След повече от месец усилия, космическият телескоп най-после е фокусиран и астрономите от института в Балтимор и от Европейската космическа агенция, които го управляват, могат да пристъпят към тестване и настройка на инструментите,с които ще се правят наблюденията.
Мозайката показва изображения, получени с различните инструменти, както и увеличения за да се видят по-добре някои от по-дребните детайли:
https://blogs.nasa.gov/webb/wp-content/uploads/sites/326/2022/04/webb_img_sharpness_details_v2.png
Особено интересно е изображението, получено с MIRI в горния десен ъгъл. MIRI е камера и спектрограф, който работи топлинния инфрачервен диапазон съответстващ на дължини на вълната между 5 и 28 микрона. Там излъчват най-голяма част от енергията си сравнително студени обекти като протозвездите. Разбира се, те са студени само по астрономически мерки – температурите им могат да достигнат до хиляда градуса. Не е ясно кой е обекта на изображението, но съдейки по „ивиците“ от светещ газ, той се намира с област на активно звездообразуване, в която все още има дифузен материал и вероятно става дума за млада звезда в молекулярен облак. В подобна среда се е намирало и Слънцето преди около 4-5 милиарда години.
Съобщението за пресата може да се види в блога на НАСА
След още няколко месеца ще бъдат получени първите научни данни и без съмнение ни очакват вълнуващи открития!