Литература и други изкуства

In Memoriam: Атанас П. Славов (1947-2022)

Всичко за изкуството

In Memoriam: Атанас П. Славов (1947-2022)

Мнениеот valio_98 » Съб Май 07, 2022 8:21 am

Вчера ни напусна един от основоположниците на български фантастичен фендъм и основател на клубното движение, писател, мислител и приятел Наско Славов. Мечтите му за по-добро бъдеще докоснаха и измениха много животи, моя включително. Той сложи началото на клуба за фантастика „Ив. Ефремов“ в София, той е свързан със списанията „Orphia“, „ФEP“, с поредиците „Модели“, „Фантstika“, „Фантастология“ и много други, с няколко издателства за жанрова литература и с какво ли още не. Остави ни един фантастичен роман, много разкази и есета. Повече за тази част от живота му може да прочетете в българското фантастично уики.
Това, което няма да прочетете там е за неустрашимия му оптимизъм, за идеята, че е по-добре да се гледа на бъдещето от положителна страна и за увереността, че то ще ни донесе нещо по-хубаво, за неуморното търсене на пътища към това по-хубавото...
Аз съм в български фендъм от зимата на 1989/90, когато като студент второкурсник започнах да ходя на сбирките в Младежкия дом. Почти веднага започнаха и загубите – Ненко Сейменлийски, когото аз почти не познавах, после Ивайло Рунев, с когото вече се бях сближил покрай енциклопедията и това беше осезаема загуба, а съвсем наскоро ни напусна и Сашо Карапнчев. Отива си поколението, с което фендъмът започна...
Тая сутрин синът ми погледна Насковия „Полуречник за инженерно язъкознание“ и каза: „Тоя продава думи“. Аз ми отвърнах: „А думите носят идеи, значи продава идеи. Всъщност ги подарява...“

https://literaturensviat.com/wp-content/uploads/2012/12/a_p_slavov_bio.jpg
Аватар
valio_98

Re: In Memoriam: Атанас П. Славов (1947-2022)

Мнениеот Goa » Пон Май 16, 2022 2:00 pm

Светла му памет! Това беше човекът, който посвети буквално целия си живот на фантастиката. Загубата за фендъма И за българската фантастика е толкова огромна, че няма начин за компенсирането й. На нас ни остава само да се опитаме да бъдем на висотата на Наско - и като идеи, и като реализация, за да продължим делото му.
Аватар
Goa
Модератор

Назад към Литература и други изкуства