Преди около 70 хил. г. звезда преминава през външната част на Слънчевата система. Поради ниската си маса и високата си скорост тя не предизвиква метеоритен дъжд, който би могъл да унищожи живота на Земята, но дали ще имаме късмет следващия път?
Д-р Валентин Иванов
Загадъчна светлина озари Северозападна България малко преди двадесет и два часа вечерта на 11 юли 2023 г. Оглушителен гръм изплаши жителите на планинските села и градчета... Това не е откъс от сценарий на фантастичен филм, а свободен преразказ на новините отпреди няколко седмици, когато над България прелетя ярък метеор. Според разказите на очевидци той се е взривил във въздуха.
Съдържанието на целия бр. 8/2023 може да видите тук.
* * *
Както лесно може да запоздозрете, статията е посветена на матеоритните и на астероидните „бомбардировки“, на които непрестанно е подложена нашата планета. Повечето от тях са незабележими, защото телата, който падат върху земята имат маса от порядъка на милиграмове или грамове (както се случва всяка година в нощта на 12 август по време на метеорния поток Персеиди). Но тези бомбардировки могат да бъдат и опасни – ако не вярвате, попитайте динозаврите. За щастие опасността е малка – един пагубен удар се случа на много милиони години.
