Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Обсъждания на Калин за Богданов

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Обсъждания на Калин за Богданов

Мнениеот Кал » Пон Окт 03, 2011 9:21 am

Големият интерес предизвика допечатка, която пък се залежа заради караниците с Калин и прочие дреболии.

Г-н Богданов,

Моля да не намесвате името ми в публични дискусии.

Благодаря,
Калин Ненов
Аватар
Кал

Re: Библиотека "Новата българска фантастика"

Мнениеот Odisey » Пон Окт 03, 2011 12:06 pm

Когато фактите говорят и Боговете мълчим...
Odisey

Мнениеот Кал » Пон Окт 03, 2011 1:59 pm

Когато фактите говорят, лъжците мълчат.

Тъй като г-н Богданов не ми звучи достатъчно засрамен от себе си, ще кажа и аз няколко думи:

Допечатката на „Сънувах човешко лице“ се „залежа“ до някаква степен благодарение на наказателната акция, която организирах срещу Иван Богданов, в качеството му на мой длъжник.

Във финансово тежък момент за г-н Богданов му бях услужил с 500 долара, за награден фонд на един от конкурсите на фондация „Буквите“. Уговорката ни беше, че той ще ми върне тези пари при издаването на „Последният еднорог“, по който работихме съвместно. След като приспадне от тях такава сума, която да отговаря на неговите усилия по предпечата на книгата.

Г-н Богданов не ми върна нито един долар. Това е най-скъпият предпечат на книга с подобни параметри и оформление, за който ми е известно.

Впоследствие предложих на г-н Богданов да ме компенсира за част от невърнатия дълг, като ми предостави допечатката от 50 бройки „Сънувах човешко лице“, а аз имам грижата да ги продам и да задържа приходите, на очаквана стойност 400 лева.

Г-н Богданов не прояви разбиране към предложението ми.

Впоследствие се поядосах и реших да действам на своя глава. Знаех, че г-н Богданов се гласи да продава допечатката на сборника по време на Панаира на книгата (пролетния, доколкото помня). Помолих мои приятели (които г-н Богданов най-вероятно не познаваше) да се представят за „клиенти“, дошли да изкупят поне 30 бройки от сборника. На принципа „Трябват ни всичките, искаме да правим подарък за цял клас“; тоест – или всичко, или нищо.

Г-н Богданов се съгласи – ако помня добре, – да им пази въпросните 30 бройки. Което – ако помня добре, – го лиши от възможността да ги продава по време на самия панаир.

(Защо са продължили да се „залежават“ след панаира е въпрос, на който аз не мога да отговоря.)

Единствените хора, на които дължа извинения за тази „наказателна акция“, са моите приятели, които бяха в ролята на изпълнителите. Съжалявам, че ги накарах да преживеят това. Наистина. Такова нещо втори път в живота си няма да причиня на друг.

- - -

Познавайки г-н Богданов и скорошните му реакции в този форум, няма да се изненадам, ако след това мое включване той отново си самоналожи „бан“. (И впоследствие отново го наруши.) Това си е негово право и решение.

Мое право и решение е да не оставям без последствия всички негови клевети и нападки, било то по мой адрес или по адрес на автори, които представлявам като литературен агент, или просто считам за свои приятели, или за достойни хора. Вече предупредих за това.

Калин Ненов
Аватар
Кал

Мнениеот Odisey » Пон Окт 03, 2011 5:53 pm

Да, това горното имах и аз "изпонапредвид", когато написах причините за залежаване на книгата. Фактите са такива, не виждам смисъл от целия горен постинг. Работата с теб ми беше най-скъпата бизнес инициатива, която съм предприемал някога. Уроците бяха добри.
Ще само помоля каквото имате да казвате по мой адрес нека да бъде извън тази тема.
Извън това, книгата залежа основно, защото не беше приготвена за продажба по книжарници, нямаше рекламни надписи, баркодове и прочие. Беше /и си е/ едно колекционерско издание. Честно казано, не съм се натискал и да я продавам сериозно. Има /според ревизията/ още 6-7 броя и смятам да си ги пазя като реклама.
Odisey

Библиотека "Новата българска фантастика"8

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 12:15 am

Вярно е, имаш е-изданието. Купи един ПДФ и го разпрати на дълъг списък хора.
Тогава ти бях бесен, после разбрах че ПДФ-ите не са пътя.
Разказът на Марко Тотев за нищо не ставаше, не знам защо го хвалите още...
Odisey

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 12:26 am

Г-н Богданов,

You make bunny crier...

Не го купих, ами ми го пратихте вие.

А „дългият списък хора“ бяха участниците в тогавашната Фантазийска преводаческа школа. Тоест: хората, които щяха да превеждат въпросните разкази на английски, евентуално и други езици.

(Да, доста народ бяхме по онова време. Дори Миряна Минкова, къртицата, беше при нас. Сега няма толкова ентусиасти.)

Да разбирам ли, че бихте предпочели да продадете сборника на собствените си партньори?

Диляне, „Видях аз щастието“ на Марко Тотин ли имаше предвид ти? Аз продължавам да го харесвам и до ден днешен – прелива похвално гладко от един скеч в следващия.
Аватар
Кал

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 12:34 am

Калине, нали се сещаш, че това което е в главата ти, не винаги е това, което е.
Гореописаната ситуация малко прилича на "аз ходя с нея, ама тя не знае..."
А ако ми обясниш как точно ще превеждате от защитен ПДФ, ще те почерпя един натурален сок.
Odisey

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 12:36 am

(Така де – имам ВСИЧКИТЕ 160 текста, които участваха. ПОВЕЧЕ от достатъчно са ми...)

Та във връзка с горното, защо точно ти беше ПДФ-а?
Odisey

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 10:25 am

(Диляне, да не си посмял да връщаш мод-ски права на Богданов. Като е подел една песен – ще си я изпее докрая.)

Odisey написа:Калине, нали се сещаш, че това което е в главата ти, не винаги е това, което е.

А това, което ми е в пощата? И в онази специална стая във форума на Човешката? :problem:

А ако ми обясниш как точно ще превеждате от защитен ПДФ, ще те почерпя един натурален сок.

Г-н Богданов,

Първата стъпка от превеждането се състои в четене.

Има ли нужда да обяснявам нататък, или вече сте се събудили достатъчно?

Спойлер:
Нека е „Теди“, от тия в стъклените бутилки.

Odisey написа:
Кал написа:(Така де – имам ВСИЧКИТЕ 160 текста, които участваха. ПОВЕЧЕ от достатъчно са ми...)

Та във връзка с горното, защо точно ти беше ПДФ-а?

Да допуснем за миг, че текстовете в PDF-а са по-добре коригирани от 160-те „оригинала“.

Да допуснем и че аз не желая да причинявам мозъчни кръвоизливи на съекипниците си. Agh... the grammar of some of those pieces! :think:

Разбира се, за човек, който няма достатъчно опит в екипната работа/състрадание към съекипниците си, допускам, че горните допускания биха били непосилни.

Калин
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 10:32 am

И понеже г-н Богданов продължава с неадекватни* литературни сравнения - а ла
Богданов написа:нещо като Еднорога, но за възрастни
, – каня някой от другите читатели на „Пазители“ да сравни романа с „Последният еднорог“. Биха ми стигнали и един-два цитата по теми, засегнати и в двете книги.

Благодаря,
Калин

- - -
* Моля това да се чете не като оценка, а като факт. Имплицитното противопоставяне „Последният еднорог“ – книги за възрастни“ говори за обективната литературна неадекватност на автора си.
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Окт 04, 2011 12:32 pm

Аз и не знам как и защо няма модераторски права, след като пише, че има. Изобщо доста неща не са наред в момента, софтуерът има нужда от ъпгрейд, но Дидо не отговаря, а ако аз тръгна да го правя, може да стане беля.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 12:46 pm

(Диляне, да не си посмял да връщаш мод-ски права на Богданов. Като е подел една песен – ще си я изпее докрая.)

Това беше условието за създаване на този подфорум. Между другото продължавай все така, пълниш ми разкошно деня. Между другото, сборника го редактира Камелия, но ако има грешки е явно защото и ти си се бъркал.
Odisey

Библиотека "Новата българска фантастика"6

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 3:12 pm

Между другото, сборника го редактира Камелия, но ако има грешки е явно защото и ти си се бъркал.

Може да го е редактирала, може и да не е. Това авторите го помнят най-добре.

Аз помня онези пет часа, в които минавах първата версия и пощех пропуснатите граматически грешки. Това беше за допечатката.

Коректорството си е занаят, г-н Богданов. А тогава, както казах, и аз едва почвах да го уча. Камелия, доколкото знам, не е професионален коректор и никой няма право да ѝ търси вина за коректорски пропуски. Просто първото издание нямаше реален коректор.
Аватар
Кал

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 4:24 pm

Калине, развеселяваш ме. Дано да го научиш, макар че изисква и добро знание на филологията - кои са съставни, обособени и.. абе ще те научат. Изпитът по синтактис е един от най-гадните в следването.
А за първото издание - то се прави по нощите /през деня офиса беше зает/, буквално за вчера, трябваше да има книга за награждаването.
Нещата /а и техниката ни/ много се промени оттогава.
П.С. На гадостите за слетите форми на наречия и прочие научиха ли те?
Odisey

Мнениеот Deyan » Вто Окт 04, 2011 7:38 pm

Odisey написа:Така, и след много излишен спам /ГОА не знам какво ми става с акаунта, но ги няма модераторските ми права/ продължаваме.

На заглавната страница в инфото на подфорума пише, че модератор е bogdanov.
Когато влизаш като Odisey е нормално да нямаш модераторски права.
Deyan

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 8:04 pm

Г-н Богданов, курсове по редактиране и коректура на български (и чуждоезикови) текстове са включени и в бакалавърските, и в магистърските степени на филологиите.

Нито те, нито курсовете по морфосинтаксис са достатъчни – нужна е и солидна практика. Демонстрирам.

(Специално за слетите форми при наречията наблюдавам колебания дори у коректори с дългогодишен опит. Аз съм привърженик на функционалистката школа, така че в случаите с такива наречия давам превес на смисъла над прескриптивния синтаксис.)
Аватар
Кал

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 10:05 pm

На заглавната страница в инфото на подфорума пише, че модератор е bogdanov.
Когато влизаш като Odisey е нормално да нямаш модераторски права.

Малко по-сложно е. Помолих ГОА да ми промени потребителското име от Одисей на Богданов. Той го направи, но при следващото логване системата каза, че няма такъв потребител bogdanov.
И стана една обърквация. Ей сега пак тествах, според системата има регистриран само Одисей.
Odisey

Мнениеот Odisey » Вто Окт 04, 2011 10:18 pm

Калине, само две неща, че се уморих.
Първо - ти защо смяташ, че Камелия няма завършена филология. Всъщност не е само Камелия коректор, но това са фирмени неща.
Второ - дреме му на БАН за твоите предпочитания, от 1.09 са в сила нови правила, в които променят много работи, за жалост към опростяване на езика и по-голямата част от спорните форми се пишат слято.

Извън това леки обяснения - започнал съм работа 91 година във Варненското Народно дело /синьо/, където 8 страници вестник го четяха два екипа от десетина коректорки. После в издателството дълги години поддържахме два екипа коректори, които четяха текста един след друг. Като цяло съм обучен на правилния начин на работа, а той не е спелера на уърда.
Това, че аз съм инженер, не значи че в екипа няма филолози. В общи линии работя в книгоиздаването от близо 20 години и имам доста книги зад гърба си.

Приятелски съвет - тук четат доста издатели, не знам за производствения процес на Аргус, но на Квазар беше доста сериозен. Ти звучиш малко като... абе сякаш сега си открил секса и много му се радваш, без да оценяваш, че явно другите може да са по-навътре в нещата.
Odisey

Мнениеот Кал » Вто Окт 04, 2011 10:33 pm

Когато говорят фактите, дипломите мълчат. ;)
Аватар
Кал

Мнениеот Deyan » Вто Окт 04, 2011 11:52 pm

Odisey написа:Малко по-сложно е. Помолих ГОА да ми промени потребителското име от Одисей на Богданов. Той го направи, но при следващото логване системата каза, че няма такъв потребител bogdanov.
И стана една обърквация. Ей сега пак тествах, според системата има регистриран само Одисей.

Напротив, много е просто.
Сайтът на клуба е изкомбиниран от две отделни системи: една за сайта и една за форума.
Всяка система си има отделна регистрация, като за удобство е добавено регистрацията във форума да се създава автоматично, когато за първи път влезеш от сайта във форума.
Станало е следното:
Гоа ти е променил името, но само във форума и не го е променил за сайта.
Ти имаш навика да се логваш в сайта и от там да влизаш във форума.
Така че системата те е наплюла, че няма потребител bogdanov в сайта и ти си влязъл като Odisey, при което ти е създала нов профил във форума.
За да се логнеш като bogdanov то трябва да се логнеш директно във форума, а не през сайта.
Deyan

Следваща

Назад към Общи дискусии