Литература и други изкуства

Конкурс „Златен кан – 2011”

Всичко за изкуството

Re: Конкурс „Златен кан – 2011”

Мнениеот Ендър » Пет Юни 03, 2011 7:28 pm

След като изчетох сборника "Репликация" категорично заставам зад мнението, че ограничението от 30000 знака е най-добре да отпадне. Поне 5 разказа (в това число и първенецът) само са пострадали от това ограничение. Просто си личи на места как авторите са се "стискали", за да влязат в този критерий.
Според "Уикипедия" за разказ се счита произведение между 1000 и 20000 ДУМИ, не знака. А Американската асоциация на писателите-фантасти (Science Fiction and Fantasy Writers of America) за техните награди "Небюла" считат за разказ всичко под 7500 ДУМИ (забележете, пак става въпрос за ДУМИ, не за знаци).
Тъй че Организаторите да си помислят по въпроса.
Направих си труда да посмятам (чрез просто тройно правило) и се оказа, че за българските автори (без да претендирам за представителност, но направих сметките за 22 разказа) 7500 думи са между 43500 и 44300 знака.
Което за мен означава, че една граница от 45000 или 50000 знака би била нормална. Оттам нататък да се счита за новела или повест.

За наградите "Небюла" (все пак това е организация на ПРОФЕСИОНАЛНИ писатели) критериите са следните:
Разказ - до 7500 думи
Новела - от 7500 до 17500 думи
Повест - от 17500 до 40000 думи
Роман - над 40000 думи
(Данните са от "Уикипедия")
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Goa » Пет Юни 03, 2011 7:58 pm

Да, тези числа са верни - такова е разделението в англоезичните страни. Възможно е и авторите да са се стискали на места, аз не усетих конкретно някъде, но нищо чудно :). Ако сметката, че 7500 думи са приблизително 30000 знака, е близо до истината, действително по-дългите разкази изпадат от сметките. От друга страна, твърде дълъг разказ МНОГО малко хора могат да напишат, без да изглежда разтегнат.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Пет Юни 03, 2011 8:54 pm

Ендър, благодаря за предложението. Мисля, че от следващия конкурс нататък ще минем към граница от 7500 думи.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Ендър » Нед Юни 05, 2011 12:11 am

Goa написа:...Ако сметката, че 7500 думи са приблизително 30000 знака, е близо до истината...

Гоа, не четеш внимателно, струва ми се.
Точно обратното е - 7500 думи правят около 44000 знака, което е почти 50 процента повече от лимита на обсъждания конкурс.
Статистиката е на база 22 разказа, които намерих из компютъра си.
Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш...
Ендър

Мнениеот Goa » Нед Юни 05, 2011 12:28 am

Обърках числото, исках да кажа 44000 :).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот robinofloksli » Пон Юни 06, 2011 11:30 am

Кънчо Кожухаров написа:alvin каза: "електронна книга предвижда ли се?"

Не, защото авторите отстъпват правата си само за еднократно издаден сборник.

За следващия конкурс обаче ще трябва да помислим и за такъв вариант. Ако имате идея как това може да се оформи юридически, ще Ви бъда много благодарен.

Като организатор на конкурса ти би следвало да имаш контактите (е-майли) на авторите и да поискаш допълнително съгласието им за подобна публикация. Никой не е казъл че отношенията между автор и организатор на конкурса се изчерпват с предварителните условия на конкурса. Ако една значителна част от авторите дадат съгласието си, би могло да се направи електронен сборник. Идеята е, че двете медии, поне на този етап не се конкурират (това не е само мое мнение). който си е купил електронен четец вече все по рядко посяга към хартията, а който няма четец, си купува хартиени носители.

Относно бъдещите условия на конкурса мисля, че може да се посочи издаването на електронен носител като опция. Има автори които проявяват странна неприязън към електронните носители (например аз).
Един такъв примерен текст би свършил работа:
"Отличените творби ще бъдат издадени в сборник от издателство еди кое си, а при липса на изрично възражение от страна на авторите - и на електронен носител от издателство e-knigi.net (примерно). Моля, в писмата с разказите посочете изрично съгласието си относно електронното издаване на творбата. При липса на такова съгласие ще се счита подразбиращо се несъгласие"
Да не се взема насериозно...
Аватар
robinofloksli
Модератор

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Пон Юни 06, 2011 12:53 pm

Robin of Loksly, благодаря!
Кънчо Кожухаров

Мнениеот shliman » Чет Авг 25, 2011 11:50 pm

здравейте! мен лично ме интересува къде мога да намеря инфо за резултатите от конкурса и дали са излязли!?
shliman

Мнениеот Goa » Пет Авг 26, 2011 7:53 am

Вероятно ще бъдат обявени на Булгакона (4-5 септември).
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Пет Авг 26, 2011 1:04 pm

Гоа е прав, резултатите ще бъдат обявени в Балчик.
Тъй като тази година съм възпрепятстван да дойда лично, вместо мен това ще направи една дама от журито.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот shliman » Чет Сеп 01, 2011 1:23 pm

Здравейте! Аз участвам в конкурса, но няма да ми е възможно да присъствам на фестивала в Балчик. Надявам се да не е особенна пречка, както и това че резултатите малко след това ще бъдат най - вероятно публикувани в интернет пространството!?
shliman

Мнениеот Goa » Чет Сеп 01, 2011 6:59 pm

shliman, не разбрах точно какво имаш предвид, но да, резултатите ще бъдат публикувани още същата вечер след обявяването им (надявам се).
Аватар
Goa
Модератор

ЗЛАТЕН КАН 2011 – ЖУРИ И КЛАСИРАНЕ

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Вто Сеп 06, 2011 2:24 am

Журито тази година беше четиричленно, защото петият човек се отказа от участие в последния момент. Това не промени особено нещата, защото системата за оценяване се запази.

Членове на журито бяха:
Вяра Ганчева – социолог;
Юлия Попова – психолог и психодраматист;
Георги Малинов – писател, спечелил първа награда в миналогодишния конкурс;
Григор Петров –фен от висока класа.

Класиране (при еднакъв брой точки разказите са подредени по азбучен ред):
1 Раз-два – от Сергей Онишчук (Литва)
2 Тиха нощ, свята нощ – Камен Петров (България)
3 Осъдени на вечност – Божидар Грозданов (България)

4 666PRO-паднал ангел – Яна Колева (България)
4 Курбан – Антон Фотев (България)
6 Къщата на плаващите пясъци – Ния Цанева (България)

Тази година в конкурса се включиха автори от 16 държави, като чуждестранните автори изпратиха над 100 разказа. Силното българско присъствие в първата десетка се дължи на качествата на нашите разкази.

7 Липсващата част – Ивелина Панчева (България)
8 Контакт 37 – Стоян Пешев (България)
8 Сизиф в Метрополис – Ясен Василев (България)
10 Антипризма – Наталия Шчерба (Украйна)
10 Покоряване – Ивайло Иванов (България)
12 Персийски имейли – Димитър Бахчеванов (България)
12 Самурай – Алексей Зайцев (Русия)

До 24 място авторите са посочени по азбучен ред на държавите и имената.
България: Бранимир Събев, Никола Николов, Светослав Николов, Сибин Майналовски, Тошо Лижев, Христо Пощаков.
Испания: Хосе Висенте Ортуньо
Куба: Йос
Русия: Ден Шорин, Марина Мартова, Михаил Дяченко
Франция: Пиер-Жан Бруйо

По-нататък следват:
Азербайджан: Натик Джафаров, Саша Либерти
Аржентина: Карлос Сучоволски
Белгия: Франк Роже
Беларус: Генадий Авласенко
България: Александър Косев, Александър Лютов, Ангел Николов, Атанас Янев, Аци Иванов, Валентина Димова, Владо Трифонов, Дамян Денев, Деница Попова, Деян Георгиев, Деян Живков, Дими Фильова, Елица Димова, Здравко Гаджев и Стефан Страшимиров, Ива Сапунджиева, Йоанна Николова, Лилия Ботушева, Лора Шумкова, Любомир Николов, Мариян Петров, Нели Господинова, Нина Фиткова, Петър Христов, Ради Радев, Рачо Буров, Росица Траянова, Симеон Христов, Славейко Бонев, Стефка Цанева, Христина Търпанова, Цветелина Манова, Цеко Киряков, Ценка Бакърджиева
Германия: Ярослав Кудлач
Естония: Николай Караев
Израел: Е. и И. Хал, Ефим Гамер
Испания: Хосе Вакаро Руис, Хота Алварес,
Казахстан: Маргарита Ленская, Бекет Карашин
Русия: Александра Давидова, Андрей Скоробогатов, Анна Попова, Борис Долинго, Валерий Цуркан, Вероника Батхен, Денис Чекалов, Елдар Каиров, Иван Ситников, Костя Костинова, Майк Гелприн, Марина Ясинская, Михаил Загирняк, Наталия Ето, Ник Средин, Сергей Байтеряков, Сергей Криворотов, Сергей Чебаненко, Шри Нари
Узбекистан: Арина Трой
Украйна: Тамара Нестеренко, Чеслав Волянецки
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Сеп 06, 2011 10:59 am

Благодаря на организаторите и членовете на журито! :smile:
Виждам, че борбата е била изключително оспорвана. Младите хвърлят ръкавица. Поемаме я. :wink:
Да не вземат обаче разните му чужденци да си помислят, че у нас тези конкурси се правят специално за да ги побеждаваме? Щото като гледам позицията на един Борис Долинго - включен в общата маса имена в края...
От друга страна - даже Лукяненко се е провалял в конкурси.
Кога можем да прочетем творбите? Специално ме интересува тази на Борис Долинго. Както и на Михаил Дяченко. Той има ли нещо общо с Марина и Сергей Дяченко?

....
Започвам страшно да съжалявам, че не участвах миналата година! :problem:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Azmodeya » Вто Сеп 06, 2011 2:10 pm

Честито на победителите и на останалите класирали се. :)

Догодина току-виж се осмеля и аз да участвам.
Аватар
Azmodeya

Мнениеот Кънчо Кожухаров » Вто Сеп 06, 2011 7:48 pm

Мисля, че членовете на журито вече са обяснили, че не са имали никаква представа кой разказ чий е, тъй като получават всички текстове на български език, форматирани по един и същ начин и подредени по азбучен ред на заглавията. Разбира се, на мен ми е приятно, че тази година българските участници се представиха най-добре, но първо, всичко е относително, и второ, в условията, които "Златен кан" предлага, няма никаква възможност за ходатайство или шовинизъм.

Надявам се, че догодина ще се включат и някои по-известни български автори, които досега блестят единствено с отсъствието си - освен ако ги плаши самата невъзможност да се влияе на членовете на журито.

Използвам случая да изкажа благодарността и възхищението си от смелостта на всички, които се включиха със свои разкази в конкурса.
Кънчо Кожухаров

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Сеп 06, 2011 8:06 pm

Кънчо Кожухаров написа: Разбира се, на мен ми е приятно, че тази година българските участници се представиха най-добре, но първо, всичко е относително...

О, не - имал съм и други възможности лично да се убедя, че нашата литература е относително на по-високо ниво от руската. Когато преди няколко години участвах в четвъртото издание на "Колфан" с не особено добър превод, направен през куп за грош в 99-тата минута. Резултат: от близо 300 творби - 7 място. Е, после руснаците побесняха, но това е друга песен. :wtf:

Кънчо Кожухаров написа:Надявам се, че догодина ще се включат и някои по-известни български автори, които досега блестят единствено с отсъствието си - освен ако ги плаши самата невъзможност да се влияе на членовете на журито.

:wtf:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Goa » Пет Сеп 09, 2011 4:00 pm

Честито на всички разкази, попаднали сред номинираните, и дваж честито на наградените :)
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Sephiroth » Вто Сеп 13, 2011 10:18 pm

Въпрос към класирания десети Ивайло Иванов - кой от двамата е, Търновски или Варненски :shifty:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Ивайло Иванов » Вто Сеп 13, 2011 10:36 pm

Ами аз обикновено се подписвам като Ивайло Иванов, а Търновският - като Ивайло П. Иванов. :redface:
Аватар
Ивайло Иванов

ПредишнаСледваща

Назад към Литература и други изкуства