Литература и други изкуства

Горещо препоръчвам "Облакът Атлас"!

Всичко за изкуството

Горещо препоръчвам "Облакът Атлас"!

Мнениеот Йордан Янков » Пет Ное 23, 2012 10:52 am

Може и да не съм съгласен с всичко, но определено този филм си заслужава. Авторите му определено са израстнали след онази боза "Матрицата'.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Re: Горещо препоръчвам "Облакът Атлас"!

Мнениеот Sephiroth » Пет Ное 23, 2012 11:10 am

а книгата е вече на пазара и е едно от нещата, които ще си взема от панаира на книгата ;-)
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Goa » Нед Ное 25, 2012 10:15 pm

И аз днес от Жоро Малинов чух за тоя филм, че трябвало да се гледа. А "Матрицата" не беше боза поне в началото. Не че имаше нещо умно в началната й концепция де, но... абе както и да е :lolno: .
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Генерала » Сря Дек 19, 2012 6:17 pm

Генерала

Мнениеот Nasko » Сря Дек 19, 2012 8:30 pm

Когато излизах от киносалона изпитах някакво силно чувство за благодарност. Като се замислих малко осъзнах, че съм благодарен на създателите на филма (и писателя на книгата) за възвърнатото състояние на някогашния млад човек, който избира фантастиката за свое призвание.
И гордост за НЕЯ че може да ражда такива чада.
Nasko

Мнениеот Кал » Вто Дек 25, 2012 12:57 pm

Към Данчо: Гледам „Атласа“ за трети път в момента (докато му редактирам бг субтитрите). И мога да кажа: „Матрицата“ (цялата трилогия) си остава по-умният, по-домисленият филм – сравни я с немощната антиутопия в частта с Нео Сеул. (За антиутопичното светостроене съм казал повече тук: http://choveshkata.net/forum/viewtopic.php?p=7112#p7112)

Но „Атласът“ определено е по-добре сглобен – по-добре работещ с отделните си елементи. Посланието в него идва не толкова от казаното, колкото от показаното – от връзките, които ще успеем (или няма :/) да направим между сцените и случките. Което, твърдят маса майстори в писането и изкуството въобще, е един от белезите за зрялост в творчеството.

И в този си успех „Атласът“ е прекрасен. Сега, при такава летва, ще ми е още по-трудно да ходя на кино...

Честити празници на всички! Все такива подаръци да ни носят. ;)
Аватар
Кал

Мнениеот Ивайло Иванов » Чет Дек 27, 2012 4:06 pm

Баси романа, баси чудото! От години не ми се е случвало книга да ме държи буден и да ме заставя да я чета цяла нощ, докато не прелистя и последната страница. Изключително мразя да споделям мнения за прочетени книги - но тази си заслужава.
И мнението ми е: От една страна Дейвид Мичъл си е пъха носа в някои проблеми, за които литературата няма абсолютно никакво право да сочи решения. За щастие - това са само щрихи. А и от друга страна - всичко останало е брилянтно. Рядко ми е попадала толкова хуманна съвременна книга.
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Malinov » Съб Дек 29, 2012 11:19 am

Съгласен съм с Калин в първата част от мнението му. Скучна и наивна история за Нео Сеул, чак ме издразни с очевидната си кръпка към филма, който лично на мен не ми въздейства кой знае колко. Свобода, избор, бой, преследвания, ала-бала.Ужасни логически пропуски - особенно в т.н. фантастични истории. Модерни митове- ние сме добри, другите лоши. Защо са лоши не е важно. Те са лоши и толкоз, трябва да се убиват. А финалът на историята в Нео Сеул направо ме разсмя. Чували с пясък и барикади. Огън по лошите... Да живее революцията... На барикадата Йохан е сам...
Матрицата, но само първата част е филмът, който ще остане, както Калин отбеляза - по-умният, по-домисленият филм. Този отива при Аватар - става за гледане.
Иначе прекрасни актьори. Може би, ако станат сестри Уашовски ще се появи и нов шедьовър. :)

Малко встрани от темата (само на пръв поглед):
Преди време в блога си Григор Гачев написа по повод книга на Теодор Старджън, че американската фантастика не блести с особени примери на хуманизъм. Изгориха го на виртуалната клада на часа.
Е, не е съвсем така, сещам се поне за двама - Т. Старджън и Кл. Саймък, но има нещо вярно в тези думи.
Сега гледайки Облакът Атлас се замислих, дали да го сложа при имената на горните двама. Засега не. И като се има пред вид,че едва ли ще го гледам втори път... Е, ясно.
Malinov

Мнениеот Кал » Съб Дек 29, 2012 11:43 am

Жоро – не ми се ще да влизам в полемики, а нямам и време, затова само ще кажа:

Тълкуването и оценяването на неща, правени от Уашовски, е опасно занимание. Предполага ум, по-силен от техния; или поне на тяхното ниво. Аз тепърва си давам сметка колко много не съм разбрал в третата „Матрица“ (ще я гледам пак тия дни). А че масовият народ масово беше тъп и не разбра втората (която е по-общочовешка от кибер-ориентираната първа, и затова по-важна) е тема за съвсем друга приказка...

Който владее английски, да заповяда на това интервю – и да премисли другия път, преди да хвърля тежки критики:

http://choveshkata.net/forum/viewtopic.php?p=6908#p6908

(В момента с Илка превеждаме важните части от него на български. Ще ги пуснем в темата в ЧоБи.)
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Съб Дек 29, 2012 11:45 am

П.П. Ако горе не се е разбрало – аз НЕ СЕ ИМАМ да съм на нивото на Уашовски. И въпреки че ми е безкрайно интересно да предлагам тълкувания на елементите в „Атласа“ и „Матрицата“, НИТО ЗА МИГ не допускам, че съм ги „разгадал“. Или още по-малко – осмислил НАПЪЛНО.

Помага ми това, че пиша и чета под силното влияние на структурализма... но това също е приказка за друга тема.
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Яну 15, 2013 11:17 am

Гледахме го. Не е лош, обаче има в него някакво маниерничене, нещо, което го прави да изглежда като отстъпление спрямо "Матрицата" като акт на изкуството. Отделно проблемът, че поради големия брой истории много малко от тях имаха дълбочина и правдоподобност. Иначе посланието - "нашият живот не ни принадлежи" - си го бива и ако човек истински схване смисъла му, тогава самият филм може и да му окаже наистина голямо въздействие. А, имаше и още нещо, което до голяма степен ме загуби още в началото - ония демонстративни целувки там...
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Вто Яну 15, 2013 11:30 am

Проблемът за дълбочината и правдоподобността е съществен – но само ако приемеш, че си гледал шест различни истории, а не една обща.

Не помня кое къде съм го писал, та може и да се повтарям, но да кажа: За мен едно от големите постижения на „Атлажа“ е как казва онова, което има да каже, най-вече чрез показаното – чрез връзките, които ще успеем (или няма да успеем :/) да направим между различните елементи.

(Което донякъде е иронично, понеже в този филм се говори много. И все пак – казаното не е толкова ярко, колкото показаното: как действията, сцените, паралелите помежду им защитават и доказват идеите на филма.)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Яну 15, 2013 11:49 am

Със сигурност от едно гледане не могат да се хванат всички връзки. Но от друга страна, не са ли някои от тях самоцелни, макар и да изглеждат интересни? Определено на някои места изглежда сякаш е действал методът на Нагласьов и Нагодиго.

Мисля, че за по-сериозно обсъждане ще трябва да гледам филма поне още 2 пъти, но едва ли ще имам нерви дори за още едно гледане (особено като си помисля, че за това време мога да изгледам 2 други филма, които си чакат реда).

А за книгата досега - 2 противоположни мнения. Жоро Недялков казва, че почти не си заслужава четенето, а Фат Джим е във възторг от нея.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Вто Яну 15, 2013 12:37 pm

Иди в нашата тема и прочети превода на интервюто с Уачовски:

http://choveshkata.net/forum/viewtopic.php?f=28&t=569

Това ще ти отговори на въпроса за „самоцелното“.

(И си отдели още 2 пъти по 3 часа. Има какво да откриеш. ;) Пък и какви ще да са тия други 2 филма, дето да си заслужават 3-те часа...)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Вто Яну 15, 2013 2:21 pm

О, има достатъчно такива... А Облакът си ме подразни достатъчно, за да го оставя засега настрани на спокойствие да отлежава. Особено 2 от линиите изобщо не ми се гледат пак.
Интервюто ще го прочета, но това вероятно няма да премахне проблема със самоцелното, защото не ми е достатъчно авторът да ми обясни как нещо си не го бил направил самоцелно и каква всъщност му била целта :lolno: .
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Сря Яну 16, 2013 9:56 am

Понякога ме ядосваш. :)

Авторът не е ТОЛКО тъп, че точно това да седне да ти обяснява. Нито пък аз – че точно това интервю да ти препоръчам.

Цитат за вкус:

АВС: Изглежда, че за всеки, който не харесва „Матрицата“ или има несъгласия с нея, основната критика винаги е била, че хората не произвеждат достатъчно електричество, за да бъдат качествен източник на енергия. Че ще е нужна повече енергия за поддържането на тази система, отколкото тя ще може да произвежда.
ЛУ: Това е все едно да кажем, че акумулаторът на колата няма да е в състояние да задвижи колата. Цялата работа е в това, че той е свързан с по-голям източник на енергия. Дори капсулите, в които са телата на хората, изглеждат като свещите в автомобилен двигател. Не че те са основният източник на енергия – те осигуряват постоянните искри, от което системата се нуждае.
АУ: Има една смътна реплика, в която Морфей говори за това, че има нова форма на ядрен синтез...
ЛУ: Но хората не слушат диалога. Не се опитват да мислят върху него.

;)

И не чух кои са тия други филми – а ми се иска, наистина.
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Сря Яну 16, 2013 1:33 pm

О, ами те са стотици... например K-Pax, Блясъкът на чистия ум, вторият и третият Властелин и какво ли не още
Ако си се ядосал, значи вероятно не съм бил достатъчно ясен какво съм имал предвид :). Нека първо да прочета интервюто, преди да кажа още нещо неподходящо или по неподходящ начин.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Сря Яну 16, 2013 1:45 pm

Не си гледал „К-Пакс“, така ли?

(Питането ми беше за нови филми, които да си заслужават въпросните 2 – 3 часа. Аз имам сериозен проблем с откриването на хубави филми, затова питам.)
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Сря Яну 16, 2013 2:29 pm

Не съм, и още поне десетина от неговия ранг също не съм.
За нови не знам... може би Looper - също не съм го гледал.
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Goa » Сря Яну 16, 2013 7:19 pm

Има един испански - Verbo, от 2011. Изглежда ми интересен.
Аватар
Goa
Модератор

Следваща

Назад към Литература и други изкуства