Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Нараства ли ентропията?

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: Нараства ли ентропията?

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 09, 2010 12:05 pm

Lazy написа:Сигурно съществуват и нематериални неща, но аз не съм се опитал да пренасям законите на термодинамиката върху тях; струва ми се, че ти допусна тази грешка.

Тук май не се разбираме. Аз твърдя точно обратното: че те не могат да бъдат пренасяни върху цял клас обекти и следователно не са всеобщи, следователно не е коректно те да бъдат прилагани за изследване свойствата и развитието на тези обекти, така както е направено в Живот и Вселена.

Аз твърдях, че възникването и усложняването на живота е парадокс при наличието на втория принцип на термодинамиката (и съм прав, защото животът е нещо изцяло материално). А ти каза, че е парадокс само ако всички системи във вселената са термодинамични. Аз пък не виждам какво отношение имат нетермодинамичните системи към възникването на живота.

Ако има нетермодинамични системи отпада парадокса, за който говориш, защото тогава спокойно животът и неговата динамика да бъдат свойства на друг клас системи, нетермодинамичните, които след като са такива, няма да се подчиняват на втория закон на термодинамиката.

Неразбирателството според мен идва тъкмо от това което казах - непрецизното разбиране на понятието "материално". Всички системи във Вселената са материални. Това е много съществено разбиране, което позволява рационален (научен) анализ на Вселената. Ако се сведе материалното само до "веществено", така както е било в зората на науката, се отваря вратичката през която Бога се завръща като изначално, но ирационално обяснение за основите на Вселената 9съвсем не случайно мног оот физиците и математиците ги избива на мистика като стигнат до пределите на своите теории). Затова зрелият материализъм твърди, че в света няма нищо друго освен движеща се материя, тоест материята е единството на всичко съществуващо. Следователно идеалното (някои от т.нар. нетермодинамични системи) е само форма на материята, а не нещо различно от материалното. Но това не премахва различията между материалните форми. Точно това обаче преодолява "парадоксът" за който ти говориш. Просто термодинамичните и живите системи са материални, но са и различни материални класове системи и всеки от тях си има свои закони. А това е възможно да стане, защото в теорията на системите отдавана е установено, че една система може да съществува като прост елемент на друга, качествено различна от нея система. Например, всяка една клетка от твоето тяло е химична система, която е елемент на една по-сложна и качествено различна органична система, която пък от своя страна е елемент на още по-сложна, качествено различна социална система и т.н. Това в науката отдавна не е парадокс, но се получава парадокс само ако не се правят тези разлики между класовете системи и законите на един клас системи се опитват да бъдат пришити на друг клас системи.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 12:06 pm

Ники, липсват ти познания за няколко много важни клонове от съвременната наука
не отричам.
На всекиму липсват такива.
В общи линии кибернетиката, теорията на системите и теорията на информацията са възникнали през 20 век тъкмо заради неспособността на науката да обясни с наивните си представи за света (каквито ти имаш в момента) феномените, които се наблюдават около нас.
зарад това ли? Не защото се е развил математическият апарат и инструментите за прилагането му?
Поколения учени са си блъскали и си блъскат главата над тези неща, а за теб няма никакъв проблем - всичко е термодинамика.
ами дай доказателства, че НЕ Е!
Задължително е, за да имаш някакво що-годе компетентно мнение по този въпрос, да правиш разлика и сравнение между такива базови понятия като сигнал, знак, символ, предмет, свойство, отношение, идеално, материално, система, структура, елемент, функция и т.н.
ето това имах предвид, като ти посочих, че до голяма степен дертовете ти са филологични.
Реално погледнато с призива си "докажи го" ме поставяш в ситуацията да ти преподавам материал който се учи пет години (поне)
реално погледато, в момента се измъкваш.
След като не можеш да измислиш прост популярен пример за безпросветни тъпанари като мен, най-вероятното обяснение е, че "материалът" е схоластика.

Та,
* по какъв начин животът нарушавал Втория принцип, развивайки се в една отворена система (планетата Земя) с щедър приток на енергия отвън (от Слънцето)?
* какво прави езика материален (освен с използването на материални обекти да се издават не нечленоразделни мучения)? И с какво ТОЙ нарушава термодинаминчите закони?
* кво стана с "Критиката на чистия разум"? У лево?

Извинявай за тъпите въпроси.
Вероятно под твоето ниво ще е да им отговаряш.
Ще си поплача горчиво и ще ми мине. И ще живея с бремето на своята некомпетентност, в ужасен когнитивен мрак и скърцане със зъби...
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 12:40 pm

системы, состоящие из небольшого числа структурных частиц вещества, а также системы галактических, т.
очень больших, размеров не могут быть исследованы методами термодинамики.
Подобные нетермодинамические системы описываются методами статистической физики.
Следует, отметить, что в обычных системах и термодинамическое и статистическое рассмотрение приводит к одним и тем же результатам.
Термодинамической системой называют совокупность материальных тел (а также полей), находящихся в механическом и тепловом взаимодействии и обменивающихся веществом.
http://www.fizi.oglib.ru/bgl/2887.html

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 1%81%D0%B0
Шаркан

Мнениеот Lazy » Съб Окт 09, 2010 12:49 pm

exPesho написа:Ако има нетермодинамични системи отпада парадокса, за който говориш, защото тогава спокойно животът и неговата динамика да бъдат свойства на друг клас системи, нетермодинамичните, които след като са такива, няма да се подчиняват на втория закон на термодинамиката.

Само дето животът и неговата динамика се подчиняват на законите на термодинамиката и не могат да спрат да им се подчиняват, защото някой е казал, че са друг клас обекти. А парадоксът, който съм посочил, отпада по съвсем друга причина, която също посочих – че Земята, на която е възникнал животът, получава практически неизчерпаема енергия от Слънцето. А Слънцето от своя страна има тази енергия заради първоначалните условия във Вселената след Големия взрив – веществото е било еднородно и следователно с минимална ентропия.
Lazy

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 1:24 pm

exPesho написа:Ако има нетермодинамични системи отпада парадокса, за който говориш, защото тогава спокойно животът и неговата динамика да бъдат свойства на друг клас системи, нетермодинамичните, които след като са такива, няма да се подчиняват на втория закон на термодинамиката.
и след тая фраза плавно стигаме до http://www.origins.org.ua/page.php?id_story=537
но се получава парадокс само ако не се правят тези разлики между класовете системи и законите на един клас системи се опитват да бъдат пришити на друг клас системи
пришиване на законите на социума към химически взаимодействия, да речем, наистина е тъпо. Обаче биологическите, химическите, и оше по-фундаменталните от тях физически принципи, МОГАТ да се прилагат спрямо социалните явления и системи.
Класове системи, които се подчиняват на някакви изцяло свои закони, без връзка с по-фундаменталните от тях, със сигурност съществуват - в някаква друга Вселена, където непрекъснато ме пращаш да живея.

Данчо, ти май се опитваше да систематизираш някакви неща, вместо това ни сервираш една каша от смели предположения.
Я остави науката на разбирачите, ела при нас (спекулантите с идеи), не си вири носа...
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 1:30 pm

Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 09, 2010 1:34 pm

Lazy написа:Само дето животът и неговата динамика се подчиняват на законите на термодинамиката и не могат да спрат да им се подчиняват, защото някой е казал, че са друг клас обекти.

Можеш да го разгледаш по следния начин: имаме две множества А И B. Елементи на множеството А са законите а. Елементи на множеството B са законите а и b. Тоест множеството А е подмножество на B. Но A е различно от B тъкмо заради допълнителните елементи b. Това, че B ТРЯБВА да отразява последствията от функционирането на законите а, в никакъв случай не премахва това, че неговата специфика не се дефинира от функционирането на законите b. Казано литературно, това че инквизицията е могла и е унищожила Джордано Бруно, използвайки термодинамичните закони на които негово тяло е било подвластно, по никакъв начин не е унищожило идеите на Джордано Бруно, напук на втория закон на термодинамиката.

А парадоксът, който съм посочил, отпада по съвсем друга причина, която също посочих – че Земята, на която е възникнал животът, получава практически неизчерпаема енергия от Слънцето. А Слънцето от своя страна има тази енергия заради първоначалните условия във Вселената след Големия взрив – веществото е било еднородно и следователно с минимална ентропия.

Да де, този начин на мислене преодолява затрудненията на ниво планета, звездна система, галактика и т.н. докато не се стигне до много любопитното нещо наречено Голям взрив и това как да интерпретираме такива неща, като първоначално (спрямо кое), еднородно (къде), затворено (спрямо кое), откъде се е взело спонтанното нарушаване на симетрията и т.н. Точно там започват позоваванията и към Бога. Рационално това се избягва с въвеждането на множественост на Вселените, но това пак е отлагане на проблема, а не неговото решаване. В математиката този начин на мислене е довел да парадоксите на Кантор и Ръсел, вследствие опитите да се дефинират безкрайното множество на всички безкрайни множества. Единият от тях директно е потърсил помощта на Бог, а другия станал позитивист (тоест човек който отказва да се занимава с мислене, а само назовава нещата).
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 09, 2010 1:40 pm

Ники, пиши си романите - прави това, в което си добър.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 1:47 pm

Можеш да го разгледаш по следния начин: имаме две множества А И B. Елементи на множеството А са законите а. Елементи на множеството B са законите а и b. Тоест множеството А е подмножество на B. Но A е различно от B тъкмо заради допълнителните елементи b. Това, че B ТРЯБВА да отразява последствията от функционирането на законите а, в никакъв случай не премахва това, че неговата специфика не се дефинира от функционирането на законите b.
пълен абсурд.
Излиза, че законите (а) са в състояние да ОТМЕНЯТ по-фундаменталните закони (b), тъ ли? (?!)
Единият от тях директно е потърсил помощта на Бог, а другия станал позитивист
а ти претендираш, че си открил "трети път"?
хм. Ами успех.

Ники, пиши си романите - прави това, в което си добър.
Данчо, съветвам те същото: занимавай се с литература (спекулация с идеи). Понеже научно никак не си убедителен.
(но, след като смяташ, че никой от опонентите ти, еле па я, не заслужава да му се признае поне близко до твоето ниво на компетентност, просто снизходително не ни обръщай внимание; щом за теб законите на една система, която е подмножество на друга, може да водят до нарушение на фундаменталните, наистина нямам какво да ти кажа).

.
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 09, 2010 3:02 pm

Шаркан написа:пълен абсурд.
Излиза, че законите (а) са в състояние да ОТМЕНЯТ по-фундаменталните закони (b), тъ ли? (?!)

Това пък откъде го измисли???? Ники, за последен път ти казвам - не разбираш дори за какво става дума.

а ти претендираш, че си открил "трети път"?

Не съм аз - Пунчев го направи.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Goa » Съб Окт 09, 2010 3:18 pm

Моля, опитвайте се да дискутирате без да атакувате личностните качества на опонента :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 7:38 pm

exPesho написа:Това пък откъде го измисли????

тогава ми обясни какво си написал:
exPesho написа:имаме две множества А И B. Елементи на множеството А са законите а. Елементи на множеството B са законите а и b. Тоест множеството А е подмножество на B. Но A е различно от B тъкмо заради допълнителните елементи b. Това, че B ТРЯБВА да отразява последствията от функционирането на законите а, в никакъв случай не премахва това, че неговата специфика не се дефинира от функционирането на законите b.
сигурен ли си, че точно това си искал да кажеш? Да не си изпуснал някоя дума? Да си объркал А и В?

колкото до
Казано литературно, това че инквизицията е могла и е унищожила Джордано Бруно, използвайки термодинамичните закони на които негово тяло е било подвластно, по никакъв начин не е унищожило идеите на Джордано Бруно, напук на втория закон на термодинамиката.
кажи ми къде отиват идеите, когато всички техни носители умират или са унищожени? Какаво става със забравените идеи? Или с погрешните?

добре, добре, разбрах - не знам какво говоря.

Гоа, вземи се разкарай с тия миротворчески включвания. Не сме се хванали гуша за гуша.
Шаркан

Мнениеот Йордан Янков » Съб Окт 09, 2010 8:03 pm

Шаркан написа:тогава ми обясни какво си написал

Ако А е функция на (а), а B е функция на (ab), то B е различно от A заради (b). Откъде ти хрумна, че нещо ОТМЕНЯ друго нещо в този пример?

кажи ми къде отиват идеите, когато всички техни носители умират или са унищожени? Какво става със забравените идеи? Или с погрешните?

Остават да живеят в променен и видоизменен вид. Цялата днешна човешка цивилизация не представлява нищо друго освен натрупано и видоизменено знание от хилядолетия насам. Самата ти способност да пишеш, четеш и мислиш е резултат от системни отношения в които си попадал, когато си общувал с родители, учители, приятели и т.н. Спецификата на нито едно от тези отношения не се определя от температури, енергии или работа като термин от физиката. Те могат да използват термодинамични системи, но са нещо различно от самите термодинамични системи. Точно както ти живееш чрез своя организъм, но не можеш да бъдеш сведен до 80 кг. месо и кокали.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 8:33 pm

exPesho написа:Ако А е функция на (а), а B е функция на (ab), то B е различно от A заради (b).
това е ясно. А как да тълкувам
Това, че B ТРЯБВА да отразява последствията от функционирането на законите а, в никакъв случай не премахва това, че неговата специфика не се дефинира от функционирането на законите b.
чия специфика? на А? на В?

и още: законите "а" и "б" съществуват "един до друг"? В рамките на системите, разглеждани от физиката, присъстват законите на социологията? Не се явяват техни производни за по-специфичната социална система, а именно ПРИСЪСТВАТ?
Наистина не разбирам. Предположи за миг, че не е защото съм тъп.
Законите на физиката не важат ли в химията? Законите на химията, заедно тези на физиката, не важат ли в биологията? А законите на биологията, химията и физиката не важат ли за разума?
И по какъв начин "важат"? Не става ли дума за ЧАСТНИ СЛУЧАИ на фундаменталните физически закони, приложени към по-сложните системи?

Остават да живеят в променен и видоизменен вид.
кои идеи от изтребените до крак племена и народи са останали живи? Идеите не са спори на микроорганизми, които да заразяват докосналите се до тях. Необходим е културен контакт на човеци, за да се предадат идеи.
Спецификата на нито едно от тези отношения не се определя от температури, енергии или работа като термин от физиката. Те могат да използват термодинамични системи, но са нещо различно от самите термодинамични системи. Точно както ти живееш чрез своя организъм, но не можеш да бъдеш сведен до 80 кг. месо и кокали.
да, не мога да бъда сведен до кила меса и кокали, но ограниченията на тялото важат и се отразяват върху идеите.
Ентропията важи и за тях. Преди писмеността идеите са обраствали с ненужни метафори, с грешки, неточности, тълкувания, изпадали са цели пасажи, добавяни са нови.
След изобретяването на писмеността остава различният изказ през различни епохи - всяко поколение ТЪЛКУВА прочетеното собразно своите реалии.
Системата си се държи съвсем термодинамично, без това да е досущ буквално. Може да се посочат характеристики, които са аналогични на температура, на механична работа - обаче уравненията остават същите.
Сложните идеи оцеляват в масовото съзнание в един опростен вид (като често опростяването води до такива деформации, че вече имаме различно съдържание под старото етикетче). Ами че това е съвсем термодинамично! Системата се стреми към най-ниско ниво на енергия (изразена в усилие да се осмисли идеята), за да бъде стабилна и трайна, да се радпространява!
Можеш да промениш параметрите на тези "нетермодинамични" системи, но взаимовръзките между тези параметри не се променят, което ще рече, че законите на физиката действат.
Ако системата А е развитие на системата Б (химията спрямо физиката), законите на Б ще важат в А, а специфичните закономерности в А са производни от Б.

Не е ли така?
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 8:43 pm

кои идеи от изтребените до крак племена и народи са останали живи?
съвсем конкретно да го напиша: има примери за много езици, необратимо изчезнали заедно с носителите си и не оставили писмени следи.

навярно има смисъл да се запиташ какво играе ролята на ентропия в твоите прословути "нетермодинамични" системи.
Всяка система (клас система) си има своите специфични формулировки на фундаменталните термодинамични принципи.

май никой освен теб не разбира какво не е наред с това схващане.

и ако отговорът ти пак ще е "не знаете достатъчно, затова си гледайте достъпната за мозъчето ви елементарна работа", не виждам какво може да се приказва повече.
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Съб Окт 09, 2010 10:11 pm

Вероятно ще дрънкам глупости, все пак съм ужасно млад и не съм се занимавал достатъчно с науките, за да твърдя, че мнението ми струва нещо. (Дано не се смеете много.)

Но... не знам дали имаме право да отнасяме абстракциите (езикът и идеите) към физичните системи, т.е. всичко материално. Техните носители обаче са (материални) и са подвластни на законите на термодинамиката. Идейните системи, като изключим техните носители, съществуват само в нашите съзнания. Един камък си няма понятие от това както е добро и зло.

Искаше ми се да поставя тема за пътуването във времето, защото ми е интересно кой как ще подходи към това дали да разреши или да забрани подобни времеви преходи. Това има връзка с темата по следния начин: пътуването във времето лежи на едно колкото просто, толкова и дръзко предположение - че минало и бъдеще ФИЗИЧЕСКИ съществуват. Докато ние сме свикнали да боравим с времевите понятия с лекота, за нас те съществуват и са опора на живота ни.

Та, сбито в едно изречение - идейните системи не са ФИЗИЧЕСКИ и не трябва да се подчиняват на законите на термодинамиката, но техните носители СА и се подчиняват. :redface:
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Съб Окт 09, 2010 10:49 pm

ogonommo написа:не знам дали имаме право да отнасяме абстракциите (езикът и идеите) към физичните системи, т.е. всичко материално. Техните носители обаче са (материални) и са подвластни на законите на термодинамиката. Идейните системи, като изключим техните носители, съществуват само в нашите съзнания.
тъй де.
Обаче съзнанието е функция на материалния си носител, съзнанието се появява именно в резултат на процеси, подчинени на термодинамиката.
Та можем ли да смятаме, че идеите (конструкции на съзнанието, абстракции) са толкова откъснати от носителя си, че нямат НИЩО общо с фундаменталните физически закони?
И че закономерностите при тях дори нямат аналози на материалните закони?
При сума ти автори (Дрекслер, Докинз, Мъри Гелман) съм срещал твърденията, че еволюцията на идеите САМА ПО СЕБЕ СИ удивително напомня на еволюцията на чисто материални системи, което никак не е случайно.
А еволюцията на материалните системи СЕ подчинява на всички физически закони.

за да е логично твърдението, че абстракциите имат напълно автономни от материалните закони, трябва да разполагаме с напълно автономен от материята разум, някакво "чисто съзнание".

пътуването във времето лежи на едно колкото просто, толкова и дръзко предположение - че минало и бъдеще ФИЗИЧЕСКИ съществуват
ами, за съжаление (или не?) точно това предположение е спорно и се нуждае от доказателство, а не знам дали всъщност е доказуемо.
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Съб Окт 09, 2010 11:19 pm

Шаркан написа:Та можем ли да смятаме, че идеите (конструкции на съзнанието, абстракции) са толкова откъснати от носителя си, че нямат НИЩО общо с фундаменталните физически закони?

Ами ето как аз го разбирам: идеите/абстракциите са свойствени и вътрешни за системи, които усвояват негентропията, за да намаляват собствената си, доколкото може да се каже вътрешна за тях ентропия.

Може ли за пространството на идеите да се дефинират уравнения за свободната енергия на Гибс? Какви математически апарати се използват, за да се изведат взаимодействията между идеи?

Шаркан написа:При сума ти автори (Дрекслер, Докинз, Мъри Гелман) съм срещал твърденията, че еволюцията на идеите САМА ПО СЕБЕ СИ удивително напомня на еволюцията на чисто материални системи, което никак не е случайно.

Не знам дали е точно удивително, защото идеите съществуват точно в тези материални системи, които еволюират, т.е. намаляват собствената си ентропия. Единствената такава система, която наблюдаваме, е системата на Живота върху Земята. (Или пък аз съм изпуснал нещо, няма да е за пръв път.)

----

Донякъде се чувствам като малко дете, застанало между двама спорещи възрастни и се извинявам ако съм досаден, но темата ми е ужасно интересна.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Йордан Янков » Нед Окт 10, 2010 12:34 am

ogonommo написа:Донякъде се чувствам като малко дете, застанало между двама спорещи възрастни и се извинявам ако съм досаден, но темата ми е ужасно интересна.

Не се притеснявай, ти поне разбираш за какво става дума за разлика от другия "възрастен". Може би защото май имаш все пак "технически" бекграунд, а не литературен.

Ники, утре ще направя последен опит с цитати от теория на информацията да ти докажа, че в науката информацията се приема за отрицание на ентропията. Ако не вярваш на мен, поне да повярваш на титулованите учени.
Аватар
Йордан Янков

ПредишнаСледваща

Назад към Наука и прогностика