Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Електронната книга - развенчаване на митовете.

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Електронната книга - развенчаване на митовете.

Мнениеот bogdanov » Чет Юли 15, 2010 10:29 am

По-глупава статия не бях чел!
Аз влача архиви от близо 20 години, в различни формати и нищо не се е загубило или неконвертирало. Е наскоро обръщах един винил в мп3.
Има и друго - лист напечатан на плювалник издържа около 30 години, на лазарен принтер - около 80. Като въвеждаха принтерите в ГРАО изпратиха запитване до HP за това, тъй като по закон напечатания документ трябва д аиздържа 150 години /мастилото издържа/.
bogdanov

Мнениеот akonitin » Чет Юли 15, 2010 1:16 pm

Odisey написа:По-глупава статия не бях чел!

Така казали светите отци, като прочели трудовете на галилео Галилей...

Аз влача архиви от близо 20 години, в различни формати и нищо не се е загубило или неконвертирало. Е наскоро обръщах един винил в мп3.
Има и друго - лист напечатан на плювалник издържа около 30 години, на лазарен принтер - около 80. Като въвеждаха принтерите в ГРАО изпратиха запитване до HP за това, тъй като по закон напечатания документ трябва д аиздържа 150 години /мастилото издържа/.

Не е важен твоя опит, той се изчерпва с незначителна част от един човешки живот. Важното в статията е друго. В "Одисея" на Омир са описани събития от залеза на минойската култура, култура създала своя писменост, процъвтяващи градове и сложна обществена система, след залеза й върху руините й столетия се разхождали неграмотни пастири, които слушали в захлас "приказки" за един невъзможно богат от тяхна гледна точка свят. Линерната писменост изчезнала заедно с културата. Защо се получило така? Защото само ограничен кръг хора били грамотни и можели да четат и пишат, имало отделно затворено съсловие на писарите, което се занимавало с тази строго профилирана за тогава дейност. При размириците, дошли след края на Троянската война, няколкото лоши години и земетресенията, всички писари били избити и/или принудени да избягат далече от родните си места (загатнато е в края на "Одисея"), последвали столетия на мрак и невежество. Та, този исторически пример идва да покаже, че затвореното знание е склонно да изчезва напълно при обществени кризи и/или катаклизми, за каквото се отнасяше и статията.
akonitin

Мнениеот bogdanov » Чет Юли 15, 2010 2:09 pm

Тук сме грамотни хора, всички сме чели "Падането на нощта", определено Азимов има по-добро перо от тебе.
Статията изобщо не е толкова задълбочена. Дай да задам въпроса по друг начин - линеарната писменост ли е изчезнала или и знанията записани с нея?
Защото моите дискети и 5 и 3 инчови изчезнаха тотално. Знанията в/у тях - не.
Ще ти дам по съвременен пример - близо 1000 години неграмотни пастири са се разхождали сред римските руини.
Но латински чета дори и аз, а знанията са останали.
bogdanov

Мнениеот akonitin » Чет Юли 15, 2010 6:43 pm

нямам амбицията да достигам нивото на Азимов, още повече в един форумен диалог.
Изчезнали са и знания, дори местопложението на Илион е разкрито едва три хилядолетия след изчезването на писмеността и знанията...
Още не си изчезнал ти, за да се каже дали знанията върху дискетите ще се запазят или не, именно тук е разковничето.
Ами именно латинския е бил общодостъпен и в писмената си форма, използван е и от аристокрация и от плебс, затова и става така, че една маргинална за Римската империя група, каквато са били християните в разцвета на Империята, го запазва, заесдно с част от знанията записани на този език. Чудесен пример, подкрепящ тезата ми. Благодаря! ;)

Odisey написа:Тук сме грамотни хора, всички сме чели "Падането на нощта", определено Азимов има по-добро перо от тебе.
Статията изобщо не е толкова задълбочена. Дай да задам въпроса по друг начин - линеарната писменост ли е изчезнала или и знанията записани с нея?
Защото моите дискети и 5 и 3 инчови изчезнаха тотално. Знанията в/у тях - не.
Ще ти дам по съвременен пример - близо 1000 години неграмотни пастири са се разхождали сред римските руини.
Но латински чета дори и аз, а знанията са останали.
akonitin

Мнениеот Генерала » Съб Юли 17, 2010 1:47 pm

http://bg.chitanka.info/lib/text/1790 Profesor A. Donda, 1976 - Ст. Лем :wtf:
Генерала

Мнениеот alvin » Вто Юли 20, 2010 7:52 pm

По повод статистиката и дали бъдещето идва с взлом или по терлици:

в. Дневник - електронните книги задминаха хартиените по продажби в Амазон
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Преподобният ЦУП » Чет Юли 22, 2010 6:36 pm

Bogdanov написа:. Ей така си прехвърлих тия дни серията за Бараяр. Това дава отговор на Иво.

Товарищ Богданов- една строго партийна молба
Прати ми ако обичаш на мейла ми цялата поредица на Бараяр... заела съм се отново да правя критичен прочит на Бюджуолт):):

ksimeonov31@abv.bg
Преподобният ЦУП

Мнениеот bogdanov » Чет Юли 22, 2010 7:15 pm

Преподобният ЦУП написа:
Bogdanov написа:. Ей така си прехвърлих тия дни серията за Бараяр. Това дава отговор на Иво.

Товарищ Богданов- една строго партийна молба
Прати ми ако обичаш на мейла ми цялата поредица на Бараяр... заела съм се отново да правя критичен прочит на Бюджуолт):):

ksimeonov31@abv.bg

Как се ползва Читанката не знаеш ли?

http://chitanka.info/lib/author/%D0%9B% ... 0%BB%D0%B4
bogdanov

Предишна

Назад към Общи дискусии