Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Как да гледаме изстрелването на SpaceX Demo 2 на 30.05.2020?

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Как да гледаме изстрелването на SpaceX Demo 2 на 30.05.2020?

Мнениеот valio_98 » Сря Май 27, 2020 9:06 am

Новата дата на старта е 30.05, събота, 22:22 часа българско време.

Как да гледаме:
https://www.nasa.gov/live
https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg
https://www.youtube.com/nasa
През приложение за Андроид: https://play.google.com/store/apps/deta ... nasa&hl=en
През приложение за iPhone: https://itunes.apple.com/app/nasa-app/i ... 5743436800
https://www.facebook.com/NASA/
https://twitter.com/nasa

Знаейки колко добра е службата за връзки с обществеността на НАСА, не се съмненявам, че програмата ще бъде направена много добре.
Приятно гледане!

* * *

Стара информация:
Най-напред, какъв е планът (по-надолу - българско време и разбира се, в случай, че няма закъснения по каквито и да е причини):
27.05, сряда:
- 19:15 – започва директното предаване на NASA TV (и ще продължи до скачването)
- 23:33 – старт
След излизане в орбита предстои около един час тестване на орбитални маневри под ръчно управление на кораба.
28.05, четвъртък:
- 02:30 – пресконференция в космическия център „Кенеди“ (това е мястото, от където се из изстрелват ракетите)
- 18:39 – скачване с орбиталната станция
- 20:55 – отваряне на люка между кораба и станцията
- 23:15 – пресконференция в космическия център „Джонсън“ (там е центъра за управление на полетите)
29.05, петък
- 18:05 – пресконференция с екипажа от борда на орбиталната станция
Аватар
valio_98

Re: Как да гледаме изстрелването на SpaceX Demo 2 на 30.05.2020?

Мнениеот ivanushka » Нед Май 31, 2020 10:51 am

Това е историческо събитие!
За първи път частна компания праща хора в космоса!
Какъв невероятен успех! Не само за частната компания но и за цялото, цялото човечество!
Една малка стъпка за частната компания - огромен скок за човечеството.
Честото, сега космоса става частен! Во веки веков! Амин!
Това стана благодарение на вярата на тези, които дълбоко вярват, и за тяхната вяра бронебойни патрони няма открити, няма открити, че частният интерес, съвпада с обществения интерес.

И дано Бог ги пази здрави, за да не попаднат в ръцете на частния фармацевтичен бизнес!
Да не би частният фармацевтичен бизнес да открие бронебойни патрони за тяхната вяра.
Е разбира се, няма да открие! Просто тези прекрасни хора, ще намерят начин да се възползват от нещастието на другите и да изградят своето щастие върху чуждото нещастие. Както между другото прави частния фармацевтичен бизнес.

Честито!
Космосът вече е частен!
Слава!
Да живее глобалната олигархия!
И Космосът вече е неин!
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 01, 2020 8:49 am

Далече съм от идеята да славословя SpaceX - в края на краищата те са един контрактор на държавната агенция НАСА, точно като другите предишни контрактори: Локхийд, Мартин, Генерал Електрик, Конвеър и т.н. С други думи те не финансират сами полетите си и до сега - това е забележка не съвсем по темата - само телекомуникациопнните и спътниците за наблюдения на времето се изплащат (с уговорката, че Интелсат току-що фалира, така че и това не е съвсем сигурно).

Обаче има две неща, които трябва да призная:
- SpaceX въведоха многократното използване на първите степени, което е единственото качествено подобрение на химическите ракети с течно гориво, откакто има такива ракети
- те създадоха работеща система за достигане на космоса с три пъти по-малко персонал, отколкото има НАСА.

За използването на космическите ресурси съм напълно съгласен с теб - ръководните фактори на човечеството изобщо не се замислят какво означава безогледното им пилеене и ще използват постиженията на SpaceX и на всяка друга компания за да превърнат всичко, което им е достъпно в зелени хартийки.

Мисля, че проблемът е по-дълбоко - примерно 5G, срещу която обикновените хора протестират, но едновременно с не забелязвам широкоразпространен отказ от планове с повече данни. Казано иначе, хората искат да гледат HDTV на телефона си, докато пътуват с метрото. Разбирам, че ние като биологичен вид сме еволюирали в условията на дефицит на ресурси и сега продължаваме по инерция да мислим, че повече е по-добре и стигаме - като отделни хора и като човечество като цяло - до безсмислени ексцеси, които не подобряват качествено начина ни на живот, но нанасят на самите нас и на планетата необратими вреди. И това е не само в космоса - това става и на Земята без никаква нужда от SpaceX, просто широко рекламирания полет беше повод да се говори за тая компания, и забележи - никой от умните журналисти и аналитици не свързва тези неща и не казва, че SpaceX е последица от експанзионистичния ни начин на мислене. Забележи още - и това е важно, - че тук аз внимателно отделям експанзията да се освободи площ на нива, на която да се засее жито за да се събере урожай и да се оцелее през зимата от другата експанзия - да се гледа HDTV на телефона си в метрото или да се сменя колата всеки 2-3 години, или да се ходи през зимата в противоположното полукълбо на лятна ваканция и т.н.

Нямам рецепта какво да се направи. Мога само да предполагам, че решението е в намиране на някакъв баланс - което сигурно ще е болезнен процес - между програмирания в нас стремеж към повече и разумното самоограничение.
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пон Юни 01, 2020 11:11 am

Първо: Няма "НАС" и няма "НИЕ"!
В условията на социално неравенство няма "НАС" и няма "НИЕ"!
В условията на хищник жертва - няма "НАС" и няма "НИЕ"!
В условията на т.н. конкуренция също няма "НАС" и няма "НИЕ"!

Ако някой твърди че има, нека да направим така:
докато ми лъска обувките, да вземе да отиде да поработи до скъсване, за да мога аз с парите които видите ли, не са резултат на неговия труд а са резултат видите ли, на моето вещо ръководство, да отида на хаваите, или най малкото да участвам в задръстванията по границата с Гърция по празниците. И през цялото време да вика "НИЕ".
Или пък нека вика "НИЕ", докато аз оглозгвам кокалите му.
Или пък нека вика "НИЕ" докато аз го гледам как умира от глад, защото аз съм бил по лаком и съм изплюскал всички ресурси.

Няма "НАС" и няма "НИЕ"!

Ако някой го твърди, това е за да извлече лична изгода и да ощети повярвалите. То именно за това и това "НАС" и това "НИЕ" се промъква толкова манипулативно и толкова тихомълком, но и толкова натрапливо в "не фалшивите" новини.

И за "ръководните фактори на човечеството"! Тези "фактори" се скъсват да тръбят наляво и на дясно
"демокрация" "демокрация", но са ръководни фактори, не заради волята на населението (ако изобщо може да съществува единна воля на населението: може ли хищника и жертват да имат една обща воля? Ами да може разбира се! Просто и хищника и жертвата ще искат да става това което става - хищника изяжда жертвата. Това е "общата" "НИ" воля). Та тези "фактори" управляват заради парите си! Хайде да не се лъжем!

хората искат да гледат HDTV на телефона си, докато пътуват с метрото

Ето го пак това натрапчиво "НИЕ"! Аз не искам да гледам ХДТВ! Но все пак "НИЕ"? "Хората"?
А да! Който не се включи в потока който засилва мощта на глобалната олигархия, той става "маргинал" и отпада от обществото! Прекрасното общество! И ето пак "НИЕ"?
С "маргинала" "НИЕ"? Той маргинала няма значение и неговото оцеляване не е задължително. Даже не е желателно, но няма да му го кажем, а лицемерно ще се борим, за някакви си негови "права",
които са само такива които "НАС" ни устройват.
Ето например такова едно човешко право: имаме право да живеем в социално неравенство, но нямаме право да живеем в социално равенство? И това положение обслужва тези от горната страна на социалното неравенство! Които в никакъв случай не биха застанали доброволно от долната страна на неравенството. Но нямат нищо против другите да бъдат от долната страна! Добри , човеколюбиви и етични хора, нали? Демокрация и човешки права? Лицемерие е това! И лъжа!

...безсмислени ексцеси, които не подобряват качествено начина ни на живот...

А всъщност подобряват! Но само на някои от "НАС"!

Нямам рецепта какво да се направи.

А някои от "НАС" имат! И тя е: продължаваме все така и то още по бързо! Той "свободния" пазар съвсем "справедливо" ще регулира всичко от само себе си... А ако някой е ощетен - ами що така е казал пазара - значи е заслужено! Така че "НИЕ" продължаваме.

...програмирания в нас...

Хей Човече! Осъзнай се! Какво правиш! Изпускаш нещо! Заедно с това "НАС" да не вземеш да
заковеш в главите "НИ" идеята за съществуване на "програмист"/"създател"?
А то има! "Великия архитект на вселената"! "Светлоносеца!" И само него! Никой друг!
Само дето този "Велик архитект на вселената. Този светлоносец", не е програмирал "самоограничение" а алчност и егоизъм.
И ние трябва да развиваме и разширяваме тези "заложби" у хората - за да станат хора.
И разбира се за тази цел ще ни помогне социалното неравенство. Нищо друго!

А това "възлюби ближния си като себе си, и каквото желаете да правят другите, на вас, така правете и вие на тях!" - това са само някакви глупости и лъжи!
За щото следването им ще доведе до социално равенство. А това е вредно!
За "НАС" ...

- SpaceX въведоха многократното използване на първите степени

Което води, тихомълком, до непредвидим спад в надеждността на устройството...
От където се стига или до големи разходи за проверка на надеждността при всеки нов полет (съизмерими с разходите за ново устройство), или до големи разходи за издигане в космоса на твърде тежки но надеждни устройства. Които разходи е жизнено важно да се избегнат!
И този въпрос си стои още от зората на космонавтиката.
Ние сега сме измислили топлата вода...

което е единственото качествено подобрение на химическите ракети с течно гориво, откакто има такива ракети

Да именно Мъск откри топлата вода! Защото спирането на "совалките" в крайна смета тихомълком е точно провал на това велико "многократно" използване.
Защо не си върнаха ровера от луната за да го използват многократно?

- те създадоха работеща система за достигане на космоса с три пъти по-малко персонал, отколкото има НАСА.

Което значи? Три пъти по голяма надеждност?

Според мен, по перспективен е други подход: - Изкачване със самолет на космическия апарат на възможно най голяма височина, достъпна за реактивни двигатели. И от там изстрелване на космическия апарат в орбита с ракетни двигатели - много по малки. Реактивния двигател няма нужда да си носи и да си ускорява окислителя. ТОВА е съществено подобрение според мен!
Макар че и в проекта основан на този принцип също буксуват нещата.
Например за SR71 се носят легенди че пилотите не смеели да го форсират защото развивал такива скорости, че излизал извън атмосферата, двигателите гаснели, и било възможно триенето да не успее да забави SR71 достатъчно и той да си остане в орбита.
Хипер-звуковите летателни апарати са даже по бързи от SR71.
Т.е. пращането на апарат в орбита не е задължително да става с ракета. Може и със самолет.
Но тия разходи за такъв самолет - по добре да ги дадем за военни цели! За да си осигурим "доминация" и от там достъп до ресурси, които "низшите" населения, така и така не могат да използват толкова напредничаво, колкото нас.
И точно тук "НАС" значи точно това което наистина значи.
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Пон Юни 01, 2020 3:30 pm

Нказвам ние, защото 70% от хората по света - и аз включитлено - имаме смартфони.
Какво да кажа според тебе?
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пон Юни 01, 2020 7:02 pm

Ах!
Днес съм особено заядлив. Извинявам се:(((
Но като чели ми олеква някак си ...

И сега да продължа, понеже "дума, дупка не прави" ... Дано да не прави, и никой да не се обиди.

Та това ли е сега новото което "НИ" обединява? Смартфона?

Ами тогава 100% имат майки, имат сърца, имат мозък. 100% дишат, пият вода, хранят се.
Има толкова много неща които всички имат, и въпреки това... Първа световна война, втора световна война... трета е на път... И пак "НИЕ"?
А между другото, ако успееш по време на война да създадеш впечатление у противника, че имате нещо общо,
че сте "НИЕ", то си спечелил половината война. След което ще ти е много по-лесно, така както сте "НИЕ" да му вземеш оръжието, да му се усмихнеш дружелюбно,... и да го наметнеш с одеяло... заразено с едра шарка...
Или пък да му внушиш че сте "заедно" в борбата за "по добър" свят, да напълниш управлението му с предатели, които тихомълком да му унищожат индустрията, прехраната, културата, съзнанието за етническа принадлежност, да изопачат съзнанието за етническа принадлежност с цел да унищожат вражеския етнос, и да гледат от страни, как населението стремително измира със 100 хиляди души (на 6 500 000) годишно. А това което е оцеляло (все още), морално и етически е станало пълен боклук...
И всичко това с едно простичко "НИЕ"...

Ами да прав си, какво да кажеш - 70% имат смартфони.
Носят ги навсякъде, обичат си ги, непрекъснато си ги галят любовно... Когато са с тях, нищо друго няма значение... когато са без тях - страшно много им липсват... Сякаш огромна празнота се е отворила някъде дълбоко в тях, когато ги няма смартфоните близо до тях... мислят вместо тях...

Да, "НИЕ" е съвсем уместно...
И само аз на мога да кажа "НИЕ" понеже съм много зле с главата...
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Вто Юни 02, 2020 12:23 am

Като спомена за Първата Св. Война, ме подсети за това:
https://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_truce
Искам да кажа, че не е толкова мрачна картината.
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Вто Юни 02, 2020 2:44 am

Звучи оптимистично!
Войниците (и от двете страни!) самоволно прекратяват огъня, въпреки заповедите на командирите си.
А всъщност заповеди които да бъдат нарушени от самоволното прекратяване на огъня може би дори не е имало?
Аз това явление мисля че съм го цитирал, в някой от многобройните си (и всичките глупави!) постове тук.
Това е през 1914? И продължава чак до "края" на войната през 1917-1918? О! Не ми било 1917 та, най ми било чак 1919 та... И то това е съвсем истински край на войната. Втората (световна война) е нещо съвсем друго! Без всякаква връзка с първата!
А през втората световна война това явление на самоволно прекратяване на огъня се случва всеки ден? И не само между французи и германци, а между всички участници? За да можем с чиста съвест да кажем "НИЕ"?
И именно заради това явление, третата световна война никога няма да премине в "гореща" фаза, а ще затихне от само себе си?
Прекратяване на огъня! И то по религиозни причини! А се твърди че видите ли по голямата част от войните (даже всички!) били по религиозни причини! А не заради пари, ресурси, алчност и егоизъм?
Прекратяване на огъня! А прекратяване на самата война?

Хайде да не се лъжем! Това явление е направено от други хора. Тези хора, и такива хора въобще, вече няма. Изчезнали са още преди примирието през 1919 та. Може би дори още към 1915 вече е нямало такива хора. Такива хора не биха могли да оцелеят в съвременния свят. Може би дори и не биха искали да оцеляват в съвременния свят.

Управляващите "фактори" на човечеството са взели много сериозни и много строги мерки, такива хора да няма и да не се появяват в бъдеще.
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Вто Юни 02, 2020 6:08 pm

Иванушка, рпедлагам за млако да оставим настрана мрачната страна на света.
В съседната тема съм пуснал една много хубава новина.
Моля ти се, оцени я и поздрави хората, които са я постигнали и се порадвай и ти заедно с тях.
Аватар
valio_98

Назад към Наука и прогностика