Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Задържаха антиматерия над 15 минути

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Задържаха антиматерия над 15 минути

Мнениеот Sephiroth » Пон Юни 06, 2011 10:41 am

Атоми антиматерия - антиводород - бяха "уловени" за малко повече от 16 минути при експеримент на физици в Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева, предадоха световните агенции.

Очаква се резултатът от експеримента да улесни изучаването на антиматерията.

Можем да улавяме атоми от антиводород в продължение на 1000 секунди - достатъчно дълго време, за да започнем да ги изучаваме, Джефри Хангст от името на участниците в експеримента АЛФА, извършен в ЦЕРН.

Антиматерията е "огледална" на познатата от човека материя, но е трудна за наблюдение, защото всеки атом антиматерия се анихилира при контакт с материята, произвеждайки огромно количество енергия, посочва Франс прес.

Водородният атом се състои от протон с положителен електрически заряд и електрон с отрицателен заряд.

Атом на антиводорода се състои от отрицателен протон (антипротон) и от положителен електрон (позитрон) - античастици на протона и електрона.

Първите атоми антиводород са наблюдавани в ЦЕРН през 1995 г., но са се анихилирали почти веднага.

Източник: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3864451
Аватар
Sephiroth

Re: Задържаха антиматерия над 15 минути

Мнениеот Goa » Пон Юни 06, 2011 5:06 pm

Това е голям пробив (според мен), но колко познато звучи на човек, който е чел фантастика! :lolno: Надявам се скоро да има интересни резултати, които да дадат отговор на поне някои въпроси за устройството на Вселената, че нещо много ме мъчи тоя проблем, не мога да спя нощес... :wink:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Шаркан » Пон Юни 06, 2011 8:10 pm

аз пък спя спокойно.

вълнува ме обаче практическото приложение, като например създаване на анихилационни космически двигатели за пътуване до Луната за 3-4 часа и до Марс за 3-4 седмици.
Шаркан

Мнениеот Ивайло Иванов » Пон Юни 06, 2011 8:19 pm

Е, аз също няма да спя спокойно - щото щом тази информация не е засекретена, тя със сигурност е прочетена от съответните кадри на Пентагона. Щом някой е успял да задържи атоми - значи е възможно задържането и на по-сериозни количества. За повече от 15 мин. И все някога някой ще успее. От тук нататък пътят за унищожаването на земното кълбо е открит: каквото не може ядреният взрив - може го анихилацията. :sad:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Назад към Наука и прогностика