Литература и други изкуства

Репортаж от мястото на събитието: Еврокон 2017, Дортмунд.

Всичко за изкуството

Re: Репортаж от мястото на събитието: Еврокон 2017, Дортмунд.

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 9:42 am

19.06.2017

Кода

Разбира се, има недоволно, кой от правописа ми, кой от представянето.

https://dracusmagazine.wordpress.com/20 ... %b0%d1%86/
На Явор Цанев: прави записки три дни по време на лекциите, после ги оправяй до два часа сутринта всяка сутрин и след това ела да ти видя правописа. А, и междувременно стани на мойта възраст. Щото ако не си чувал, да ти кажа, че няма да си вечно млад.
Много правилно си повдигнал в червено това за желанието. Следващия път съберете от бабите и лелите, които гласуваха за вас по 10 лв и наемете за 3 мин някой носител на Оскар да изобразява желание. И възторг може, и даже ентусиазъм.

http://citadelata.com/%d0%b0%d0%bb%d0%b ... b0-%d0%b5/
Не знам кой е автора, но изречението:
"Личното ми мнение е, че участниците, които са били ощетени, би трябвало поне символично да бъдат компенсирани с национални отличия."
направо кърти миФки. Това ме кара да мисля, че може да е самият Лауреат Лостов.
Който е и да е, на този дописник, както и на Александър, който го защитава, ще кажа, че презентирането не е упражнение по бързо четене а опит, именно опит, да се стигне до сърцата слушателите. Не иронизирам. Посланията достигат хората чрез емоция и те ги запомнят по-добре, ако са свързани със силна положителна емоция.
Има едно хубаво правило, че на една прозрачка не трябва да има повече от една идея. Благодаря за мъдрия съвет да се събират презентаците в блок, може да ви е странно, но аз така направих за издателство и превод. Освен това използвах факта че примерно 1/3 от кон-а слуша моя доклад, в който илюстрирах разни концепции с примери от БГ фантастика, и за тези хора снимките, които показах в началото означаваха нещо. Освен това използвах - съвсем на експромпт - доклада на Австрийката преди мен - за да обясня какво означава да издадеш 160 книги и да преведеш повече от 20 за пазар, който е по-малък от техния. Тия цифри ги написах с едър червен фонт по диагонал - като небрежен началнически печат - отгоре на слайдовете за издателство и за преводач.
А за фензин по подобен начин обясних, че те имат жив форум, в който има аналитични дискусии и те не се ограничават с първосигналното суратетфтерско like/не-like.
Да следвам глупавите съвети на (предположително) Лауреата Лостов и на Александър - не се обиждайте, съветите ви са наивни до глупост - означава да си забия носа и да чета безкрайни текстове, написани със ситен шрифт на всяка прозрачка, докато не ме предупредят, че ми остават тридесет секунди (там имаше върла лелка с хронометър, това е Германия, baby), след което да премина със скоростта на вятъра през останалата част от материала.
Никой от представящите не беше нито наивен, нито глупав, че да следва подобна стратегия. Обаче имаше един пример на подобна презентация и аз писах за нея - погледнете в блога ми какво написах за лекцията за Португалска фантастика. Част от хората си излязоха, но аз стоически останах (и бях възнаграден с инфото за тяхната алтернативна история, но тове е друга опера).
Защо избрах точно категории а не други? Първо защото ги харесвам и мога да говоря за тях. И защото за другите няма кой знае какво за казване, нито например мога да размахам - както правеха други представящи - пред лицето на публиката без съмнение интересните дебютни книги на Лауреата Лостов.
Ако някой иска презентацията ми, да ми пише, ще му я пратя.
Но всичко това е без значение. И моята презентация и обвиненията ви за нея.
Презентацията е без значение, защото наградите се решават чрез задкулисна търговия.
Обвиненията ви са без значение, защото са насочени в неправилната посока. Вие се заяждате не защото не съм ви представил, а защото не съм лобирал за вас. Бобсъна отказа да има нещо общо с наградите, Генерала може да говори най-много с руснаците и украинците. А аз открито оспорвам и не приемам илюзията за величие, в която живеете, и заради това се нахвърляте върху мене. Нещо повече, не си мръднах да пръста да обясня на света колко сте велики. Но нищо, ще бъдете компенсирани с национални награди, нали така?
Отдавна се оттеглих от организирането на номинациите и нямам никакви задължения нито да ви представям, нито да лобирам за вас. Даже и да не се бях оттеглил - прочетете правилата - организаторите само помагат, не са длъжни да представят нищо.
Направих грешка, че се съгласих да помогна на Генерала. Обаче и аз самият се почуствах неудобно след като 1000 пъти говорих за България и българската фантастика, и след това да ни представя германец (става дума за Ерик Симон, приятел на Генерала).
Критикувайте ме колкото си щете, аз съм чист пред съвестта си, направих всичко, което можеше да се направи.

ПС Отговарям тук, защото не ми се чака за одобряване на постове.
Аватар
valio_98

Мнениеот Votan1979 » Пон Юни 19, 2017 11:51 am

Явно така е протекла подготовката ти за презентиране на някакви резултати, които не одобряваш. Но майната ѝ на обективността, да живее азът.

Изображение
Аватар
Votan1979

Мнениеот Кал » Пон Юни 19, 2017 2:34 pm

Ох... това със задкулисната търговия даже в Германия ли си беше същото? :///

По другото вчера изписах достатъчно в Цитаделата, тук само ще кажа: нека който има желание да направи нещата по-добри догодина, отсега да събира пари за Франция. Един човек вече ми обеща. ;)

И също нека проучи внимателно формата, в който се правят представянията. Votan и всички засегнати: като ви поотмине афектът – разбираем, но породен от един куп неразбирателства (в смисъла на разминаващи се тълкувания на едни и същи факти) – прочетете пак идеите на Вальо как се прави ефективна презентация. Аз представях българските номинации в Петербург през 2015-а и се подписвам под неговия метод дума по дума. (Не говоря за какво представяме – само за как. 13 слайда са абсолютно неудачни за формат 3 минути. Веднага след обявяването на българските номинации съберете всички номинирани и решете на кои 1-3 номинации ще се съсредоточите в устната част.)

П.П. Вальо, автор на материала в Цитаделата е Сашо Драганов; Александър Цонков няма пръст в него. (А ти все пак дай шанс на Лостов, като имаш сгода. Пише силно – и в много жанрове, далеч не само хорър. Миналата година взе и наградата „Рашко Сугарев“ за разказ.)

Впрочем моят фаворит в тия номинации беше Иван Величков, с трите брилянтни разказа в „Тера фантастика“ и с още няколко, които съм чувал по време на „Истории от някога“. Пак имахме силна година на дебютиращи автори. :)
Аватар
Кал

Мнениеот Sephiroth » Пон Юни 19, 2017 3:37 pm

.
Прикачени файлове
234.jpg
234.jpg (104.04 KiB) Прегледано 3682 пъти
Аватар
Sephiroth

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 4:59 pm

Абе много хубав сои ме изкарал, аз от 20 г., нямам толкова коса. Благодаря!
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 5:01 pm

А, ами ти си пак тук?
Аз си мислех, че още броиш думите в оная книга.
Преброи ли ги вече? Те са малко многко, сигурно ще ти отнеме време.
Сега отивам да направя и аз един картун, само почакай 5 мин.
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 5:24 pm

Изображение

Иеее, купонът тече. :)
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 6:06 pm

ОК, ще пробвам да прочета нещо от Александър Цонков.
Нямам книга и по мрежата не го намирам, има ли го някуъде?
В.
Аватар
valio_98

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 19, 2017 6:08 pm

ПС Забравих нещо много важно - ако ще прдължаваме с картуните,
предлагам да минем на фантастика. Ще е по-весело.
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Пон Юни 19, 2017 7:39 pm

valio_98 написа:ОК, ще пробвам да прочета нещо от Александър Цонков.
Нямам книга и по мрежата не го намирам, има ли го някуъде?
В.

Не съм виждал негови текстове онлайн – само съм ги слушал в четенията на живо в „Истории от някога“. Възможно е да ги има на ФБ страницата на „Историите“, ама аз нали съм без-ФБ-уков...

Сега намерих това издание на „Буквите“:

http://e-knigi.eu/ebook.php?pid=279

П.П. Картуните? Или кратуните? :P
Аватар
Кал

Назад към Литература и други изкуства