Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

първите 5 въпроса /ОПН/

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: първите 5 въпроса /ОПН/

Мнениеот Алекс Белтов » Съб Окт 02, 2010 8:09 pm

брей, пак се отклонихме.

исках да разчепкаме това: какво да ги питаме

,а вие се интересувате : как ще ги питаме
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот ogonommo » Съб Окт 02, 2010 8:16 pm

Нека да го поставя така. Ти искаш да натъпчеш 3D-чаша на един лист, за да разглеждаш някаква нейна двуизмерна проекция. Пък ние си искаме триизмерната джаджа.

И на мен ми е интересно какво ще ги питаме. И как се е стигнало до това питане. Защото не е ли това някаква форма на екстраполация? Обаче ако си е чиста фантастика, при това ненаучна, мястото ѝ е в общите дискусии.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Goa » Съб Окт 02, 2010 8:31 pm

Е, сега, никой не може да каже научна ли е, ненаучна ли е, фантастика ли е. По-скоро си е прогностична или най-точно - футурологична темата.

Какво да ги питаме? Аз вече предложих едни въпроси и на сериозно, и на шега, но наистина смятам, че и тези на шегата изобщо не са лишени от смисъл. Всичко зависи от това: дали трябва и дали ЩЕ ВЯРВАМЕ на извънземните? Ние не вярваме един на друг, че дори и на себе си. Следователно всичко се превръща в политика и дипломация. Ми тогава най-правилно е да почерпим опит оттам и това ще даде отговор на въпроса какво да ги питаме: това, което се питат дипломатите на техните срещи.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 02, 2010 9:11 pm

съжалявам, че се включвам късно, но имам съвсем друг комплект въпроси към евентуални извънземни, като с това явно ще разруша предприетата от вас "мозъчна атака").
(Въпросите ми имат смисъл при положение, че те искат да контактуват, че имаме някакъв адекватен код за общуване, че с пристигането си не са дали повод за масови вълнения, и че се намираме в обстановка, която не изисква спешно вземане на решения)

1. Какво според вас е общото между нас?
2. Какво според вас би могло да породи недоразумение или конфликт помежду ни?
3. Какво вие не разбирате у нас?
4. Какво смятате, че ние не можем да разбрем у вас?
5. С какво можем да бъдем полезни един на друг?

на практика всеки един въпрос е цяла тема за общуване и взаимно опознаване.
Питания за целта им на пристигане, както и откъде идват, не ми се виждат уместни за първо задаване.
Целта на посещение надали ще е простичка, отговорът ще засегне широк кръг проблеми, за които нямаме изградена система.
Откъде идват - не знам какво толкова ни дава отговорът им. Има ли значение в първия етап това? Дали са довтасали от 100 или от 10 000 св.г. разстояние, ясно е, че МОГАТ да преодоляват бездните пространство между звездите.

Много по-важно е да започнем ОБЩУВАНЕ, защото само наличието на код за комуникация НЕ ОЗНАЧАВА, че ще се разберем, ако не тръгнем още отначало систематично именно в сферата на общуването.

(да поясня началните условия на ХИПОТЕЗАТА:
а) искат да контактуват - т.е. са демонстрирали своето присъствие, а не сме ги открили случайно;
б) очевидно, след като те са пристигнали, значи разполагат с по-напреднали технологии, а значи и кодът за общуване е тяхно дело.
Само по себе си това вече им дава предимство - те разбират какво си говорим по-добре, отколкото ние какво си говорят те.
в) самият факт на пристигане на извънземни ще предизвика вълнения, разбира се. Въпросът е дали при пристигането си не са причинили някакви щети, които да наливат масло в огъня на истерията на дежурните истерици.
г) спокойна обстановка значи, че не идват да ни съобщят, че всеки момент Слънцето ни ще избухне или ще ни атакуват други извънземни, изобщо, че предстои някаква неотвратима даже от тях катастрофа, поради което ние трябва бързо да приемаме някакви техни предложения.
Лично аз бих имал едно наум, че идвайки с известие за някаква голяма беля, те просто ни притискат, не ни дават време за размисъл. Тоест катастрофата може и да е блъф.
Но може и да е истина.
Ще имаме ли потенциал да подложим на проверка техните твърдения в този смисъл?)
(не вярвам, че ТЕ ще цъфнат изневиделица. По-скоро ще ни наблюдават известно време, преди да се разкрият. Трудно е да се съди от такава тактика какви са намеренията и характера им. Дали са злонамерени и искат да ни преметнат? Дали просто са предпазливи, да не кажа малко шубелии по природа? Или са горе-долу добронамерени, но ни гледат отвисоко, щом не са си дали труда да ни предупредят, че са пристигнали)
Идеално би било, ако още с приближаването към Слънчевата система започнат да изпращат сигнали - това би бил сигурен знак, че имат нагласата да общуват с нас като с равни, независимо от технологичните разлики.)

(в едно надали бих ги подозирал: че искат да ни вземат някакви ресурси. Тъпо е. Архаика в стил НФ от 50-те. Ресурсите, каквото ние разбираме под "ресурси", няма да ги вълнуват.
Не е нужно да ги питаме за това. Нека сами го кажат.)
Шаркан

Мнениеот Алекс Белтов » Съб Окт 02, 2010 9:20 pm

е, това ми хареса.
особено това за взаимното разбирателство.

обаче настоявам да имаме отговор за това дали ни възприемат за равнопоставени.не мислиш ли?

иначе добър е комплекта ти с въпроси.ще го разчепкаме
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Алекс Белтов » Съб Окт 02, 2010 9:28 pm

най-вероятно кодът за общуване ще е техен, както отбеляза Шаркан ( отново заслужи уважението ми), което ме наведе на следното:
това може да породи известно ограничение върху изказа, ерго може да се получат недоразумения. заслужава си да бъдат предупредени може би за тази опасност.
това е заложено май във точка втора от преложените от Шаркан.

символен (пиктограмен) код- защото е разпознаваем е твърде вероятен.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот ogonommo » Съб Окт 02, 2010 10:08 pm

@Шаркан: Ники, благодаря за включването.

Първите ми 5 въпроса бяха шега, за тези, които не са го разбрали. Понеже теми за Първия контакт от подобен сорт са се поставяли преди десетилетия и най-вече заради липсата на начални условия в ХИПОТЕЗАТА. (Може да съм бил по-язвителен по тази причина, но ми се искаше да знам.) А обсъждането на тези начални условия би отворило нови темички.

(не вярвам, че ТЕ ще цъфнат изневиделица. По-скоро ще ни наблюдават известно време, преди да се разкрият. Трудно е да се съди от такава тактика какви са намеренията и характера им. Дали са злонамерени и искат да ни преметнат? Дали просто са предпазливи, да не кажа малко шубелии по природа? Или са горе-долу добронамерени, но ни гледат отвисоко, щом не са си дали труда да ни предупредят, че са пристигнали)
Идеално би било, ако още с приближаването към Слънчевата система започнат да изпращат сигнали - това би бил сигурен знак, че имат нагласата да общуват с нас като с равни, независимо от технологичните разлики.)

Абсолютно съгласен. Интересно ми обаче да обърнем темата наопаки и да се поставим на мястото на извънземните, които са тръгнали да осъществяват контакт - какво ни липсва в развитието, какво трябва да постигнем, за да отворим пътя към звездите чисто технологично. (Очевидно разполагаме с основната технология, но някои фактори спъват използването ѝ в близките няколко години, въпреки че има планове.) И колко бихме се променили ние самите, за да се случи това. Не че е възможно твърде вероятно екстраполиране, ще се стигне до момент когато очакванията ще се отдалечат от предвижданията. Т.е. какъв интерес има една цивилизация, усвоила технологията за междузвездно пътуване, заедно с идващите условия и всички малки винтчета и гайки, към другите разумни (или не толкова) цивилизации, населяващи галактическия океан. Можем ли да определим крайните модели на поведение на цивилизация, която се е диференцирала достатъчно, за да напредне толкова много?
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Алекс Белтов » Съб Окт 02, 2010 10:17 pm

е, Стояне, смях се на глас, когато прочетох първите ти пет въпроса.
разбрахме, че се шегуваш с гостите.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот ogonommo » Съб Окт 02, 2010 10:27 pm

Алекс, като гост ли се възприемаш? Тогава и аз трябва да съм такъв.

Както Ники спомена, АКО друга раса е достатъчно напреднала, за да преодолее големите делящи ни разстояния (като не намесваме изобщо начина им на пътуване, дали на субсветлинни кораби или пък чрез някаква форма на FTL-двигатели), то представителите ѝ ще са достатъчно умни, за да заговорят на собствените ни езици. И да ни опознаят първо, за да избегнат вероятността от усложнения при контакта. Въпреки че не е изключено и някъде нещо да задере. Въпрос на спекулации.

това може да породи известно ограничение върху изказа, ерго може да се получат недоразумения. заслужава си да бъдат предупредени може би за тази опасност.

Мисля, че след като ще са стигнали до нас, те ще са напълно наясно с тази опасност.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Алекс Белтов » Съб Окт 02, 2010 10:30 pm

ех, не аз.
тези, с които евентуално ще се свържем. Тъй като едва ли ние ще открием тях, предполагам те ще ни гостуват.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 02, 2010 11:08 pm

Алекс,
не съм сигурен, че въпросът "признавате ли ни за равноправни" е толкова лесен за превеждане.
Равноправието и в нашата цивилизация е сложна тема. Как ще дефинираме пред тях понятието "равноправие"?
Ако отговарят "да" лично на мен не би ми било ясно какво означава то от тяхна гледна точка. Да ни третират като себе си? А дали това ще ни се хареса при драстични разлики в биологията?
Ако отговорят "не", за мен това не е непременно израз на недоброжелателност. Очевидно е, че те са нещо повече, щом са могли да дойдат.

струва ми се обаче, че този въпрос (за равноправието) негласно присъства в моята версия на петте въпроса.

(писах, че най-доброто доказателство, че възнамерят да преговарят с нас като с равни, биха били сигналите, с които предупреждават, че наближават Слънчевата система).

Оgonommo ,
много добре поставяш изискването за "обръщане на перспективата".
Във връзка с предишния ми тезис (предупреждаване за визитата) НАИСТИНА е редно да се запитаме: ами НИЕ бихме ли постъпили така, ако имаме твърдото намерение да контактуваме равноправно?
1. ще ли наистина смятаме цивилизация на по-ниско от нас равнище за "равноправна"?
2. ще ли пратим сигнали, че пристигаме, преди да огледаме отблизо населения свят?
(рискуваме да получим отказ, забрана да ги посещаваме; или ще ги предизвикаме да се подготвят да ни посрещнат като агресори)

разбира се, отказът може да се пренебрегне ("Часът на Бика").
може да се прати автоматичен зонд, който да играе ролята на комуникатор (хем сме дошли, хем не сме);
може да се прати на планетата ЕДИН човек ("един пришълец е посещение, повече - нашествие" - нещо такова беше писала Урсула Легуин в "Лявата ръка на мрака").
Може да се направи база на съседна планета, която да бъде използвана като "неутрална територия" за първата среща.

неизбежно е първият контакт да е съпроводен от много подозрения. Предимно от страна на "домакините". "Гостите" имат предимството, че имат повече свобода на избор (да палнат реверс-тяга и да си отидат; да останат на отдалечена слънцецентрична орбита и да чакат; да се промъкнат скришом... и т.н.)
(а, сетих се, имаше един роман, в който извънземните първо контактуваха чрез "психовълни", появяваха се в сънищата на хората, чия беше?)
Въпросът наистина е каква би била НАШАТА цел да посещаваме планета, за която имаме сведения, че е населена.

само да не се стигне до щуротията, описана от Станислав Лем във "Фиаско" (според мен в този роман командирът на земния звездолет не е точният човек за тази мисия).
Иначе образец за контакт на хора (като "гости") с извънземни ("домакини") е "Експедиция Гравитация", както и "Огнен цикъл" на Хал Клемънт. Никакви колониални апетити, никакво високомерие от страна на хората.
Защо да не смятаме такъв вариант за достатъчно вероятен?

впрочем, вижте тази... дивотия: http://sf-sofia.com/forum/index.php?f=9 ... =viewtopic
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 02, 2010 11:50 pm

ogonommo написа: Можем ли да определим крайните модели на поведение на цивилизация, която се е диференцирала достатъчно, за да напредне толкова много?
от сегашното си ниво - не. А дори и при преход нагоре пак ще се удавим във варианти.
Не е ли по-лесно да разберем КАКВО ИСКАМЕ, пък исканите неща да се подлагат на екстраполация?
Накрая ще получим нещо като координатна ос, спрямо която адекватно да моделираме.
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Нед Окт 03, 2010 12:05 am

Като цивилизация, чието развитие се основава на натрупването на информация основната ни цел е още по-голямо познание. Не вярвам че това би се променило и за една пътуваща между звездите цивилизация.

Какво би могло да ѝ предложи (изостанала) цивилизация като нашата? Различна гледна точка на нещата, културно разнообразие, възможност за изследване на развитието на паралелни или чужди цивилизации. И още...

(Всъщност това може да се използва и за аргумент в моделирането на поведението на МИ (машинните интелекти) - за МИ е много по-изгодно хората да продължат съществуването си под голяма свобода, което гарантира много по-голямо информационно богатство и разнообразие. Като оставим някои фактори настрани.)

Интересно е, че днес четох за Парадокса на Ферми и Големия филтър. Където става дума за това ЗАЩО не наблюдаваме вълни от сигнали, идващи от други населени планети. И различните разнообразни хипотези свързани с темата.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Filter

Знам че идва малко настрани от топика, но си струва да се замислим дали пред нас не стои някаква потенциална бариера и какво би струвало преодоляването ѝ.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Goa » Нед Окт 03, 2010 12:15 am

Шаркански,
(мразим да търсим маймуната на мойта изтрита клавиатура)
Описаното във "Фиаско" изобщо не е щуротия, ами си е научна теория, украсена с малко художествен текст, за да е по-смилаема. А виж, по-скоро това в "Едем"... :wink: Когато четох книгата, липсваха 3-4 страници на различни места и това допълнително усложни разбирането ми на тая книга. Опитите за контакт там изглеждаха наистина като щуротия...

Иначе твоите въпроси показват известен системен подход към контакта и са много добре формулирани. Обаче смяташ ли, че директно трябва да се пристъпи към тези тежки пушечни изстрели? Не е дипломатично, някак си... Все пак дали са подходящи за ПЪРВИ 5 въпроса? :wink:

Действително, поставянето на самите нас в ситуацията на извънземни е най-добрият начин да се поразсъждава върху темата. Фантастика на контакта се пише най-вече заради тия въпроси ;)

Огономо,
бих казал по-скоро недоразвита, отколкото изостанала. Това според теорията зависи от времето, за което съществуваме като цивилизация. А защо не чуваме други цивилизации - доста добър наукообразен опит да отговорят са направили двама наши хора (авторите на "Живот и Вселена") - при приемането на редица хипотези (естествено всяка от тях - спорна, но все пак максимално прецизирани) и чрез съставяне на съответната формула (много по-уточнена от тази на Дрейк) са получили, че би трябвало в момента да има в нашата галактика развити цивилизации от порядъка на числото 100 (10 на втора). Отчитайки средното разстояние, на което би трябвало те да се намират една от друга, се получава почти нулева вероятност да успеем да открием дори една от тях. Това е нелошо формализиране на парадокса на Ферми. (Много интересно е, че броят на цивилизациите, които вече трябва да са загинали по различни причини, се получава от порядъка на 10 на пета - с 3 порядъка повече.)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Нед Окт 03, 2010 12:45 am

Goa написа:Описаното във "Фиаско" изобщо не е щуротия
не си ме разбрал. Нямам предвид, че е зле или необосновано написано, а че всъщност щуротията (тоест катастрофално приключил контакт) става и поради прекалената целеустременост и амбиции на капитана, т.е. и най-малката човешка грешка има огромни и необратими последици.
Впрочем, така и не разбрах КОИ всъщност бяха онези там извънземни, гъби ли?

за "Едем"... донякъде съм съгласен. Мноо неща там звучат доста архаично.

Иначе твоите въпроси показват известен системен подход
известен, а?
рептил такъв...
смяташ ли, че директно трябва да се пристъпи към тези тежки пушечни изстрели? Не е дипломатично, някак си...
дипломацията е изкуство по надлъгване.
Една развита цивилизация е надживяла подобни комплексарщини като дипломация.
А ако не е, просто ще ни сметнат за зле възпитани и толкоз. Не е смъртоносно.
Все пак дали са подходящи за ПЪРВИ 5 въпроса?
дай по-системни, ама не ИЗВЕСТНО системни, хмък :wink:

Действително, поставянето на самите нас в ситуацията на извънземни е най-добрият начин да се поразсъждава върху темата.
абе, има си и своите подвеждащи страни.
Като си представим моделите на нашето поведение като "гости", нима това ще е гаранция, че един напълно ИНАКЪВ разум ще постъпи аналогично?
по-скоро недоразвита, отколкото изостанала.
недоразвита като цяло или в определени отношения?
Това според теорията зависи от времето, за което съществуваме като цивилизация
времето ли е ЕДИНСТВЕНИЯТ съществен фактор? Бих казал, че и биологичните характеристики на вида, станал разумен, са от значение.
(например, насекомоподобни същества, които наследяват паметта заедно със знанията на предходното поколение, вместо да губят време за учене на основите, биха се развивали значително по-бързо и по-целенасочено;
разум, възникнал на базата на мекотели във водна среда би постигнал големи успехи в "хуманитарните" науки и почти нищо в сферата на познатите ни форми на техниката)
Ами планетарните условия? Голяма планета, силна гравитация, гъста непрозрачна атмосфера = липса на космонавтика, вероятно дори липса на астрономия, преди да се появи радиото)
защо не чуваме други цивилизации
а слушаме ли наистина?

изобщо, всеки път когато гадаем за проблемите и целите на чужди цивилизации, както и за тези на собствената ни, нека се сещаме за Менделеев и за неговата загриженост какво да се прави с планините конски лайна в градовете на ХХ век...
Шаркан

Мнениеот Goa » Нед Окт 03, 2010 1:54 am

Менделеев е екстраполирал невнимателно, докато тук става въпрос за космология и ако не научно, то поне наукообразно мислене. Наукообразно, защото се поставя като условие да е изпълнен антропният принцип, иначе ще стигнем до задънена улица. Т.е. имаме аксиома, за да можем да развием теорията; ако я нямаме, сме безпомощни. Но като я имаме, можем да развием доста стройна теория и дори да напъхаме част от нея във формули. И ако теорията обяснява някои явления или липсата им, значи все пак работи. (Естествено, никога няма гаранция, че ги обяснява правилно.)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Нед Окт 03, 2010 2:07 am

Менделеев е екстраполирал въз основа на наличните данни. Двигателят с вътрешно горене по негово време не е бил сред тях.

през 1944 година към американския конгрес била създадена неафиширана публично комисия, която започнала да обобщава опита от още текущата война с цел подготовка на проект на военна доктрина на САЩ за следвоенна употреба.
Комисията усвоила около 2 милиона долара, а в крайна сметка нейните предложения, много добросъвестно съставени, се превърнали в материал за вторични суровини след изпитанието на атомната бомба (за разработването на която комисията, естествено, не била уведомена).

не разбрах за какво ти е този атропен принцип.
Освен ако не се подмазваш на рептилите, ама това ще се квалифицира като предателство и... да не продължавам, ти си знаеш.
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Нед Окт 03, 2010 3:19 pm

автоцитат от темата "бъкащи извънземни" в раздела Хумор:
Шаркан написа:между другото, липсата на сигнали към нас може да се обясни и с това, че сме безинтересни, банални, незначителни за по-развитите цивилизации; липсата пък на обекти от изкуствен произход се обяснява с липсата на въображение и проницателност да ги разпознаем като такива.
Макар че е възможно те да са НЕРАЗЛИЧИМИ от "естествени" обекти. Например техника и машини, построени според бионична технология, не биха се различавали от естествените форми на живот, поне външно и като поведение.
Освен това, свръхцивилизациите са от рода на "лайняния проблем" на Менделеев - линейна екстраполация на базата на не просто известното, а произволно приетото от хората за някаква норма.

хрумна ми още нещо по парадокса на Ферми:
и у нас се наблюдава, че голяма (и нарастваща) част от вниманието на човечеството се съсредоточава върху информационни масиви, свързани преди всичко със самите нас, които се занимават с нашата си вътрешна природа, мнения и начини за виждане на света (но все по-малко със самия свят извън нас).
Така мнозина хуманитаристи не се интересуват от нищо друго, освен от теми, генерирани от човешката мисъл за самата себе си.
Ако само преди 500 години един сам човек теоретично е могъл да прочете всичко написано преди него, то още преди век това вече е непосилно.

вероятно с времето всяка цивилизация се потапя в тази вселена от "дадена на късо" информация, обръща внимание на външния свят само при нужда от неотложно реагиране, без да проявява любопитство без моментна практическа стойност.

(това ще го копирам в сериозната тема за 5-те въпроса към чуждата цивилизация)
Шаркан

Мнениеот Goa » Нед Окт 03, 2010 3:24 pm

На това даване на късо може да му се каже още "сингулярност" и ако екстраполираме въз основа на наличните данни, май отиваме точно натам. Или ще се стигне до нещо такова, или ще се появи нов параметър в системата уравнения, както е ставало винаги, когато се е сменял типът цивилизация... Никой не може да каже една цивилизация от по-висок ред през какво е минала, но не пречи, разбира се, да се разсъждава върху това.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Нед Окт 03, 2010 3:42 pm

не, това не е сингуларност.
Това е втренчване в собствения пъп. Достатъчно предсказуемо състояние (вярно, във формата "черна кутия" - може да не си наясно какво става вътре в нея, но при подаване на определен сигнал към нея получаваш статистически предсказуема реакция).
Докато сингуларността е непредсказуема. Нямаш поглед нито към механизмите в "черната кутия", макар и да познаваш нейната обща структура, нямаш и статистически анализируеми реакции. Системата в състояние на сингуларност се държи като хаотична. А освен това и се развива, еволюира, така че докато сколасаш да я изучиш, тя вече ще е друга - и пак отвъд хоризонта на разбираемите за теб събития.
Можеш само да изучиш някакво нейно моментно състояние, към което тя вече надали ще се върне някога.

(по това се различава социално-технологичната сингуларност от чисто физико-математическата, наблюдавана у природни обекти - например черни дупки)
Шаркан

ПредишнаСледваща

Назад към Наука и прогностика