Научна конференция за живота във Вселената в София, с участието на нобеловия лауреат Дидие Кело
От понеделник, 24.10 до петък, 28.10, в София се провежда международна конференция за живота във Вселената. За съжаление това безспорно интересно събитие предизвика много ограничена реакция в средствата за масова информация, а въпросът за живота е едва ли не най-важния в науката изобщо. Нещо повече, на него не може да отговори само една наука и мислейки стратегически, организаторите са събрали заедно астрономи, химици, биолози и геолози с идеята, че обменът на идеи ще ни помогне да напреднем към отговора. Казано по-общо, това е въпрос, които изисква мислители и философи с широк поглед върху различни клонове от науката.
Ето как самите организатори описват целите на конференцията (преводът е мой и поемам отговорност за всички неточности): „Още от зората на човешката цивилизация проблемът за определянето какво е живот и за неговото възникване е от голям интерес. Може да се каже, че заедно с въпроса за появата на интелигентност и съзнание, разбирането на самия живот е една от водещите научни загадки на нашето време. През последните десетилетия имаше големи постижения: в астрономията – откриването на голям брой екзопланети; в химията – разработването на синтетични реакции, които се припокриват с гео-химични процеси; в биология – разбирането в детайли на процесите, които са в основата на живите организми и съществуването на всякакъв вид екстремофили; и изследванията на гео-химията и древните вкаменелостите на Земята. Тези постижения, ако се съберат заедно, предлагат възможност за постигане на напредък в споменатите научни въпроси.
За да улесним такова ползотворно между-дисциплинарно взаимодействие, ние организираме изследователска среща, която ще се проведе в София, България през седмицата от 24 до 27 октомври 2022 г. Планираме да поканим както водещи експерти, така и изследователи в началото на кариерата им от съответните изследователски области и да открием възможности за взаимно обогатяване между различните области. Нашата цел е да положим основите на голям напредък в нашето разбиране за живота. Областите, които ще бъдат представени на планираната среща, включват:
- Екзопланети: тяхното откриване, еволюция и дистанционно изследване;
- Геофизика, геохимия и връзките между пре-биотичната химия и произхода на живота;
- Синтетични клетки и минимални организми;
- Количествени подходи към биологични системи като тези, отговорни за метаболизма в живите системи;
- Живот в тежки/екстремални условия; търсене на извънземен живот в Слънчевата система.“
Страницата на конференцията може да се види тук.
Програмата на конференцията е достъпна тук.
Списъкът на участниците включва Дидие Кело (повече за него тук), който през 2019 г. получи – заедно с Мишел Майор и Джим Пийбълс – Нобеловата награда по физика. Овен него участват и мноgо български астрономи – особено заслужава да се отбележат имената на Димитър Съселов (Harvard; за повече информация тук); кратко интервю с него може да чуете тук), Трифон Трифонов (МПИА и Софийски Университет; повече за него може да научите тук), Веселин Костов (NASA, SETI Institute; интервю с него може да прочетете тук), Росица Кокотанекова (ESO, БАН; интервю с нея може да прочетете тук) и Мария Любенова (ЕСО; можете да видите нейния доклада за телескопите на бъдещето тук).
Нобеловата лекция на Дидие Кело може да видите тук.
Две лекции от Димитър Съселов:
- TED за необходимостта от обединяване на усилията на астрономията и биологията при търсенето на живот може да се види тук.
- научно-популярна на Български пред кръжока по астрономия в Софийския университет може да се види тук.