Начало форум Разкази

Разкази

Писателска работилница - отцепено

Място за публикуване и обсъждане на фантастични литературни произведения

Re: Писателска работилница

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Ное 09, 2010 4:37 pm

Goa написа:Хората тълкуват честите ти споменавания на собствените награди като самоизтъкване и мания за величие. По правило в такива случаи се пропускат останалите приказки и се фокусира върху това, което дразни, а споменаването на собствени постижения по принцип дразни хората. Изказвам очевидни корелации :wink:

Това е доста... как да го кажем... не-умно (?)
Казваш нещо - питат те "че кой си ти, бре, я не го слушайте" - ОК, казваш им кой си. Ама не им бил харесал отговора - е, тук вече повредата не е в моя телевизор.
Имам един приятел кандидат-майстор на спорта по шахмат. Фамилията му е Шишков (малкото има ще го дам с инициал - М.). Та веднъж бяхме в някакво варненско село по някаква работа, седнахме да пийнем по бира в местната кръчма. А там един местен самоук шахматист играеше победна партия с някакъв друг тип. Около тях - кибици. Приятелят ми се загледа, а местното величие го фиксира: "Ало, гражданчето, тая игра разбираш ли я?".
М. само се усмихна. Оня продължава: "Да играеш с мене искаш ли?". М. отговаря: "Не".
Оня: "А-а-а-а-а - тях граждан'те, умните, ги е страх, а?". М. отговаря, че е кандитат майстор. И, мили деца, онзи насреща изобщо не сменя тона, а продължава като нашите млади тук: "Гле'й го как са фали! Аз със фукльовци не играя!" :problem:

Та... и тук така.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Вто Ное 09, 2010 4:54 pm

Смислов.
Някъде 60-те години.
Човекът си смуче жадно биричката на плажа и доближава някакъв с шах в ръцете да поиграят.
Смислов се навива и учтиво си маха царицата.
Тоя подскача - знаете ли кой съм аз, как може така да ме подценявате.
Смислов кротко отговаря - ако се налагаше срещу вас да играя с царица, определено щях да знам кой сте.
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Ное 09, 2010 5:51 pm

:wave:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Lazy » Вто Ное 09, 2010 6:34 pm

Аз съм кандидат-майстор на спорта по шах. Какво да ти кажа - не е кой знае какво да си кмс, напразно се е надувал Шишков. Като нищо е можело в някоя кръчма да го разнесе някой. В днешни времена има доста хора, които играят шах на прилично ниво (а това е нивото, към което спадат в най-добрия случай кандидат майсторите).

PS. Ако става въпрос за Минко Шишков, той сега е майстор на спорта. Разбира се, ако по време на случката е бил още кмс, това не променя с нищо по-горната ми забележка.
Lazy

Мнениеот Шаркан » Вто Ное 09, 2010 11:38 pm

Писателска работилница...
- по шах
- по фукни
- по търговска реализация...

ами нещо за творчеството?

ако бях модератор, досега да съм отделил офтопа и бозата в отделни темички. Обаче не съм и само се заяждам.

прочее - съжалявам, че Работилницата май не прояви интерес към насочването (сюжетите около САС).
Шаркан

Мнениеот ogonommo » Вто Ное 09, 2010 11:42 pm

Шаркан написа:прочее - съжалявам, че Работилницата май не прояви интерес към насочването (сюжетите около САС).

Прояви. Поне част от нея. :smile:

Темата наистина се наводни много, но дали Гоа ще може да отцепи мазнините настрани...
...
Аватар
ogonommo

Мнениеот Шаркан » Сря Ное 10, 2010 12:35 am

ogonommo,
извинявай, грешката е моя.

как ще разделя, си е негова модераторска работа
Шаркан

Мнениеот Goa » Сря Ное 10, 2010 12:39 am

Оф-топик - казах вече, че засега не сме открили начин за разцепване на теми - просто никъде не намирам такава опция, а и другите модератори не са намерили. Някой ако знае дали в Джумлата има такова нещо, да каже.

Другият вариант е да затрия всичко, което не е по темата. Обаче се появиха готини вицове и други работи, дето не ми се ще да ги трия.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Deyan » Сря Ное 10, 2010 7:16 am

Goa написа:Оф-топик - казах вече, че засега не сме открили начин за разцепване на теми - просто никъде не намирам такава опция, а и другите модератори не са намерили. Някой ако знае дали в Джумлата има такова нещо, да каже.

Другият вариант е да затрия всичко, което не е по темата. Обаче се появиха готини вицове и други работи, дето не ми се ще да ги трия.

Да взема да се цаня за модератор, че да ви науча ли?
Deyan

Мнениеот Goa » Сря Ное 10, 2010 11:01 am

Дал съм ти права на "мениджър", обаче не знам дали с тях можеш да модерираш. Я пробвай и кажи.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот bogdanov » Сря Ное 10, 2010 12:18 pm

Последно, преди Диан да се е научил:)

Според вас, кой е най-известният писател сега? - запитали един писател.
- Ние сме няколко... - скромно отговорил той.
bogdanov

Мнениеот Deyan » Сря Ное 10, 2010 12:33 pm

Goa написа:Дал съм ти права на "мениджър", обаче не знам дали с тях можеш да модерираш. Я пробвай и кажи.

Тези права са за сайта, но не важат за форума. Двете системи са напълно отделни, като имат само някаква интеграция в интерфейса и в регистрацията.

Със сайта нито имам време, нито желание да се занимавам, така че спокойно можеш да ги махнеш. А за форума май само ExPesho има необходимите права да ме направи модератор.

До тук с офтопика, ако има нещо - на ЛС.
Deyan

Мнениеот Goa » Сря Ное 10, 2010 2:44 pm

Аха, почвам да разбирам некои работи :lolno: Мерси :lolno: :lolno:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Ное 11, 2010 10:16 am

Lazy написа:Аз съм кандидат-майстор на спорта по шах. Какво да ти кажа - не е кой знае какво да си кмс, напразно се е надувал Шишков. Като нищо е можело в някоя кръчма да го разнесе някой. В днешни времена има доста хора, които играят шах на прилично ниво (а това е нивото, към което спадат в най-добрия случай кандидат майсторите).

PS. Ако става въпрос за Минко Шишков, той сега е майстор на спорта. Разбира се, ако по време на случката е бил още кмс, това не променя с нищо по-горната ми забележка.

Да - тогава той беше кандидат майстор. Затова и употребявам именно тази титла.
Но вече имаше завидни подвизи.
БТВ. Нямам степен, но обичам шахмата. Следващия път като си във Варна - можем да се видим. Имам Страхотен шах, ръчна изработка. :wink:
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот dimitarson » Чет Ное 11, 2010 8:11 pm

Аз също обичам шах :) Хайде самозванци :)
dimitarson

Мнениеот Goa » Чет Ное 11, 2010 9:34 pm

Който иска да си говори за шах, да отиде в раздел Спорт, моля :wtf:
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Ное 13, 2010 2:41 am

Дали е писателска или шахматна работилница, Ники – принципна разлика няма. Едните искат да се научат да пишат по-добре, а другите – да се научат по-добре да играят шах.
Да, може да се очаква, че като се съберет няколко начинаещи, и като почнете да пишет и да си четат помежду си – ще се научат да пишат по-добре. Да се очаква – да. Но не повече от това като се съберат няколко първокласника и като играят, играят, играят шах помежду си – ще задобреят.А, бе... може и да задобреят. Но ако няма един, двама, трима или повече по-напреднали да споделят опита си – надали ще напреднат кой знае колко.
И в играта на шах, и в писането има някакви правила. Вярно – в писането те не са толкова строги – но ги има.
Това, че някой не е чувал за тях, това значи просто, че той че не е чувал – а не, че ги няма.
Това, че някой не иска да ги има, значи че не иска да ги има – но не и че ги няма.
Това, че някой не знае за тях и не желае да ги научи е чувал за тях, значи че не знае за тях и не желае да ги научи – но отново не значи, че ги няма.

Но за да си подобриш перото, трябва да знаеш – пък ако ще да е само на теория – поне някои от тях. Защото после имаш да ги овладяваш.
Само че за да знаеш – първо трябва да научиш. То не идва като просветлението на Буда.
А за да научиш – трябва да се интересуваш.
Ето, на – питат с някакво презрение: „че коя била най-търсената българска фантастика”. Ами твоето „Драконче”, бе Ники. Ама не знаят. А не знаят, защото не се интересуват. Ако се бяха интересували – щяха да научат по-рано.
Както оня плажист от вица на Иванушка – ако се беше интересувал от шахмат, щеше да знае кой е Смислов. И нямаше да подскача от обида, когато оня си махне царицата.
Намеквам им, че в литературата има художествени похвати. Опитвам се да им подскажа поне един. В доказано успешна творба. Ама – не. Чийтове били. Все едно да наречеш „чийт” рокадата.
После: ама как можело това снизходително отношение! Така ги обиждало...
Ами какво друго да бъде?
М?
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Шаркан » Съб Ное 13, 2010 11:16 am

не разбрах защо адресираш този пост към мен, Иво.

изразих само недоволство от офтопа в темата.
Шаркан

Мнениеот dimitarson » Съб Ное 13, 2010 1:15 pm

Ето, на – питат с някакво презрение: „че коя била най-търсената българска фантастика”.

Какво лошо има в презрението, когато е заслужено?

Защо се самозалепваш в един отбор със Шаркан? Може би, защото ти трябва повече авторитетност? (:
dimitarson

Мнениеот Goa » Съб Ное 13, 2010 2:44 pm

Това пък какво ще рече :silent: :shh:
Аватар
Goa
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Разкази