Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Пътуване във времето

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Re: Пътуване във времето

Мнениеот ogonommo » Пет Ное 12, 2010 12:59 am

akonitin написа:Времето не е нито функция, нито параметър, нито някаква си абстракция. Време без движение няма, значи време и движение са едно и също нещо, в статичен вид в теория на относителността има нещо наречено "мирова линия", тя графично (статично) отразява движението на материална точка в пространството, т.е. материалната точка в нашето простраство в пространство-времето става линия, това мисля е достатъчно за да се схване каква е физичната същност на времето.

Това е физичната интерпретация на това какво е време. Съвкупност от промени. Точно тази линейност на съществуването носи заблудата, че всъщност времепространството е една продължителна лента, по която може да се ходи.

Времето може и да не е абстракция, но разбиранията на хората за времето са абстрактни. Ние никога не съзнаваме това, което се случва, а това, което се е случило преди части от секундата. Както спомените, така и предугаждането на това, което може да се случи са еволюционен механизъм, заради който се заблуждаваме, че минало и бъдеще съществуват.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Goa » Пет Ное 12, 2010 1:56 am

А, кой се заблуждава? Впрочем може една от функциите на разума да е точно такава - да дава смисъл на понятията "минало" и "бъдеще", демек да бъде наблюдател и регистратор на причинно-следствените връзки :lolno:

Борхес веднъж го питали защо предпочита фантастиката като изразно средство и той отговорил - ми защото реалността е само един миг, всичко останало е фантастика :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 12, 2010 8:29 am

Ако ви кажа, че времето е отношението на пространството към самото себе си, веднага ще последва въпрос, а какво е пространството? Физиката също няма отговор на този въпрос. Имам работна хипотеза, която май има добър потенциал, но ще видим ...

Основният проблем с тези понятия е, че те са толкова базови, че отиват отвъд сетивността, те образуват самата сетивност, но са нещо различно от нея и ние като сетивни същества не можем да схванем тази разлика по присъщия за нас сетивен начин. Ние винаги се опитваме да си представим същността на нещо, а в случая то е непредставимо по дефиниция. Затова същността на пространството и времето може да се разбере само по абстрактен начин.

А сега малко сетивни спекулации. :problem: По принцип, "пътуването" е някакво конкретно движение, тоест някаква степен на свобода, която се разгръща в пространството. Във времето нямаме никаква степен на свобода. То си има вектор и ние сме затворени в него. Следователно, ако погледнем чисто спекулативно, пътуването във времето е възможно ако по някакъв начин разменим свободата си в пространството за свобода във времето и не-свобода в пространството. Как би изглеждало това? Ние ще бъдем видими за всички "затворници" във времето как си ходим напред-назад във времето като някакви мимолетни сенки, може би странни видения, дежа-ву или подобни неща. От друга страна няма да имаме никаква свобода в пространството - тоест няма да бъдем видими за всички, които са свободни в пространството, но затворени във времето. Ако изнаглея в спекулациите си дори мога да кажа всъщност, че когато сме будни ние сме свободни в пространството и несвободни във времето, а когато сънуваме ставаме свободни във времето и несвободни в пространството. Причудливостта на съня всъщност е тъкмо тази свобода да се движим напред-назад във времето с различна скорост, което води до неочаквани комбинации от застинали пространствени фрагменти, които аха да ги хванеш и все не можеш да ги хванеш, защото "хващането" е пространствена свобода, а ти когато сънуваш си само свободен във времето. Представяте ли си - всяка нощ ставаме пътници във времето, а да не го знаем :problem: :problem: :problem:
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Алекс Белтов » Пет Ное 12, 2010 9:59 am

Уоу!
ЕксПешо,
сънят е основно състояние на човек, което ми е особено интересно като явление. На него съм посветил огромна част от моите литературни спекулации, Но, бих искал за него да отворим друга тема.
Особено интересно ми е твоето разсъждение за това състояние, свързано с свободата на движението и пространството.

Много интересна дискусия за време-пространството се получава.
Благодаря на всички за участието!
Научих доста интересни възгледи.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 12, 2010 11:52 am

Алекс Белтов написа:Особено интересно ми е твоето разсъждение за това състояние, свързано с свободата на движението и пространството.

Свободата е множеството от възможни състояния на една система спрямо нейната среда (средата е всичко което ЗА НЕЯ се явява не-система - иначе и средата си е пак системна). Когато казвам, че ние сме свободни в пространството, аз има пред вид, че реализираме нашата свобода, възможните си състояния по отношение на пространството като някаква непрекъснатост - отправната точка на движението е непосредствено налична (свързана) с крайната точка - всички точки от нашето движение по една отсечка са само наши възможни състояния - нашата свобода - и ние можем да избираме в коя точка да сме. Да, но във всяка от тези степени на свобода в пространството ние винаги сме само в ЕДИН МОМЕНТ спрямо времето - затова там и нямаме свобода. Там имаме само настоящето и толкоз. Във времето нямаме други възможни състояния, следователно нямаме и свобода. Хайде сега го обърнете това в неговата симетрична противоположност. Имаш свобода във времето, но нямаш в пространството. Ако сънят наистина е такова симетрично обръщане на местата на свободата в пространството и времето, то аз все още идея си нямам кой фундаментален закон налага тези обръщания (ако въобще е коректна спекулацията ми) - тоест защо сънуваме :problem: . Между впрочем времето във физиката се задава от Втория закон на термодинамиката (същият за който се изпокарахме с Ники) и това може би има някаква все още неведома за мен връзка с анти-ентрпоийната природа на разума - реално погледнато и спомените и въображението се явяват свобода във времето, протичането на която никой не вижда в пространството - цветна картинка: седи си некъв на масата и никой не знае къде му блуждае акъла :problem: :problem: :problem:

Повече от това засега не мога да кажа. Както казах, имам работна хипотеза какво става, но искам да я изложа в желязна математична форма, която да моделира конкретни доказателствени експерименти. Иначе сега ще дойде Ники и ще каже че това моето са спекулации и идеология :problem: И ще бъде прав (засега) :problem:
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Алекс Белтов » Пет Ное 12, 2010 3:18 pm

Моята спекулация в разказа е:
времепространството е обвързана със силата на гравитацията. В противен случай, при по-високо отклонение на времепространството, то обекта ще бъде пренесен в точка извън земната повърхност. т.е. вектора на движение на обекта ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се подчинява на гравитационните сили. Ако не е така обекта "образно" казано ще изчезне в космическото пространство.В случая с разказа той се е отклонил с 13 хил. км ( в другата ми чернова той е 7 хил км. защото си мислех за конкр. човек и конкретни места, фикция братче), но се придържа на земната повърхност.

ЕксПешо, интересно ми е, но все пак мисля, че ще трябва да раздлеим темата за съня. Там изглежда визираш нематериалното в нас ( т.н. дух). А ние сега коментираме материалните обекти, каквото е човешкото тяло.
Аватар
Алекс Белтов

Мнениеот Goa » Пет Ное 12, 2010 3:24 pm

А защо непременно трябва да "разменяме" степента си на свобода във времето с една от тези в пространството (или с всички наведнъж)? Може би сънуването е процес на разгръщане на степените на свобода и фактът, че не се движим физически в пространството, докато сънуваме (обикновено), е свързан с физиологичната функция на съня да осигурява определени необходими за живот ресурси на организма, а не със сънуването. Има обаче и сомнамбули, които осъществяват и движение в пространството, докато сънуват - тоест възможно е съвместяване на придвижването и във времето, и в пространството.

Някои казват, че по време на сънуване се използва голяма част от потенциала на мозъка, която стои неизползвана в будно състояние; може би тази част служи точно за това разгръщане във време-пространството и при будно състояние не може да се осъществи, тъй като сетивата ще се претоварят и оттам мозъкът също... Но пък в определени случаи сигурно се случва нещо такова и човек или превърта, ако му се случи в будно състояние, и почва да вижда и да чува неща, които другите не виждат и не чуват, именно защото пътува (или е пътувал) във време-пространството в будно състояние; или става сомнамбул, ако му се случи в момент на сън.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пет Ное 12, 2010 7:04 pm

забихте се в егати мистиките...
човек спящ не се различава по нищо от будния, освен по особения режим на функциониране на мозъка. А дали "НЕЩО" от него "броди" извън тялото било във времето, било в пространството - такива твърдения трябва да се доказват с експерименти, не с риторика.
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Пет Ное 12, 2010 7:08 pm

akonitin написа:Времето не е нито функция, нито параметър, нито някаква си абстракция. Време без движение няма, значи време и движение са едно и също нещо, в статичен вид в теория на относителността има нещо наречено "мирова линия", тя графично (статично) отразява движението на материална точка в пространството, т.е. материалната точка в нашето простраство в пространство-времето става линия, това мисля е достатъчно за да се схване каква е физичната същност на времето.

1) нето функция, нито параметър, нито абстракция, пък накрая точно с тези понятия "обясни" какво е времето...
2) не, явно не е достатъчно да се схване, особено когато на хората им се ще нещо по-мистично...
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Пет Ное 12, 2010 7:14 pm

Шаркан написа:човек спящ не се различава по нищо от будния, освен по особения режим на функциониране на мозъка.

...което води до някои разлики в метаболитното състояние, но е така. По време на сън наученото през деня, независимо дали е сетивна или моторна информация се преговаря. Потенциали и връзки се преразпределят, някои спомени се потушават, докато други остават активни. Малко грубо, но може да се сравнява с дефрагментиране, реиндексиране и изобщо оптимизация на харддиск.
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 12, 2010 7:18 pm

Ама защо като всичко ви е ясно как работи мозъка не си спретнете един изкуствен интелект :)
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Шаркан » Пет Ное 12, 2010 7:25 pm

на теб като ти е ясно какво е времето, направи машина на времето
Шаркан

Мнениеот akonitin » Пет Ное 12, 2010 7:53 pm

Ами няма как без абстракции и понятия да обясня каквото и да било, дори обяснението на "огън" би ползвало абстракции и понятия, това не означава, че самия огън е абстрактен. Ако можех да обяснявам без понятия и абстракции бих бил магьосник... ;)

Между другото от това, че време и движение са, понятия отразяващи едно и също нещо, в крайна сметка произлиза това, че парадокси при пътуване във времето няма, спокойно можеш да отидеш да убиеш дядо си без последствия за теб, но за да се стигне до това трябва да се мине доста път.

Шаркан написа:

1) нето функция, нито параметър, нито абстракция, пък накрая точно с тези понятия "обясни" какво е времето...
2) не, явно не е достатъчно да се схване, особено когато на хората им се ще нещо по-мистично...
akonitin

Мнениеот akonitin » Пет Ное 12, 2010 7:54 pm

Е, то като ни е ясно какво е фотонен звездолет иди го прави.. :)

Шаркан написа:на теб като ти е ясно какво е времето, направи машина на времето
akonitin

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 12, 2010 8:10 pm

Шаркан написа:на теб като ти е ясно какво е времето, направи машина на времето

За какво ми е машина, когато след няколко часа ще заспя :problem: Освен това сега си спомних толкова ясно как говорих на Планинарска песен преди една седмица, че все едно пак съм там :problem:
Аватар
Йордан Янков

Предишна

Назад към Наука и прогностика