Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Войната срещу БАН тепърва започва

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: Войната срещу БАН тепърва започва

Мнениеот Йордан Янков » Чет Юни 03, 2010 5:02 pm

Шаркан написа:и аз да се обадя "за последно":
нали се разбрахме, че съм невеж? Защо продължаваш да ми проповядваш правата си вяра, Данчо?

П.П. а нещо за БАН?
не е интересно, нали...

Реагирах в тази тема не за да те убеждавам теб, а защото тук четат и много други хора, които току-виж повярвали (след толкова много повтаряне и потретяне), че Маркс е зъл глупак. Просто обяснявам на публиката във форума да не вярва на идеологически клишета, а да мисли с главата си.

За БАН вече казах - ненужана институция, от която обаче в момента зависят много хора. Затова с лека ръка не можеш да я закриеш, но трябва да предложиш работещ заместител. Или по-точно да създадеш подходящи условия обществото само да си го изработи.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Пет Юни 04, 2010 10:38 am

exPesho написа:За БАН вече казах - ненужана институция, от която обаче в момента зависят много хора. Затова с лека ръка не можеш да я закриеш, но трябва да предложиш работещ заместител. Или по-точно да създадеш подходящи условия обществото само да си го изработи.

За да се създаде работещ заместител, трябва съответната икономическа среда, а такава няма и не се очертава скоро да има. Така че според мен БАН в момента няма алтернатива. Просто учените с амбиции (както и лекарите примерно) се махат и отиват някъде, където може хем да правят нещо, хем да взимат пари за това.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот ivanushka » Съб Юни 05, 2010 12:59 am

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!

слънце което грее в душите а не в джобовете !!
и ако искаш народността да падне какво правиш ?
унищожаваш науката, образованието, културата и изобщо духовността.
защото науката, културата, образованието, духовността
са едно цяло, което работи в полза на хората но не носи пари.
Хайде понеже духовността не носи пари да вземем да я премахнем....

защо науката не е е част (макар и малка) от нравите на населението както е футбола, поп-фолка, промоциите, безкрайните сериали, рекламите, консумацията ...?
а е имало време когато е била...

наука за пари може да постигне само нещо като AH1N1 и не повече.

всички научни открития са направени от джуджета стъпили на раменете на гиганти.
а на какво са стъпили гигантите?
ролята на науката е да направи нещото на което стъпват гигантите по здраво и по високо, защото именно това "нещо" носи истинската полза а не самите открития.

при нас това "нещо" е разрушено и затова БАН е "колос" на глинени крака, който рано или късно ще падне...
лошото е че на същите крака се крепи и народността ... както казва химна на Кирил и Методий

имаше един филм и там един от героите каза:
"... Бог да прости България... "

ще останат само моловете...
ivanushka

Мнениеот Шаркан » Съб Юни 05, 2010 2:11 am

ivanushka,
много ми се ще да имам с какво да те оборя... ама нямам с какво.

ГОА, мислиш, че
За да се създаде работещ заместител, трябва съответната икономическа среда, а такава няма и не се очертава скоро да има.
ами аз мисля, че има начин, обаче той включва остър конфликт с Наказателния кодекс, с параграфа, който предвижда затвор за "насилствена промяна на съществуващия строй".
Да да знам, вероятно политиците ще решат, че и демонополизация на монетаризма (само това, без други МЕРКИ) е "промяна на строя".
Финансирането на науката става от политиците. Или от частни фирми. Това финансиране има характер на инвестиция - с подчертано очакване на възвращаемост. Сиреч - финансира се онова, от което малки групи хора очакват определени облаги.
Падането на монетарния монопол обаче би позволил самите граждани ПРЯКО да подкрепят този или онзи научен проект (а значи и научния колектив - лаборатория, НИИ, университет, КБ, опитна база) - пак имаме "поръчка", ама поне този път тя иде от едно мнозинство... което може да не е идеалният вариант, но е крачка напред.
Разбира се, при подобна пряка подкрепа не много информираните маси нерядко ще дават доверие на шарлатани. Което, ако успее да преодолее кризата на тоталното недоверие към учените изобщо, ще накара хората поне малко да се информират, да правят по-критичен избор.
И тогава бихме имали "наука, която заслужаваме".
(по същия начин, ако избирахме не депутати, а пряко всеки един министър и премиера, съдиите и шерифите, тогава бихме имали "държава, която заслужаваме")
Но в момента имаме наука, която ни е натрапена. И образование, което е натрапено.
Вярно, пак съществува една тънкост: науката в България, при все че е "натрапена", все пак е на по-високо ниво от нивото на "природонаселението". Докато образованието, въпреки спадащото ниво на средния българин, вече е ПОД нивото на качество... но скоро ще се изравнят - в посока надолу.
А през това време истинските учени просто ще офейкат в чужбина - точно там, където правят нещо и то им се заплаща.
Което ще смъкне и науката до общото равнище. Ще настъпи пълно равновесие - като в гробище.
И яко чалга.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Юни 05, 2010 3:39 am

Ами-и-и-и - ако Институтът по литература към БАН има намерение и занапред да занимава с ей-такива чекийджии, аз пък съм "ЗА": хубавичко да им подстрижат бюджета! :rolleys:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Юни 05, 2010 1:35 pm

Ивайло Иванов написа:Ами-и-и-и - ако Институтът по литература към БАН има намерение и занапред да занимава с ей-такива чекийджии, аз пък съм "ЗА": хубавичко да им подстрижат бюджета! :rolleys:
щом има кой да отпуска финансиране за такива неща, значи някому това е ИЗГОДНО.
Кому? На малка група хора.
Ето затова не бива да има бюджет изобщо.
Като компромисен вариант - референдум за различни варианти на бюджет.
(което обаче предполага по-висока образованост на гражданите :sad: )
(е, неволята и собствените грешки са най-добър учител...)
Още по-добре - всеки данъкоплатец определя в декарацията си за какво да се харчат парите му. Само че при това положение - за чий е необходимо правителство? То нали с това основно се занимава - да планира бюджет, да прибира данъците и после да ги харчи както намери за добре (а не както това биха искали избирателите).

все пак имайте предвид, че при подходяща медийна кампания за чекиджийство могат да се обявят ДОСТА неща измежду научните програми за работа.
Така в средата на 90-те хуманитаристи и икономисти решиха, че химическите и физическите НИИ към БАН се занимават с глупости и могат да претърпят съкращения. Стана все едно, че пратиха по един луд с автомат във всеки институт, в който се занимаваха с естествени и естествено-приложни науки... лудите минаха, развъртяха пушкалото - мор и леш. И данъчно облагане на обезщетенията на съкратените...

При централизиране няма ефективност.
Не, има. Но тя е ефективна в смисъл, че добре обслужва малцинствени интереси - интересите на доминиращото малцинство, към което доминиращо малцинство НЯМА НАЧИН КАК да се приобщи цялото население.
а и трябва ли?
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Юни 05, 2010 1:52 pm

Ивайло Иванов написа: ей-такива чекийджии
и мислиш, че илачът ще е нормиране кое е "кашерно" като литература, а кое не е?
Може би и принципа за партийността на литературата да върнем, а?

поставени в равноправни условия и зависими единствено от оценката на потребителя (читателя, слушателя, зрителя) - ще оцелее онова, което се приема.
Да, сега се приема чалгата в широкия смисъл на понятието.
Ама вкусът, чувството за естетика - тия работи няма как да ги определиш със закон.

впрочем, на управляващите (не тия конкретно дето са сега горе, изобщо на политиците) поначало им е изгодно да вървят по най-лесния начин - да поощряват простотията, за да печелят популярност, която осребряват на изборите като мандат за власт.
Източникът на проблема не може да бъде начин за решаване на същия проблем.
Може би става за ЗАМАЗВАНЕ, за прехвърляне от болната тиква върху здравата чутура. Не и за решаване.

сега, дали БАН е неизгоден на сегашната власт защото е "групировка с интереси" (конкурент в някаква сфера... или просто пречка пред грабване на дребни плячки като имоти), или понеже все пак е някакво ядърце на прогрес, при който прогрес правомощията на държавата логично намаляват - това не ми е съвсем ясно.
Боя се, че ще изляза с предпазлив отговор, каквито мразя да чувам от други: от всичко по малко. Е, поне все пак предполагам, че присъства и третото (трошицата надежда за развитие).

пп. Спомням си в началото на студетството ми как сравнявах сградите и базата на ХТИ, на икономическия и на спортната академия... През 2000-та НСА беше абсолютен лидер в това отношение, поне от повърхностен поглед на пощальон, който кара служебна поща по вузовете.
През 1987-ма най-богат беше Икономическият. Огромни зали за чудо и приказ... мъка ми ставаше в какви коптори се свиваха лабораториите на ХТИ...
Шаркан

пак от писмото на Вальо Чилийски

Мнениеот Шаркан » Пон Юни 07, 2010 7:24 pm

мнение на Вальо Чилийски
Видях какво сте писали за БАН.
БАН в момента е много зле. За 20 години почти всеки който можеше да си намери работа в чужбина, си е намерил такава, останаха само некадърниците и идеалистите.
Но това, което става в момента, няма нищо общо с оправяне на положението. Никой от политиците не говори за ремонтиране на БАН, а само за спестяване на пари от бюджета. Тая кампания я почна още Доган при миналото правителство, а сегашните мероприятия ще довършат Академията. За съжаление поради старчески маразъм, вътрешни конфликти и неумение да се борят за правилните цели (или неразбиране кои са правилните), БАН е обречена и след няколко години на 4-ти км ще има МОЛ :(
Имам pdf с оценките на различни институции, от външни експерти, ако искаш ((тук се обръща към мен - бел. Шаркан)) мога да ти го пратя. Но и на него трябва да се гледа с резерви - примерно един колега от института по астрономия е направил оценка на института на белгиеца, който е оценявал института по астрономия към БАН - и имат еднакви оценки. Но дори това е относително - белгиецът идва от "нормална" катедра в университет, а не от национален институт, който управлява национална обсерватория.
Шаркан

Предишна

Назад към Наука и прогностика