Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Чангъе-5

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Чангъе-5

Мнениеот valio_98 » Сря Дек 02, 2020 9:56 am

Кацане:
https://www.youtube.com/watch?v=PsDX5eZcmks&feature=emb_logo

Вчимане на проба:
https://pbs.twimg.com/media/EoMzjh4WEAANrds?format=png&name=medium

Коментар за научината стойност на програмата:
https://www.youtube.com/watch?v=vlNwmW0hLw0
Обърнете внимание на постера отзад вляво. ;)

Описание на програмата, интервюта с участници:
https://www.youtube.com/watch?v=bqGzUxfujbM
Аватар
valio_98

Re: Чангъе-5

Мнениеот ivanushka » Сря Дек 02, 2020 6:13 pm

Ти остави постера долу в ляво, ами виж постера горе в центъра дясно - точно зад главата на човека. ;)
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Пет Дек 11, 2020 9:49 am

Хм, не го бях забелязал.
Да, интересни постери имат някои хора...
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пет Дек 11, 2020 3:32 pm

Горкия човечец... :((( Ще си има големи неприятности заради тези постери...
В страната на свободата си свободен само да лижеш за...ика на олигархията... До безкрайност...
Но нямаш никаква свобода да правиш или дори да мислиш нещо което би навредило на олигархията...
А той човека може да е фен на социалното равенство. Ах гадината мръсна! Вредител и гад! Уволнение и на боклука! В прекрасното демократично общество няма място за такива!
Има място само за такива които на висок глас прогласяват истината за ползата и жизнената необходимост от свещената и неприкосновена олигархия...

А между другото, те астрономите не трябва ли да са наблюдателни? Да не би да не забележат някой астероид който да ни удари ... или не дай Боже някоя черна дупка... Или пък някой сигнал от извън земна цивилизация... Те хората, ъъъъ извън земните де, може би се късат да ни сигнализират, а те астрономите така и да не забелязват? ;)

Или и те астрономите, горките са повлияни от "въздействието" което прави така че да се забелязват само нещата които олигархията иска да забележим? И то по начина по който олигархията иска да ги забележим? И нищо друго да не забелязваме... И в резултат на това, да пропуснем някой астероид, черна дупка или извън земна цивилизация... Ще бъде жалко... Олигархията много ще пострада от астероид или черна дупка... А виж за извън земна цивилизация не е толкова сигурно... Току виж се окаже че извън земните отдавна са отхвърлили олигархията като система на управление и сега си живеят щастливо и си летят из космоса... По добре да не забелязваме такива цивилизации...

Интересни постери... Едно време се наричаха плакати... Даже бяха форма на изкуство... Сега са пораснали, развили и еволюирали и вече се наричат постери...
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Пет Дек 11, 2020 3:50 pm

Не се кахъри за човека, той си е прецени какво да окази за фон и какво не.

За наблюдателсността - ще ти открия една голяма тайна, само да не я кажеш на някой: ние сме преди всичко кьорави. ;) От много взиране в мониторите, не от взиране в небето. Него вече нокой не го гледа с просто око, камо ли пък да измери нещо "на око". Векът на романитчната астрономия, когато човек се е взирал в окуляра, си е заминал още преди Хъбъл... :( От там нантатък - фотографски плаки, после цифрови детектори - глезотии. Истинските асторноми са наблюдавали с просто око!
А сега има нова тенденция - работите вървят към използване на архивни данни. Архивът на ЕСО всяка година "ражда" приблизително толкова статии, колкото един 8-м телескоп. Разбира се, данните в архива са дошли от телескопите, но тук се има предвид, че тези статии са публикувани от хора, които не са писали първоначалните заявки за наблюдателно време, ами са отишли в архива и са свалили каквито данни им трябват. Това не го казвам току-така - нашите библиотекари водят статистика. В момента се ражда ново поколение изследователи, които не са докосвали телескоп през живота си. Може да звучи като критика, но не е, стига всички асторноми да не са такива. Мисля, че е положително явление по две причини: телескопите са по-малко от астрономите и ако не се използва архива, голяма часто от общността просто няма да може да прави наука, и второ, по този начин се оказва натиск върху хората, които са получили наблюдателно време (а то е скъпо - 1.5-2 евра на секунда) да го използват добре и да публикуват, защото ако не си публикуват резултатите (за това имат 1-годишен защитен период, през който никой друг няма достъп до данните им, чак след това наблюденията стават общодостъпни чрез архива), някой друг ще го направи. Системата е измислена така, че да не стимулира мързел.
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пет Дек 11, 2020 4:20 pm

Не се кахъри за човека, той си е прецени какво да окази за фон и какво не.

А може би не... Не винаги страничните ефекти от "новото" са очевидни веднага... Но след време да се окажат фатални...

ние сме преди всичко кьорави.
:((( Лошо е това... Зрението е дадено ... за да се гледат звездите...

Но под наблюдателност аз нямах в пред вид само зрението... Например изобщо не е въпрос на зрение да се забележат сигнали на извън земна цивилизация.. Защото човек вижда не само с очите си... Но и с ума си... Може би дори най вече с ума си... А ето Екзюпери казва - "Най същественото се вижда само със сърцето..." И в наши дни много се прави да видим само това което някой от горните слоеве на социалното неравенство иска да видим. И най вече да не видим това, което се вижда само със ума... и сърцето...

В момента се ражда ново поколение изследователи, които не са докосвали телескоп през живота си. Може да звучи като критика, но не е, стига всички асторноми да не са такива.

И да очакваме скоро такива, които дори не са виждали звезди... Защото замърсяването... някак си... Аз помня една (поне една) вечер, когато съм бил малък... 4-5 годишен... и съм гледал небето... помня толкова много звезди... и бях малък и се удивлявах... Колко много звезди... Сега в града... вечер... небето е една бездънна черна бездна... без никаква светлинка...

Работата с архива... е наистина нещо вълнуващо... придава такъв смисъл на живота...
И съвсем няма да може да се прави от... алгоритми за т.н. "големи данни" ("Биг Дейта")... Прекрасно е бъдещето! Нали?

наблюдателно време (а то е скъпо - 1.5-2 евра на секунда)

Ами ето! Пазара ще направи повече телескопи! Великия човеколюбив и абсолютно справедлив Пазар! Негово величество Пазара. Даже има една страхотна идея! Да оставим Негово величество Пазара да се бори с пандемията! Ще бъде страхотно! За нула време ще се справи! Е разбира се малко трябва да си затворим очите за това че: "докато се пазим взаимно" пазара вдига цените.... Но нищо! Струва си!
Пък и за тези които са от горната страна на социалното неравенство - това е добре дошло! А за тези които са от долната страна на социалното неравенство- те са боклуци - те нямат значение...

Системата е измислена така, че да не стимулира мързел.

А кой я е измислил?
Странно, очевидно е че: мошениците най много се боят от измама, крадците от кражба, лъжците от лъжа... И взимат мерки да не им се случи...
Та кой е измислил система която "не стимулира мързел"?

Защото има едни специални хора, които се борят с мързела- наричат се надзиратели... И имат едни интересни средства за борба с мързела - камшици... и други милостиви средства за принуда...
А тези прекрасни същества - надзирателите, вярно служат на едни още по прекрасни същества... Които живеят по горните слоеве на социалното неравенство...
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Пет Дек 11, 2020 9:20 pm

Шегувах се за наблюдателността, да прав си. И Екзюпери също. ;)

За светлинното замърсяване - да, това е проблем за наблюданията с просто око и има даже организация Dark Skies май се казваше, които ходят да се разпраят с кметове и пр. да използват улични лампи, насочени надолу и пр. Освен това по-интересната съвременна астрономия се прави в инфрачервеното, което не "вижда" уличните лампи. В оптиката има специални филтри за лампите, които са с газов разряд и светят в примерно в една линия. Най-новата запаха обаче са спътниците:
https://arxiv.org/pdf/2003.01992.pdf
От компанията обещават да минимизират ефекта, да видим дали ще го изпълнят. Но истината е, че бъдещето на астрономията след 30-50-100 г. е в космоса, освен заради замърсяването, и заради големите размери на инструментите - ще са нужни телескопи с размери стотици и хиляди км. за по-високо ъглово разрешение.

Финдаменатланата наука не се поддържа пряко от пазара, а през днъците, които алчните бизнесмени са принудени да плащат. ;)

Системата е направена такава за да намали съмненията отвън - обвинения като "вижте ги тези, нищо не правят". Казвам да намали, защото съмнения винаги ще има, както и винаги ще има мошенници и в науката (но те в науката са рядкост, защото това не е да строиш магистрали по цена 1 млн на 1 км, просто няма за крадене и хората, на които мошенничеството им иде отвътре, отиват другаде). Като сраничен, но важен ефект системата увеличава ефективността на позлването на инструментите, от което сме заинтересувани самите ние.
Последна промяна valio_98 на Съб Дек 12, 2020 11:43 am, променена общо 1 път
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Пет Дек 11, 2020 10:38 pm

Аз имах в пред вид не само светлинното замърсяване, а общото замърсяване на атмосферата.
И най вече това специфично замърсяване което се получава от следите оставяни от самолетите.
Интересното е че точно това специфично замърсяване го е нямало преди години. Появило се е малко преди началото на унищожението на нашата страна.
И някои свързват това специфично замърсяване с някои технологични средства за водене на нов вид война. Която засяга някои важни неща като: климата, тектоничната дейност, популационната динамика на противниковия етнос (да! алилуя! най после имаме етническо оръжие!), дейността на централната нервна система на хората... И такива дреболийки...

Бъдещето? Аз малко се съмнявам в бъдещето... Тъй като не е много ясно какъв обрат ще вземат военните действия на новия вид война.

Финдаменатланата наука не се поддържа пряко от пазара, а през днъците, които алчните бизнесмени са принудени да плащат. ;)

Ахахахахахахааа - тука как съм се смял само ... :)))
Пазара бил поддържал нещо!

Като че ли някой стои над "алчните бизнес мени" и ги принуждава да правят неща които не искат. Хахахаха . Над алчните бизнесмени има... още по алчни бизнесмени... А над тях... само върховното човекомразещо божество...

Системата е направена такава за да намали съмненията отвън - обвинения като вижте ги тези, нищо не правят.

И в този смисъл: банкерите също нищо не правят, а са много големи измамници. Но се давят в пари. Защо за тях няма измислена система която да осигурява тяхната качествена работа в обществена полза?
Защо ли? Хахахаххаааа - Виж по горе за алчните бизнесмени...
Като страничен но важен ефект системата: разрушава семейството, разрушава морала интелекта и етиката, засилва социалното неравенство, превръща много личности в животни... Като цяло способства за цялостната деградация на личността, интелекта, етиката и морала и на индивидите , и на цялото общество...

Та какво бъдеще спомена?
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Съб Дек 12, 2020 12:07 pm

Общото замърсяване на атмосферата не е такъв проблем за астрономическите наблюдения, както за живата природа.

Сигурен ли си за замърсяването? Мисля, че забележимия ефект започва с масовото горене ан въглища около началото на индустриалната революция в Англия, преди примерно 200 г. Но не съм сигурен, някой исотрик трябнва да питаме. Това от самолетиет пък датира поне от Вт. Св. Война - съдя по старите кинохроники примерно от бомбандировките на Германия.
По темата замърсяване и промяна на климата горещо препоръчвам "The Ministry for the Future" от Ким Стенли Робинсън.

Да ти припомня, че някой бзинесмени дават пари - наистина, най-често срещу данъчни облегчения, но не винаги - за фундаментална наука. В Европа това не е толкова често срещано, както в Щатите. Така се е случило, че почти всички големи американски обсеврватории са започнали с дарения - Харвардската обсерватория (съвременният еквивалент на дарението, с което са почнали те е 0.5-1 милиард, в зависимост как се отчита инфлацията) е такив пример, в началото на 19 век. После в Синсинат, а по-късни примери са Лик и Йърк. Съвременен пример е Кек, с нейните два 10-м телескопа. Големи "държавни" обсерватории са само Джемини - те са две, на Хаваите и в Чили. KPNO и CTIO не ги броя, те минаха в разреда на малките.
И всичко това идва някак от пазара - дали заради по-ниски данъци или по други причини (Милнер от Starshot е бивш физик). Фолксваген до преди известно време раздаваше грантове за наука. И даже банките плащат данъци, така че и те поддържат в тоя смисъл финдаменталната наука.
Разбира се, всичко това е капка в морето. Моя любим начин за предаване на перспектива е да се сравни цената на един съвременен изтребител с годишния бюджет на най-голямата обсерватория в света - сумите са примерно еднакви, малко над 100 млн евро. Само дето най-голямата обсерватория в света е една и сравними с нея по порядък са примерно още две. А армиите по света всяка година си купуват десетки, да не кажа стотици изтребители (както и кораби, подводници, хиляди танкове и пр.). И пазарът (през данъците и държавното финансиране на отбраната) има ресурсите и поддържа всичко това. Единствената причина, че поддържа и нас е, че нашите разходи за практичеси незабележими на фона на другите...

За бъдещето - виж разкаите от конкурсите на Човешката библиотека. ;)
Аватар
valio_98

Мнениеот ivanushka » Чет Дек 17, 2020 12:16 am

Сигурен ли си за замърсяването? Мисля, че забележимия ефект започва с масовото горене на въглища около началото на индустриалната революция в Англия, преди примерно 200 г. Но не съм сигурен, някой историк трябва да питаме.

Ами не съм сигурен. Нали съм боклук от долните слоеве на "прекрасното" "демократично" общество.
А ти, понеже мило и драго даваш в защита на "висшите" "хора" от глобалната олигархия, си абсолютно сигурен... Че аз не съм прав...
Ефекта може да е започнал не преди 200 години а още с откриването на огъня, но резултатите са нараствали експоненциално (я виж! знам такава сложна дума... въпреки че съм боклук и ходя със скъсани евтини обувки). И така за няколко десетки години ефекта да е много по голям (видим) от ефекта (не видим) за няколко стотин години преди тях.

Това от самолетите пък датира поне от Вт. Св. Война - съдя по старите кинохроники примерно от бомбандировките на Германия.

Аз казах "специфично" замърсяване. Ако не си обърнал внимание. И това специфично замърсяване е видимо в последните 30 - 35 години. И също нараства експоненциално. И разбира се, който не иска да види това "специфично" замърсяване, спокойно може и да не го види... дори да му извади очите... и сам да търпи щетите от това замърсяване... щом не иска да го види - няма да го види...

А за въздействието върху централната нервна система на противниковото население, тектониката, (контрола върху) популационната динамика на противниковия етнос и етническото оръжие ще ми препоръчаш ли нещо? Пак от великия Ким Стенли?

Да ти припомня, че някой бизнесмени дават пари...И всичко това идва някак от пазара - дали заради по-ниски данъци или по други причини ...

Пазара това? През данъците? Ами дай да сложим данъци и на крадците и измамниците! Тогава те ще станат чисти като детски сълзици...

И като споменахме крадци, се сещам за и "инфлация": ето едно такова явление: Аз винаги съм се страхувал от "черни дни" в които няма да мога да си изкарвам хляба. И за това винаги съм живял скромно и на минимума. И съм спестявал горе долу половината си заплата. И така повече от 20 години. И ето се оказа че това време вече идва. И реших да видя колко мога да изкарам със спестената половин заплата за 20 и повече години. Пак на минимума. Би следвало да мога да изкарам поне 20 години. Но се оказа че дори 10 - 15 години не мога да изкарам. И какво излезе? Че почти 30% до 50% от покупателната способност на спестяванията някак си се е "изпарила".
И къде е отишла? Ей така е изчезнала?
Ами не! Очевидно е, че от инфлацията някои губят а други печелят. При това губят тези които и без това нямат, а печелят тези които имат и то твърде много. Та то излиза че покупателната способност от мен се е изпарила, но е кондензирала някъде другаде. Кондензирала е върху собствеността на тези които имат. И колкото повече имат, толкова кондензацията върху тях е по голяма. И така ето един механизъм чрез който: "имаш защото имаш". Справедлив и честен и човеколюбив механизъм! Да?
Инфлацията е нещо "естествено"? И следователно неизбежно? Ами не! Имахме (кратък) период в който имаше "дефлация". Но какво стана? Бизнеса тихомълком повлия на правителството и... както медиите с радост оповестиха: "...излязохме от дефлацията...". И почнаха да ни убеждават че "инфлацията била "здравословна"... Но заради дефлацията, се оказа че инфлацията не е нито неизбежна, нито естествена. Естествена е "дефлацията"! И е здравословна! Защо пък не? Защо е правилно това което е изгодно на имащите, а не това, което е изгодно на нямащите? Прекрасната демокрация? Да?
А какъв е все пак механизма на инфлацията? Ами просто: инфлацията се дължи на картелно, колективно поведение на "имащите". Ето пример: "Другите дигнаха цените - и аз ще ги дигна! Пък вие гадини умрете! Пазар! Това е! Ако искате!"
Очевидно това е колективно, картелно поведение. И именно то е естественото! Картела и монопола са естествено състояние на пазара. А това пък означава че твърдението за свободен и следователно справедлив пазар, е нищо друго освен една ДОЛНА ЛЪЖА!

Та ако отнемането на покупателна способност от едни хора и придаването и към други хора е в резултат на колективно поведение (в което колективно поведение се съ участва доброволно!), то това отнемане на покупателна способност е КРАЖБА!

Та миличките бизнесмени! Горкичките са принудени данъчета да плащат! А всъщност парите които са дали за данъци и за "наука" и астрономия, всъщност са откраднати... И то откраднатото е много, много по голямо от даденото... Така че да, прав си! Пазара (именно той!) чрез естествената и вътрешно присъща за него кражба, поддържа - каквото поддържа... А именно поддържа господстващото положение на имащите... Не е ли готино това?
Да не говорим, че това е само един от многото механизми чрез които имащите имат още повече.
Ето висшата олигархия фактически се явява собственик и управляващ на "демократичната държава". Така че данъците които плаща, всъщност ги плаща на ... себе си. И много здраво държи управлението на финансовите потоци в "демократичната" държава! Да не би нещо да изтече извън джобчето на олигархията!

И ето пример- много поучителен: преди 10 години банката основана от Софиянски (общинска банка) ми взе 2 лева за да... ми вземе 2 лева за плащане (по задължителен банков път!) на издаването на лични документи. Тогава 2 лева бяха половин час работа на учител с футболни хулигани - нео-нацисти. Само да вметна: работата с футболни хулигани нео - нацисти е нещо изключително мъчително и гадно и не си струва дори 20 лева за четвърт час!
Днес банката ОББ... А тук историята е по дълга! Имаше една банка СИ банк, собственост на лице приближено до премиера слънце! После стана някакъв фокус и СИ банк си смени собствениците... с някакви неизвестни офшори. А предишните собственици на СИ банк - те горките останаха голи като пушки... За да се запуши устата на "матряла"... че беше започнал лееекинко да негодува...
После СИ банк и ОББ се сляха... (в смисъл придобиха един и същ собственик)... Та такива мити работи с ОББ... и премиера слънце...
Та днес ОББ за транзакцията за задължително плащане по банков път на същите лични документи ми взе 6 лева... Това днес е един час и повече работа на учител с футболни хулигани - нео нацисти! Не е ли готино това? Демокрация! Да? И казвате олигархията данъчета плащала? Да? За наука? Да?

А тя плаща! Но плаща за това да бъде хвалена и защитавана... до последна капка кръв...
И как става това плащане? Къде тихомълком по неуловими финансови канали...
Къде индиректно! Ето пример: "Ние ще плащаме за тъпите ви и безсмислени (защото не носят директна печалба) фундаментални изследвания, ще ви гледаме като домашни любимци, а вие ще си скъсате г...а да ни хвалите! И ако не - се връщате в смрадливата дупка - територията от която сте дошли (и която ние сме разорили и ограбили чрез предатели) и там ще пукнете в мизерия! Ясно ли е? -Тъй вярно ваше високо олигархично величество!"
Не ти ли изглежда позната тази ситуация? ;)

За бъдещето: не гледай изключенията в някакъв маргинален незначителен конкурс. (Ти сам каза! Днес фантастиката се издава в огромните! Титаничните! Невъобразимите! 200 тина бройки...) Виж правилото! Виж за футболните хулигани - нео - нацисти!
ivanushka

Мнениеот valio_98 » Чет Дек 17, 2020 11:31 am

Аз никого не защитавам, ами ясно си давам сметка от къде идва финансирането на фундаменталната наука: ако днес данъците спрат, утре няма да я има.

Варно, че пропуснах специфичното замърсяване. Прощавай. Какво имаш предвид?

И все пак да се върнем на основната тема за Чангъе-5 - кацнето на спускаемия апарат с пробите:
https://www.youtube.com/watch?v=bLW248jCxmc&feature=youtu.be
Интересното започва около 1:30:00.
Аватар
valio_98

Назад към Наука и прогностика