Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Относно пропагандата и дезинформацията

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Относно пропагандата и дезинформацията

Мнениеот Ендър » Чет Сеп 11, 2003 7:36 pm

Предупреждавам, че това е една неприятна за мен тема, обаче става дума за наистина важни и принципни неща. Честно казано, първоначалните ми намерения бяха да съм много по-остър и краен в писанията си, но май утрото наистина е по-мъдро от вечерта и реших да поспестя някои неблагоприлични думички.

Та седя си значи аз, удобно разположен във фотьойла, и с големи очаквания разгръщам книгата "Болгария фантастическая" от руснака Евгений Харитонов, издание на "АРГУС", 2003. След около 2 часа ми идваше да я захвърля през прозореца!!! То бива, то може, ама моля ви се!!!

Интересното е, че в предговора, писан от самият автор, за структурата на книгата не се споменава нищо повече от това, което е написал самият той. Така че Женя Харитонов няма нищо общо с безобразията, които ще опиша по-долу.

1. Знаех, че "Аргус" е на практика издателство за собствениците си и кръгчето около тях, ама нямах представа, че мащабът е толкова огромен. Ето и фактите: от обявените 20 книги 6 са на съдружниците в издателството (една под псевдоним), 6 - на приятели, и 5 са сборници, пълни предимно с техни разкази под най-различни псевдоними (справка - в книгата на Харитонов, където най-чинно са си изброени). Което прави точно 85 % от продукцията. Изключенията: "Кървав ренесанс" - победител в конкурса им; "Епизод от войната" - победител в конкурса им; новата книга на Янчо Чолаков.

2. В статиите за ОПРЕДЕЛЕНИ автори фигурират неизлизали книги.
Според библиографията на Емануел Икономов книгата "Октаедър" е излязла през 2002 година, а "Додекаедър" - през 2003 г.
В библиографията на Пламен Митрев има 2 книги на английски, издания на TOR books, и няколко на руски от две различни издателства. Претръсках нета по всичките ми познати начини, такива книги не намерих. Който ги намери, има награда от мен. И ще си платя да ми покаже метода на търсене, с който ги е намерил.
Освен това като ВЕЧЕ ПУБЛИКУВАНИ са изброени "Конан - пътят на кралете" и "Конан - пътят на безсмъртието". Пък те не са...

3. За сметка на това в статиите на други автори НЕ ФИГУРИРАТ реално излезли книги, които имам в библиотеката си.
По какъв критерий е написана библиографията на Петър Бобев, примерно, едва ли някой може да ми даде смислен отговор.
От статията за Иван Мариновски излиза, че детските му книги са най-важното, което е написал. А това, че "Космосът да ти е помощ, Александър" е "крайъгълен камък" в БГ фантастиката, е технично премълчано...

4. Стигаме и до най-важното - как се дезинформират ПРАВИЛНИТЕ хора в две държави - България и Русия. Защото книгата е предназначена точно за хора, които ще обърнат внимание на ИЗОПАЧЕНИТЕ факти.
Цитат от книгата: "...и список лауреатов главной жанровой премии Болгарии - "Гравитон" (1991-2002)" (стр. 7, най-отдолу).
Да, ама не. В книгата са добавени и лауреатите от конкурса "Фантастика през 100 очи", както и "Болгарские писатели - лауреаты приза ЕВРОКОН (1973-2003)".
Какво излиза? В България друг конкурс освен този на "Аргус" няма!!! Ами на "Вселена, наука и техника" (който е по-отдавнашен от техния)? Ами на "Тера Фантастика"? Ами "Таласъмия"? Че и на "Квазар"? Ами класациите за най-добра книга на годината??? Negative. Няма такова нещо. Ако не е "Фантастика през 100 очи", българските автори няма къде да публикуват...
А що се отнася до наградите ЕВРОКОН, там положението е ПОВЕЧЕ ОТ ПЛАЧЕВНО. Изброени са цяла плеяда автори, които са носители на приза. Но кой за какво е награден - ни стон. Фактите:
Любен Дилов - писател
Любомир Николов - писател
Весела Люцканова - за принос (не много точен превод на категорията "Best promoter")
Вал Тодоров - за дебют
Христо Пощаков - за дебют
Емануел Икономов - за принос
Николай Тодоров - за дебют
Александър Карапанчев - за дебют
Георги Маринов - за дебют

Продължаваме с фактите:
а) Наградата за дебют е ПООЩРИТЕЛНА и не се гласува - всеки предложен я получава. Понякога има 5-6 писатели от различни страни, ПООЩРЕНИ в една и съща година.
б) Наградите на Емануел Икономов и Николай Тодоров са дадени след номинация от самия Емануел по негова преценка, без да се допита до никого. По принцип награда за дебют се дава за ДЕБЮТНА КНИГА на младия автор, но горките еврофенове не е имало как да знаят, че номинациите не са национални, а лични, и че въпросният млад автор има един-единствен публикуван разказ (който съм чел, но определено не си спомням, за разлика от множество други дебютни разкази).

Като се позамислих стигнах до извода, че изречението все пак е правилно - това наистина са писатели и наистина са отличени с наградата ЕВРОКОН. Премълчал си кой за какво - ОК. Обаче, в такъв случай..............
Защо в списъка липсва Ивайло Рунев - носител на Специална награда ЕВРОКОН през 1994 г. да принос в развитието на жанра?
Защо в списъка липсва Юри Илков-Генерала, носител на ЕВРОКОН 2002 за принос?
И двамата най-чинно са упоменати като автори - първият с един разказ и една статия, вторият с два разказа? Но явно не са от категорията на Весела Люцканова и Емануел Икономов. Не намирам друго обяснение освен подобни разлики... Като ще изброяваш автори без пояснения, поне да са всички...
А, да не забравя, че и Атанас П. Славов е технично пропуснат, макар че неговата награда е може би най-престижната - наградата "Карел" за укрепване на културните връзки по света от "Worldcon `92" в Хага. Пък той си е писател с публикувани един роман и десетина разказа...

Какво разбрах АЗ от тази книга? Ами нищо. Защото зная ИСТИНСКИТЕ ФАКТИ.
Какво би разбрал ВСЕКИ незапознат? Просто не ми се мисли...
Живеех с илюзията, че поради немногобройността на занимаващите се с фантастика хора в България единството ни е обективно обусловено. За съжаление се оказа, че съм си живял в заблуда... И просто не ми се мисли какво ще се напише в предстоящото догодина издание на същата книга, но на български език...

П.П. И митът за загубите от издаването на тази книга бих могъл да развенчая с конкретни цифри, тъй като по една случайност ползвам същата печатница, ама да не задълбаваме чак толкова...

Редактирано (11-09-03 23:58)
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Re: Относно пропагандата и дезинформацията

Мнениеот kopo » Пет Сеп 12, 2003 10:43 am

Честно казано, малко не рабирам реакцията ти. Виж какво пише най-долу на постинга ми, спомни си и пословицата: "Който плаща, той поръчва музиката."
От друга страна, ти имаш нужда от няколко шамара по муцуната за поотрезвяване, този май не е нито първия, нито пък ще е последния.

Още доста неща бих казал/написал, но ми се иска да получа по-пълна представа за твоята реакция и картинката като цяло.

П.П.
Чел ли си "Махалото на Фуко" на Умберто Еко?

Редактирано (12-09-03 10:46)
kopo

Мнениеот Ендър » Пет Сеп 12, 2003 12:24 pm

Проблемът в случая е, че Емануел е в час какви усилие се полагат (не от него) и в Б-я, и навън за популяризиране на БГ фантастиката. Знае го от Сашо Карапанчев, който се води член на УС на Фондацията. Самият Сашо защо е допуснал това... Най-вероятно защото Икономов плаща и поръчва, знам ли... Което е тъжно, де.

Ендър

Мнениеот Генерала » Чет Сеп 18, 2003 2:28 am

И аз бих искал да кажа някои неща по тая тема. Мнението си е лично мое, не ангажирам никого с това, което ще прочетете по-надолу. Поемам цялата отговорност за написаното. Ще се постарая да излагам само ФАКТИ, без да ги "ОЦВЕТЯВАМ". Оцветяването нека всеки си го направи сам, съобразно вкусовете и предпочитанията си, мирогледа и морала си.
1. Написаното до момента във форума до голяма степен не е анотация за книгата, а касае "други неща".
2. На с. 6 в книгата се казва /извинете за превода/:
"Досега отсъства своден БИО-БИБЛИОГРАФСКИ спрвочник за българската фантастика.
Дадената публикация е пръв опит поне частично да запълни празнината и е резултат от многогодишни търсения. Авторът си дава сметка за НЕСЪВЪРШЕНСТВАТА НА КНИГАТА В СЕГАШНИЯ И ВИД. /курсивите са мой от тук - нататък/. Отказвайки се от избирателния принцип, което е НАПЪЛНО ЛОГИЧНО И ПРОСТИМО при съставяне на подобен справочник и стремейки се ДОКОЛКОТО Е ВЪЗМОЖНО /курсивът е на Е.Х./ максимално да се обхване изследвания материал /включени са дори автори с една-единствена публикация/ СЪСТАВИТЕЛЯТ РИСКУВА ДА СЕ ОКАЖЕ В КРЪСТОПЪТ НА УПРЕЦИ ОТ ТИПА НА "Този и този автор е пропуснат", "Тази публикация не е включена"...
...не е толкова просто, намирайки се в ДРУГА страна да се проследят всички периодични издания, дори когато ти помагат толкова отчаяни ентусиасти..., които непременно ще бъдат изброени по-долу." Авторът хем си е вързал гащите, хем си е казал и истината. Обективен е и си дава сметка какво е направил без да се бие в гърдите. Навремето книгата на Ленин “Империализмът като висш и последен стадии на капитализма” беше венцехвалена като гениално и не-знам-си-какво-велико произведение, но който има очи е видял, че чичко Ленин е сложил подзаглавие “Популярен очерк”. Това, значи му е самооценката, а пък филанкишията може да си пише колкото си иска колко гениално нещо е измътил вожда и учителя...
3. Ентусиастите, които са получили книгата на файл са: Атанас Славов, Дилян Благов, Христо Пощаков, Александър Карапанчев, Николай Теллалов /не знам дали е на мейла на "Квазар", или на личен мейл/ и моя милост. Може да има и други, но не съм сигурен. Това става през месец май. Тук всеки си знае КАКВО Е ПОМАГАЛ за времето от май до края на август. Явно помощта на всички нас е била КРАЙНО НЕДОСТАТЪЧНА. Някои от горепосочените може да каже тук в какво се е изразявала помощта му?
4. Странично подмятане: Като сме толкова велики, защо никой от нас не направи такъв справочник и работата по него отиде в небитието заедно с Ивайло Рунев? Също по сборника: Едно нещо може да се направи, може да не се направи и може да се направи добре. Според мене справочникът е направен добре, като една база за по-нататъшна работа. Не повече. Женята ми се оплака, че е пропуснал да каже на всички, които са влезли в справочника да му се обадят за да се направят допълнения както биографични, така и за произведенията на авторите. Използвем случая да го кажа тук. Лошото при нас е, че колкото сме велики - още три пъти по толкова сме заети. Друго: Едно нещо може да се хвали, може да се критикува и може да се критикува добронамерено. Моето мнение е, че тук не се прави добронамерена критика. /Въпросният Юри Мустаков дори изтърси, че не може да се оставя тази работа в ръцете на човек с имперско мислене. За сведение той изобщо не е виждал Женята. На мой въпрос, дали книгата е щяла да е по-добра ако е правена от човек с неимперско мислене той отговаря, че е щяла да е същата работа????????/ Не знам за какво става въпрос тогава?
Ясно ми е, че Мустака го е яд, че ние не сме си свършили работата, но такива сме си говна...
Между другото с Харитонов се “сдушихме” през 1993 г. Той тогава току що беше завършил филология и дипломната му работа беше за Хайнлайн. Искаше да пише докторат за българската фантастика и от тогава го захранвах с информация. Поемам си отговорността за непълнотите и за това, че на много от въпросите на Женята не можах да му дам отговор..
5. В книгата са обхванати над 400 български писатели. Братя българи, срам ме е, че съм българин. Ако се напъна – мога да изброя 80-90 наши писатели фантасти. Задайте си въпроса вие колко може да изброите. Да не говорим във този форум пък колко имена се спрягат...
6. Ред награди, които посочва Ендър са споменати в бележките за отделните автори, но не и в края на книгата .
7. Факт е, че са посочени книги, които още не са излизали. Имам предвид тези на Емануел, но Пламен Митрев е показвал на сбирка на Конан-клуба две издания на негови книги на английски /освен ако не са ме излъгали, но мисля, че не са./. Харитонов е виждал негови книги /или книга/ на руски, така че не допускам да говори наизуст.
8. По въпроса за наградите: Мисля, че руският читател спокойно може да мине и без да знае с какво е награден Юри Илков – генерала. Ей, хора, замислете се! След няма и 100 години никой няма да си спомня за нас! Ако някой друг разсъждава по друг начин – жив и здрав да е...
9. По въпроса за наградата на Наско Славов. Който се интересува какво представлява наградата “Карел” – да погледне в двутомника на Чапек. Там пише! Освен това: “На Уърлдкона в Хага, Холандия, дайджестът за славянско фантастично изкуство “Орфия”, излязъл на английски език, получава два трофея: “Карел” /за превода на БОРИС БАСМАДЖИЕВ/ и грамота от президента на Уърлдкон SF /за достойни постижения/.” Справка Тера фантастика специалния брой и “Вирт” – статията за наградите. Четете, бе, хора!
10. По въпроса за 20-те книги на Аргус. Те са посочени в РЕКЛАМНА СТРАНИЦА на Аргус. На изречението за издаването на приятели мога да кажа следното: ИЗДАТЕЛСТВАТА СА ЗА ТОВА ДА ИЗДАВАТ ПРИЯТЕЛИ, А НЕ ВРАГОВЕ. ПОСОЧЕТЕ ЕДНО ИЗДАТЕЛСТВО, КОЕТО ИЗДАВА ВРАГОВЕ! Не е нужна война /по скоро точно буря в чаша вода/ както между издателствата, така и между нас. Напълно съм съгласен с Клубмен и всички други, които писаха за това. Не ми е и работа да гледам в канчетата на издателствата, ама все пак ще си кажа мнението. Не само посочените от Ендър са приятели на Аргус. Янчо Чолаков, Васко Велчев и Андрея Илиев също мисля, че са им приятели.
Какво е издал “Квазар”:
1. Три книги на Теллалов /приятел на издателството/
2. “Номад” – Елена Павлова /приятел на издателството/ - спонсорирана от Светльо Янков
3. “Сградата” _ Краси Крачунов /приятел на издателството/ - спонсорирана от автора
4. “Последният договор” – Искрен Зайрянов /приятел на издателството/ - чака си спонсора
5. “Таласъмия” - /карашък марка/ - чака си спонсора
6. “Вирт” - /карашък марка – демек смесена работа/ - спонсорирана от приятел на Иван Хаджиев. Не знам той от коя приятелска геометрична фигура е.
7. “Точка на пристигане” – приятелите са повече от “неприятелите” - спонсорирана от авторите.
11. Още по въпроса за приятелските геометрични фигури. Наградата “Гравитон” е предложена да бъде дадена на “Камея” от Светослав Николов – човек от приятелската геометрична фигура “Аргус”.
12. Защо книгата на Иван Мариновски не е посочена като “крайъгълен камък”? Ами просто защото според автора не е КРАЙЪГЪЛЕН КАМЪК. Спомнете си когато Кабата говори за киното имаше въпрос защо нищо не казва за “Звездни войни”? Ами защото човекът не смята този филм за ЕТАПЕН. /крайъгълен камък/
13. По въпроса за конкурсите. Според мен най-реномирания конкурс е този на “Аргус” защото:
а/ най-много плащат
б/ има най-широко национална участие
в/ с най-голямо ПРОФЕСИОНАЛНО жури е
г/ издадоха се 4 книги от тези конкурси
Ха сега го сравнете с другите конкурси и вижте кой колко книги е издал. Тук нарочно опрях до мерене на пишките, което ми е дълбоко противно, но се налага да се направи сравнение. Без капка свян от самокритика ще кажа, че конкурсът на “Тера фантаситка” е най-мижавия, ама даде по 25лв. за две втори награди.
14. Ендър няколко пъти говори за СЪЗНАТЕЛНО ИЗКРИВЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА. Аз бих поставил въпроса така: Злонамерено ли е това, или от мърлящина? Според мен е от мърлящина. Не мога да си представя Емануел като някакъв злодей, който решава какво да влезе и какво не в книгата. Иначе е естествено да “дръпне чергата” малко към него си, но това, общо взето, всички са го правили по един или друг начин. Човещинка! /българщинка/ Даже такива перфекционисти като Сашо Карапанчев физически не са имали време и възможност да проверят всичко, още повече, че всичко стана на “пожар”.
15. Най-ощетеният автор според мен не е нито Петър Бобев, нито Дилов. Това е Христо Пощаков. Той има публикувани над 30 разказа във в-к “Марица” – пловдивска, от времето, когато там работеше големия фен Бойко Ватев. Предполагам, че на бате Ицо не му пука, че целокупният руски читател ще бъде така ощетен, иначе отдавна да е казал на Женята да ги включи. Зер, негови са си!

И за капак. Има ли непълноти в книгата? Има. А нима британската или която и да е друга енциклопедия след като излезе не се издават томове с допълнения и корекции? И още веднъж ще кажа: Не мисля, че гафовете и непълнотите са злонамерени. Не е и от некадърност, а от бързане и липса на време. Информацията е много, а на практика много малко се помогна на Женята да оправи нещата и берем не на злонравието, а “на мързела плодове достойни”. /Другото име на мързела е ЗАЕТОСТ/. И е време да се разберем: ние един отбор ли сме или не? Аз мисля, че сме един отбор. Ако не сме – трябва да станем. Не случайно и Булгаконите се провеждат така, че да “хванат” датата 6-и септември - денят на Съединението. Ако някой не го е уразумял – да го уразумее, макар че във великото предаване руска рулетка едно маце на въпроса кога се празнува Съединението на България, отговори със замах “Седми ноември!” и падна в дупката... Това е част от “новите реалности”, какво да се прави...
Ако някой от нещо се е обидил – моля да ме извини. Не съм искал да обидя никого. Просто така мисля. Ако на някой не му харесва как мисля – да ми тегли една майна! Ще го преживея.
Хау!
Генерала

Мнениеот Ендър » Нед Сеп 28, 2003 1:58 pm

Отговорът ми е в дир-а, не ми се пише пак. Който го интересува, да погледне там.
Ендър

Мнениеот Grigor Petrov » Вто Ное 11, 2003 6:57 pm

Mnogo gadna tema e tova. Nai-gadnoto e che rusnak pishe bibliografia za Bulgaria.
Grigor Petrov

Мнениеот Генерала » Чет Ное 13, 2003 2:07 am

Гадове са си руснаците и туй-то, нъл тъй?
Според теб защо се е стигнало до тази гадост - руснак да пише библиография за България?
Генерала

Мнениеот kopo » Чет Ное 13, 2003 6:41 pm

Аз съзирам великоимперски амбиции в туй събитие стидно, а и на жидо-масонский комплот намирисва тоже. [s]}:-([/s]

kopo

Мнениеот Grigor Petrov » Чет Ное 13, 2003 7:48 pm

Rusnacite sa si gotini pichove - kachvat v neta vsichko do kdeto se doberat.Konkretniat gospodin sushto sigurno e gotin , ama pone da si beshe cvurshil rabotata kakto triabva.

Grigor Petrov

Първо прочети предговора на книгата

Мнениеот Goa » Чет Ное 13, 2003 9:32 pm

Там черно на бяло е написано, че авторът много добре съзнава колко непълна е информацията, която е събрал, защото все пак от разстояние е доста трудно. Не обръщаш ли внимание на по-важното - че въобще се е хванал с тая ужасно трудоемка задача? Че трябва шапка да му се сваля дори и ако беше събрал само половината от тази информация? Виж Генерала какъв въпрос ти зададе!

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Пет Ное 14, 2003 12:57 am

Точно така, Копо, но ти си бдителен и затова ги съзираш нещата! Лошото е, че май някой SF служби май са занижили революционната бдителност и са проспали едно-друго[s]}:-(([/s]
Така жидо-масоните и имперците тайно и полека са свършили тая работа току под носа на SF службите.[s]:-o[/s]
Генерала

Мнениеот Генерала » Пет Ное 14, 2003 1:10 am

Не получих отговор на въпроса, та задавам втори:
Ти от къде научи за библиографията? От темата, или си виждал книгата в елекронен вид? А може би на целулозен носител?
Да се изясня: Не съм злонамерен, а пристрастен, защото и аз имам пръст в изготвянето на библиографията /но не среден/. Според мен работата е свършена добре. /Естествено, че може да се желае повече и това повече ще бъде направено/. Тая работа с правенето на библиографии е черна, неблагодарна и е малко нещо като да ти е дадена от бога. За сравнение ще посоча примерно един българин да се хване да направи библиография на сръбската или румънска фантастика /те са горе долу от нашия ранг/. Помисли си проста работа ли е това? Дъл ша можи да я свърши работата както трябва и за чий х@й му е да се пъне?
Генерала

Мнениеот kopo » Пет Ное 14, 2003 10:06 am

No pasaran тaквиз нам, Herr Generall! [s]}:-(([/s]
Ний ще го оплюем туй писание, тоз пасквил ниеден и нивгаш няма да са оставим на една чужда нам, на националната патроитична SF-идея, сила да пише каквото си ще!
Аз казвам твърдо: [b][i]Нье![/i][/b]
Venseremos!

kopo

И кво сега?

Мнениеот Goa » Пет Ное 14, 2003 12:15 pm

Аз така и не разбрах истинската ти позиция [s]:-P[/s]

Аватар
Goa
Модератор

Re: И кво сега?

Мнениеот kopo » Пет Ное 14, 2003 1:55 pm

Ами не съм я казвал много пъти, та ще я повторя:
[b]Буря в чаша вода.[/b]

kopo

Ааа

Мнениеот Goa » Пет Ное 14, 2003 3:36 pm

Ясно. Добре!

Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Grigor Petrov » Съб Ное 15, 2003 12:08 pm

Knigata si a kupih.V ponedelnik ili vtornik shte izpratia purvata chast s dopulneniata.[s]:-))[/s]
Grigor Petrov

Назад към Общи дискусии