Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Колонка на недобития комуноид :)

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Re: Колонка на недобития комуноид :)

Мнениеот Йордан Янков » Съб Мар 12, 2011 11:35 am

akonitin написа:Именно, времената не са такива каквито бяха преди 5 години.

Говоря за преди 70-50 години. Да правиш държавен социализъм в днешно време ...

В Китай подобна система работи, чиновническите длъжности се вземат с изпити + предложение на началници + (NB!!!) оценка от подчинени, т.е. съчетават се изборност и преценка на компетентността.

В Китай имат над 2000 години действащо конфуцианство.

Европейските войни, от които САЩ извличат ползи, като основен доставчик на воюващите страни.По съвпадение при последната световна война са и мерките на Кейнс. Заводеите не ги строи самото американско правителство, а ги "построяват" всички останали правителства.

САЩ стават индустриална сила в края на 19 век, много преди въпросните войни.

Много си далеко от истината. Има достатъчно статии по въпроса къде сме ние и къде Румънците.

Аз пък мога да кажа че ти си далеч от истината - е, и?

Аз пък съм виждал много кадърни хора, за съжаление сега не виждам и това не е заради "изкривения" ни пазар, напротив, в момента у нас е един от най свободните пазари по света. Народа не може да порастне ей така, от самосебе си, все пак битието определя съзнанието, а не обратното. В битие в което не се изискват самостоятелно мислещи граждани,в което масово властва посредствеността, представяща се за експертна и където желаното се представя за действително е нормално населението да се превърне в овце.

Точно така - битието на гражданите е свободната независима от държавата икономика и там наистина се изискват свободно мислещи граждани, а не в някакъв ефективен бюрократичен рай, както ти си го представяш. Българите са овце от векове насам и този факт няма нищо общо с последните 20 години. По-скоро в момента са овце, които са под емоционален стрес защото овчаря (държавата) се е нафиркал до козирката и не може вече нито да ги пасе, нито да ги стриже. Ти предлагаш да вкараме овчаря в изтрезвителното и пак да направим поредния опит да правим силна бюрократична държава (докога ще ги правим тези опити?), а аз предлагам да мутираме овцете в граждани, които не се нуждаят от овчар.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот akonitin » Съб Мар 12, 2011 1:23 pm

Пак изхопждаш от позицията, че аз искам и жбелая някакви неща. Не не ми се иска да се налага държавата да се намесва по този начин, но очевидно навсякъде държавата СЕ намесва и този начин работи. Додох ти примери от Китай до САЩ, как под една или друга форма държавите се намесват на пазара, ти отхвърляш всички примери като някакви изключения.
Според мен един ден държавата ще отпадне, но това няма да стане по желанието на нейните граждани или целенасоченото им действие, а напротив по закономерности, които ще действат към някакъв момент, в момента действат други закономерности и ако не ги следваме (ако не си настроим държавата по тях), то тук хаоса и чиновническия произвол ще се увеличават, прикрити зад идеите на свитата държава.
САЩ стават значителна индустриална сила след ПСВ, през целия 19-ти век са си доминирана от аграрния сектор страна.
Пак ти казвам, не си представям никакъв рай, но не желая тук да се превърнем в окончателен ад. Как ще мотивираш гражданите да не са овце? От къде ще им дойде мотивацията да са по информирани? Вече ти посочих фундаментални грешки за разбирането на частното образование, които и ти си правил, в схващанията си за това каква е същността му, грешки чиито резултати днес са очебийни.
В крайна сметка относно общественото устройство има два подхода - емоционален и рационален. Когато някои държат непременно на следването на определени концепции за обюественото развитие, дори тези концепции да се разминават с реалността, това е емоционалн подход - идеология, когато не се държи непременно на конкретните концепции, това е рационален подход, търсене на конкретни решения.

exPesho написа:
akonitin написа:Именно, времената не са такива каквито бяха преди 5 години.

Говоря за преди 70-50 години. Да правиш държавен социализъм в днешно време ...

В Китай подобна система работи, чиновническите длъжности се вземат с изпити + предложение на началници + (NB!!!) оценка от подчинени, т.е. съчетават се изборност и преценка на компетентността.

В Китай имат над 2000 години действащо конфуцианство.

Европейските войни, от които САЩ извличат ползи, като основен доставчик на воюващите страни.По съвпадение при последната световна война са и мерките на Кейнс. Заводеите не ги строи самото американско правителство, а ги "построяват" всички останали правителства.

САЩ стават индустриална сила в края на 19 век, много преди въпросните войни.

Много си далеко от истината. Има достатъчно статии по въпроса къде сме ние и къде Румънците.

Аз пък мога да кажа че ти си далеч от истината - е, и?

Аз пък съм виждал много кадърни хора, за съжаление сега не виждам и това не е заради "изкривения" ни пазар, напротив, в момента у нас е един от най свободните пазари по света. Народа не може да порастне ей така, от самосебе си, все пак битието определя съзнанието, а не обратното. В битие в което не се изискват самостоятелно мислещи граждани,в което масово властва посредствеността, представяща се за експертна и където желаното се представя за действително е нормално населението да се превърне в овце.

Точно така - битието на гражданите е свободната независима от държавата икономика и там наистина се изискват свободно мислещи граждани, а не в някакъв ефективен бюрократичен рай, както ти си го представяш. Българите са овце от векове насам и този факт няма нищо общо с последните 20 години. По-скоро в момента са овце, които са под емоционален стрес защото овчаря (държавата) се е нафиркал до козирката и не може вече нито да ги пасе, нито да ги стриже. Ти предлагаш да вкараме овчаря в изтрезвителното и пак да направим поредния опит да правим силна бюрократична държава (докога ще ги правим тези опити?), а аз предлагам да мутираме овцете в граждани, които не се нуждаят от овчар.
akonitin

Мнениеот Йордан Янков » Нед Мар 13, 2011 6:27 pm

Не не ми се иска да се налага държавата да се намесва по този начин, но очевидно навсякъде държавата СЕ намесва и този начин работи. Додох ти примери от Китай до САЩ, как под една или друга форма държавите се намесват на пазара, ти отхвърляш всички примери като някакви изключения.

Да разбира се - твоята мотивация се базира на изключения, които няма как да са релевантни за България - просто от Китай до САЩ няма нищо помежду тях. С пълно основание мога да кажа че твоята позиция се базира на емоции и няма никакви обективни данни които да я потвърждават. Твърдеше, че навсякъде държавата имала по-голям от 50% дял в БВП - показах ти с данни, че при една от най-социалистическите държави в света, Франция, този дял с мъка може да бъде докаран до 40%. Твърдиш, че САЩ през 19 век са били аграрна страна, а ето какво се казва по този въпрос: The rapid economic development following the Civil War laid the groundwork for the modern U.S. industrial economy. By 1890, the USA leaped ahead of Britain for first place in manufacturing output. http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_history_of_the_United_States#The_Gilded_Age:_1865.E2.80.931900 САЩ стават индустриална страна без намесата на държавата и без външни фактори и това става през 19 век. Факт. Твърдеше, че държавата е основния двигател на науката, доказах ти с факти, че това дори в Европа не е така. Да ти доказвам ли сега пак с цифри, че дори да приемем военните поръчки в САЩ като спонсориране на гражданското самолетостроене (изключително спорна теза), то това е капка в огромната американска икономика, която няма никакви връзки с федерални или щатски субсидии? Да ти доказвам ли и за Румъния, че нито един от икономическите им показатели не са кой знае колко различни от нашите, да не говорим, че може би техните успехи (където имат такива) въобще да не се дължат на държавна помощ? Тъкмо аз се базирам на факти, а ти на емоции и впечатления. Затова аз продължавам да твърдя, че успешната намеса на държавата в икономиката е изключение от правилото, а не типична тенденция в съвременния свят.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Генерала » Пон Мар 14, 2011 12:21 am

Любопитни нещица като сравнение между България и Румъния:

http://www.referati.org/sravnenie-mejdu ... /64694/ref

http://money.bg/news/id_215400789 - табличките са любопитни

Сравнение между антисемитизма в България и Румъния :wtf:

http://77619.blog.bg/drugi/2008/05/10/a ... iia.191120

Германската статистическа служба за разходите "за труд", почасово:

http://www.dnevnik.bg/evropa/rabota/200 ... tite_v_es/

А тук по повод пропадналите и пропадащи държави, за да излезем малко от "зациклянето":
http://www.svobodata.com/page.php?pid=2 ... 4&archive=

В таком вот аксепте искам да споделя виждането на един другар - тамплиер, който по собствените му думи не е комунист и никога няма да бъде. Та въпросният тамплиер си задал въпроса кое е туй чудо, което играе ролята на имунна система на държавата, т. е. системата, която разпознава СВОЙ - ЧУЖД. Отговорът бил - Държавна сигурност. Когато е ударена имунната система - следва синдромът на целенасочено и злонамерено придобитата имунна недостатъчност. Тогава мутризирането на обществото е неизбежно и в задачата се пита колко време може да живее общество без имунна система (болно от СПИН)???
Генерала

Мнениеот akonitin » Пон Мар 14, 2011 1:03 am

АПоказа един линк, към едийн сайт, което трудно може да се начече доказателство. А линкът, който си дал към уйкито само доказва моята теза - Гражданската война в САЩ е може би най силната намеса на държавата в икономиката на тази страна, чрез военновременни поръчки, контрол на вноса и т.н. От друга страна това, че САЩ са надминали Англия по промишлено производство, преза някоя година, не променя факта, че са си били все още предимно аграрна страна (основното население е било заето именно в селскостопанския сектор).
Съгласен съм, че поръчката на самолети е капка в морето на американската икономика, но това е само един от многото примери, а има още много... и е пример, за това как 1 УСД вложен от американското правителство се равнява на поне 10 УСД вложени от частния сектор.

exPesho написа:Да разбира се - твоята мотивация се базира на изключения, които няма как да са релевантни за България - просто от Китай до САЩ няма нищо помежду тях. С пълно основание мога да кажа че твоята позиция се базира на емоции и няма никакви обективни данни които да я потвърждават. Твърдеше, че навсякъде държавата имала по-голям от 50% дял в БВП - показах ти с данни, че при една от най-социалистическите държави в света, Франция, този дял с мъка може да бъде докаран до 40%. Твърдиш, че САЩ през 19 век са били аграрна страна, а ето какво се казва по този въпрос: The rapid economic development following the Civil War laid the groundwork for the modern U.S. industrial economy. By 1890, the USA leaped ahead of Britain for first place in manufacturing output. http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_history_of_the_United_States#The_Gilded_Age:_1865.E2.80.931900 САЩ стават индустриална страна без намесата на държавата и без външни фактори и това става през 19 век. Факт. Твърдеше, че държавата е основния двигател на науката, доказах ти с факти, че това дори в Европа не е така. Да ти доказвам ли сега пак с цифри, че дори да приемем военните поръчки в САЩ като спонсориране на гражданското самолетостроене (изключително спорна теза), то това е капка в огромната американска икономика, която няма никакви връзки с федерални или щатски субсидии? Да ти доказвам ли и за Румъния, че нито един от икономическите им показатели не са кой знае колко различни от нашите, да не говорим, че може би техните успехи (където имат такива) въобще да не се дължат на държавна помощ? Тъкмо аз се базирам на факти, а ти на емоции и впечатления. Затова аз продължавам да твърдя, че успешната намеса на държавата в икономиката е изключение от правилото, а не типична тенденция в съвременния свят.
akonitin

Мнениеот Йордан Янков » Пон Мар 14, 2011 1:32 am

akonitin написа:АПоказа един линк, към едийн сайт, което трудно може да се начече доказателство. А линкът, който си дал към уйкито само доказва моята теза - Гражданската война в САЩ е може би най силната намеса на държавата в икономиката на тази страна, чрез военновременни поръчки, контрол на вноса и т.н. От друга страна това, че САЩ са надминали Англия по промишлено производство, преза някоя година, не променя факта, че са си били все още предимно аграрна страна (основното население е било заето именно в селскостопанския сектор).

Мисля че трябва да свършваме с този спор. Продължаваш с бездоказателствени твърдения и произволни интерпретации. Аз бях дотук.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот akonitin » Пон Мар 14, 2011 2:39 am

ОК, спирам и аз, за капак само поставям графика на правителствените раходи на сащ по години, явно през 40-те са били сталинистка държава, а сега са социалистическа:

http://www.usgovernmentspending.com/downchart_gs.php?year=1903_2010&view=1&expand=&units=p&fy=fy12&chart=F0-total&bar=0&stack=1&size=l&title=US%20Government%20Spending%20As%20Percent%20Of%20GDP&state=US&color=c&local=s

exPesho написа:Мисля че трябва да свършваме с този спор. Продължаваш с бездоказателствени твърдения и произволни интерпретации. Аз бях дотук.
akonitin

Мнениеот Йордан Янков » Пон Мар 14, 2011 9:41 am

akonitin написа:обикновенно за да функционира една държава/икономика нормално държавните разходи трябва да са средно около 50% от БВП.

Ето ти надежден източник: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal ... ain_tables

Само в пет европейски страни държавните харчове ЕДВА надхвърлят 50% в последната нормална година преди кризата. Дори и в момента Швейцария тези разходи са едва 32%. За същата година година в САЩ са 36%, а в Япония 36.1%. Очевидно по-голямата част от Европа и останалите от развитите икономики не функционират нормално според твоите критерии. А няколко "ненадеждни" източника като този тук http://www.economywatch.com/economic-st ... ge_GDP%20/ твърдят че същия показател на Китай е ... 22%.

И аз да приключа окончателно с този въпрос - моля те, прочети нещо за историята на САЩ преди да правиш такива изказвания като в предишния си постинг. Индустриализацията на САЩ започва след 1820г., най-вече в северните щатите и тъкмо защото те вече са били индустриални в началото на Гражданската война, печелят въпросната война. А затова че САЩ в 1890 били аграрна страна въпреки, че са били имали най-голямата индустрия в света и са били още тогава номер 1 и по БВП просто нямам думи. Разбира се, ако прочетеш нещо по история на САЩ ще срещнеш навсякъде обяснението, че тъкмо природните богатства и слабата намеса на държавата в икономиката са причината за индустриалната експлозия на САЩ през 19 век, но ти ще ги наречеш идеологически, така че наистина не виждам смисъл да водя този идеологически спор. Ти си имаш твоите вярвания и очевидно нищо не може да те разубеди.
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пет Мар 18, 2011 3:50 pm

exPesho написа:За пореден път питам какво означава слаба държава?

Данчо, ето какво представлява вече достатъчно слаба държава активно отслабена от външни либертариянтски институти

Военните удари срещу Либия след резолюцията на ООН ще започнат "скоро", "до няколко часа" и Франция "ще участва" в тях. Великобритания, Дания, Норвегия и Канада също обявиха, че ще се включат в операцията с изтребители.
Тази военна намеса "не е окупация на либийската територия", а "инструмент с военен характер, за да защитим либийския народ и да му помогнем да стигне до края в стремежа си към свобода и следователно към сваляне на режима на Кадафи". Това каза говорителят на френското правителство Франсоа Бароен без да уточни "кога, как, срещу какви мишени, под какви форми" ще бъдат извършени ударите.

Съветът за сигурност на ООН прие с 10 гласа "за" и 5 въздържали се резолюция 1973, с която се въвежда зона, забранена за полети на либийски самолети. САЩ, Великобритания и Франция - подкрепиха резолюцията заедно със седем от членовете, които се избират на ротационен принцип - Босна, Колумбия, Габон, Ливан, Нигерия, Португалия и Южна Африка, а Русия, Китай, Бразилия, Индия и Германия се въздържаха.
Използваните в резолюцията формулировки позволяват на отделни страни или организации като НАТО да предприемат военни действия (с изключение на сухопътни) във връзка с налагането на забранената за полети зона.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън обяви, че страната незабавно ще изпрати военни самолети „Торнадо” и „Тайфун”, съобщава телевизия „Скай нюз”, цитирана от "Фокус".

Администрацията на САЩ обсъжда какво може да бъде участието на страната в международната военна операция срещу Либия, освен оказването на подкрепа, съобщи вестник “Ню Йорк Таймс”, цитиран от "Фокус".
По думите на служител в Пентагона, САЩ ще предоставят радари, патрулни самолети и 400 морски десантчици, служещи в региона. САЩ могат още да предоставят самолети, способни да заглушават радиочестоти, за да се блокират комуникациите между военните части на Муамар Кадафи.

Катар също обяви, че ще участва в международните усилия за защита на цивилното население в Либия, предаде БТА.
Полша заяви, че ще се включи в логистичната поддръжка на операцията.

Германският външен министър Гидо Вестервеле пък защити решението на Берлин да гласува "въздържал се" с думите: „Ние разбираме тези, които подкрепиха военната намеса в Либия. Но след като обмислихме рисковете, достигнаха до заключение, че не искаме германските войници да участват във война, във военна интервенция в Либия”, съобщи "Фокус".

Анкара обаче призова за незабавно прекратяване на огъня в Либия и обяви, че се противопоставя на външната военна намеса, съобщи Ройтерс, като цитира комюнике на пресслужбата на турския премиер. Турция е единствената мюсюлманска държава - член на НАТО.

Русия няма да участва във военна операция в Либия. Това е заявил началникът на Генщаба на руската армия Николай Макаров, цитиран от АФП и Лента.ру.
Агенция "Интерфакс" уточнява, че, според изявлението на Макаров, руското военно участие е изключено.

От китайското външно министерство обявиха, че Пекин има "сериозни резерви" към резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, но не я е блокирал заради настояването на арабските и африканските страни, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Нашата страна не може да се ангажира с преки военни действия в Либия, заяви външният министър Николай Младенов, цитиран от БГНЕС.
Португалия също обяви, че няма да се включи във военните действия срещу Либия, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира министъра на външните работи Луиш Амаду.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън обаче приветстваха резолюцията на ООН в съвместно изявление.
"Изцяло одобряваме искането на ООН за пълно прекратяване на насилието, атаките и издевателствата над цивилни, както и за намиране на решение на кризата", се посочва в документа, разпространен тази сутрин.

Либийският лидер Муамар Кадафи предупреди да не се предприема никаква офанзива срещу Либия, като заплаши "да превърне в ад живота" на онези, които нападнат страната, съобщи АФП.
Синът му Сейф ал Ислам допълни, че Либия не се страхува. "Ние сме в нашата страна и с нашия народ и не се страхуваме", каза той в интервю от Триполи за американската телевизия Ей Би Си, цитира го БТА.

Ройтерс пък съобщи, цитирайки европейската организация за контрол на трафика - Евроконтрол, че Либия е затворила въздушното си пространство за всякакви полети. Часове по-късно информацията бе опровергана. Междувременно всички 39 страни в Евроконтрол са призовали агенцията да „забрани всички полети”, прелитащи през и към Либия.
„Отхвърляме всеки план за полет, който включва прелитане над или кацане в Либия”, коментира говорителят.
Преподобният ЦУП

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пет Мар 18, 2011 4:04 pm

akonitin написа:Според мен един ден държавата ще отпадне, но това няма да стане по желанието на нейните граждани или целенасоченото им действие, а напротив по закономерности, които ще действат към някакъв момент, в момента действат други закономерности и ако не ги следваме (ако не си настроим държавата по тях), то тук хаоса и чиновническия произвол ще се увеличават, прикрити зад идеите на свитата държава.

Тук само ще напиша една сентенция от един Мега Велик комуноид

ЛОГИКАТА НА НЕЩАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ЛОГИКАТА НА ЧОВЕШКИТЕ НАМЕРЕНИЯ! Й.В. Сталин

А що се отнася до Хамерикистан- дори техните неокони със задоволство твърдят, че Теодор Рузвелт и Уудро Уилсън всъщност са разчупили доктрината Монро и с това превърнали Хамерика в индустриална сила.
Вижте и единия и другия кога са имали мандат
Преподобният ЦУП

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Мар 18, 2011 4:27 pm

Преподобният ЦУП написа:... че Теодор Рузвелт и Уудро Уилсън всъщност са разчупили доктрината Монро и с това превърнали Хамерика в индустриална сила.

Е, да - ама сега Хамериката е капиталова и военна сила. Но не и индустриална.
Затова така подскачат, когато поредната страна реши да не се съобразява с интересите им в ущърб на своите
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пет Мар 18, 2011 5:01 pm

Ивайло Иванов написа:
Преподобният ЦУП написа:... че Теодор Рузвелт и Уудро Уилсън всъщност са разчупили доктрината Монро и с това превърнали Хамерика в индустриална сила.

Е, да - ама сега Хамериката е капиталова и военна сила. Но не и индустриална.
Затова така подскачат, когато поредната страна реши да не се съобразява с интересите им в ущърб на своите

Все още са...
А след 15 години няма да са...
Защо глобалният блок БРИК(Бразилия, Русия, Индия и Китай) ще измести не само САЩ но и всички атланти и по капитали и по индустрия че и по военна мощ. :razz:
Преподобният ЦУП

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Мар 18, 2011 5:48 pm

Мдаммм - ще доживеем закриването на проекта "САЩ". Ще ми се и Збиги Бжежински да види това! :lolno: :wtf:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Пуснете ме в СССР

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:06 pm

По желание на Генерала и на Жоро Недялков пускам тук статията с картинки. За съжаление ограниченията на форума (не повече от 3 атачмънта на пост и проблем с линковете към картинки) не позволяват да се постне цялото съдържание наведнъж, така че статията ще е разделена в 5 последователни поста за което се извинявам

Отпустите меня в СССР (15 фото)

50901438.jpg
50901438.jpg (44.45 KiB) Прегледано 9615 пъти

Я устал идти по пути демократических реформ, у меня кончились деньги и спились соседи. А в моем телевизоре зловеще воет ветер будущих перемен, и головы дикторов новостей наперебой пугают меня достояниями демократии.
Я потихоньку мечтаю купить пирожок с повидлом за шесть советских копеек и завернуть селедку в свежий номер нечитанной газеты 'Правда'.

Я хочу повернуть и пойти обратно. Я хочу в страну, где нет террористов, проституток, рэкетиров, мэров, презентаций, долларов и многопартийности. Ну, спрашивается, зачем мы десять лет назад прогнали одну партию, чтобы потом посадить себе на шею десятки других? Ну что мы все-таки выиграли, разогнав одних чиновников и вырастив много новых.

60134189.jpg
60134189.jpg (49.96 KiB) Прегледано 9615 пъти

Значит, чтобы стать свободными, мы должны были стать нищими. А кому же мы заплатили за свою свободу и отдали все, что у нас было?

Олигархам, политикам, бандитам, чиновникам, или это одно и тоже?

Я снова хочу, чтобы мне по телевизору целый день врали про успехи социализма, а не пугали неудачами капитализма.

16947206.jpg
16947206.jpg (36.03 KiB) Прегледано 9615 пъти

Отпустите меня в СССР. Я смогу найти дорогу назад, так как по этой дороге мы постепенно побросали все, чтобы идти налегке. Я подберу все это по дороге наших реформ и вернусь назад, в СССР, не с пустыми руками.
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:10 pm

В далеком прошлом я давал многочисленные клятвы октябренка, пионера и комсомольца, и почему-то все их нарушил. А потом я вообще продал Родину. В той прошлой жизни, еще в СССР, я присягнул в Красной армии на верность социалистическому отечеству, и мои пальцы при этом патриотически вспотели на автомате 'Калашникова'. Я нарушил клятву и теперь должен ответить перед лицом своих товарищей, которые, в свою очередь, тоже продали Родину и должны ответить передо мной.

49139600.jpg
49139600.jpg (23.88 KiB) Прегледано 9611 пъти

Я часто думаю, почему я тогда изменил воинской присяге и не кинулся с оружием в руках отстаивать достояние социализма. Это было массовое предательство наших социалистических идеалов и обретение капиталистических идеалов, которые сегодня мы тоже готовы продать.

Я, в принципе, согласен вспомнить о своей воинской присяге и выполнить свой долг, но моя Родина не дает мне автомата и даже обыскивает на улицах других прохожих, чтобы отобрать оружие.

Видимо, Родина больше не ждет от нас ратного подвига, она обиделась и устала ждать. А мы вновь чувствуем, что отечество в опасности, и думаем, как из него убежать. Я не хочу в Америку, я хочу в СССР. Я буду до последней капли крови мужественно стоять в очередях за колбасой, ходить на субботники и носить на первомайских демонстрациях самые тяжелые транспаранты. Клянусь, поверьте, если мне еще можно верить.

95485575.jpg
95485575.jpg (33 KiB) Прегледано 9611 пъти

Учиться коммунизму никогда не поздно, да и учиться даже не надо, а только повторить. Утром встать под слова старого гимна, съесть ломтик талонной колбасы, купить за три копейки билет на трамвай и гордо пройти проходную родного завода.

Я буду ударником коммунистического труда, честное слово, и добровольно стану покупать билеты денежно-вещевой лотереи 'ДОСААФ'.

50706824.jpg
50706824.jpg (36.51 KiB) Прегледано 9611 пъти
Боже мой, боже мой! «...Сотри его с лица земли». И Странник взял со стола тяжелый черный пистолет, неторопливо поднял и два раза выстрелил, и чадо охватило руками пробитую лысину и повалилось на ковер...
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:11 pm

Ну до слез хочется хоть разок снова увидеть лозунг о победе социализме и дружбе всех советских народов. Мы почто Ригу-то сдали, Крым в карты проиграли, а теперь Курилами японцев к себе подманиваем. Да верните же, мать вашу, и Киев - матерь городов наших. Я хочу в СССР, где все мы еще вместе, все живы, где еще не стреляли, не взрывали, не бомбили, не делили. Если все это мы отдали за колбасу, тампаксы и баночное пиво, то возьмите обратно, спасибо я больше не хочу.

93904905.jpg
93904905.jpg (31.6 KiB) Прегледано 9609 пъти

А нас каждый день пугают зловещим изменением последней Конституции. Да нас и не надо этим пугать, ее мало кто читал и даже никто не заметит, если что-то там потихоньку переписать. У русских никогда не отнять право на труд, все равно же заставят работать, да и право на отдых пытались отнять только один раз, когда вырубили виноградники и запретили пить. Все же вернули без всякой Конституции, потому что без этого никак нельзя. Я однажды попытался сравнить все наши советские и русские конституции. Одна оказалась краше другой. В принципе, каждая последующая Конституция была лучше и невыполнимей предыдущей.

Я, например, хочу срочно воспользоваться конституционной свободой слова, но не нахожу подходящих слов.

Я вовсе не хочу сегодня взять все и поделить, я просто хочу вернуться в СССР и никому там ничего не отдавать.

54385010.jpg
54385010.jpg (45.4 KiB) Прегледано 9609 пъти

Я хочу вернуться в 1980 год, собрать в одном месте всех сегодняшних политиков, еще молодых и неиспорченных, рассказать им все про двадцать последующих лет и посмотреть, как они передумают.

Уж лучше мы в СССР снова будем вспять переворачивать реки, чем сразу всю страну.

96231749.jpg
96231749.jpg (23.65 KiB) Прегледано 9609 пъти
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:11 pm

Я радостно сдам в прошлом СССР все нормы ГТО, макулатуру, металлолом, комсомольские взносы и деньги на помощь угнетенной Африке. Все берите, мне не жалко. Это оказалось совсем не дорого за спокойную жизнь. Мы откопаем Леонида Ильича, оживим его, поцелуем в любое место и завешаем орденами остатки его партийной груди, и пусть он дальше шамкает нам про светлое будущее с высокой трибуны очередного съезда. Это надежно убаюкивало всю страну, которую и незачем было будить, если точно не знали, чем ее занять. Ну кто, блин, рявкнул на ухо мирно спящей стране, и, не дав ей опохмелиться, уговорил обменять ценности социализма на доллары США. У нас сейчас этих баксов больше, чем в самой Америке, но больше уже нихрена не осталось, ну, есть, конечно, немного, но мы меняем это на евро.

41627871.jpg
41627871.jpg (26.25 KiB) Прегледано 9606 пъти

Я больше не могу идти по пути реформ. Я не верю ни красным, ни белым, ни левым, ни правым, и за это все они не верят мне. Я бы остался со всем остальным народом, но я больше всего боюсь этот самый народ. Я всегда был с ним, и вдруг выпал, ну, думал, случайно, сейчас вернусь в строй, да вдруг вижу, что не один я выпал, много вокруг нападало.

23874112.jpg
23874112.jpg (27.66 KiB) Прегледано 9606 пъти

Это, видимо, был сон. Я стал поднимать их, но они общались со мной матом, которого я почти не понимал. Я посмотрел на себя и увидел, что я сам постепенно превратился в довольного буржуина и стал похожим на старого 'Мальчиша-плохиша'. Я стал кричать, что через три дня придет Красная Армия и выручит нас из поганого буржуинства, но никто меня не слушал. Я проснулся и решил вернуться в СССР.

Я никого туда не зову, я ухожу один в ту страну, где все ждали лучшего и проморгали хорошее.

16513648.jpg
16513648.jpg (43.13 KiB) Прегледано 9606 пъти

Я чувствую, что скоро в СССР захотят почти все, и пойдут туда стройными рядами, возможно, даже во главе с нашим правительством. Я хочу убежать туда первым, и занять очередь буквально на все. Остальные начнут занимать за мной, но на всех все равно не хватит.
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:12 pm

Это будет, но будет потом. А я уйду сейчас. Мне бросят в спину камни. А потом бросят камни по спинам тем, кто побежит меня возвращать, но уйдет вместе со мной. А потом по этим камням пойдет монолитное все, и чтобы оно не заблудилось, я оставлю мелом стрелки, как правильно возвращаться. Это легко. Да, надо, чтобы Ленин был снова жив, партия стала честью и совестью, дети записались в комсомол и занимались физкультурой. Нужно разорить всех богатых и уравнять их с бедными, сделать водку по 4 рубля 12 копеек за одну бутылку, и вместе с украинцами, белорусами, эстонцами и другими дружными народами выпить так много, чтобы забыть вражду и снова проснуться в СССР. Это единственная дорога, и никакой другой тропинки просто нет. Сегодняшние дети уже будет жить в социализме, будь он трижды не ладен. А наши внуки начнут строить коммунизм, не сразу, конечно, но обязательно начнут.

06180439.jpg
06180439.jpg (38.75 KiB) Прегледано 9604 пъти

Мы скоро вернемся в СССР, вновь сделаем могучую страну и честную партию, повсюду развесим портреты любимых вождей и их славные слова, нас снова научатся бояться развитые страны, а мы мирно сопьемся на своих маленьких кухнях и начнем бесстрашно рассказывать анекдоты про власть и правящую партию. Это настоящее счастье - ничего не иметь и ничего не терять.

51920171.jpg
51920171.jpg (28.87 KiB) Прегледано 9604 пъти

А потом все повторится. Снова кто-то гаркнет на ухо мирно спящей стране, и она, раскорячившись от перепоя, радостно встрепенется и бодро пойдет по пути новых демократических реформ. Мы, разумется, уйдем немного дальше, чем ушли сегодня. Но мы, русские, никогда не идем строго вперед или назад, а просто ходим по кругу (Ленин из вежливости назвал это спиралью), ну а самые хитрые из нас сворачивают первыми. По всем нашим пословицам следует, что царь у нас должен быть мудрым, а народ хитрым. А если мы выбираем на царство своего правителя, то сразу все становятся хитрыми и дружно поворачивают. Важно, чтобы на этом повороте не слишком круто заложили, а то много народу могут передавить, хотя никто в обиде не будет, и все спишут на плохие дороги и деструктивные силы.

79634244.jpg
79634244.jpg (38.93 KiB) Прегледано 9604 пъти

Я не хочу поворачивать со всеми, я хочу сразу назад, строго и по прямой дороге, и прямо в СССР.

Я всех вас там и подожду.
Алексей Виноградов

Источник: http://www.newsland.ru/news/detail/id/632483/cat/42/
Аватар
Екселенц

Мнениеот Екселенц » Съб Мар 19, 2011 4:36 pm

Социализм — выход из кризиса!

s58222067.jpg
s58222067.jpg (24.79 KiB) Прегледано 9598 пъти

Можешь ли ты дать себе свое добро и свое зло и навесить на себя свою волю, как закон? Можешь ли быть сам своим судьею и мстителем своего закона?

Ф. Ницше, «Так говорил Заратустра»

Кризис. Это слово слышится постоянно — от политиков, от журналистов, от банкиров. От рядовых обывателей. Мнения разнятся. От «всем и всему пришел конец» до «пусть сильнее грянет кризис». Но не будем углубляться в хитросплетения международного глобалистского бизнеса, мыльные пузыри виртуальных денег, ипотеки, кредиты и проч. Гораздо важнее то, что сложившаяся ситуация дает уникальный шанс России.

Давайте вспомним ситуацию в стране, начиная с Горбачева и его «перестройки». Запад, который был вынужден все больше и больше вводить у себя элементы социализма, чтобы оставаться привлекательным в глазах собственных граждан в плане сравнения социальных условий, усиленно впихивает России не свой строй «цивилизованного общества», а именно оголтелый либерализм и «дикий» капитализм. Призывы «стать демократическим государством» означали не «чуть больше демократии», а именно что «весь собственный мир разрушить» для начала — под предлогом того, что потом будет лучше. Демократичнее. Нередко можно услышать миф, что-де СССР и так сам разваливался, что эта катастрофа — естественный ход событий и так далее. По теме «был ли естественным распад СССР и какую роль в этом сыграла интеллигенция» есть хорошая книга С.Г. Кара-Мурзы «Потерянный разум», отсылаю читателя к ней (хотя и не согласен с ней абсолютно). Но сейчас интерес представляет другое. динственный способ победить чудовище — это стать им. Разумеется, не точной копией; но взять все преимущества, которые возможно.

Россию призывают стать «цивилизованной страной»? Да какая проблема — русские уже более европейцы, чем сами европейцы, потерявшие ценности белого человека. Но что это значит конкретно?

Частная и государственная собственность

Некогда мы пережили это явление; вряд ли кто, кроме скупивших госпредприятия за бесценок, и нажившихся на этом, скажет, что приватизация пошла во благо русского народа. Агенты влияния Запада требовали все более оголтелой денационализации средств производства, запасов сырья, самой земли (территорий)… Модель, которая предлагалась России, приблизительно такова: практически все принадлежит олигархам разных калибров, а государство должно охранять Священную Частную Собственность. Но так ли дело обстоит на самом Западе? Отнюдь.

Начиная с госмонополий на алкоголь в Швеции и Норвегии и заканчивая госмонополией на добычу нефти в той же Норвегии, раз ее упомянули. Европейские государственных предприятиях дают от 10% (Германия) до 30% (Великобритания) валового внутреннего продукта. Государственные предприятия осуществляют от 1/6 (Германия, Великобритания) до 1/3 (Франция) и даже до 1/2 (Австрия) валовых капиталовложений в экономику. В США около 1/3 всей земли находится в собственности федерального правительства. И, представьте себе, никто не заявляет, что надо провести денационализацию и приватизацию! Нет уж — если нас уговаривают стать чудовищем, то надо становиться именно им, а не заботливо подсовываемым нежизнеспособным уродом.

Рыночное хозяйство должно ограничиваться там, где оно привело бы к социально нежелательным результатам. Результаты свободного экономического процесса должны корректироваться, если они, согласно ценностным представлениям общества, не являются достаточно социальными. Не может прибыль быть самоценностью, поддерживаемой государством.

Мировой опыт наглядно демонстрирует, что развитая экономика, так называемый «цивилизованный рынок» опираются не на «свободный рынок», а на полиморфизм собственности. В современном мире нет ни одной страны, где государство не занималось бы активно хозяйственной деятельностью. В развитых странах при помощи налогов централизуется и перераспределяется государством от 1/3 (США, Япония) до 50% (Швеция) валового национального продукта. Государственная форма собственности касается тех сфер экономики, где объективно велика потребность в прямом централизованном управлении, осуществлении государственных инвестиций; в которых ориентация на прибыльность не является критерием, достаточным для функционирования в общественных интересах. Сюда относятся такие виды деятельности, которые могут функционировать только как единое целое, благодаря чему объективно складывается государственная форма управления ими и их материальной основой (социальная и производственная структура, экологическая защита, фундаментальная наука и наукоёмкое производство — например, освоение космоса). Мировая практика показывает, что государственная собственность имеет преимущества по сравнению с прочими видами собственности, важные для государства, его развития и безопасности: способность осуществлять макрорегулирование, формировать стратегию экономического развития общества в целом, оптимизировать структуру национальной экономики по критерию достижения наибольшей эффективности, ориентированной в конечном счет на человека.

Итого: России предлагается свободный, «дикий» рынок, максимальная денационализация производства и ресурсов. Запад же использует у себя смешанную форму — как частную, так и государственную собственность. Вот такую схему и надо перенимать, а не слушать агитаторов, чьей целью является максимальное ослабление России. Стратегическое производство, естественные монополии, добыча природных ресурсов, — должны принадлежать государству. Частное предпринимательство же должно заниматься проблемами улучшения уровня жизни населения (то, чего так не хватало в СССР), сферой услуг, производством товаров потребления и т.д.

Демократия

Ровно та же ситуация — видение демократии, навязываемое России, назвать можно именно оголтелым. Почитайте высказывания В.И. Новодворской, чтобы понять концепцию. Временами, когда маразм становится явным, предлагается light-вариант типа «суверенной демократии». Теми же временами фетишизация демократии прекрасно уживается с рейдерским захватом «Единой Россией» Государственной Думы путем весьма своеобразных методик голосования. Но не будем отвлекаться на обсуждение упомянутых феноменов. Давайте лучше посмотрим на то, что Западная демократия делает, если возникает форс-мажор. Усиления слежки всех за всеми, режимов безопасности и проч. после 9/11 — это мелочь. Смотрим на историю глобально.

Был такой американец — Франклин Делано Рузвельт. Некоторое время он работал президентом США. В весьма трудное для своей страны время. Пользуется заслуженным уважением до сих пор. Именно при нем Америка перешла от кризиса к расцевету. Давайте же посмотрим на его методы. Были ли они демократическими? Да ни разу. Куда больше подходит термин «диктарорский». Рузвельт смело использовал общественные антиолигархические настроения, то и дело обрушиваясь в своих выступлениях на сверхкрупный бизнес — экономических тиранов и диктаторов. Так, на конвенте Демпартии 27 июня 1936 года он заявил, что в Филадельфии 4 июля 1776 года (день и год провозглашения независимости американских штатов от Британской империи, общеамериканский праздник) была уничтожена политическая тирания. Но теперь американцы должны покончить со всевластием финансово-промышленной олигархии — экономической тиранией. «Эти привилегированные князья новых экономических династий, жаждущие власти, стремятся поставить под контроль само правительство. Они создали новый деспотизм, освятив его законом... Экономические роялисты жалуются, что мы хотим опрокинуть американские институты. На самом деле они жалуются на то, что мы стремимся отобрать у них власть…» — говорил Рузвельт. Разве не то же самое происходит сейчас в экономике России? Так давайте посмотрим не на участливо подсовываемые врагами концепции, а на то, как выходил из положения заслуженный и матерый демократ в самой (по их мнению) демократической стране.

Нет, Рузвельт не был социалистом — не подумайте. В том-то и ценность примера, что он основан на практике, а не на слепом следовании идеологии. Рузвельт был капиталистом. Однако считал, что «если хочешь погубить капитализм — дай полную власть капиталистам», и потому смело пошел на внедрение элементов плановой экономики и социализма. Обратите внимание на забавную диалектику: капитализм объявляется самоценностью, и честно признается, что сам по себе, в диком виде, он существовать не может. И пришлось внедрять элементы плановой экономики. Директивно был установлен минимум заработной платы, введена система социального страхования. Профсоюзы получили закрепленное законом право на коллективные договоры с работодателями. Президент давал деньги потребителям (рабочим и фермерам) — и они могли покупать произведенные индустрией США товары, спасая страну от кризиса перепроизводства. Так же, как Сталин, Рузвельт делал ставки на мегапроекты. В СССР строили Магнитку и Днепрогэс, а гордостью Рузвельта стал проект TVA (администрация долины реки Теннеси), предусматривавший строительство целого каскада гидроэлектростанций. Сами американцы говорили, что без этого «энергетического сердца» был бы невозможен и атомный проект США. Любопытно, что в 30-е годы TVA пропагандировалась с помощью фильмов, которые сейчас в Америке именуют «псевдосталинскими». Огромные деньги Рузвельт закачивал в программы создания новых вооружений (именно при нем США обзаводятся мощными авианосцами). Социалист никогда не забывает о безопасности государства. Это капитализм всегла стремится выйти на международный уровень и организовать наднациональную глобализацию в своих интересах, а социализм подразумевает патернализм по отношению к своей нации. Рузвельта не смущала похожесть его методов на чьи-либо еще. Так, его Закон о восстановлении национальной промышленности (NIRA) был очень похож на экономическую схему итальянского «корпоративного государства — вплоть до того, что государство определяло для частного бизнеса объемы производства. Курьезный факт: когда летом 1934 года Рузвельт толсто намекал Конгрессу о необходимости закона о социальном обеспечении и говорил, что каждый гражданин США должен быть обеспечен «от колыбели и до могилы», одна из зрительниц в истерике закричала с галерки: «Закон слово в слово списан с страницы 18-й "Манифеста коммунистической партии”, который я держу в руке!». Ну и что? Главное — что работает! Впрочем, это для Рузвельта было важно лишь это, то для нас, несомненно, важно главное: капитализм не работает. Капитализм — это лишь средство обогащения немногих за счет остальных. Для здоровой государственной экономики он не подходит, нуждается в антимонопольном законодательстве и прочем регулировании «свободного рынка». Не говоря уж о том, что стратегически важные направления зачастую убыточны, а если и дают прибыль, то в отдаленном будущем.

Многие американцы пришли в ужас — им казалось, что Рузвельт расчищает дорогу коммунистам. Конечно, этого и близко не было, но Рузвельт использовал тот же принцип: если «красное чудовище» развивается бешеными темпами (индустриализация), то надо тоже стать чудовищем — или погибнуть. Советский биограф Н. Яковлев в книге «Франклин Рузвельт: человек и политик» (1981 г.), писал, что еще в 1929 году будущий президент на посту губернатора штата Нью-Йорк украсил стены своего кабинета схемами, на которых еженедельно отмечался ход строительства 150-ти важнейших объектов. И если плановые сроки по любому из них нарушались, следовало личное вмешательство губернатора. Советник Рузвельта в создании «Нового курса» профессор Тагвелл просто молился на Советский Союз, заявляя: «Россия скорее осуществит цель — необходимое для всех, а не роскошь для немногих, чем наша собственная конкурентная система». В 1932-м, глядя на успехи первой пятилетки в СССР, Тагвелл писал, что будущее — за плановым хозяйством. Интересно, не так ли? Через два месяца после прихода Рузвельта к власти произошел острейший кризис в агросекторе: фермеры не могу вернуть взятые в частных банках кредиты. Рузвельт применяет чисто социалистический способ: фермерам выдают госкредиты на 100 миллионов долларов (и не забывайте, что тогда доллар был гораздо «весомее»!). Продажа хозяйств с молотка была запрещена. Закладные продлеваются волей государства. Организуется Фермерская кредитная ассоциация. Банкирам разрешается получать с селян только 5% годовых, а не 15%. Сравните с тем, что происходит сейчас в России с теми же ипотечными кредитами: банки в одностороннем порядке поднимают процент.

В 1933 году Рузвельт создает Национальный чрезвычайный совет, чуть ли передранный с Совнаркома. В Совет входят главы министерств и ведомств «Нового курса». Стиль руководства в этом органе едва ли можно назвать либеральным: «Ф.Д.Р. ничего не стоило в случае необходимости вызвать главу какого-либо ведомства, положить перед ним решение, относившееся к его компетенции и совершенно неизвестное вызванному, и коротко приказать: "Подписать!” Редких смельчаков, осмеливавшихся спорить, ждала незавидная участь...» – пишет Н. Яковлев.

В 1934 году была создана Администрация гражданских работ (CWA) — по сути дела, Министерство общественных работ и великих строек, вобравшее в себя 4 миллиона безработных. Просуществовала CWA недолго, однако успела сделать колоссальную работу: построила или отремонтировала 80 тысяч км дорог, 50 тысяч школьных зданий, построила полтысячи аэродромов. Все — за полтора миллиарда тогдашних долларов (которые равны десяти нынешним). За счет фондов CWA оплачивались 50 тысяч учителей и тысячи работников умственного труда: был спасен интеллектуальный потенциал страны. Чем, кстати говоря, не решение проблемы с гастарбайтерами, которые сейчас накопились в России? В рабочие лагеря — и строить дороги!

Ну и напоследок — почти анекдот. Когда финансовые олигархи завопили, что президент тратит слишком много денег из бюджета, создавая его дефицит, Рузвельт в июне 1935 г. поднял ставки налогов на большие личные доходы. Тем самым, заявил он, миллиардеры получают шанс погасить государственный долг из собственных средств.

Уход из сетей

Примеров на тему «России пытаются впарить то, что не используют у себя» можно привести множество, но давайте обратимся к главному. Суть в том, что Россию, образно говоря, кинули в паучьи сети глобалистского капитала. И, чтобы не погибнуть, надо:

а) вырваться из этих сетей; б) стать таким чудовищем, чтобы хозяева сетей боялись за себя и за сети.

В самом деле, подумайте, почему это американский ипотечный кризис и его последствия влияют на экономику России? Логика где? Где логика, я спрашиваю?! Деньги должны быть средством учета и не более того. Они имеют ценность как универсальный, легко считаемый эквивалент обмена, но не имеют ценности сами по себе. Воздушные пузыри виртуальных денег, кредитов, кредитов на кредиты и проч. — начали лопаться. Пусть страдают те, кто эту систему продвигал и развивал — поделом. Доллары США давно уже не обеспечиваются ничем. У России же есть ресурсы, которые могут служить именно обеспечением рубля. И первая ласточка уже готовится на старт — была информация, что (пока еще) некоторые сделки по нефти будут переводиться на рубли.

Конечно, требуется еще много чего — от восстановления утраченного и до создания новейшего, причем спешными темпами.

Но сейчас, на фоне кризиса, мы вполне можем вырваться из глобалистской паутины. Уйти от навязываемого России либерализма и строить социализм с учетом всех ошибок и наработок прошлого. Мы даже не будем первопроходцами — национальный социалистический Китай дает много опытного материала. Белоруссия тоже многое испытала «на своей шкуре», и опыт батьки Лукашенко России тоже пригодится, тем более, что он получен не на чуждых нам китайцах, а на своих же, русских.

15137645.jpg
15137645.jpg (31.96 KiB) Прегледано 9598 пъти

Андрей Борцов

Источник http://warrax.net/90/social.html
Аватар
Екселенц

Мнениеот Йордан Янков » Пон Мар 21, 2011 12:59 pm

Това май беше за форум "Хумор".
Аватар
Йордан Янков

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии