Ето отговора на Вальо, публикуван в блога му
http://valio98.blog.bg/technology/2011/02/17/.688430Има ли още една гигантска планета в Слънчевата система? Тихе (Tychе), телескопът WISЕ, и кой остава в историята като откривателНапоследък в световната и в българската преса се появиха съобщения за поредното откриване на десетата (или по-скоро на деветата, след разжалването на Плутон) планета в Слънчевата система.
За какво става дума?
Джон Матис (John Matese) и Даниел Уитмайр (Daniel Whitmire) от университета в Луизиана, Лафайет, публикуваха статия в научното списание Икар (
http://adsabs.harvard.edu/abs/2011Icar..211..926M; ПДФ може да се погледне тук:
http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1004/1004.4584v1.pdf), в която излагат хипотезата, че Слънцето има далечен спътник.
Този резултат идва от анализ на честотата на поява на кометите. Първоначално кометите се намират в т. нар. облак на Оорт (
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%9E%D0%BE%D1%80%D1%82), който е на хиляди астрономически единици от Слънцето. От време на време, поради сближавания помежду им, и преди всичко поради сближавания на Слънчевата система с други звезди, някои комети губят момент (т.е. скорост) и падат към Слънцето.
Матис и Уитмайр са изследвали колко често би трябвало да се появяват кометите взимайки предвид орбитата на Слънцето в Галактиката и сближаванията с други звезди. Според техните модели излиза, че наблюдаваната честота е по-висока, отколкото само сближаванията могат да обяснят, и те въвеждат още един компонент - около 20% от наблюдаваните комети, които приближават Слънцето, го правят заради сближавания с допълнителна планета с маса 1-4 юпитерски маси. Тази планета е много далече, на стотици или по-скоро хиляди астрономически единици от Слънцето, но космическият телескоп WISE (
http://wise.ssl.berkeley.edu/%20i%20http://en.wikipedia.org/wiki/Wide-field_Infrared_Survey_Explorer), който в момента лети, може лесно да я наблюдава.
Не е лесно тя да бъде разпозната - WISE ще регистрира милиони обекти, някои с много сходни цветове и за да бъде разпозната подобна планета трябва да се измерят собственото й движение (
http://en.wikipedia.org/wiki/Proper_motion) и паралакса (
http://en.wikipedia.org/wiki/Parallax; и от него - разстоянието), което не е лесно, но е възможно, макар че може да отнеме години.
За Тихи (Tychе; произлиза от гръцката дума за късмет) има статия в английската Уикипедия:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tyche_%28planet%29В списание Time има много хубава статия по въпроса (на английски:
http://www.time.com/time/health/article/0,8599,2049641,00.html). Там са привлечени и други астрономи, за да кажат мненията си.
Засега няма пряко доказателство за съществуване на допълнителната планета. Не е и наблюдавана или по-точно казано не е разпозната, защото не е изключено да я има на кадър в някой архив, включително и в наблюденията на въпросния WISE. Например, Нептун е открит от Льо Верие, но Галилео го е наблюдавал няколко пъти и го е сметнал за звезда. Уран пък е наблюдаван многократно от Флемстийд, който не е осъзнал, че това е неизвестна планета, и даже Хершел, който е признат за откривател, известно време го е смятал за комета.
Тихе не е Немезида, това е нов резултат, базиран на други аргументи. Припомням, че Немезида е звезда (червено джудже, но не е изключено да е и кафяво джудже), което се намира отвъд облака на Оорт (а не в него, както се предполага за Тихе). Главният аргумент за съществуването на Немезида е периодичността на масовото изчезване на животинските видове, която се случва на всеки 26-30 милиона години.