Литература и други изкуства

◄ Нова „ТЕРА ФАНТАСТИКА“

Всичко за изкуството

◄ Нова „ТЕРА ФАНТАСТИКА“

Мнениеот alexandrit » Вто Окт 03, 2017 5:14 pm

„ТЕРА ФАНТАСТИКА“, брой 16

Този брой от списанието на българския фендъм, получило наградите Еврокон и Гравитон, излезе преди десетина дни и не се разпространява по книжарници и сергии. За него и за други липсващи ви книжки от „ТФ“ търсете Юрий Илков (на телефон 0896-722-398).

Брой 16 съдържа следните текстове:

„Вопъл в пустинята“ – Макрия Ненов / 3

In mеmoriаm
„Светослав Славчев (1926–2016)“ / 4
„Писано и неписано“ – интервю на Николай Тодоров със Светослав Славчев / 5
„Протокол“ – Светослав Славчев / 9
„Петър Змийчаров“ (некролог) / 12

Великите
„Предпоследният велик британец“ – Макрия Ненов / 14
„Потопът и спасителните станции“ – Хърбърт Уелс / 18
„Български издания на Хърбърт Уелс“ – Георги Недялков / 26

В света на наградите
„Награди, награди...“ – Дилян Благов / 30

От сандъка на майстора
„Без право на избор“ – Алфред Бестър / 35

Коза ностра
„Проблемът на Джахан“ – Георги Малинов / 48
„Петдесет и първият галактичен закон“ – Марин Найденов / 55
„Времеви пътувания ООД“ – Александър Цонков-Lostov / 58
„Зелените цифри“ – Валентин Попов-Votan / 64
„Очи“ – Сибин Майналовски / 65
„Силата на вещера“ – Колийн Ливингстън / 74
„Ламята от далечното кралство“ – Снежана Ташева / 77
„3орницата“ – Кирил Влахов / 79
„След минути“ – Йордан Христов / 81
„Лилит“ – Никол Стоичкова / 86
„Един ден в гората“ – Васил Чолаков / 90
„Сладката планета“ – Йолина Струнчева / 91
„Спам“ – Мартин Петков / 92

Поезия
„Стихове от Георги Малинов и Петя Павлова“ / 100

От пощенската кутия на ТФ
„Една звезда“ – Маргарет Килджой / 104
„Тестът на дега“ – Джеръми Сал / 109
„Четирите мелодии на Апокалипсиса“ – Брус Голдън / 112
„Дин Ба Дин“ – Кейт Маклауд / 114

Читателите препоръчват
„Марсиански разкази“ – Валери Циганов / 125
„Хелас III“ – Рафал А. Жемкевич / 136
„Ноел“ – Кристофър Лийсън / 151

31 етаж, 13 отдел
„Вечните двигатели и свободната енергия – част от физичния фолклор“ – Станислав Запрянов / 202

Фантастология
„Кост в гърлото (Евреите и еврейството в западната фантастика)“ – Илана Гомел / 207
„Времето на Пепеляшка, или фантастиката, която те изгубиха“ – Вл. Гаков / 212
„Диаболистите полагат основите на българския хорър“ – заключи кръглата маса в СУ“ – Пламен Младенов / 223

Гласовете ви чувам
„Фентъзи и революция“ – интервю на Джон Нюсингър с Чайна Миевил / 225

Библиополис
„Адът, това съм аз“ – Валентин Д. Иванов / 236
„Алманах „ФантАstika 2016“ – Атанас П. Славов / 239
„Библиография на българските фантастични издания 2014–2016 г.“ – Дилян Благов & Атанас П. Славов / 241

Фендъм
„Теракон 2016“ – Юрий Илков / 248
„Кораловиада 2016“ – Александър Карапанчев / 248
„Атанас П. Славов на 70 години“ – Калин М. Ненов / 254
„Хюго Гернсбек на българската фантастика“ – Валентин Д. Иванов / 255

Корицата и илюстрациите са нарисувани от Митко Кентов. Редактор на броя: Дилян Благов, коректор: Златко Петков, а предпечатът е дело на Даниела Денчева. Главен редактор, както винаги досега – Макрия Ненов Ненов.

Изображение
Аватар
alexandrit

Re: ◄ Нова „ТЕРА ФАНТАСТИКА“

Мнениеот Goa » Съб Окт 14, 2017 10:18 am

Благодаря на Сашо за представянето, добре че ме изпревари, защото оформя нещата много по-добре от мен. С този брой поставихме нов рекорд по обем - 256 страници, което вече си е сериозна книга. Рекорден е и броят разкази - 22, от които 14 български и 8 преводни. Цената е като за половината на тоя обем - 9 лева, текстовете вътре са многобройни и интересни, илюстрациите лично на мен много ми харесват, а отдавнашното намерение на целия екип е да премине към по-периодично издаване, например 2 броя годишно, при което естествено обемът на всеки брой няма да надхвърля 100 страници и ще е още по-лесно да се закупи и прочете. Но, както казва Иван Крумов, цитирайки известен фантаст, едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш. Ще поживеем, ще видим.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Нед Окт 15, 2017 12:42 pm

Аватар
Кал

Мнениеот alexandrit » Чет Ное 23, 2017 1:41 pm

◄ ■ ●

А EТО И МНЕНИЕТО на Бранимир Събев (Sephiroth) относно този брой на списание „Тера фантастика“:

https://www.goodreads.com/review/show/2144237104?book_show_action=true&from_review_page=1.

ТОВА МНЕНИЕ на г-н Събев е публикувано само преди няколко дни и вече е станало причина за множество разнообразни коментари. Коментарите продължават в реално време и който желае, може да ги проследи...

НЯМА ОСОБЕНИ ПРЕЧКИ и вие да се включите в този дебат, като напишете мнението си или тук, или на съответното място в Goodreads.

Изображение

Списанието е носител на наградите
„Е в р о к о н“ и „Г р а в и т о н“
Аватар
alexandrit

Мнениеот Goa » Пет Ное 24, 2017 12:03 pm

Съжалявам, че се зачетох... Голям фен бях досега на стила на Симеон Трифонов, но май ще се окаже, че съм сбъркал :(. Изглежда и той не си заслужава интереса на читателите. Нямам друго обяснение за това как свободно употребява определения за хора, които изобщо не познава, освен че вероятно се е наслушал на подобни определения от други хора и ги е приел първосигнално. А писателят няма право да реагира първосигнално, когато си служи с предмета на труда си, т.е. писмената реч. Още един автогол във вратата на българската фантастика.

Колкото до пропуските в библиографията, вината е у мен, както вече обясних на някои хора - в оригиналния файл изданията за 2014 бяха включени, но после мина през алманаха, където част от тях вече бяха отразени в предния брой и са били махнати от списъка, и когато се върна при мен, аз не се сетих, че може да липсват заглавия. За 2015 и 2016 списъкът не е пълен, тъй като там някъде престанах да събирам заглавия, а ако бях по-настоятелен, този непълен материал изобщо нямаше да излезе в броя (или поне щеше да бъде кръстен НЕПЪЛЕН списък :)). Тук вече имаме автогол във вратата на ТФ и поемам пълната вина за него.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Вто Ное 28, 2017 12:37 am

Ти пък сега, от едно изхвърляне да съставиш цялостна диагноза на Симеон... Средата си влияе, но никой не е неспасяем. (Освен С.М. ;)

За библиографията и нежеланието ти (напълно разбираемо :/ ) да правиш повече такива ми хрумва една хулиганщина: оттук насетне да сглобяваме само „списъци на избрана българска фантастика“. И кат ни питат: „избрана как?“, викаме: „субективно, как!“.

Колко му е? След като НФН ще стават Ненационалните фантастични награди... :twised:

(Да ти държат сметка за неща, които правиш напълно доброволно, късайки от дроба си... найс, а?)
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Вто Ное 28, 2017 6:10 pm

Кал написа:(Да ти държат сметка за неща, които правиш напълно доброволно, късайки от дроба си... найс, а?)

Я, тема за заяждане… :problem:

Естествено, че ще му държат сметка. Както и на всеки, който предоставя резултатите от труда си пред други хора.
Mandor

Мнениеот valio_98 » Вто Ное 28, 2017 8:44 pm

Mandor написа:
Кал написа:(Да ти държат сметка за неща, които правиш напълно доброволно, късайки от дроба си... найс, а?)

Я, тема за заяждане… :problem:

Естествено, че ще му държат сметка. Както и на всеки, който предоставя резултатите от труда си пред други хора.

Хммм... зависи каква е целта.
Ако е да покаже някой колко е велик и непогрешим, нека да ходи да държи сметка на ГОАта.
А ако е да се свърши нещо, би могъл например да му помогне, защото работата е трудна, и за сметка на това е продължителна.
Както и да го гледам, това е поредната тъжна история. :(
Аватар
valio_98

Мнениеот Кал » Вто Ное 28, 2017 9:50 pm

Най-тъжното в тая история – за което тъгувам още от Таласъмия 2016, когато Дилян ми каза за решението си да се отдръпне от родната фантастика – е, че поради липса на някои по-фини сетива (като сетивото за съпричастност и умение да се поставяш на мястото на другия) здравите сили пак възтържествуваха над здравия разум. Да загубиш кадър и човек като Дилян от една кауза, е трагедия. Не знам, думи нямам... това е един от ония моменти, в които наистина искам да руша и троша.

И продължавам да си мисля какво трябва да се случи, за да „спечелим“ Дилян наново. (Или Криси Тошева, в пълния ѝ блясък. Или... не, стига, стига толкова.)
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Сря Ное 29, 2017 8:51 am

valio_98 написа:Хммм... зависи каква е целта.
Ако е да покаже някой колко е велик и непогрешим, нека да ходи да държи сметка на ГОАта.
А ако е да се свърши нещо, би могъл например да му помогне, защото работата е трудна, и за сметка на това е продължителна.
Както и да го гледам, това е поредната тъжна история. :(

Целта няма никакво значение; тя обикновено зависи от критикуващия. Аз говоря за самите „претенции“.
Правиш нещо. Щом го изваждаш на публично обозрение, трябва да си готов за критики – както напълно малоумни („Ама защо си използвал точно този оттенък на черното в шрифта?“), така и смислени („Защо липсва книгата «Х»). Първите изобщо няма да ги разглеждам.
За мен най-важна е категоризацията – дали проблемите са заради грешка или заради немарливост. Всеки допуска грешки, но никой разумен и коректен човек не би си позволил немарливост. Дилян поясни откъде се е появила грешката; на мен ми звучи разумно и мога спокойно да я причисля към първата категория – тип „да, случва се“. Но да направиш гаф поради немарливост (а най-често – и поради елементарно незнание), а в отговор на забележките да вадиш изтъркани фрази от типа на „като можеш, направи го по-добре“, „защо тогава не помогна“, „правя го без пари“ и прочее бисери – виж, това вече е достойно за осмиване.
Така че – претенциите са нещо напълно нормално и всеки трябва да ги приема спокойно и разумно. Останалото са заяждания.

Кал написа:Най-тъжното в тая история – за което тъгувам още от Таласъмия 2016, когато Дилян ми каза за решението си да се отдръпне от родната фантастика – е, че поради липса на някои по-фини сетива (като сетивото за съпричастност и умение да се поставяш на мястото на другия) здравите сили пак възтържествуваха над здравия разум. Да загубиш кадър и човек като Дилян от една кауза, е трагедия. Не знам, думи нямам... това е един от ония моменти, в които наистина искам да руша и троша.

За съжаление съм напълно съгласен.
Mandor

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 11:55 am

Мандор, всеки, който критикува такъв тип усилия (отворени за чуждо участие), трябва да бъде също толкова подготвен за „изтъркания“ отговор „защо тогава не помогна“, колкото положилия усилията – за критики. Разбираш ли симетрията?

(В някоя следваща приказка за Юнаци ще покажа седящите и коментиращи отстрани – как изглеждат отстрани. Впрочем никога не ми е било ясно защо критикуващите се засягат, когато критикуваме критиките им.)

~

Диляне, конструктивно предложение:

Понеже тия списъци неминуемо остават непълни, нека се откажем от публикуването им в хартиена форма и вместо това да ги правим онлайн, с възможност за допълване тип „уики“. БГ-Фантастика е добро място. (Впрочем там има етикет „издания - XXXX г.“, който автоматично сглобява такива списъци. Пример: 2016 г. Достатъчно е някой да създаде статия за съответната книга и да включи етикета. „Статия“ не предполага някакви чутовни усилия – попълване на библиографските данни в готови шаблон, предложен от БГ-Фантастика, е достатъчно като начало.)
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Сря Ное 29, 2017 12:11 pm

Пак не разбираш. Не се критикуват усилията, а резултата. Усилията винаги остават малко или много зад кадър и за тях знае само онзи, който е свършил работата. Останалите могат само да предполагат.
И, не – няма никаква симетрия. Имам пълното право да критикувам нечия мърлящина, без значение дали съм работил по нея. Струва ми се, че пак бъркаш грешките с гафовете.

П.П. Като чуя „чутовни усилия“ и се изприщвам… :problem:
Mandor

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 12:27 pm

1. Какво се променя в смисъла на аргумента ми, когато замениш думата „усилия“ с „резултати“?

2. Ти дали го разбираш?

3. Аз имам ли пълното право да критикувам критиката ти?
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Сря Ное 29, 2017 12:45 pm

Кал написа:1. Какво се променя в смисъла на аргумента ми, когато замениш думата „усилия“ с „резултати“?
Абсолютно нищо; продължава да е все така безсмислен. :wink:

Кал написа:2. Ти дали го разбираш?
Кое, аргументът ли? Ако да – не; както казах – напълно безсмислен е. Сигурно имаш нещо предвид, но или аз съм прекалено тъп за да го разбера, или не го изразяваш както трябва.

Кал написа:3. Аз имам ли пълното право да критикувам критиката ти?
След като вече го правиш и аз не възразявам – логично, да.

Процедурна забележка: Проектът на Дилян не е „отворен“. Човекът се занимава с него еднолично и също така еднолично отговаря за него, като се подписва с името си. Той може да приема всякакви съвети и пр., но крайното решение какво да впише е негово, съответно – и отговорността за резултата.
Но аналогията изобщо не е коректна, защото не говоря за него, а за правото да критикуваш резултатите от работа, представени пред външни лица.

Пример: Черпя те соленки, направени лично от мен. Е, не можеш да ги отхапеш, без предварително да си запишеш час при стоматолог, освен това солта им е доста в повече от нормалното. По твоята логика, ако ти изкажеш тези (без съмнение вярни) наблюдения гласно, е напълно нормално да кажа „Като можеш по-добре, да ги беше направил ти“ или „Ами защо не помогна, а само критикуваш“. Е, за мен не е нормално. Без значение какви „чутовни усилия“ съм положил при направата им.
Сега схвана ли разликата?
Mandor

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 1:11 pm

Дали проектът на Дилян е „отворен“, ще оставя самия Дилян да ти отговори. Междувременно можеш да си подскажеш със следното: в последното му издание участва и Наско Славов. (Аз също, ако помня добре, макар да не съм вписан изрично.)

Радвам се, че се разбрахме поне по 3. :) Ето ти един пример за симетрията, за която говорех.

Ако предварително съм имал възможност да участвам в печенето на соленките, но съм избрал да се скатавам – не само имаш правото да ми кажеш каквото си искаш, имаш и правото да ме риташ по целия път до зъболекаря. Аз пък така разсъждавам.

За другите части от аргумента ми явно ще трябва да напиша самата приказка за Юнаци. Така, на парче, виждам, че не става.

(Иначе, да, хипотезата ти е вярна, но с една модификация: ти си прекалено тъп, за да го разбереш, И аз не го изразявам както трябва. Още една симетрия на общуването, която ми се иска хората да осъзнават по-често: грешката рядко е само в единия участник.)
Последна промяна Кал на Сря Ное 29, 2017 1:31 pm, променена общо 1 път
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 1:19 pm

И понеже сме на критична вълна, имам питане по новата „Тера“:

Кой е отговорен за стиловата редакция на текстовете вътре?

А за коректурата?

Искам да ви обърна внимание на някои проблеми, граничещи с въведеното от Мандор понятие „мърлящина“.
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Сря Ное 29, 2017 1:25 pm

Е, щом съм прекалено тъп, за да те разбера, значи няма смисъл да продължавам с опитите.
Mandor

Мнениеот Кал » Сря Ное 29, 2017 1:35 pm

Mandor написа:Е, щом съм прекалено тъп, за да те разбера, значи няма смисъл да продължавам с опитите.

Засегна ли се? :) Сериозно питам.

Трябваше ли да сложа кавички около „прекалено тъп, за да го разбереш“, за да си проличи, че цитирам твоята фраза от по-горе? (Който ме познава поне малко, е наясно, че аз квалификации по хора не лепя. Евентуално – по конкретни постъпки.)

Имам принципни затруднения в общуването с теб – многократно си ме тълкувал не както аз съм имал предвид (което с повечето други хора не ми се случва) – затова сега се опитвам да разбера откъде идват. И какво може да се направи, за да се разрешат.
Аватар
Кал

Мнениеот Mandor » Сря Ное 29, 2017 1:59 pm

Добре, ето хронология на спора:
1. Ти се възмущаваш, че някой имал наглостта да пита защо липсват конкретни издания в библиографията.
2. Аз изразих мнение, че всеки има право да пита подобно нещо, още повече, че отговаря на истината.
3. Ти заяви, че това е критикарство и вместо да пита е трябвало (по някакъв неизвестен начин) да попълни липсите.

Пропуснах ли нещо?
Mandor

Мнениеот Sephiroth » Сря Ное 29, 2017 2:36 pm

Само минавам оттука и вметвам - Ненов, имам както принципни, така и фактически затруднения в общуването с теб от години. И не само аз, а и доста други хора. Предполагам е защото си си наумил едно нещо, което за теб е неоспорима истина и го налагаш, буташ в очите на другите хора, изкривяваш реалността така както е удобна на теб и вадиш от 999 кладенеца вода, само и само да подхлъзнеш комуникиращия с теб по нея. И не, неща от типа на "ти го направи по-добре като знаеш", "ти па си виновен щото преди за едно друго нещо се държа като гъз", "ти да беше помогнал, вместо да критикуваш", "ти па биеш негрите" не са обосновани аргументи. Само за последните 5 години съм свършил адски много работа, свързана с родната жанрова литература в куп направления, но нито го правя на въпрос, нито се хваля с това, нито съм молил за помощ хора извън ареала си. Може би една директна комуникация с хората без любимите ти иносказания, които ползваш в творбите и ревютата си ще се отрази добре на общуването, предполагам.

Преминах и изчезвам.
Аватар
Sephiroth

Следваща

Назад към Литература и други изкуства