза индуцирана психоза!". Това го възприемам като реакция на моето изказване, което сте възприели като обида. Съжалявам, не коректно съм постъпил и не съм съобразил че това може да ви обиди. Извинявайте за това. Не съм искал да ви обидя, но по скоро съм искал да отправя упрек към вас (може би не лично а към писателите на хорър по принцип). И упрека би се изразил по следния начин:
на мястото на сегашния ви подпис аз бих сложил следното:
"Аз съм талантлив писател на хорър но не ми пука че мога да "ощастливя" и да докарам на читателите си някоя "индуцирана психоза". Дано само не се усетят че това е основния ми способ да ги направя свои почитатели...Хванат ли се веднъж, няма измъкване..."

Т.е. средствата на хоръра имат силно въздействие върху читателя (това е една от целите на хоръра ако не и единствената). Това въздействие обаче не е положително. (С какво това въздействие обогатява читателя, че да е положително? С какво го прави по добър човек?) И освен това като всяко не положително въздействие то води до желание за още. Подобно на зависимостта към химически отрови.
Не е етично да печелите и задържате почитатели като използвате тези механизми вместо талант и писателско майсторство. Може би ви хрумва че така започвате да приличате макар и малко на нарко-дилъри. (а може би се изразявам силно? да може би преувеличавам, но макар и в малка степен, явлението все пак съществува).

Също така представете си следното: организирана група почитатели на криминалния жанр, компрометират номинациите за специализирания конкурс за хорър произведение, като слагат на първите места произведения на криминалния жанр със съвсем леки елементи на хорър. Би ли ви било приятно в този случай?
И друго, защо не си организирате свой конкурс? Специализиран за хорър? Така от състезанието по между равностойните писатели на хорър ще се подпомогне развитието и на жанра и на писателите. Каква е ползата и радостта да спечелите, благодарение на по големият си кръг почитатели, конкурс който е за друго? Като чрез това може би ставате пречка за развитието и ощетявате другия жанр? Това според мен не е етично.

И накрая: От предишно ваше изказване може да се заключи че се отнасяте с неодобрение и даже презрение към участниците (за съжаление малцина) в този форум. От друга страна присъствието ви във форума се свързва с поставяне на характерни изображения на профила ви и подписи. Бих казал че присъствието ви във форума е главно с цел самореклама и злорадстване. Хем очаквате да привлечете читатели от форума, хем ги смятате за нещо незначително, хем злорадствате по повод на опорочаването на конкурса за фантастика и превръщането му в конкурс за хорър.
На това ли искате да се дължи вашата популярност? На добра рекламна стратегия? А не на етика, талант, писателско майсторство и труд? Понеже рекламната стратегия носи повече печалба от таланта? Това не е етично.

Още веднъж се извинявам ако съм обидил някого.
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Сря Май 24, 2017 7:55 am

Sephiroth написа:Иванчо, като ще се караме, поне се представи кой си, а не се крий зад псевдоним. Иначе не е интересно.

А колкото до теб Вальо - онова с ръждивата тел е от разказ на покойния Адриан, не мой. "Сбъдващия мечти". Преди ТИ да тръгнеш да раздаваш квалификации, поне пренареди бръмбарите в своята глава.

Ооооо! Бранимир Събев в ролята на Алекасандър Матросов на българския хорър!
Поласкан съм, поласкан! Честно, до сега симислех, че имам насреща си някой треторазреден хорърист-ентусиаст.

Значи има справедливост - за моето отношени към вашия жанр трябва да благодаиш на вашия патрон. Значи с него сме се дърляли за тоя текст - клавиатурата не ми дава да напиша литературно произведение - преди 10-ина години в дир-а. Да, отдавна беше. Погледни - там има много по-... да ги кажем по-строги класификации. Моите тук са направо невинни.

Дискусията стигна до точка, в която трябва да те просветя малко за израелското кино, но е дълго и ще го оставя за друг път. Вместо това сега само ще ти цитирам едно литературно произведение, белким разбереш нещо:

"Прах и жега. Свят от прах и жега. Вятърът набива праха в очите, в ушите, във всяка гънка на ризницата. И ти, и конят ти, и мечът ти, изгубил черния си блясък — всичко става жълто-сиво. Прахът попива ударите на копита и цялата конница е като армия от зли духове, тръгнали на бой срещу безсмъртните от сините дворци. «Напред, воини!» — крещи предводителят. «Напред!» — крещят стотниците. «Напред!» — всички подхващат яростния вик. Никой вече не забелязва жълто-сивия прах, който скърца между зъбите, нажежените ризници, тежестта на меча в отмалялата ръка… «Напред, воини, напред, напред!» — пронизва слуха и измива всичко освен яростта, спазъма на пръстите върху дръжката на меча и онова, което наричат «жажда за кръв». А може би и за смърт, кой знае. Смърт — за императора, смърт — за империята, смърт — за да не сееш смърт.
...
Така беше, трудно ти е да ме слушаш, нали? Лицето ти е каменно, но очите те издават. Така беше. Всички убиваха, аз също. Дали ми беше лесно? Вече не помня. Първият път мина някак незабелязано. Вторият… осъдени на смърт. Предпочитам да забравя. А след третия път си казах: «Виж как твоят кон убива и стани като него. Стани кон, щом никой не се интересува дали си човек. Стани кон и забравяй, че си убивал. Мисли за яслата, която те чака пълна, за младата робиня, която ще се погрижи за теб, за другите коне, които можеш да проиграеш на клечки. Стани кон.» И станах убиец. След всеки бой, след всяко учение ръката ми ставаше по-силна и точна, очите — по-зорки, яростта — по-заслепяваща."
Аватар
valio_98

Мнениеот Sephiroth » Сря Май 24, 2017 9:06 am

Не, напротив, дискусията стана скучна. Хубаво, цитираш ми откъс от "Психопрограмираният" на Наско Славов, но в каква връзка, не ми е ясно... Както и да е, няма значение.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Сря Май 24, 2017 11:00 am

Sephiroth написа:Не, напротив, дискусията стана скучна. Хубаво, цитираш ми откъс от "Психопрограмираният" на Наско Славов, но в каква връзка, не ми е ясно... Както и да е, няма значение.

Това не е просто откъс от "Психопрограмираният", а от недовършения роман на Рел Ваус "Зун Себенера". За един поет-воин, който в митологията на извънземните от книгата е фигура, сравнима с нашия Христос. Но това са подробности.

Щом ти става скучно, да опитаме с кино тогава.

Това се случи в Аризона през една студена зима в средата ма 90те годни. Толкова студена, че извадих ризите с дълги ръкави и два-три пъти седмично трябваше да обличам яке. Гладни студентски години, през които киното беше най-достъпното ми забавление. Студентският център организира международен кинофестивал. Тогава за пръв път гледах израелски филм, казваше се "Скорпион". Киното си падаше малко арт-хаус, поради което доста се изненадах, когато разбрах че съм попаднал на шпионски трилър. Главният герой беше агент на МОСАД, чиято задача беше да убива избягали нацистки военнопрестъпници и арабски терористи. Не съм сигурен дали сред жертвите му не бяха и организаторите на атентата в Мюнхен, но това не е принципно важно.

Важното е, че злото, което човек върши е зло и убийствата са си убийства, даже когато човек има желязна морална мотивация и оправдание. В началото имахме един честен, жизнен и пламенен младеж, който се отдаде на "работата" си без резерви. Докато беше по служба в Ню Йорк, се влюби, обаче за да не застраши момичето си, избра да остане за нея само таен обожател, който от време на време ѝ оставя цветя. Трябва да кажа, че Ню Йорк от онези години нямаше нищо общо със сегашния изнервен град, в който падат самолети и болни ветерани смазват с колите си хора по площадите. Ню Йорк от онези години беше спокойно и безгрижно място (ако не броим метрото, но Джулиани и компания се погрижиха за това; има много хубав пост в блога на Григор Гачев за това), никога не усетило война. И представи си на този фон насилието и жестокостта на лова, който МОСАД разгърна...

Главният герой потъна в тази безпощадна война до гърдите, до шията и по-нагоре. "Загуби" приятелката си (която всъщност никога не беше имал), не защото тя се умори да чака тайният ѝ почитател да се разкрие, а защото тя беше отвратена от насилието като начин за решаване на проблеми, като начин на живот. Започна да губи парче по парче душата си и макар да си даваше сметка, беше стигнал до място, от където няма връщане. Постепенно се беше превърнал в скорпион, който накрая ужили себе си.

Наскоро се сетих за този филм и безуспешно търсех да научна нещо повече за него. Сигурно пак ще търся, но междувременно са наизлезли един куп глупави филми с подобни имена и естествено търсачките намират тях. Вероятно е нискобюджетен и кой знае дали изобщо е излизал някога по кината. Помня, че се впечатлих от актьорската игра и от психологизма.

Философията на хоръра е като философията на героя от тоя филм. Само, че той поне имаше морално и дори правно оправдание - той беше екзекутор, изпълняваше присъди на хора, които безусловно са виновни. А вие нямате никакво извинение да поливате околните с чернилката и с демоните, които обитават главите ви. Че и да ни карате да ги възприемаме като високохудожествени постижения. Ами не са.

Свалям шапка на умните създатели на филма, задето са го нарекли "Скорпион". Това великолепно кино би трябвало да е предупреждение за хоръристите - който си играе с огъня, рано или късно се опарва. Сигнатурата ти ме кара да си мисля, че за тебе има надежда, защото си една крачка пред останалите - даваш си сметка на къде води тоя процес.
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Сря Май 24, 2017 11:13 am

Кал написа:Включвам се само за да изясня едно недоразумение, което възникна преди година-две:

„Див фен“ е бувален превод на англоезичното понятие wild fan и означава „почитател на фантастиката*, който не се причислява към никоя общност“. Понятието е напълно неутрално – не съдържа никаква оценка и никой не е искал да обижда никого с него.

От останалите спорове умишлено страня – достатъчно зле „прегорях“ миналата година. :(

---
* Възможно е да се ползва и в други фендъми, но аз лично съм го виждал само из фантастичните.

Май се сещам защо се обиждат - чувал съм в БГ по Черноморието местните хора да наричат "диви" туристите, които неорганизирано и спят на палатки извън къмпингите. И разбира се, понеже за местните няма далавера, "диви" се използва негативно.
Аватар
valio_98

Мнениеот Votan1979 » Чет Май 25, 2017 9:42 am

Добър ден и от мен.

"Ужаси, или хорър (от англ. horror - ужас), е основен жанр на фантастиката, създаден, за да изплаши или ужаси публиката.

Исторически погледнато, причината за появата на „ужаса“ възниква при появата на злото или погрешно разбраните неестествени случки в човешкия живот. От 1960 г. насам всяка творба с патологична, ужасяваща или сюрреалистична тема се определя като „ужас“. Ужасите понякога се застъпват с научната фантастика и фентъзито, които често се поставят под общия знаменател на фантастиката."
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0 ... 1%81%D0%B8

"Horror is a genre of fiction which is intended to, or has the capacity to frighten, scare, disgust, or startle their readers or viewers by inducing feelings of horror and terror. Literary historian J. A. Cuddon has defined the horror story as "a piece of fiction in prose of variable length... which shocks or even frightens the reader, or perhaps induces a feeling of repulsion or loathing".[1] It creates an eerie and frightening atmosphere. Horror is frequently supernatural, though it can be non-supernatural. Often the central menace of a work of horror fiction can be interpreted as a metaphor for the larger fears of a society."
https://en.wikipedia.org/wiki/Horror_fiction

Не мисля, че политиката на сепаратизъм и "издигането на стени ала Тръмп", би била печеливша, както за читатели, така и за автори.
Аватар
Votan1979

Мнениеот ivanushka » Пет Май 26, 2017 10:49 pm

Сега видях че едно от твърденията ми се нуждае от повече аргументи. А именно: "И ако някой се опитва да смеси хорър и фантастика, то това е във вреда на Фантастиката, и незаслужена полза на хоръра."

Ето аз съм почитател на Фантастиката. Купувам си значи книга в която присъства и хорър. Чета... и хоп! натъквам се на хоръра. Става ми гадно (каквато е и целта на хоръра) и аз с ругатни и проклятия захвърлям книгата... Просто ми е станало гнусно от цялото книжно тяло и ми е гадно дори да го пипам. Така книгата с хорър за мен се е превърнала в щета... Не просто загуба, а ЩЕТА! Дори да бях прескочил хоръра и дочел книгата, пак щеше да е загуба за мен, защото част от цената на книгата е отишла за моя вреда.
Купувам друга книга... и там хорър... пак захвърляне с ругатни и проклятия... Пак щета...
Минава време. Решавам да купя друга книга с надеждата че нещо се е променило към доборо...Нищо подобно! Променило се е към по лошо...
Дори при най малко подозрение за хорър дори не пипам книгата...
Не помага...
Спирам да купувам книги...
А това, макар и малка, е щета за писателите които пишат Фантастика а не хорър. Понеже моите стотинки няма да стигнат до тях.

А колко хубаво би било ако Фантастиката и хорара бяха отделно... купуваш си ги отделно а в къщи си ги смесваш в каквито си искаш пропорции... Свобода...

Е, аз съм незначителен, света може и без мен... и без моите мечти...

Но нека да направим един мислен експеримент:
Имаме две групи същества: светло сиви и тъмно сиви.
Светлосивите обичат зелена салата.
Тъмно сивите обичат зелен сойлент. (Тук има закачка. Филмът Soylent Green е анти утопичен филм в който се разказва как за прехрана се използва продукта "зелен сойлент" направен от... човешки трупове... Малък хорър елемент. Писателите на хорър не трябва да се обиждат, трябва да се ласкаят...)
Тези които обичат зелен сойлент нямат нищо против и зелената салата.
Но тези които обичат зелена салата, те горките се гнусят от зеления сойлент. (Предвид горното за филма, аз ги оправдавам напълно!)
И така! Решаваме и смесваме зелената салата с зеления сойлент и им даваме да ядат.
Тъмно сивите лакомо нагъват зелен сойлент и зелена салата. За тях няма проблем.
Но светло сивите! Те са изправени пред страшен хорър. Или НАСИЛА да проядат зелен сойлент. С времето няма как да не се пристрастят към него. Но тогава обаче стават тъмно сиви.
Другия им вариант е НАСИЛА да спрат да ядат...
Ето го ефекта на смесването! Тези които си падат по гнусното винаги печелят. А тези които не си падат са жестоко ощетени. До степен че изчезват...
При смесване на Фантастика и хорър, в подобна ситуация се намират почитателите и писателите на фантастика...

Ще кажете, това е само мислен експеримент! А как е в реалността?
Не знам дали сте забелязали, но все по масово се проявява следния феномен: когато стане въпрос за фантастика пред хора които не я познават и обичат а са само странични наблюдатели се получава следната реакция: "Фантастика? Не благодаря! Не харесвам Ужаси."
Аз това нещо го наричам феномена "Фантастика? Не благодаря! Не харесвам Ужаси."
Но съществуването и разрастването на този феномен означава че нашия малък мислен експеримент доста точно съответства не реалността... (или обичаш и фантастика и хорър или не обичаш нито фантастика нито хорър - а второто е по вероятно...)
И така уважаеми писатели и издатели на фантастика. Мислите ли че феномена "Фантастика? Не благодаря! Не харесвам Ужаси." няма да ви засегне? Ей така ще ви отмине и ще ви остави сухи? Други ще пострадат от него а вие ще се спасите?
Или какво? Ще станете хоръристи / нео-диаболисти и ще живеете дълго и щастливо? Ще успеете да възродите за вечен живот мъртвия диаболизъм под ново име?
Я пак помислете.

И така, да не би спадането на популярността на Фантастиката не се дължи... на активна реклама кампания на хоръра? И на смесването на Фантастика с хорър?
Да! Млади ми Скайуолкър...

Ето я и аргументацията...
Е, не е като цитат от Уикипедия... но все пак...
А представете си какъв ужас!
В Уикипедия се е появила статия според която, всички писатели на хорър или трябва незабавно да се гръмнат или ще завършат живота си като Едгар Алан По... млади, по жесток и мъчителен начин и при неизяснени но ужасяващи обстоятелства... О какъв ужас! ...

Аргументация...
Не че има смисъл да се аргументира. Например ето един въпрос:
Може ли словото да направи по етични, индивиди които използват словото за не етични цели и по не етичен начин?
Има ли смисъл да се опитва?
Има ли смисъл да се опитва човек да се бори със съвременния нео-либерален, нео-диаболистки, осъзнато или не осъзнато сатанистки свят?
Нео-диаболистки? Ами да! Съгласно заключенията на "кръглата маса за хоръра", хоръра се явява наследник на диаболизма. А защо "нео"? Според мен диаболизма много бързо след възникването си е изчерпал своя литературен смисъл и след това е "затихнал" да не кажем умрял. И ето идват хора които са наследници на диаболизма но същевременно не искат това да е така. Ами ясно! Безсмислено е да се съживява умрялото (литературния смисъл на диаболизма) и за това искат да се отрекат от връзката с него. Те може би могат да съживят диаболизма (маскиран под ново име), но не и да възродят литературния му смисъл. За това е цялата работа. И за това "нео". А те милите нео-диаболисти пукнат грош не дават за литературната страна. По скоро изглежда че ги интересува финансовата страна... Какво да се прави...Нео-либерален, Нео-диаболистки, осъзнато или не осъзнато сатанистки свят. Надежда всяка тука оставете...
ivanushka

Мнениеот Sephiroth » Съб Май 27, 2017 8:58 am

Моля санитарите да си го приберат тоя и да му спрат интернет-достъпа.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Съб Май 27, 2017 10:38 am

Sephiroth написа:Моля санитарите да си го приберат тоя и да му спрат интернет-достъпа.

Той не е човекът тук с извратените вкусове.
Аватар
valio_98

Следваща

Назад към Литература и други изкуства