Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

За всеки писател, ползвател на Word- поставяне на ударение

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

За всеки писател, ползвател на Word- поставяне на ударение

Мнениеот Threed » Чет Фев 24, 2011 2:49 am

Много пъти сте си задавали въпроса:"Как да поставя ударение на дадена буква". Ако е така отговора е тука.
Примерно, желаете да поставите ударение на буква /и/.
Ето как става--> Задържате alt-a и изписвате на малката цифрова клавиатура ( отдясно на клавиатурата, като калкулатор) 0769. Това е начина, за да поставите ударение на желаната буква, ако я няма при останалите силволи.

ALT+0769 задължително след буквата

П.П. Надявам се да съм помогнал!
Threed

Re: За всеки писател, ползвател на Word- поставяне на ударение

Мнениеот Mandor » Чет Фев 24, 2011 8:58 am

Ау-у, колко сложно! И то с грешното ударение — правилното е 0768.
По-добре да отворите менюто Insert->Symbol, да се позиционирате върху символа с код 0x0300 и чрез бутона „Shortcut Key…“ да зададете съкратен клавиш за извикването му, например Ctrl+Alt+'
А тези, които редовно се занимават с текстообработка, си съставят собствени подредби на клавишните комбинации. Оказа се, че е далеч по-просто, отколкото звучи — така можете директно да набирате използваните от вас специални символи: „“”’№ыЫ и др.
Mandor

Мнениеот Threed » Чет Фев 24, 2011 5:43 pm

Не знам, защо по такъв начин ми отговаряряш... Доста заядливо е! Но все пак да. Има много начина за поставяне на ударение. И да, дал съм за второстепенно ударение. За главното наистина е alt+0768. Друго, което искам да отбележа е, че няма символ /и/ с ударение, освен на латинските символи, но те не отговарян на стандартните шрифтове.
Накратно alt+0769 e второстепенно ударение при сложните думи, а alt+0768 е главно. За това се извинявам.
Threed

Мнениеот Goa » Чет Фев 24, 2011 5:50 pm

Вие сте били непресъхващ извор на знания :shifty:

Обаче - проблеми.

1. Поставянето на ударение с Alt+0768 и 0769 работи - пробвах го. За шрифт Tahoma се получава идеално ударено и. Но за Times New Roman е зле - ударението идва много високо и встрани от буквата, а подозирам, че при предпечат се измества още (ето: ѝ ) - виждал съм текстове с такова изместване и не ми беше ясно как е станало, сега май вече ми е ясно.

2. Не разбрах как работи начинът с Insert+Symbol - какъв е тоя код 0х0300? При мен кодовете излизат четирицифрени и са между 0001 и 00FF (32 и 255).

Виждал съм ударено и на Times New Roman и даже веднъж съм го правил, обаче изобщо не си спомням как.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Mandor » Чет Фев 24, 2011 6:15 pm

Threed, ако съобщението ми ти е прозвучало заядливо, извинявам се. Изобщо нямаше такава цел.
И да — има много начини за поставяне, като предимството на твоя метод е, че може да се използва навсякъде, където се въвежда текст, а не само в Word. Но понеже заглавието фиксираше само него, посочих по-практичен начин.

Goa, изместването на ударението е бял кахър; по-зле е когато попаднеш на шрифт, в който ударението се поставя върху следващата гласна (има и такива). Това е един от проблемите, с които се сблъскват издателите на електронни книги — ако използват символа за ударение, клиентите може да използват шрифт с некоректно ударение; ако използват ударена гласна (има такива символи), клиентите може да използват шрифт, в който те не са реализирани (или още по-зле: в който са с различно начертание от тези без ударение) и т.н. Още по-зле става, когато четецът (напр. браузер) самоволно заменя шрифта, за да може да покаже символа — виждал съм отпечатани книги, в които удареното „и“ е с различен шрифт от основния.
Колкото до кодовете — вероятно диапазонът е ограничен до ANSI; трябва да го превключиш на Unicode — при Word XP/2003 е веднага след кода, за новите не знам.

Добавено:
Threed, относно липсата на символ за ударено „и“ не си прав — има си такива. Малкото е с код 045D, голямото е 040D. Проблемът е, че в много малко шрифтове тези начертания (ударени гласни от кирилицата) ги има и от това възникват много проблеми.
Mandor

Мнениеот Threed » Чет Фев 24, 2011 6:32 pm

При Times New Roman e нормално да се измести, ако се пише с 12 размер на шрифта. Това наистина е дразнещо, тъй като именно тази големина се приема за стандартна. Но мисля, че при отпечатване се оправя ( не съм много сигурен).
Относно Mandor отбелязвам, че показах лесен за възприемане и удобен на практика начин за поставяне на ударе + това е мултифункционален метод за всяка буква. :smile:
Threed

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Фев 24, 2011 9:50 pm

А какво да кажем ние - с лаптопите? Щото при нас няма малка цифрова клавиатура... :sick:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот vstoykov » Пет Фев 25, 2011 2:47 am

Аз ползвам Линукс и като ударено "и" ползвам този символ: "ѝ". Направил съм си собствена клавиатурна подредба на база фонетичната, която ми позволява лесно да въвеждам знаци за ударение, цели ударени букви, гръцки букви, ё, ы, э, ©, ® и др. символи.

Не въвеждам "и" и после знак за ударение, защото при ползване на някои програми/шрифтове не се визуализират правилно ударените букви. Повечето шрифтове имат символ "ударено и", който се визуализира правилно.

В Google излизат интересни резултати като се търси с ключова дума "ѝ" - вижда се, че този символ се ползва често дори и по форумите.
vstoykov

Мнениеот bogdanov » Пет Фев 25, 2011 11:38 am

vstoykov написа:Аз ползвам Линукс и като ударено "и" ползвам този символ: "ѝ". Направил съм си собствена клавиатурна подредба на база фонетичната, която ми позволява лесно да въвеждам знаци за ударение, цели ударени букви, гръцки букви, ё, ы, э, ©, ® и др. символи.

Не въвеждам "и" и после знак за ударение, защото при ползване на някои програми/шрифтове не се визуализират правилно ударените букви. Повечето шрифтове имат символ "ударено и", който се визуализира правилно.

В Google излизат интересни резултати като се търси с ключова дума "ѝ" - вижда се, че този символ се ползва често дори и по форумите.

В стандартната фонетика на Седмицата си има ѝ (Главно ь). Проблемът е, че тази буква и въобще целия предложен нагоре метод не става за текстообоработка - сиреч предпечат.
bogdanov

Мнениеот Threed » Пет Фев 25, 2011 4:35 pm

Някой спомена, че ударението не се показва добре. Има просто решение ЕUFont Upgrade. Напълно безплатен е и е създаден от Windows, именно заради този проблем. Ето и линк: http://www.microsoft.com/downloads/en/d ... laylang=en
Threed

Мнениеот Goa » Пет Фев 25, 2011 5:33 pm

Threed написа:Някой спомена, че ударението не се показва добре. Има просто решение ЕUFont Upgrade. Напълно безплатен е и е създаден от Windows, именно заради този проблем. Ето и линк: http://www.microsoft.com/downloads/en/d ... laylang=en

Благодаря, веднага го свалям и ще видя как работи.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Threed » Пет Фев 25, 2011 5:57 pm

Тази програма само подобрява шрифтовете. Провери си после някой документ и обърни внимание на някое ударение. Естетически иглежда по- добре и няма разместване.

П.П. Надявам се да съм помогнал! При мен проработи. :smile:
Threed

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Фев 25, 2011 7:54 pm

А на моя лаптоп не работи. :sick:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Мартин » Пет Фев 25, 2011 11:36 pm

В малко по-новите лаптопи, почти всички, има отделна цифрова клавиатура. Проклет да е тъпанарът, който го е измислил.

А с ударението наистина е най-лесно да се вкарва от символите...
Мартин

Мнениеот Threed » Съб Фев 26, 2011 12:04 am

Ивайло, това е елементарна програма, която след инсталиране подобрява шифровата модификация, тъй като при поставяне на ударение, то се измества настрани.

Относно лаптопа, явно е със стар дизайн. Новите имат малка клавиатура. Но тъй като нямаш, пробвай от „Вмъкване”-> „Символи” -> нагласи шрифта на Times New Roman- вътре в малкия падащ прозорец (горе в ляво) и после напиши на „Код на знака” F00F( долу в дясната половина, почти среда). Ще ти се появи желания символ, ако си инсталирал програмата, за която дадох линк. Виждам, че искаш да използваш клавишна комбинация. Ето как да си я направиш. Докато си още в този прозорец „Символ”, щракни на „Клавишна комбинация” (долу, почти по средата). Ще ти изскочи друг прозорец. Обърни внимание на „Натиснете нова комбинация на клавиша”. Натисни двата знака, които искаш ( препоръчвам ти Alt+x) и дай „Назначи”. И си готов!
Threed

Мнениеот vstoykov » Съб Фев 26, 2011 8:43 am

Odisey написа:В стандартната фонетика на Седмицата си има ѝ (Главно ь). Проблемът е, че тази буква и въобще целия предложен нагоре метод не става за текстообоработка - сиреч предпечат.

Защо не става?

В моята клавиатурна подредба съм предвидил и двата варианта - да се пише ударено "и" и да се пише "и", и да се добави знак за ударение.

Сега забелязах един интересен ефект (ползвам Firefox 3.6.12 под Линукс). Когато въведа буквата "и", сложа знака за ударение (U0300) и натисна бутона "Preview" по някаква неизвестна причина двата символа се заменят с един символ - "ударено и" (U045D).

Цял символ: ѝ
Два символа ("и" плюс ударение): ѝ (получава се същия символ като по-горе!)

Знакът за ударение не се показва правилно когато го въвеждам отделно:

Изображение

Символът "ѝ" се визуализира правилно от всички програми, които ползвам, обаче комбинацията "и" със знак за ударение U0300 понякога не се показва правилно.
vstoykov

Мнениеот bogdanov » Съб Фев 26, 2011 9:19 am

Защо не става?

Много е дълга лекцията. Най-малкото защото има понятия печатен и екранен шрифт, защото Тахома и Вердана примерно са така наречените Х шрифтове, правени специално да изглеждат добре на екран и други подобни дреболии. Да не говорим, че при елементарна промяна на лендинга всичко отива в канала.
Не ги опитвайте тези екстри във файл предназначен за предпечат, защото яко ще ви псуват в студиото - при експорт в Индизайн илинещо подобно, всички тези ударения изпадат или се преобразуват в непечатаеми символи.

Ако толкова ви трябват ударения - купете си (или си намерете) оригинален БГ шрифт, не майкрософтски Уникод, където са направени буквите със всички необходими, така наречени остри ударения. Има няколко добри фамилии шрифтове, 20-30 лева не са пари.

П.С. Иво не се е.. с хората, виждаш ги че не разбират. Няма нотбук без емулация на цифрова клавиатура - натискаш нумлока и дясната част на клавиатурата ти става цифрова - едни сини цифрички.
bogdanov

Мнениеот Threed » Съб Фев 26, 2011 3:03 pm

Дал съм инструкции как да се направи клавишна комбинация за ударение, показал съм и вече съществуваща такава. Има и линк за upgrade на шрифтовете- според изискванията на EU. След обновяването се появява коректно ударение. Кодът на знака е F00F, a не U40D или U45D...
Threed

Мнениеот Ендър » Пет Апр 08, 2011 8:31 pm

@Odissey - терминът е лединг, не леНдинг. Идва от английската дума lead (олово) и по принцип обозначава междуредието. Терминът е останал още от времето на т.нар. "висок печат" и линотипните машини. Работникът "набира" текста и всяка буквичка пада на определено място, ама огледално, за да се отпечата после правилно. Когато привърши с даден ред му "пуска" парче олово с определена ширина, което хем да подпре набрания ред, хем да "закове" разстоянието до следващия ред.
@всички - що се занимавате с глупости? В Word едно обикновено "й" върши прекрасна работа и много лесно после се оправя в предпечатна програма (PageMaker, Quark XPress, InDesign) да си стане "ударено и". От 1993 година се занимавам с предпечат и смея да твърдя, че ако някой ми донесе текст от Word с ударения върху "и"-тата, цената на предпечата ще му отскочи или ще го върна да си го оправи.
Виж, ако си решил да си правиш предпечата в Word, тогава има смисъл. Макар че по-безсмислено нещо от предпечат в Word не съм чувал.

Що се отнася до т. нар. "български шрифтове за по 20-30 лева", те отдавна не вършат работа. И проблемът не е в пичовете, които са ги правили (шрифтовете на фирма "Евротайп", примерно, са прекрасни), а в Unicode таблиците, които ползват ВСИЧКИ нови версии на програмите (и Word, и предпечатните програми). По принцип в unicode шрифтовете (ако са читаво направени) си има вградено "ударено и", но излиза само по описания начин с alt+кода. Проблемът е, че в клавиатурната подредба "БДС" няма предвиден клавиш, който да "извиква" кода на "удареното и". Във фонетичната има...

Номерът с персонализираните клавишни комбинации върши работа, но пак повтарям - няма смисъл.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот bogdanov » Съб Апр 09, 2011 5:52 am

Само за справка, може да не ти се е налагало - има нови варианти, с оправена уникод таблица.
За издаването на един учебник ми трябваха всякакви ударения и се наложи да си купя шрифт - справи се страхотно с така наречените "остри" ударения.
bogdanov

Следваща

Назад към Общи дискусии