Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

първите 5 въпроса /ОПН/

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: първите 5 въпроса /ОПН/

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Окт 07, 2010 2:43 pm

ще постна един откъс от мой разказ тук ( съзнавам, че не тук му е мястото), но има връзка с дискусията

Диваци! Знаеш ли с каква история дойде при мен? – господарят преглътна сълзите и продължи - Разказа ми как при тях са слизали боговете. И то не един. Били няколко. Не се различавали един от друг. Представяш ли си? Не един, а много еднакви богове! Това ми разказваше докато хвърляхме заровете. Варвари ти казвам! Пфу! - изплю се - Боговете били прозрачни. Като водата, що лежи върху дъното на езеро. Било много отдавна. По времето на бащата на неговия баща, или още по-назад. Не разбрах точно – сбърчи чело - Боговете разказвали на хората странни неща. Небивалици. Земята била кръгла като делва, дето сипваме виното в нея. Разказвали още, че могат да летят по въздуха. По-високо от орли. Също, че могат да се гмуркат в морето, като онова, що опира страната на татковото ти царство. По-дълбоко от плоските риби. Още, искали да ни помагат, но само ако ние желаем - понечи да се изправи, но се отказа.

- Когато си тръгнали оттам, - продължи той - оставили огромни бели камъни, наредени в кръг. Казали, че когато сме готови, ще разберем как да ги пренаредим. В друга фигура. Това щяло да бъде знак за тях, че сме готови за нова среща. Тогава щели да се появят отново и да ни научат на нови неща - отпи жадно глътка вода и грозно обърса уста - Ама това щяло да стане само ако се съюзят много царства и повече хора мислят заедно. Хората трябвало да мислят като един. Можеш ли да повярваш? Да имат обща цел. Ела! - потупа до себе си."
Аватар
Алекс Белтов

оф-топик към Шаркан

Мнениеот Goa » Чет Окт 07, 2010 4:52 pm

Шаркане, време е да си ревизираш мнението, че раздел "Спорт" бил най-активен. Там се пишат по 4-5 мнения на ден. Не омаловажавай дискусиите, които се водят по другите раздели.
Аватар
Goa
Модератор

Re: оф-топик към Шаркан

Мнениеот Deyan » Чет Окт 07, 2010 7:20 pm

Goa написа:Шаркане, време е да си ревизираш мнението, че раздел "Спорт" бил най-активен. Там се пишат по 4-5 мнения на ден. Не омаловажавай дискусиите, които се водят по другите раздели.

Аха, тази седмица раздел "Хумор" определено води.
Deyan

Мнениеот Алекс Белтов » Чет Окт 07, 2010 7:30 pm

оф-топик към оф-топиците:

Жалко, че не съм модератор.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот cen4e » Чет Окт 07, 2010 10:28 pm

Въроси:
1.Как ще разберем, че сме се срещнали с извътземни?
2.Как ще разберем, че те влизат в контакт с нас?
Вичките ни представи за извънземните се основават на прочетеното и гледаното, но обезателно пречупеното през човешките ни възприятия. Ако извънземните нямат антропометрична форма, каквато със сигурност едва ли ще имат, то как ще ги отличим от околния пейзаж? Можем да ги помислим за нов животински вид, за калюцинация, за повишено струпване на неопределени енергийни полета.
Има и друг съществен въпрос. Защо те биха искали да осъществят контакт с нас? Да допуснем, че са миролюбиви и от любов към чистото познание искат да ни изучат. Аз също съм миролюбива и от любов към чистото познание никога не бих влязла в контакт с агресивни същества - например с мравките. Бих наблюдавала един мравуняк отдалече и най-много да го разровя с пръчка, за да видя как е устроен отвътре. Естествено мраките ще ми огправят недоволни призиви да спра да разрушавам дома им на техния мравешки език, основан на миризми и помръдване на антенките. Ние с мравките сме твърде различни и се съмнявам някога хората да разберат мравешкия език.
Хората се смятаме за разумни, понеже можем да променяме средата, която обитаваме. В тая връзка ние сме патологичен вид, защото унищожаваме съответната среда. Предпочитам да не се срещам с разумни по човешкия критерий същества. За да се юрнат във Вселената, значи са унищожили собствената си среда на обитание и са жадни за нови ресурси. А ако не са като нас... ще се разберем колкото сме се разбрали на тоя етап с мравките.
cen4e

Мнениеот Шаркан » Чет Окт 07, 2010 10:57 pm

ogonommo написа:@Алекс, Шаркан: ако вие трябваше да подходите към метод за първи контакт с чужда цивилизация как бихте подходили?
поясни въпроса, моля.

за пиктограмите:
има отдавна разработени методики (кодове, езици) за контактуване. Да, някои могат да се представят в пиктографичен вид.
Мисля, че по този въпрос изобретяваме колелото.
http://spkurdyumov.narod.ru/lipatov.htm

за житните кръгове: СТРАНЕН начин да отправяш сигнали. МНОГО странен.
ПОканата за контакт трябва да е недвусмислена, да няма съмнения откъде идва и какво цели.

за паниката: и при най-мирно начало на контакта ще има паникьосани истерици. Майната им.
Имах предвид обаче друго.
Ако правителства или ООН решат да контактуват, каквито и въпроси ние да измъдрим, политиците и икономическите играчи ще зададат онези, които най-много интересуват тях.
Учени ще зададат свои въпроси.
"Обикновените" хора - свои.
Контакт във формата на димпоматически преговори между две държави - туй е ОТВРАТ.

за офтопа: да ви заофтопя тъпите спортни теми, а?

1.Как ще разберем, че сме се срещнали с извънземни?
2.Как ще разберем, че те влизат в контакт с нас?

1. Уверявам те, по-лесно е, отколкото си мислиш. Ако нещо дойде от космоса, значи със сигурност е извънземно.
2. Самата им поява вече е покана за контакт. Или не?

(между другото, всяка популация живи същества променя средата си).
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Чет Окт 07, 2010 11:03 pm

Шаркан

Мнениеот ogonommo » Чет Окт 07, 2010 11:41 pm

Шаркан написа:
ogonommo написа:@Алекс, Шаркан: ако вие трябваше да подходите към метод за първи контакт с чужда цивилизация как бихте подходили?
поясни въпроса, моля.

Ами представете си, че сте на мястото на извънземните: какви методи бихте използвали, за да изпратите първото послание? Радиосигнал, огромна холограма, изкуствено тяло, представляващо контактьорите... вогонска аудио система.

@cen4e: Мравките агресивни същества ли са?

Не виждам защо трябва да има някакви сравнения с колониалните мравки. Ние наистина сме ТВЪРДЕ различни и ако има някаква прилика в поведението на мравките и хората, тя не е някакъв признак за разумност или КОЛЕКТИВЕН разум, а е базирана на съвсем други механизми.

cen4e написа:Хората се смятаме за разумни, понеже можем да променяме средата, която обитаваме. В тая връзка ние сме патологичен вид, защото унищожаваме съответната среда. Предпочитам да не се срещам с разумни по човешкия критерий същества. За да се юрнат във Вселената, значи са унищожили собствената си среда на обитание и са жадни за нови ресурси. А ако не са като нас... ще се разберем колкото сме се разбрали на тоя етап с мравките.

Не знам, тези изводи ми се струват малко дръзки.

Защо трябва да унищожават естествения си хабитат, за да тръгнат из Вселената? Ние защо пратихме хора на Луната?

И пак - мравките не са разумни. Поведението им се основава на прости биологични и абиогенни фактори, както и на многочисленост. Методи за копирането на поведението на мравките се разработват за ново поколение роботи; тестове с по-прости модели се извършват дори в този момент.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Пет Окт 08, 2010 12:11 am

аха...

радиосигнали от разстояние (орбита зад орбитата на Луната), високоатмосферни полети на сонди, които повтарят сигналите;
ще се стремя да отговарям на всички предаватели, които се опитват да общуват с мен;
когато се уточни преговорен код (да речем въпросният ЛИНКОС, линк към който дадох), искам разрешение за кацане;
и ще пратя роботизирани лендъри навсякъде, където ми отвърнат със съгласие.
След известно време ще пратя и пилотирани лендъри за директни срещи.
Нататък - създаване на бази, което ще е втората фаза на контакта.
Но преди това ще има много сесии в рамките на първата фаза.
Шаркан

Предишна

Назад към Наука и прогностика