Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

ЕИ - ИИ - социални отношения

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: ЕИ - ИИ - социални отношения

Мнениеот cen4e » Пон Юли 11, 2011 10:25 pm

Много интересна тема!
Само няколко въпроса: какво означава интелекти, причиняващи вреда? Вреда за кого? За системата, от която произлизат или за субекти извън нея?
Пример от реалния живот: Лисицата убива заек. За лисицата е добре - за заека -лошо.
Заекът се спасява от ноктите на лисицата. Отлично за заека, но за лисицата много лошо. За планетата Земя е абсолютно безразлично кой вариант ще се реализира. Заекът и лисицата принадлежат към земната биосфера.
Според мен, за да има прогрес, трябва да се запази елементът на борба между интелектите, независимо дали са изкуствени или естествени. Иначе хората рискуваме да се превърнем в герои от роман на Емилиян Станев /дано не греша/. Там хората бяха деволюирали в примати, които имаха някакви предаватели на главите и чрез тях живееха в илюзорен, прекрасен свят. Иначе в
обитаваха дупки, хранеха се с някакъв буламач, работеха на конвейр и на конвейра на случаен принцип умираха. За съжаление много отдавна съм чела книгата, но точно това ужасно ме впечатли и още го помня. :wink:
А ако се отворят сибирските шисти, дали ще има интелект, независимо какъв, който ще спаси земната биосфера?
cen4e

Мнениеот Генерала » Пон Юли 11, 2011 11:35 pm

Книгата, за която говориш, е "Галактическа балада" от Емил Манов. Най-добрата социална фантастика, писана от български фантаст, според скромното ми мнение. Горещо я перпоръчвам на всечки, които не са я чели. И поздрави за твоята книга(с извинение, че го правя тук) :rolleys: И аз като ретроград, реликт и рептилия предпочитам да е на целулозен носител... :redface:
Генерала

Мнениеот cen4e » Вто Юли 12, 2011 7:43 am

Много съм добре с имената :sad: . Емил , Емилиян... нещо вярно ми е останало. Тъкмо ще си припомня книгата. :smile:
cen4e

Мнениеот Шаркан » Вто Юли 12, 2011 7:16 pm

cen4e написа:Само няколко въпроса: какво означава интелекти, причиняващи вреда? Вреда за кого? За системата, от която произлизат или за субекти извън нея?
според мен основната вреда ще е срещу сегашната обществена система.
Което е прогресивно по дефолт.
Според мен, за да има прогрес, трябва да се запази елементът на борба между интелектите, независимо дали са изкуствени или естествени.
същият А. Марков в книгата "Рождение сложности", правеки обзор на последните (към момента на написването на книгата) думи в биологичните науки, стига до изводите, направени от Кропоткин преди 100 години - че взаимното сътрудничество в природата най-малкото е не по-маловажен фактор от конкуренцията.
Иначе хората рискуваме да се превърнем в герои от роман на Емилиян Станев
Генерала те поправи, че става дума за Емил Манов. Това е първо.
Второ - описаната ситуация е вследствие тъкмо на "борбата на интелекти" - стремежът на едните (малцинството) да поставят под контрол другите (мнозинството)
много отдавна съм чела книгата
наистина добра книга... но в нея липсват някои неща, които биха присъствали, ако беше написана от анархист.
А ако се отворят сибирските шисти, дали ще има интелект, независимо какъв, който ще спаси земната биосфера?
какви шисти?
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Вто Юли 12, 2011 7:28 pm

Генерала написа: аз като ретроград, реликт и рептилия
избери едното де, че така ставаш Протей - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 0%B8%D1%8F)

а Галактическа балада - ето я: http://chitanka.info/book/2026-galakticheska_balada
Шаркан

Предишна

Назад към Наука и прогностика