Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

In memoriam: Франк Дрейк (Frank Drake; 1930-2022)

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

In memoriam: Франк Дрейк (Frank Drake; 1930-2022)

Мнениеот valio_98 » Пон Сеп 12, 2022 6:13 pm

На 2.09.2022 г. почина американският астроном Франк Дрейк, известен преди всичко с уравнението, носещо неговото име. Той е един от основоположниците на програмите за търсене на радиосигнали от извънземни цивилизации. Преди повече от двадесет години имах щастието да слушам негова лекция и съм го запомнил като един жив старец с чувство за хумор, който говори бързо и изстрелва остроумни отговори с учудваща скорост. Ако съм запомнил правилно, при въпросите след лекцията стана дума дали има значение кой вид е носител на разума и той каза, че няма – ако бяхме разумни динозаври, навярно по същия начин щяхме да търсим братя по разум в космоса, защото любопитството е качество на разума, независимо от другите фактори.
Прословутото уравнение на Дрейк дава оценка на броя технологични извънземни цивилизации, съществуващи едновременно с нас в Млечния път. С други думи, това са цивилизациите, с които потенциално бихме могли да контактуваме, стига да не са прекалено далече от нас, примерно на другия край на галактиката. Уравнението все още е и навярно за дълги години ще остане предизвикателство за астрономията, биологията и дори за социалните науки, защото много от коефициентите в него не са оценени или са оценени с прекалено ниска точност.

Повече за самия Франк Дрейк може да се прочете тук, а за неговото уравнение – тук.


https://en.wikipedia.org/wiki/File:Frank_Drake_at_Cornell,_October_2017_(cropped).jpg
Аватар
valio_98
 
Мнения: 754
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 10:32 pm

Re: In memoriam: Франк Дрейк (Frank Drake; 1930-2022)

Мнениеот ivanushka » Съб Сеп 17, 2022 3:44 pm

Светла му памет на човека.
Не всеки може да се прослави с уравнение на което "много от коефициентите в него не са оценени или са оценени с прекалено ниска точност".

Интересно обаче , един разумен тиранозавър рекс какво би търсил?
Или пък какво би търсил човешкия еквивалент на тиранозавъра: олигарха , бизнесмена, икономиста (т.н.), лаком егоист който търси да присвои чужди ресурси (защото отдавна вече е изял своите, че и чуждите) за да продължи безумния си експоненциален "растеж"?

Аз ще ти кажа какво би търсил! "Жизнено пространство" за "добрия" си (арийски) матрял и неизчерпаем източник на "работна ръка" (колкото се може по евтина и по покорна, но няма да казваме роби за да не се обиди Т.Р. младши).
А лакомията, алчността и егоизма, тези двигатели на "икономиката на демокрацията" на какво са присъщи? На разума? На добрия матрял?
Дори в рамките на един единствен относително високо интелигентен вид има такива потресаващи културни и етични различия (а всъщност безкрайно малки смущения) които могат да доведат до абсолютно противоположни сценарии на развитие или "крайни резултати". И колкото и да е бил остроумен , дали се е сетил да включи тази особеност на "разума" в своите коефициенти? За да е сигурно че в крайна сметка коефициентите не само не са , но и изобщо не могат да бъдат оценени с "достатъчна" точност.
Но славата си е слава...
ivanushka
 
Мнения: 249
Регистриран на: Пет Май 21, 2010 8:31 pm

Re: In memoriam: Франк Дрейк (Frank Drake; 1930-2022)

Мнениеот valio_98 » Вто Сеп 20, 2022 8:06 am

ivanushka написа:Светла му памет на човека.
Не всеки може да се прослави с уравнение на което "много от коефициентите в него не са оценени или са оценени с прекалено ниска точност".


Препдолагам, че това го пишеш с ирония, но помисли от друг ъгил - колко напред е бил Дрейк, като е написал уравненнието.

През 1930-те години Фриц Цвики написва една статийска, която едва се побира на една страница (!) и е по-скоро писмо в редакцията; там той описва какво може да се прави с микролензинг. Вътре има вма всичко, което се прави сега, без търсене на екзопланети. Това по- време, когато най-добрият детектор е фотографската плака и всички тези вефекти са недостижими на 1-2 порядъка. И той е бил много напред с материала, както се казва по нашенски.

Перз 1950-те г. Струве публикува статия, в която описва двата основни метода за намиране на екзопланети - по радиални скорсти и по пасажи/транзити. Отново съвършенно недостижими за технологиите на онова време - трябват 40+ г. докато подобни наблюдения станат възможни. И той като другите двама.

Сигурно има много примери от други науки и смятам, че е добре, че тези хора не са се въздържали да се занимават с подобни рамзисли и да ги споделят, защото може само да гадаем колко време щеше да е необходимо за да стигне някой друг до същите идеи.
Аватар
valio_98
 
Мнения: 754
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 10:32 pm


Назад към Наука и прогностика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron
Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта