Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Какво става в японските АЕЦ?

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Какво става в японските АЕЦ?

Мнениеот dobri_bozhilov » Вто Мар 15, 2011 6:22 pm

Може ли някой да обясни какво точно става в закъсалата АЕЦ в Япония, защото единственото сигурно до момента е, че е и българските и световните медии са пълни невежи и не могат 2 думи на кръст да сложат. Или пък просто истината се прикрива.

Стигна се до там, че една медия да цитира мен - мои свободни разсъждения от Фейсбук, защото звучали най-достоверно... А аз просто разсъждавах на глас кое какво ми се струва и към какво сочат косвените доказателства.

Няма ли един нормален ядрен физик да излезе и да обясни какво става, както и какви са възможните сценарии?
dobri_bozhilov

Re: Какво става в японските АЕЦ?

Мнениеот bogdanov » Вто Мар 15, 2011 6:45 pm

Бавно, с чаршафчето към гробищата. И автомата насочен напред, да не ти капе в краката.
Той премиера им вдигнал скандал, че научава нещата от медиите, а не му докладват, ти остава някой физик да има информация.
bogdanov

Мнениеот akonitin » Вто Мар 15, 2011 6:52 pm

За какво ти е ядрен физик да обяснява? Трябва да обясняват конструкторите на реакторите (Дженерал Електрик).
Аварията там показва, че аутсорсването на услуги в такива предприятия, макар и икономически целесъобразно при непредвидени инциденти може да се окаже с фатални последици. Дизел генераторите работят, но само един час, после спират (свършва им горивото? Няма кой да ги рмеонтира на площадката? Този, който трябвая да дойде и да ги поддържа в най нужния момент, не може да стигне до площадката на централата, понеже е външна фирма...). За 9 часа аварийните екипи не могат да поправят и/или заменят повредените основни и аварйни помпи? Или просто и те не могат да достигнат до площадката на централата при бедствие. Така става, когато счетоводителите се месят на инженерите.
Реакторите са спрени, в тях няма реакции на делене, но все още отдават и ще отдават достатъчно мощност за да се загряват, ако няма никакво охлаждане или ако охлаждането е влошено. Ядрен взрив няма, то и в Чернобил не е имало такъв. Гърми водород, запалва се отработеното гориво, като изсъхнат басейните (самозагрява се до около 700 градуса, оставено сухо, после започва да се оккислява от кислорода на въздуха и си гори, повишавайки още повече температурата, така се разпрашава и отива в атмосферата).

dobri_bozhilov написа:Може ли някой да обясни какво точно става в закъсалата АЕЦ в Япония, защото единственото сигурно до момента е, че е и българските и световните медии са пълни невежи и не могат 2 думи на кръст да сложат. Или пък просто истината се прикрива.

Стигна се до там, че една медия да цитира мен - мои свободни разсъждения от Фейсбук, защото звучали най-достоверно... А аз просто разсъждавах на глас кое какво ми се струва и към какво сочат косвените доказателства.

Няма ли един нормален ядрен физик да излезе и да обясни какво става, както и какви са възможните сценарии?
akonitin

Мнениеот Йордан Янков » Вто Мар 15, 2011 7:45 pm

Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот alvin » Вто Мар 15, 2011 9:21 pm

Най-свестната статия по въпроса - във в. Капитал:
>> Без паника <<

Въпреки, че е писана преди 2-3 дни и сега нещата изглеждат много по-кофти, основните принципи са обяснение. Журналистите има на какво да се научат.

Що се касае до актуалните новини - в Япония също е зле. Много точно беше цитиран премиера им.
Една българка беше споделила в twitter, че нещата са на двата полюса - местните успокояват, а чуждите медии излизат с гръмки заглавия, за да се продават.
Истината е някъде там...
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот alvin » Вто Мар 15, 2011 9:22 pm

alvin написа:Най-свестната статия по въпроса - във в. Капитал:
>> Без паника <<

Въпреки, че е писана преди 2-3 дни и сега нещата изглеждат много по-кофти, основните принципи са обяснени. Журналистите има на какво да се научат.

Що се касае до актуалните новини - в Япония също е зле. Много точно беше цитиран премиера им.
Една българка беше споделила в twitter, че нещата са на двата полюса - местните успокояват, а чуждите медии излизат с гръмки заглавия, за да се продават.
Истината е някъде там...
Аватар
alvin

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пет Мар 18, 2011 5:10 pm

akonitin написа:За какво ти е ядрен физик да обяснява? Трябва да обясняват конструкторите на реакторите (Дженерал Електрик).
Аварията там показва, че аутсорсването на услуги в такива предприятия, макар и икономически целесъобразно при непредвидени инциденти може да се окаже с фатални последици. Дизел генераторите работят, но само един час, после спират (свършва им горивото? Няма кой да ги рмеонтира на площадката? Този, който трябвая да дойде и да ги поддържа в най нужния момент, не може да стигне до площадката на централата, понеже е външна фирма...). За 9 часа аварийните екипи не могат да поправят и/или заменят повредените основни и аварйни помпи? Или просто и те не могат да достигнат до площадката на централата при бедствие. Така става, когато счетоводителите се месят на инженерите.
Реакторите са спрени, в тях няма реакции на делене, но все още отдават и ще отдават достатъчно мощност за да се загряват, ако няма никакво охлаждане или ако охлаждането е влошено. Ядрен взрив няма, то и в Чернобил не е имало такъв. Гърми водород, запалва се отработеното гориво, като изсъхнат басейните (самозагрява се до около 700 градуса, оставено сухо, после започва да се оккислява от кислорода на въздуха и си гори, повишавайки още повече температурата, така се разпрашава и отива в атмосферата).

dobri_bozhilov написа:Може ли някой да обясни какво точно става в закъсалата АЕЦ в Япония, защото единственото сигурно до момента е, че е и българските и световните медии са пълни невежи и не могат 2 думи на кръст да сложат. Или пък просто истината се прикрива.

Сравнявайки драматизма на ситуацията в Япония с тази в Чернобил и реакцията и при двете бедствия, макар че Чернобил беше несравнимо по огромно изпитание- аз с несравнима гордост в моята светла по съветски комунистическа душа мога смело да посоча че Съветския дух се оказа по силен от японския, и че съветската система действаше на порядъци по адекватно от японската- капиталистическа и уж супер високотехнологична... Да г-да седерасти и толерасти които очаквам да ми ревнете какви били жертвите и какво станало...
Ами аз просто си представям Чернобил да беше на японска територия - ха ха ха тъжно се смея..Ами как ще се справи с това една аутсорсваща фирма...Ако цялата държава , цялата система не се задвижи...
Къде бяха хеликоптерите със специален бетон да заливат Реакторите да правят куполи...Ами имало висока радиация...Да не би над реактора в Чернобил да е била по ниска...

И както една много светла личност в един друг форум на дир бе ге то отбеляза, че да оставиш икономисти и менаджери да си развяват пазарните механизми в стратегическо- технологични отрасли...те се сдухват с трагични последици

Дано само АЕЦ Козлодуй и Белене да си останат държавни а не аутсорсвани от разни частни компании
Преподобният ЦУП

Мнениеот alvin » Пет Мар 18, 2011 11:17 pm

Преподобният ЦУП написа:аз с несравнима гордост в моята светла по съветски комунистическа душа мога смело да посоча че Съветския дух се оказа по силен от японския, и че съветската система действаше на порядъци по адекватно от японската- капиталистическа и уж супер високотехнологична... Да г-да седерасти и толерасти които очаквам да ми ревнете какви били жертвите и какво станало...

ами, то и цунамито беше по-голямо в Чернобил, нали?

и въобще - къде го чукаш, къде се пука. Говорим си за авария в АЕЦ, ти идваш да ми разправяш пак колко си горд със светлото си комунистическо детство...
86-а развяваще ли гордо знаменцето си, докато перфектно работещата система е трябвало да ти каже да си седиш у дома и да затвориш прозорците?
:thumbup:
Аватар
alvin

Мнениеот Ивайло Иванов » Съб Мар 19, 2011 12:00 am

Винаги са ме забавлявали такива, които дължат общата си култура на google! :wtf:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Преподобният ЦУП » Пон Мар 21, 2011 5:07 pm

alvin написа:
Преподобният ЦУП написа:аз с несравнима гордост в моята светла по съветски комунистическа душа мога смело да посоча че Съветския дух се оказа по силен от японския, и че съветската система действаше на порядъци по адекватно от японската- капиталистическа и уж супер високотехнологична... Да г-да седерасти и толерасти които очаквам да ми ревнете какви били жертвите и какво станало...

ами, то и цунамито беше по-голямо в Чернобил, нали?

и въобще - къде го чукаш, къде се пука. Говорим си за авария в АЕЦ, ти идваш да ми разправяш пак колко си горд със светлото си комунистическо детство...
86-а развяваще ли гордо знаменцето си, докато перфектно работещата система е трябвало да ти каже да си седиш у дома и да затвориш прозорците?
:thumbup:

именно че говорим за авария в АЕЦ и правим парарлел с друга авария...
И как едната е наплюта тотално и как ли не и от кой ли не...
а тук в случая се замитат нещата
Защото се подхожда идеологически... Нали тогава се осъждаше съветската система колко лъжи наговорила за аварията и какво ли не..А тук сега изведнъж излезнаха данни че аутсорсващата компания 11 години е крила инциденти, че и подправяла доклади....
..Докато при първия случай се криеше за да не се даде повод на идеологиечския , икономичски и военен противник да се възползва най вече пропагандно от бедствието...Тук се крият истините най-вече поради природата и идеологията на капиталистическите отношения- АЛЧНОСТ...
Другаря Маркс нали беше казъл при колко процента печалба как се държи капитала и капиталиста и че при 300 % няма престъпление което да спре капиталиста - дори да го окачат на белислакат :problem:
Преподобният ЦУП

Мнениеот alvin » Пон Мар 21, 2011 9:32 pm

Чакай да видим как ще приключи аварията, пък после ще си говорим какво се е свършило, как се е действало и как е било защитено населението.
Ще сравним алчните високотехнологични джапанета с необятния алтруизъм на руската душА, която си самовзриви централата при тестове...
Аватар
alvin

Назад към Общи дискусии