Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Бъдещето на Разума

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: Бъдещето на Разума

Мнениеот Шаркан » Съб Май 22, 2010 7:02 pm

ogonommo написа:Като изключение към това правило са живите системи. Те правят точно обратното.
не са изключение. Намалявайки ентропията в себе си, живите организми я увеличават около себе си.
Не само човешката цивилизация се обкръжава с планини отпадъци.
Освен това, живите системи непрекъснато получават приток енергия отвън средата си на обитаване - енергия от Слънцето.

По темата - май е малко рано да се говори за Бъдещето на Разума по няколко причини:
...
- като вид все още сме в смесена алфа-бета версия на Разума, версия 0.x.x :wink: . Има още доста да поработим върху себе си.
напълно съгласен.
Иначе свободно може да се спекулира
определено, и то не само може, но и трябва (което прави Данчо, слава богу, без да се обезкуражава от критикари като мен). От спекулациите се раждат смислени хипотези, от тях - теории, които разширяват познанието.
за пишещите може да изникне някоя идея за роман. Ако главите им не гъмжат от десетки такива вече.
повече
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Нед Май 23, 2010 6:48 am

Продължавам да констатирам следния парадокс: изказват се какви ли не съждения за Разума, че може да съществува на микро ниво или че не може, че още ни е рано да говорим за бъдещето му и т.н., но се пренебрегва очевидния факт, че всеки който говори за въпросния Разум трябва да има поне работно понятие за неговата природа. Аз твърдя, че имам такова понятие, но уви Ники го нарече идеология без дори да се опита да вникне в него - тоест без дори да изложи някакви рационални аргументи, защо Разумът НЕ Е това, което аз мисля че е. Защо аз държа на моето понятие за Раум? Защото ми дава връзките в ЦЯЛАТА действителност, която наблюдаваме - от микро до мега ниво. Това понятие е плод рационалаен анализ, който може да бъде формализиран, тоест да има математически вид и касае както разума, така и природата на живото и неживото.

Относно нано нивата: мисля че за това трябва отделна тема, още повече че трябва отдавна да бяхме направили систематичен анализ на идеиите за нано-технологиите. Мисля, че там Ники има значителни пропуски в разбиранията си. Може да го направим в отделна тема, а може да дискутираме и на живо в четвъртък в Музея на Земята и хората.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Дон Реба » Нед Май 23, 2010 8:27 am

akonitin написа:Това не е съвсем вярно, законите касаещи термодинамиката са валидни на фундаментално ниво и в микросвета

ти пренаписа физиката бе човек...
Дон Реба

Мнениеот Йордан Янков » Нед Май 23, 2010 11:07 am

Дон Реба написа:
akonitin написа:Това не е съвсем вярно, законите касаещи термодинамиката са валидни на фундаментално ниво и в микросвета

Да не забравяме, че квантовата механика и теорията на относителността все още не се понясят една друга, което означава, че физиката ПОДЛЕЖИ на пренаписване - и двете теории са непълни.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот akonitin » Нед Май 23, 2010 2:56 pm

Не съм пренаписвал нищо, законите за запзване са общовалидни, а термодинамичните закони са следствие именно на тези фундаментални природни закони. Времето не е някакво си субективно понятие, произтичащо от особеностите на човешкия разум, както излиза от това, което си написал. Времето е обективна същност на пространството, без време нямаше да ги има частиците, фотоните и т.н., т.е. нямаше да съществува самата Вселена. Чел си нещо, но не си го дочел...

Дон Реба написа:

akonitin

Мнениеот Шаркан » Пон Май 24, 2010 9:23 pm

Данчо, имаше тук един мой постинг, в който писах, че предпочитам тема по въпроса за нанотеха, понеже не мога да дойда.
Писах също и за това, че законите за запазване важат и за елементарните частици, а когато се наблюдават нарушения, то те траят извънредно кратки интервали от време.

сега обаче не виждам този постинг.
Шаркан

Предишна

Назад към Наука и прогностика