Търсене на извънземни цивилизации: техносигнатури, обзорна статия
През май 2019 г. в калифорнийския град Пасадена се проведе конференция за търсене на техносигнатури – така се наричат наблюдателните прояви на технологичните цивилизации. Най-очевидните техносигнатури са радио и телевизионните предавания (спомнете си „Контакт“) и сигналите от радарните инсталации (дълго време най-силният радиосигнал, излъчван то Земята беше американски радар на о-в Окинава, който е следял за изстрелване на съветски балистични ракети от п-в Камчатка).
Тези дни, четири години по-късно, излезе докладът, обобщаващ резултатите от конференцията – той е свободно достъпен тук.
Това е доста пордобен обзор – на 70-ина страници – на текущото състояние на програмите за търсене на разумен и технологичен живот. Има и секция с „поуки“ от историята – как са се „откривали“ различни култури и как са завършвали контактите помежду им. Описани са основите техносигнатури, които можем да регистрираме (радио, оптични сигнали, топлинни сигнали), обсъжда се потенциалната възможност да намерим технологични изделия на други цивилизации в нашата собствена Слънчева система (привет на Лем с неговия „Разказът на Пиркс“). Без да съдържа някакви нови откровения или да предлага особено оригинални идеи как да търсим техносигнатури, докладът е интересно четиво за всички, които са заинтересовани от търсенето на извънземни цивилизации.
Най-важният – и нов – аспект на този документ обаче е отговора на въпроса как съвременните средства на т.нар. „мек изкуствен интелект“ (soft artificial intelligence) могат да ни помогнат в намирането на техносигнатури. Първо става дума за търсене на необикновени (разбирай: не от естествен произход) сигнали в различните обзори на небето; после – за идентифициране на необикновени (отново: не от естествен произход) обекти в стотиците и дори хиляди изображеия, събрани от телата в Слънчевата система. Най-накрая, обсъдени са, наиситна не особенно задълбочено въпросите: какво да правим, ако намерим техносигнатура (отговорът е – да я изследваме още; въведен е терминът ladder of technology detection – прочетете в статията какво означава), как да изградим силна и стабилно развиваща се общност от изследователи, които работят върху проблема, и какви инструменти имаме нужда за да регистрираме техносигнатури.
Страницата на конференцията може да се разгледа [url=https://kiss.caltech.edu/workshops/technosignatures/technosignatures.htmlтук[/url].
Някои от докладите се намират тук.