Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

2 юни: Национален протест „Оставка за кабинета „Орешарски“

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

2 юни: Национален протест „Оставка за кабинета „Орешарски“

Мнениеот Кал » Чет Май 30, 2013 10:31 pm

В София, големите градове на България и в чужбина:

http://www.blognews.bg/?p=175

Ако сте следили новините през последните 2 дни – вероятно знаете защо е нужен този протест. Ако не сте – новият кабинет се очертава като най-голямото бедствие за гражданския сектор в България, което помня лично. Като се почне от връщането на тютюнопушенето в обществените заведения и се стигне до съживяването на проекта АЕЦ „Белене“ (известен и като „как да приберем 10 милиарда от данъците ви и да купим с тях панделка за средния пръст, който ще ви оставим наместо АЕЦ“).

Пиша ви това като активен участник в гражданското движение от 12 години и като човек, избрал да живее в България и искащ да се чувства в нея като във дом. Ако не махнем (или озаптим) този кабинет максимално рано, пред цялото гражданско движение се очертават тежки години.

В. „Дневник“: Планът "Орешарски": Рестарт на "Белене", но без ограниченията за офшорките: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/05/ ... ne_no_bez/

Анализ при Григор Гачев: http://www.gatchev.info/blog/?p=1581

Много досано, много мотивирано,
Калин
Аватар
Кал

Re: 2 юни: Национален протест „Оставка за кабинета „Орешарски“

Мнениеот bogdanov » Пет Май 31, 2013 4:59 am

Можеш ли да резюмираш точно в едно изречение кой смяташ, че може да управлява България в момента и начин това да бъде постигнато?
Само не казвай ББ.
За да има смисъл от протеста, трябва да е ясно какво следва? Свалянето на едно правителство е най-лесното, да ти го каже човек водил стачките, с които се свалиха Петър Младенов и Андрей Луканов. Сложното дойде после.
П.С. Гачев разбира единствено от писане на разкази /романът му се опъна/. Може би и от компютри, там не знам точно. Но в политиката е наивник.
bogdanov

Мнениеот Кал » Пет Май 31, 2013 9:24 am

bogdanov написа:Можеш ли да резюмираш точно в едно изречение кой смяташ, че може да управлява България в момента и начин това да бъде постигнато?

Не.
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Пет Май 31, 2013 11:23 am

Съвсем накратко, понеже ти 92-94 си бил малък. Имаме си проведени парламентарни избори, които са признати от ЕС. Има избрано правителство в парламента. При този парламент, не може да има друго правителство.
Остават само нови избори наесен и дотогава, докато на всички ни писне.
Защо посочвам тези години - защото тогава СДС правеха избори до дупка. Което роди правителството на Беров, а то роди мафията.
Не забравяй все пак, че доста сериозна част от българите са гласували за тези партии и на тях може би им харесва това правителство.
Лично за себе си, аз от 92 и идиотщините на Филип Димитров не гласувам вече.
Ибо живяхме, Господи...
bogdanov

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Май 31, 2013 6:58 pm

Кал написа:
bogdanov написа:Можеш ли да резюмираш точно в едно изречение кой смяташ, че може да управлява България в момента и начин това да бъде постигнато?

Не.

Аз обаче мога: БА!
Не просто не вярвам в протестите - аз знам, че с протести у нас нищо съществено не се постига. Не става с демонстрации. И със стачки не става. И с избори не става. Никак не става. 23 години отгоре все това ни показват.
Помните ли стачката на учителите през 2007-ма? Тогава тъкмо Орешарски - като министър на финансите показа как не му пука от обществено недоволство. И стана на неговата.
Кой е този оптимист, който се надява оттогава Орешарски да е еволюирал?
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот Кал » Пет Май 31, 2013 8:15 pm

Това не става, онова не става...

Някой път се чудя как още сме живи. Ъ... живи ли сме? :problem:

Богданов: специално за „вашето“ поколение протестиращи и неговия провал съм споделил лично отношение тук:

http://www.gatchev.info/blog/?p=1580#comment-717117

Наистина не мога да разбера толкова ли е сложно... :shh:

P.S. Любомир Николов помни повече неща от всички тук, взети заедно. Чудили ли сте се защо не мисли като вас?
Аватар
Кал

Мнениеот Ивайло Иванов » Пет Май 31, 2013 9:23 pm

А, ние помним и нещо друго: каквото и да стане - протести, стачки, граждански неподчинения, бунтове и т. н., които даже и да доведат до оставки - нищо не се е подобрявало.
Т. е.: ако преценят, че сте заплаха - ще ви смажат със сила; а ако преценят, че не сте - ще ви изпеят на нов глас старата песен. :sad:
— Ого! А пистолет-то не мой! Номер не такой, как у моего… Мой номер начинался с года смерти Лермонтова, а этот… с года рождения Пушкина…
Аватар
Ивайло Иванов

Мнениеот bogdanov » Съб Юни 01, 2013 5:43 am

Хъм, уважавам силно Любо Николов като автор, но можеш ли да ми припомниш да е направил нещо реално извън писането? Той и Гачев е на моите години...
Имаше едно за социалист на 20 и социалист на 40...
Но да оставим общите приказки за протести. За какво точно се протестира сега?
Има едно правило за 100-те дни на едно правителство. Не важат ли вече тия неща?
Сега се налива вода в мелницата на ГЕРБ с надеждата, че при избори наесен...
П.С. Не забравяй да дойдеш днес. Имаме да те награждаваме. Аз, за разлика от доста хора тук, не ги смесввм нещата.
bogdanov

Мнениеот Кал » Съб Юни 01, 2013 8:15 am

Спойлер:
Точно за правенето ми е голямата чуденка – не за Любо Николов, а за всички, които си заявяват вижданията. Преди два дни, като ми преля поредната чаша, си го записах:

Мили ми многознайници: ще ме убедите в собствената си правота и позиция, когато ви видя резултатите.

(Вметка: не броя книгите и печатните материали за резултати. Виж, ако ми покажете как те са довели до случване на конкретна промяна в някоя общност – в каквото и да е отвъд тесния ви приятелски кръг...)

Днес обаче няма да цикля по това, а ще се отдам на празника. Пожелавам ни да съхраним децата – в себе си, около себе си. :) Ако смогнем – всичко друго ще го подредим... Знае ли детето мантрата „не може“? :D

П.П. Ще се видим в НДК, да. Пак благодаря за изненадата – детето в мен рипа и си пее...
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Съб Юни 01, 2013 12:26 pm

НОВО: Тъй като сайтът blognews.bg + страниците във Фейсбук изчезнаха преди малко, цитирам информацията за протеста от кеша на Гугъл (линковете не работят):

Вече сме 15 000 потвърдили! Има и над 120 000 поканени! Новината за протеста се потулва от електронните и не само, медии! Ако напишете в търсачката “протест кабинета орешарски” няма да откриете повече от 2-3 сайта, които са отразили този толкова мащабно организиран протест в интернет!
Имаме потвърдена информация, че няколко медии са подчертали на екипите си изрично да не отразяват нищо за готвещият се протест!
Те държат медиите! По-точно – тя, монито! Пари, обещания, съзаклятия, интереси, търговия с влияние – ето срещу това трябва да се борим. Една нечестна борба! Но ако не пробваме, сме загубили със сигурност, само опита може да доведе до желаната прокуда на псевдо-политиците мафиоти!
Освен това има и много “профили провокатори”, които изтъкват какви ли не причини и се опитват да опорочат основната цел на събитието, като най-малкото го разсеят и разводнят! Тези хора пишат, коментират, задават въпроси, които разделят обществото. Целта е една – да отбият, колкото могат!
Моля не се поддавайте! Събитието съм го организирал лично аз и аз застанах с лицето си пред вас, гарантирам ви, че никоя партия няма нищо общо с него! Моля ви направете го за вашите деца и за вашето бъдеще, ако въобще искате да имаме такова!
За това ви моля на 02 неделя да дойдете пред народното събрание за да видят, че въпреки цензурата която ни налагат, ние сме отново там!
С уважение,
Тони Господинов

ВАРНА - https://www.facebook.com/events/443875705709245/
ПЛОВДИВ - https://www.facebook.com/events/609394949071329/
БУРГАС - https://www.facebook.com/events/207988782681982/
СЛИВЕН - https://www.facebook.com/events/339585392810893/
РУСЕ - https://www.facebook.com/events/583670318332155/
СТАРА ЗАГОРА -https://www.facebook.com/events/160845047427651/
ИСПАНИЯ - https://www.facebook.com/events/371049666333197/
ХОЛАНДИЯ - https://www.facebook.com/events/487968747940162/

Часът на всеки от протестите е 12. Местата:

София: пред Народното събрание.
Пловдив: пред общината.
Бургас: пред общината.

За другите градове моля да пишете вие, ако ги помните.
Аватар
Кал

Мнениеот Goa » Нед Юни 02, 2013 2:59 pm

Има ли някаква информация кой и как затри почти всичката информация в "свободното" пространство Facebook?
Аватар
Goa
Модератор

Мнениеот Кал » Пет Ное 08, 2013 10:43 pm

10 ноември: Поход на справедливостта: общонационален протест

Да отбележим както подобава – с надигащата се вълна. :)

... И да изтупаме тая тема от праха. Тя бележи едно начало, все пак. ;)
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Съб Ное 09, 2013 4:34 am

2 юни... 10 ноември... и нищо... освен една еуфория по улиците...
Ама вие си знаете най-добре. Не сме 90-та.
bogdanov

Мнениеот Кал » Съб Ное 09, 2013 8:48 am

Кал написа:Мили ми многознайници: ще ме убедите в собствената си правота и позиция, когато ви видя резултатите.

;)
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Нед Ное 10, 2013 2:48 pm

Тъкмо се върнах от Похода на справедливостта... и вероятно пак ще изляза следобед/довечера, според как се развият нещата.

Отбивам се само да кажа на Ники Теллалов: специално днес щеше да ти хареса. Наистина. С огромна радост чух, че студентите сами са стигнали до идеята „Не подмяна, а промяна“ – промяна на системата. Не изведнъж – а с постоянство, последователност, солидарност, диалог с другите, които желаят промяната.

(Всичко това го перифразирам от думи на самите студенти.)

Следват... следващите стъпчици. В които можем да участваме и с делата си; или да останем на тъчлинията, точно толкова полезни, колкото коментатор на мач.

Или нещо друго. ;)

Последното го казвам към всички ви от протестите 89-а, 97-а или просто запазили някаква качпица от заряда си за промяна.

(Който има регистрация във форума на Човешката библиотека, може да чуе повече впечатления тук.)
Последна промяна Кал на Нед Ное 10, 2013 3:10 pm, променена общо 1 път
Човешката библиотека е:
~ място, на което книгите сбират човеци;
~ отворена за всеки.
:)
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Нед Ное 10, 2013 3:07 pm

Как да го кажа - сексът първия път винаги е много интересен. После почваш да подбираш как и с кого.
И да резюмирам - тия протестиращи не са промяната.
bogdanov

Мнениеот Кал » Нед Ное 10, 2013 3:10 pm

Как да ти отговоря... практикувам секс от 2001-ва година. Без прекъсване.

:problem: :problem: :problem:
Аватар
Кал

Мнениеот bogdanov » Нед Ное 10, 2013 8:48 pm

- Помните ли 1989-та?
- Да.
- Днес пак е десети ноември, но 2013-та...
- Да.
- А как се виждате след три години?
- Ще е 2016-та...
bogdanov

Мнениеот Кал » Нед Ное 10, 2013 11:40 pm

Вариантът, който чух днес от представителя на Американския университет в Благоевград, беше по-смешен.

Нормално е. Бодрата смяна идва да смени поизтърканата. ;)
Аватар
Кал

Мнениеот Кал » Сря Ное 13, 2013 5:11 pm

Кал написа:Следват... следващите стъпчици. В които можем да участваме и с делата си; или да останем на тъчлинията, точно толкова полезни, колкото коментатор на мач.

Или нещо друго. ;)

Последното го казвам към всички ви от протестите 89-а, 97-а или просто запазили някаква качпица от заряда си за промяна.

bogdanov написа:Как да го кажа - сексът първия път винаги е много интересен. После почваш да подбираш как и с кого.

Кал написа:Как да ти отговоря... практикувам секс от 2001-ва година. Без прекъсване.

За хората със слаби литературни познания пояснявам метафората:

Участвам активно в гражданския сектор от 2001-ва година насам. Без прекъсване.

За хората със слаби екстраполативни умения пояснявам следствията:

-> Имам повече граждански опит от всички участници в тази тема. Вероятно дори взети заедно.

-> Не приемам на доверие казаното от тях. Особено като не отговаря на опита ми.

Това беше досадната част. ;) Ето интересната.
Аватар
Кал

Следваща

Назад към Общи дискусии