Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Мними – ясно, а хоризонти? (ЛИЧНО мнение)

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Мними – ясно, а хоризонти? (ЛИЧНО мнение)

Мнениеот kopo » Чет Сеп 25, 2003 5:21 pm

Още един сборник с наградите на “Аргус”. Мдаа...

Признавам си, разказите на Андрея Илиев и Андон Стайков съм ги чел преди излизането на сборника. “Покажи ми човек” ми харесва – достатъчно нестандартен поглед върху стандартна SF-тема, а “Детектив в зоната на здрача” може би малко губи от това, че не е в една и съща книга с предните две истории за Ник и детективско бюро “Алф”.
“Търси се добър юнак” на Валнетин Иванов и Кирил Добрев – най-забавния разказ в сборника!
“Добро утро! Как спахте?” на Славейко Бонев – финала ми се струва претупан, а би могъл да е доста приятен разказ (като се пoошлайфат и “техническите” подробности на ниво 1970_и_някоя).
“Четвъртата лекция” на Георги Малинов – първото нещо от автора, което не успя да ме впечатли (макар че репликата за съвременния мъж е жестока!).
По неизвестни за мен причини журито на “Аргус” е включило в сборника разказите: “Глас народен, глас Божи” на Емануил Икономов, “Гласувайте, гласувайте” на Емилиан Малезанов, “Звезден миг” на Кирил Иларионов. И за трите общото с фантастиката е декора, на който се развива псевдоезоповски злободневен политически фейлетон (при това не особено оригинален). Може би е въпрос на вкус (или неговата липса), но според мен мястото им е във вестник “Сртършел”.
За останалите – какво ли да кажа? Явно си имат своите достойнства, щом са включени/наградени.

Общо впечатление – ако тази подборка отразява най-доброто от конкурса на “Аргус”, личната ми надежда е в конкурсите на другите издателства да има нещо по-интересно за четене.

Редактирано (25-09-03 17:53)
kopo

Re: Мними – ясно, а хоризонти? (ЛИЧНО мнение)

Мнениеот robinofloksli » Нед Сеп 28, 2003 1:35 pm

Ако съдя по поста ти, бих къзъл че има известен прогрес, в сравнение с Чудни хоризонти. Там един Янчо отсрами положението (затова пък - блестящ, както винаги!) и това беше.
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Още едно лично...

Мнениеот Ендър » Нед Сеп 28, 2003 1:45 pm

"Търси се добър юнак" най-после видя бял свят и внесе яснота по някои въпроси, останали неизяснени в публикувания в предишния сборник, но следващ по хронология. Логиката на ТАКОВА публикуване си остава неясна, но...
Андон Стайков, без да крия, ми е слабост и не се учудвам на качеството на разказа му.
На въпроса ти относно публикацията на трите разказа мога да отговоря, но най-добре прочети пак някои от постингите ми в Дир-а относно псевдонимите и самоиздаването. Мисля, че е повече от ясно защо са публикувани в сборник на "Аргус".
А за другите... Потвърждение на думите ми, че количеството не винаги означава качество...
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Назад към Общи дискусии