Начало форум Наука и прогностика

Наука и прогностика

Краят на Галактиката, но не по Милан Асадуров: Сбогуване с V

Място за обсъждане на теми, свързани с наука, философия, прогностика, евристика

Краят на Галактиката, но не по Милан Асадуров: Сбогуване с V

Мнениеот valio_98 » Сря Ное 01, 2023 1:05 am

Краят на Галактиката, но не по Милан Асадуров: Сбогуване с VIRCAM

VIRCAM в течение на едно десетилетие беше единственият инструмент на специалния широкоъгълен телескоп за обзори на небето VISTA. VIRCAM и VISTA са причината да побелее и да оредее косата ми, но са и основата на повечето то собствените ми научни работи – от търсене на купове и на кафяви джуджета до най-разнородни изследвания на Млечния път и на Магелановите облаци.
The Messenger пък е нещо каво вътрешнозаворска/професионална многотиражка на нашата обсерватория и бих казал на европейската астрономическа общност.
И ето, че в Messenger-а се появи статия, написана от група съпричастни към успехите и съдбата на VIRCAM – можете да я прочетете свободно тук.
Мога дълго да изреждам инзтерсните изследвания с VIRCAM. Мои фаворити са един свръхдълбок космологичен обзор и обзорът на Млечния път; в послендия участвам, така че сигурно не съм съвсем обективен, но защитените дисертации, броят на публикациите и цитатите говорят вместо мен. ;)
Чао, VIRCAM!
И здравей 4MOST – нов инструмент, който предстои да замести VIRCAM някъде в средата на следващата гоина. Това също е инструмент за обзори, но спектроскопски. Повече за 4MOST може да прочетете тук.

https://www.eso.org/sci/facilities/paranal/decommissioned/vircam/img/VistaImage.jpeg
Аватар
valio_98

Назад към Наука и прогностика