Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

за Вселената, частиците и играчките

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

за Вселената, частиците и играчките

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 12:34 pm

Вчера се проведе много хубава сбирка в клуба. Най-накрая доц.Литов успя да ни разкаже за Големия адронен колайдер. Информацията бешеот първа ръка в буквалния смисъл на думата - от човек който собственоръчно е участвал правнето на това наистина грандиозно съоръжение. Дискусията след това също бе много инетерсна, но на мен пак ми направи впечатление основната слабост на съвременната физика. Рабоата е в това, че самият лектор вчера на няколко пъти повтори в прав текст, че неизвестните във физиката на елементарните частици са повече от отговорите. Той дори оприличи работата на физиците в момента на дете, което непременно иска да разбере от какво е напарвена играчката му и затова я чупи за да види какво ще изпадне отвътре. Според него точно това правят с тези колайдери - блъскат елементарни частици и гледат какво се изсипва от тях с надеждата да разберат структурата на пространството и времето. Но се получава нещо странно - когато се зададе въпрос на физизик обаче какво всъщност представлява самото пространство, то отговорът е много смущаващ - пространството е разстоянието между два обекта (най-общо казано). При опит да се възрази на такова определение, че всъщност това е тавтология (защото самите обекти предполагат пространственост), отговорът беше че така твърди математиката и те се занимават с точни науки, а не с философия. Значи се получава, че т.нар. точни науки сипризнават, се занимават като децата с трошене на играчки с надеждата нещо да изкочи отвътре, хем при опит да им обърнеш внимание на неефективността на този метод на познание се нацупват като тийнейджъри и отговарят, че нищо не разбираш и да не ги занимаваш с глупости. Разбира се, аз имам обяснение на този феномен, но би ми било инетерсно да чуя впечатленията и на други, които бяха вчера на сбирката, която пак повтарям беше мноог интересна и информативна, добре поднесена от доц. Литов.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Re: за Вселената, частиците и играчките

Мнениеот Goa » Сря Май 05, 2010 1:40 pm

Да, това е слабост на науката изобщо. Самото съществуване на аксиоми предполага и съществуването на такива тавтологии. Неслучайно философията не се счита за наука и се поставя отделно и от точните, и от хуманитарните науки. Но всъщност абстрактното знание, дошло от философията, би могло да разреши тези вътрешни проблеми на науките.

Между другото, не е толкова елементарно - че съществуването на обектите предполага пространственост и пространството е метриката между тях, това е наистина опростено, но не е съвсем точно. Затова тавтологията не е толкова елементарна. Но както и да е, наличието й е факт.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Сря Май 05, 2010 4:43 pm

науката има доблестта да си признае несъвършенствата, докато философията винаги претендира, че е намерила отговори на всички въпроси.
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 6:16 pm

Шаркан написа:науката има доблестта да си признае несъвършенствата, докато философията винаги претендира, че е намерила отговори на всички въпроси.

ученото си е учено :) иначе точно по въпроса за фундаменталните понятия науката ама никак не иска да си признае несъвършенствата и се опитва вече 100 години да се измъква с допускания от сорта "това е вярно тогава и само тогава ..." :) Та пространството било разстоянието между обектите. Благодаря за информацията, ама не мисля че струва няколко милиарда евро. Няма лошо да чупят протоните и да гледат какво излиза отвътре ама не е лошо и да се замислят какво всъщност виждат. А сега теоретичните постижения на физиката ми приличат ма друга детска игра - трескаво сглобяват и разглобяват елементарни частици и взаимодействия като детски строител и се надяват най-накрая резултатът да заприлича на нещо. :)
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот ogonommo » Сря Май 05, 2010 6:33 pm

Надявам се все пак да го пуснат в действие. Колкото до играчките - най-силната страна на човека е homo ludens, затова на някои от нас много ни се иска да се върнем в детството със сегашните си познания и разбирания, но няма да се същото. Пък и докато си играеш със строшената играчка се случва да завинтиш нещо на правилното място. :wink:
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 6:36 pm

ogonommo написа:Надявам се все пак да го пуснат в действие.

Пуснали са го - работи на пълни обороти :)
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот ogonommo » Сря Май 05, 2010 6:44 pm

:silent: Не знаех, скоро не съм се ровил. Дано да изкарат нещо от него, дори и да е микроскопична сингулярност (то май това беше една от целите, които стреснаха ужасно много хора).
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Сря Май 05, 2010 8:07 pm

exPesho написа:няколко милиарда евро
толкова струва един съвременен самолет изтребител.
Теоретичната физика наистина до голяма степен е чиста спекулация, която от време на време получава експериментално потвърждение.
Философските спекулации обаче, ако изключим чистата социална инженерия под маската на философия, ПОЧТИ НИКОГА не получават потвърждение ПРЯКО. Просто експериментаторите намират прилика на наблюдаваното с някоя философска теза, формулирана достатъчно мъгляво, за да се изтълкува и по начин, съответстващ на наблюдаваното.
Философията май не е мръднала от ХІХ век насам, катастрофално е изостанала от науката, неспособна е да я обобщи, да й даде насока (за което претендира).

Освен това, когато физиците общуват с "простосмъртни", те използват не точния език на математиката, а обикновеният (метафоричен) човешки език, в който няма съответствия на това, което наблюдават и проумяват чрез математиката.
Свойствата на пространството и материята още от атомно равнище "надолу" безкрайно много се различават от емпиричния опит на хората като макросъщества.
Затова лекторът се е изразил така тромаво, опростено, като за студенти-първокурсници.
Иначе никой не би го разбрал, ако изтипоса купища уравнения на дъската в залата.
Шаркан

Мнениеот Goa » Сря Май 05, 2010 8:37 pm

Еее, Шаркане, ти едва ли следиш какво става във философията, за да изказваш толкова категорично мнение. Да не забравяме например какво направи Пунчев, със сигурност има и много други по света, които работят в тая най-абстрактна област на познанието. Проблемът в днешно време е, че достижения има много - повече, отколкото можем да асимилираме, и някои от тях може и да са фундаментални, но трябва време, за да се разбере.

Ето, например колайдерът работи от 30 март - повече от месец, но колко хора са чули за това? Нещо повече - даже са извършени съответните експерименти и сега е период на набиране на данни, който ще продължи доста месеци. Едва след събирането и обработката на данните ще може да се каже има ли интересни резултати или няма.

Впрочем, колайдерът не работи на пълни обороти - достигнатите енергийни нива на тоя етап са 7 TeV (ако си спомням правилно от лекцията) и едва през 2013 се планира да се достигне до максимума от 14 TeV, след като цялата 2012 ще премине в неработен режим. Това не означава, че сега не се правят експерименти - просто сегашните експерименти изискват по-ниски енергии и затова са направени на този етап. Най-интересното обаче предстои.

Доколкото физиците действат като деца, чупейки разни модели, за да видят какво ще изскочи отвътре - да, те самите си го признават. Но, Данчо, съгласи се, че сегашното ниво на човешкия разум и целият човешки (разбирай разумен) опит не позволяват засега да се прави друго с приемлив успех. Не можеш да се опитваш да разбереш едно много сложно нещо, ако дори не познаваш някои от механизмите, чрез които се проявява то. Така че засега физиците се стремят да видят наблюдаеми обекти на микрониво и с тяхна помощ да се приближат към създаването на по-широкообхватни теории, обясняващи какво е пространство, време, как работи Вселената на микро- и макрониво, и т.н. Мен лично силно ме притеснява, че всред всички "измерения" точно едно - времето - има някакъв по-специален статус. Тук има нещо изначално погрешно и то се усеща от някои хора и теории - например съвсем разумно звучи приемането, че такова нещо като време изобщо няма, и това приемане работи чудесно в някои теории.

Изобщо, ние като разумен вид засега пропускаме нещо фундаментално, без което не можем да си обясним нищо докрай - навсякъде стигаме до непреодолими граници.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 9:58 pm

Шаркан написа:Философските спекулации обаче, ако изключим чистата социална инженерия под маската на философия, ПОЧТИ НИКОГА не получават потвърждение ПРЯКО. Просто експериментаторите намират прилика на наблюдаваното с някоя философска теза, формулирана достатъчно мъгляво, за да се изтълкува и по начин, съответстващ на наблюдаваното.
Философията май не е мръднала от ХІХ век насам, катастрофално е изостанала от науката, неспособна е да я обобщи, да й даде насока (за което претендира).

За протокола: един философ през 19 век описва светлината едновременно като вълна и частици. На физиката и трябват около 80 години да стопли за какво става дума и да "открие" квантовата механика. Друг философ през същия 19 век описва групите на симетрии, които са гордостта на ... физиката от 20 век, която строи най-уникално съоръжение през 21 век за да докаже въпросните групи на симетрии (няма лошо все пак се оказва че в края на краищата се занимават с доказателство на философски теории). Един философ в началото на 21 век решава парадоксите на Кантор и Ръсел, които докарват психично заболяване на един от авторите си, а математиците ги заобикалят по чорапи, защото са крайно смущаващи за цялата математика. Е, философът умира в крайна бедност, но математизите и физиците продължават да се потупват по рамото с многомилиардни харчове - нали все пак са учени, за разлика от философите ...
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 10:11 pm

Goa написа: Но, Данчо, съгласи се, че сегашното ниво на човешкия разум и целият човешки (разбирай разумен) опит не позволяват засега да се прави друго с приемлив успех. Не можеш да се опитваш да разбереш едно много сложно нещо, ако дори не познаваш някои от механизмите, чрез които се проявява то.

Не мога да се съглася. Има разработена методика на познание, в НЯКОЛКО научни дисциплини е разработвам подходящ математически апарат за прилагане на тази методика на познание, дори съществуват квантови теории на полето, които са деалеч по-перспективни от Стандартния модел и дори от струнните теории, но ... цел номер едно в ЦЕРН е потвърждаването на Стандартния модел. Ако питаш мен най-поразителното от цялата лекция на доц.Литов беше, че той не е чувал за Дейвид Бом ...

Всъщност причината доц.Литов да ми отговаря с безмислени тавтологии за пространството е точно категоричния ОТКАЗ на физиците да прилагат съзнателно въпросния метод на познание спрямо предмета на собствените си изследвания. Те чакат това дето изпадне от счупените протони да ги удари по главата за да го приемат за истина, вместо да се вслушат в аргументите на философите. А защо така правят? Защото ще им се наложи да се замислят над неща, които никой никога не ги е учил. А защо не ги е учил? Защото се смята за под достойнството на физик да се занимава с презряната философия. Тъжно ако питаш мен...
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Сря Май 05, 2010 10:32 pm

Goa написа:Еее, Шаркане, ти едва ли следиш какво става във философията, за да изказваш толкова категорично мнение.
прав си. Обаче, ако би имало страхотен пробив в философските концепции, щеше да се разчуе, и то така, че да е редом с Е = mc2 - дори да не знаеш точно за какво става дума, сещаш се, че е нещо много яко.
За колайдера - поне се знае, че го има, нали? Тези дни (останах без интернет, наложи се да слизам до София да плащам) чух ца "колайдеро" от две бабички.
Ако имаше и някое значимо философско прозрение, да са го задъвкали наляво-надясно наред с всички други простотии, които се дъвчат по улиците, по вестинците и телевизиите.
Големите идеи и пробиви в познанието са като шило в торба - не остават чак толкова дълго само в среди на "избранници". Просто няма начин.

Данчо,
философът, описал светлината като вълна-частица преди това е бил свидетел на започналия разгорещен спор между двата научни лагера, едни защитавали "светлина = корпускули", а другите били за вълновата природа на светлината. И едните, и другите имали жебезобетонни доводи.
Е? опитал се е да наложи консенсус. Да угоди и на двете страни.
За останалите неща, боя се, важи онова, което вече писах: "пророчествата" на философите не се потвърждават пряко, просто се вместват като формулировки (на метафоричния език).
Не съм учуден, че когато един философ заговори на езика на математиката, той смайва всички. Само че тогава той се превръща в математик, излиза от традициите на философията.
Вероятно това е пътят и бъдещето на философията, кой знае.
Освен това, прочетох, че си разочарован от лектора, пък пренасяш разочарованието върху цялата наука... стивън Хокинг ли да поканим, за да си доволен?
(кажи "ДА"! И аз съм навит, пък ако ще десет часа да го слушаме, понеже е бавен в изказа с този негов синтезатор)

между другото, модерната физика на елементарните частици се строи тъкмо върху отричането на съществуване на симетрии. Това го пише и у Мъри Гел-Ман, и у Леон Ледерман - доста НЕСЛУЧАЙНИ хора (единият е теоретик, другият - експериментатор).
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 10:53 pm

Шаркан написа:между другото, модерната физика на елементарните частици се строи тъкмо върху отричането на съществуване на симетрии. Това го пише и у Мъри Гел-Ман, и у Леон Ледерман - доста НЕСЛУЧАЙНИ хора (единият е теоретик, другият - експериментатор).

Я дай да видим какво казват тези двамата за симетриите. Ще бъде наистина нещо ново и свежо :)

Пускам покрай ушите си това за философа, дето искал да "угоди" на едините и другите ... За другите неща ... надявам се в скоро време да дам задачка на физиците за ПРЯКО потвърждаване или отхвърляне на философия. Аз следвам максимата на един друг философ че практиката е единственият критерии за истина.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Сря Май 05, 2010 11:00 pm

Шаркан написа:Освен това, прочетох, че си разочарован от лектора, пък пренасяш разочарованието върху цялата наука... стивън Хокинг ли да поканим, за да си доволен?

Напротив, очарован съм от лектора, но не е интересно да пеем само "осана". Освен това, добрата презентация и наистина огромния и ценен труд, който полагат тези хора не трябва да сужи за повод да си затваряме очите за явните недостатъци на науката физика като цяло в момента. Просто лекторът наистина предсавляваше доста добра "извадка" за физиците - и за добрите и за лошите им страни. Аз както знаеш съм диалкетик и нямам проблеми да съвместявам противположностите. :)
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Сря Май 05, 2010 11:11 pm

;-) това за диалектика ще го пропусна покрай ушите си ;-)

доколко обаче можем да съдим за недостатъците на една фундаментална наука (фактически - най-фундаменталната, всяка следваща е нейна производна), намирайки се "отстрани".
Да бяхме физици, щяхме да имаме СОБСТВЕНИ очи, а не да ползваме чуждите (на лектори, популяризатори).
От друга страна, когато си сред дърветата, не всякога се вижда гората...
Шаркан

Мнениеот Goa » Чет Май 06, 2010 3:32 am

Шаркан написа:Ако имаше и някое значимо философско прозрение, да са го задъвкали наляво-надясно наред с всички други простотии, които се дъвчат по улиците, по вестинците и телевизиите.
Големите идеи и пробиви в познанието са като шило в торба - не остават чак толкова дълго само в среди на "избранници". Просто няма начин.

Ммм... Това важи само за някакви елементарни извлеци, разбираеми за средния потребител на масмедиите. Като цитираното Е = m * c на квадрат, зад което стоят умопомрачителни представи за устройството на света (и при все това - непълни и не изцяло верни). Да си засякъл някой да ти говори по масмедиите за теория на хаоса, за топология, за Гьодел и Кантор, за показания в презентацията Питър Хигс и т.н.? И за много други, чиито имена и аз не съм чувал, например цитирания от Данчо Дейвид Бом. Колцина зрители на Биг брадър ще се заинтересуват, ако им кажеш, че множеството на всички безкрайни множества е крайно множество и по-важното, ще имат ли изобщо и най-малка представа какво означава това? А ако им кажеш, че има чаровен кварк, какво ли ще си помислят? Да не говорим пък за по-абстрактни, философски идеи. Аз съм пробвал само да започна да чета въведението на Пунчев към неформалната логика - и нищо не схванах... Добре, че съм слушал лекциите на самия Пунчев, та да имам поне обща представа къде е ключът от палатката. Също така съм пробвал с прости думи да обясня на тоя-оня за каква принципно нова представа за света иде реч, и ударих на камък :). Хората не са в състояние да си представят как така ще има дисперсни отговори на въпроси, привидно допускащи само 2 отговора - да и не... още по-малко могат да си представят какви огромни възможности влачи след себе си подобно нещо...

За да започнем да разбираме как е устроен светът, трябва самите ние като разум да достигнем доста по-високо ниво на сложност. И то, смея да твърдя - като общност, не като отделни проявления. Ноосферата може сега за нас да е абстракция, но и тя като повечето философски идеи е и нещо много повече. На тоя етап отделни индивидуални проявления на разума достигат по-напред от заобикалящите ги и точно те дърпат напред останалите. Които пък обикновено не щат да ходят напред и съответно дърпат с много по-голяма сила назад към познатото и удобното. Както писа Генерала в съседна тема, Господ работи бавно... за съжаление индивидуалните проявления на разума живеят и умират много по-бързо, отколкото "божествената машина" като цяло, и на тях по време на краткото им съществуване им се струва, че всичко е замряло и сме в задънена улица...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Чет Май 06, 2010 1:00 pm

Goa написа:Да си засякъл някой да ти говори по масмедиите за теория на хаоса?
ооо, за това съм чувал вече.
... ако им кажеш, че множеството на всички безкрайни множества е крайно множество и по-важното, ще имат ли изобщо и най-малка представа какво означава това? А ако им кажеш, че има чаровен кварк, какво ли ще си помислят?
но знаят, че има квантова физика, нещо повече - лепят думата "квантов" навсякъде, където сварят.
Пак ти казвам, значимите идеи намират своята популяризация - дори на достъпно за зрители на Биг Брадър Д!ебили ниво.
Хората не са в състояние да си представят как така ще има дисперсни отговори на въпроси, привидно допускащи само 2 отговора - да и не..
тук си напълно прав.
Гаусианата не знае що е милост...
За да започнем да разбираме как е устроен светът, трябва самите ние като разум да достигнем доста по-високо ниво на сложност. И то, смея да твърдя - като общност, не като отделни проявления
ти пак ли с твоите реакционни идеи за колективен разум? неее...
Симбиозата единичен ИИ - единичен човешки мозък ще позволи това, което ти смяташ за достъпно само на "общност".
Общност, общество - това са абстракции. Обобщено наименование на всички взаимовръзки между личностите.
Това е моето виждане.
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Чет Май 06, 2010 2:05 pm

Шаркан написа:Общност, общество - това са абстракции. Обобщено наименование на всички взаимовръзки между личностите.

Ммммм, тове е все едно аз да кажа компетентно че муфата и сифона са едно и също - все някаква течност тече през тях - важна е течността:) Интересно, когато става дума за математически и физически абстракции то те са наука, когато става дума за социални абстракции те стават нищо не значещи локуми. Ники, когат разбереш, че обществото е същността на всяка личност, тогава ще разбереш и как тази личност може да бъде свободен човек. Твоят разум е продукт на обществото или казано по-точно ти не си нищо друго от опредметяване на обществени отношения. Както и обществените отношения не за нищо друго освен изява на дейността на много личности.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Чет Май 06, 2010 2:30 pm

exPesho написа:Ммммм, тове е все едно аз да кажа
прощавай, ама НЕ Е все едно.
когато става дума за социални абстракции те стават нищо не значещи локуми.
бре, и кой е казал това?
Ники, когат разбереш, че обществото е същността на всяка личност, тогава ще разбереш и как тази личност може да бъде свободен човек.
благодаря за урока. Колко ти дължа?
Защо реши, че моето определение по някакъв начин принизява обществото?
Дърпаш го от контекста и се държиш като лично засегнат.
Хайде да поясня, дано не се изнервиш. Написах, че обществото е абстракция, отговаряйки на Дилян във връзка с един наш предишен разговор на живо, именно в контекста на някакъв "колективен разум". Е, обществото НЕ Е колективен разум.
Елементи на такъв "разум" (може да се каже, вид ИИ) са институциите, т.е. специфично обособени и специфично организирани части от обществото.
Така че цялото ти възражение и поучаване, Данчо, не беше уместно. Не ставаше дума за това, с което ти се включваш. Не оспорвам факта, че личност не се получава от само себе си в условия на идеален сферичен вакуум, а именно като взаимодействие на индивида с други себеподобни.
Оспорвам обаче "нуждата" личностите да се отказват от своята ментална и всякаква друга възможна за дадени условия автономия в полза на един кошерен организъм, който Дилян нарича "общество".
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Чет Май 06, 2010 2:45 pm

Тук май навлизаме в територията на съседната тема за ИИ, но аз не съм чувал/чел някъде Дилян да говори за кошерно общество. Всъщност аз един път подхвърлих идеята, че разумът в неговата следваща еволщционна форма най-вероятното ще бъде един свръх-разрум, който в някакъв смисъл ще бъде и колективен разум, но това въобще не означава че ще бъде кошерен разум (съмнявам се че въобще съществува такъв). Всъщност самото общество Е разума като такъв, а институциите са само негов компонент, както ти, аз и Дилян също сме носители на друг от неговите компоненти.
Аватар
Йордан Янков

Следваща

Назад към Наука и прогностика