Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот BlackHeart » Чет Ное 12, 2009 12:56 pm

не ме разбирай погрешно - стискам палци ДАНО да го направят колкото се може по-евтин. Именно поради причините, които ти току-що изброи.
BlackHeart

Мнениеот robinofloksli » Чет Ное 12, 2009 1:05 pm

Знаеш ли...
Ще ми се довечера да цъфнеш малко по-рано и да си поговорим за някои неща, на бира. Аз съм там от 18 15, дано не ми излезе нещо извънредно
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот BlackHeart » Чет Ное 12, 2009 1:13 pm

Трудна работа - от 18 часа съм в зала "Надежда" на Столична Библиотека: Кънчо ще прави ново представяне на Кановете и после директно идваме за сбирка. Но, може пък, хъм, след това, да речем...
BlackHeart

Мнениеот Goa » Чет Ное 12, 2009 1:22 pm

Това устройство е за слепи хора, аз не възнамерявам да използвам нещо такова (освен ако ослепея).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Чет Ное 12, 2009 3:05 pm

от друга страна, ако имаш деца може да им разказва приказки. Имаше един хубав разказ на Бредбъри - Възпявам електрическото тяло. Половината от фикшъна в него вече е реалност, остава само да се имплементира това устройство в манекен на добродушна бабичка... >:D<
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Чет Ное 12, 2009 4:29 pm

Нека им разказва, но само до възрастта, когато се научат да четат.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот alvin » Чет Ное 12, 2009 7:44 pm

Гоа,
харесва ми, когато говориш за четенето, а не за нещото, от което четеш (tu)
Наистина.
alvin

Мнениеот Goa » Чет Ное 12, 2009 11:52 pm

Двете неща са в неразривна връзка :). Писмената реч до голяма степен се е оформила точно такава, каквато я познаваме, и заради носителите, на които е записвана. Не изпитвам обаче ни най-малко желание да продължавам с преливането от пусто в празно :). Тъй че репликата ти ми се струва излишна, но ти отговарям от уважение :).

Между другото, Алвине, как мислиш - ако аз и ти бяхме израсли в обкръжение на компютри и интернет от самото си раждане, колко грамотни щяхме да сме сега? И щяхме ли изобщо да се интересуваме от книги? А щяхме ли изобщо да виждаме смисъл от писането и четенето на нещо, което не служи пряко за изкарване на пари?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Пет Ное 13, 2009 9:51 am

Само вметка - компютрите накараха хората наново да пишат. Ние, заради много причини, нямаме чисто ТВ поколение, но американците имат и си блъскат главата с него.
И уви, да пише се ужасно много, погледни някой тинейджърски портал.
Все пак интернет поколението започва от 1995. Виж грамотността е нещо по-сложно, вярно, че сега се пише ужасно, но може и донякъде е мода.
От друга страна, хора на всякакви възрасти пишат неграмотно в сайта.
Bogdanov

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 10:11 am

Ми значи положението е още по-зле :). Пан Лем го е усетил, а и аз независимо от него стигнах до същите изводи, преди да прочета текста на Лем. То не е далече от акъла.

(Все пак не говорех за писане на какво да е. И второ, писането на клавиатура не развива предния дял на главния мозък така, както го прави писането на ръка.)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Пет Ное 13, 2009 10:18 am

Goa Написал:
-------------------------------------------------------

> (Все пак не говорех за писане на какво да е. И
> второ, писането на клавиатура не развива предния
> дял на главния мозък така, както го прави писането
> на ръка.)

Това от собствен опит ли го установи?
И какво развива тогава писането на клавиатура, освен мазоли на китките?
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 10:27 am

Не знам за клавиатурата, а за връзката между развитието на предния дял и писането на ръка съм чел. Вероятно може да се изровят материали в интернет.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Bogdanov » Пет Ное 13, 2009 10:53 am

То в Интернет пише и за извънземни, и за горяща вода. А като са чукали на камъни какво точно са си развивали? Той вярно Новохудоносор е бил луд, ама не знаех, че щото е писал на плочки.
Гоа, масова грамотност има от около век. Преди това само идиоти ли са живели. То верно и сегашната младеж, не е стока, ама ;)))
Bogdanov

Мнениеот robinofloksli » Пет Ное 13, 2009 11:00 am

http://www.kaldata.com/comments.php?catid=2&id=51374
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 11:15 am

Богданов, в последните 1000 години обемът на човешкия мозък прогресивно намалява - това значи ли, че ставаме по-тъпи? :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Пет Ное 13, 2009 11:18 am

Не бих си купил подобен боклук - тва батерии, глупости, да се кьоризя в някво екранче и само няколко часа да издържа - не, мерси :) Като почне да ми разказва приказки, измислени от самото него - тогава ще си помисля :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ендър » Пет Ное 13, 2009 1:27 pm

Мислех да не се занимавам с глупости, ама не издържах...
@Ивайло Иванов
Препоръка - признай си грешката и не вади "доказателства" за правотата си от такива източници. Или дай истински източник, или си затрай.
Речните камъни НЯМА НАЧИН да се слагат по покривите. Ако си виждал такива камъни, де. Те просто не стават за това. Камъните за покривите не се вадят от реката, повярвай ми. Аз съм момче-селянче, в смисъл израсъл съм в с. Орлов дол, близо до Тополовград. Има достатъчно стари къщи с каменни покриви, изглеждат точно като тези в Боженци. И въпреки че през селото минава река (наричат я Тополница), камъните не са оттам, а от една местност наблизо, наричат я Камънака.
Защо разни журналя и туристи наричат материала по покривите "речни камъни" си е лично техен проблем. Ето ти цитат от втория линк, който си дал: "Афтентични къщи с покриви от речни камъни обрасли с мъх, пътя с набити камъни, мириса на кебапчета". В едно изречение има една правописна и две граматични грешки. Аз лично не бих ползвал подобно неграмотно писание, за да защитя тезата си.
На снимките от [www.twip.org] и [velina.info] ясно се вижда, че камъните по покривите са ПРАВОЪГЪЛНИ (макар и нащърбени). Което е доказателство ПРОТИВ твоята теза, а не я потвърждава. Няма начин водата да е обливала тези камъни и те да са запазили тази си форма.

И да не ме разбереш погрешно - това не е защита на Робин. Но неговият плавателен мехур на акула и твоите речни камъни по покривите са фактологически грешки от един и същи порядък.
И, честно казано, не виждам смисъл от подобни заяждания. Грешки от подобен род допускат всички. Личното ми мнение е, че НЯМА НАЧИН човек да знае и да провери всичко. Дори няма начин да се сети (да съобрази) всичко. Пример - в "Маската на Локи" преводачът (д-р Юлиян Стойно) е написал глупост, а двама редактори (Надежда Розова и Николай Теллалов) и коректорът (моя милост) сме я проспали. Глупостта е, че през 13-и век в Близкия Изток (около Йерусалим) един от героите слага ЦАРЕВИЦА в дисагите си.
Още два примера, взети от форума на Лукяненко (не зная за кои негови романи става дума, не съм чел всичко). Първо - един танкист, намиращ се в танка си, влиза в съседната стая... Вторият - "помещението представляваше КВАДРАТ два на три метра".

Надявам се, че схвана тезата ми.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот BlackHeart » Пет Ное 13, 2009 1:49 pm

Лятото трябва да направим едно клубно събиране в района - Боженци, Габрово, Търново, околностите, където има такива къщи и да питаме собствениците им за покривите - откъде са взели камъните за тях. Белким накрая се изясни този дългогодишен казус (:P)
BlackHeart

Мнениеот Ендър » Пет Ное 13, 2009 1:53 pm

Goa Написал:
> Между другото, Алвине, как мислиш - ако аз и ти
> бяхме израсли в обкръжение на компютри и интернет
> от самото си раждане, колко грамотни щяхме да сме
> сега? И щяхме ли изобщо да се интересуваме от
> книги? А щяхме ли изобщо да виждаме смисъл от
> писането и четенето на нещо, което не служи пряко
> за изкарване на пари?

Гоа, това ТВЪРДО зависи от възпитанието на детето!
Моят син е наистина грамотен, що се отнася за граматика и правопис.
Още не можеше да ходи, когато искаше да пише на клавиатурата, т.е. израснал е с компютър (съответно и с интернет, когато навлезе масово). Което не му пречи:
1. Винаги да казва "Обадих се на баща СИ", а не "...на баща МИ".
2. Винаги за казва "Ще БЪДА там", а не "Ще СЪМ там".
3. Винаги да казва "нека да погориМ" или "Ние ще излезеМ", а не "Нека поговориМЕ" и "Ние ще излезеМЕ".
4. В 90% от случаите ИЗГОВАРЯ пълния член на мъжки род (а в 99% от случаите го пише) правилно.
И т.н.
При правилен подход, обучение и възпитание дали висиш по Х часа на ден в Нета (което той прави!) няма нищо общо с грамотността. Съвсем отделен е въпросът за грамотността на НАШЕТО поколение, което е призвано да възпита наследниците ни.
Добрата новина е, че не е само той - като минимум средата, в която се движи, има стремеж да бъде образована. Лошата новина е, че са малцинство.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Bogdanov » Пет Ное 13, 2009 2:03 pm

Goa Написал:
> Богданов, в последните 1000 години обемът на
> човешкия мозък прогресивно намалява - това значи
> ли, че ставаме по-тъпи? :)

Според псхоложката до мене, най-големия познат мозък е на един идиот - над 3 кг. За сведения - мозъкът на Ленин е само около 600 гр. Направо не си представям какво би направил ако имаше нормалните 1800
Bogdanov

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии