
- Kosmos 2.jpg (76.22 KiB) Прегледано 775 пъти
Ето и моя принос към толкова популярната напоследък тема за КОРУПЦИЯТА – с неоценимата помощ на великия Лем:
Станислав Лем
„Из „Спомените на Ийон Тихи“(…)
Държавата Гурундувай е три пъти по-голяма от Ламблия. Типично за Африка, бързата й индустриализация беше свързана с неизбежната корупция. Когато ние пристигнахме в Гурундувай, нейният механизъм почти беше спрял да действа,.
Всеки вземаше подкупи, без да прави нищо в замяна. Наистина беше възможно да си изядеш боя, ако не дадеш подкуп. Съгласно европейските критерии във всеки момент страната би трябвало да се разпадне на пух и прах. Едва като поживях там по-дълго, си дадох сметка как действа новият механизъм, отговарящ на онова, което на стария континент наричаме обществен договор.
Мвахи Табухине, директор на пощата, у когото отседнахме (столичният хотел от седемнайсет години беше в ремонт), ми разкри директно от какви съображения се е водил, когато е омъжвал шестте си дъщери. Чрез най-голямата той с един замах се сродил с електроцентралата и с обувния завод, понеже тъстът на директора бил главен енергетик. Благодарение на това не ходел бос и винаги имал ток. Втората си дъщеря оженил за месокомбината чрез брака й с портиера. Тази своя постъпка той също смяташе за много уместна. За разкрити далавери в месокомбината ръководство след ръководство отивало в затвора, а само портиерът си оставал на мястото, понеже той лично не участвал в далаверите, а само получавал подаръци. В резултат масата на пощенския директор беше винаги богато снабдена. Третата си дъщеря Мвахи сватосал за суперреферента на Ремонтната кооперация. Така и през дъждовния период имаше здрав покрив над главата си, а вратата се затваряше тъй плътно, че и змия не би могла да се промуши през прага, да не говорим за прозорците със стъкла. Четвъртата си дъщеря дал за жена на пазача в местния затвор – за всеки случай. Петата омъжил за писаря на градския съвет. Естествено, че за писаря, а не например за заместник-кмета, комуто категорично отказал. Чиновниците от общината се сменяли като облаците по небето, а писарят твърдо запазвал службата си, само дето по променливост на възгледите си приличал на луната. И накрая, шестото момиче станало съпруга на шефа на снабдяването на атомните войски. Въпросните войски съществували само на хартия, но снабдяването било реално. Освен това братовчедът на шефа по майчина линия бил пазач в зоопарка. Последната връзка ми се стори безполезна. Да не би заради слона? Мвахи се усмихна със снизходително превъзходство: “Защо се хващаш веднага за слона – рече, – мигар скорпионът не върши работа?”
След като той самият беше неин директор, Мвахи минаваше без брачни връзки с пощата и дори на мен, неговия квартирант, ми носеха писмата и колетите вкъщи, и то неотворени, което е несрещано явление в Гурундувай, където беше нормално гражданинът, желаещ да получи пратка от друг човек, живеещ някъде по-далечко, да си направи труда да иде да си я получи лично, освен ако не разполагаше със семейни привилегии. Често виждах как пощальоните напускаха сутрин службата с претъпкани торби, след което изсипваха направо в реката купищата писма, адресирани до пощенски кутии без необходимата протекция. Що се отнася до колетите, пощаджиите се забавляваха в хазартна игра, състояща се в отгатване на съдържанието на колета. Позналият можеше да си избере от него, каквото пожелае.
Единствена грижа на нашия хазаин беше липсата на роднини в управлението на гробищата. “Ще ме хвърлят на крокодилите, мръсниците!” – въздъхваше той неведнъж, когато го налягаха черни мисли. Високият естествен прираст в Гурундувай се обясняваше с факта, че нито един баща не мирясваше, докато не се обвържеше с кръвни връзки с мрежата жизненоважни институции. Мвахи ми разказа как преди ремонта на лумилския хотел неедин гост припадал от глад, а извиканата бърза помощ не идвала, защото екипите му прекарвали с линейките кокосови рогозки на своите познати. Впрочем, Хаувари, някогашен капрал от Чуждестранния легион, който се обявил за маршал след завземането на властта и през ден бил награждаван с нови и нови високи ордени от Министерството на Отличията за Особени Заслуги, не възразявал срещу всеобщия стремеж на жителите да се уреждат, нещо повече, говорело се, че именно нему е хрумнало да узакони корупцията.
Хаувари, наричан от местния печат По-голям Брат на Вечността, не беше скъперник по отношение на науката, а средства за нея Министерството на Финансите черпеше от данъците, налагани на чуждестранните фирми с представителства в страната. Парламентът одобряваше изневиделица тези данъци, след което следваха конфискации, търгове на имуществото, а когато една група капиталисти си събираше багажа, веднага се намираха други, изпълнени с желание да си опитат късмета в Гурундувай, притежаващ залежи, най-вече на никел и хром, смятани за огромни, въпреки нечии твърдения, че геоложките данни са фалшифицирани по поръчение на властите. Хаувари купувал на кредит оръжия, включително изтребители и танкове, които продавал на Ламблия срещу плащане в брой. С По-големия Брат на Вечността шега не биваше – когато настана голямата суша, той даде еднакъв шанс на християнския Бог и на Синему Турмуту, върховния дух на шаманите, а след като до три седмици не заваля, обезглави шаманите, а мисионерите изгони до шушка.
Говореше се, че след като прочел – като инструкция – биографията на Наполеон, Чингиз хан и други държавници, той започнал да подбужда поданиците си към грабежи, стига те да са в големи мащаби; че правителственият квартал бил изграден с материали, които Министерството на Строителството откраднало от Министерството на Мореплаването, което възнамерявало да построи с тях пристанище на Бамбези; капиталът за построяване на железница бил злоупотребен в Министерството на Кокосовите Орехи; пак чрез далавери били събрани средствата за построяване на сгради за съда и полицейския апарат, и така, постепенно, кражбите и присвояванията дали положителни резултати. Хаувари, наричан вече Баща на Вечността, лично открил с тържествена церемония Корупционната Банка, в която всеки сериозен предприемач можел да получи дългосрочен кредит за подкупи, стига дирекцията да прецени, че неговите интереси съвпадат с държавните.
Разбрах всичко това на собствен гръб, когато ми се скъса веригата на колелото; наложи се да наема ловец, който да улови млада змия, с която да бъде тапициран един там-там за Хииву, директора на телеграфа, срещу което той изпрати съболезнователна телеграма на Умиами, дядото на чийто шеф беше починал в джунглата, а Умиами на свой ред беше в роднински връзки с интенданта на армията и поради това разполагаше с велосипедни запаси, на които междувременно се придвижваше танковата бригада. (…)
Превод от полски Лина Василева