Начало форум

Търсене

Търсенето върна 115 резултата

Върни към разширено търсене

Re: Затвориха Читанката

Облагата е за хората, които се занимават с издаване на книги, за да можем аз и ти да четем :shifty: Търсят, купуват, превеждат, разпространяват. Живеят от/за това. Какво лошо има да защитават труда си?! Ето го и Иван каза, че ако си купя е-книга от него и я кача в Читанка, ще ме стисне за топките. ...
от Lazy
Чет Юни 24, 2010 9:25 pm

Форум: Общи дискусии
Тема: Затвориха Читанката
Отговори: 237
Преглеждания: 77590

Re: Христо Ботев. 2 юни.

Град обреченный кога е писан?

Някъде в началото на 70-те.
При братя Стругацки няма никакви съмнения относно това кога са писани спрените им произведения, защото са четени от твърде много хора в Самиздатските им издания. Включително и от някои посетители на този форум, доколкото знам.
от Lazy
Сря Юни 16, 2010 9:07 pm

Тема: Христо Ботев. 2 юни.
Отговори: 34
Преглеждания: 3812

Re: Честит Девети юни!

Odisey написа:Vae Victrix! - сиреч, горко на победените. Това не е новостост. Но официлано май за първи път се сравняват по този начин двата строя.

Само че нещо ти куца латинският. Горко на победените е Vae victis! Така, както си го написал, е "горко на победителя".
от Lazy
Сря Юни 16, 2010 8:23 pm

Тема: Честит Девети юни!
Отговори: 49
Преглеждания: 12126

Re: Христо Ботев. 2 юни.

Е, Ники, и аз имам някои забележки към братя Стругацки, но не може да се отрече, че Хромая судьба и Улитка на склоне излизат в цялостния си вид едва след промените, както и Град обреченный . И това, че Абалкин е убит по ксенофобска логика, не означава, че братя Стругацки одобряват тази логика. А, ме...
от Lazy
Сря Юни 16, 2010 9:28 am

Тема: Христо Ботев. 2 юни.
Отговори: 34
Преглеждания: 3812

Re: РЕЛИГИЯТА - робство на ума

Калине, в НБУ навремето имеше един великолепен курс по "Световни религии" на Ивайло Костов. Защо ми се струва, че си го посещавал, или греша?
от Lazy
Вто Юни 08, 2010 1:51 pm

Тема: РЕЛИГИЯТА - робство на ума
Отговори: 103
Преглеждания: 13033

първопричината ((за Ренесанса - вметка от Шаркан)) появата му е преди всичко стремежът за възраждане на античната култура, и едва след това - реформаторските процеси в самата църква. Васко, този стремеж си има причина. Според мен тя е желанието "да се прибере своето", а то е възникнало по...
от Lazy
Вто Юни 08, 2010 1:11 pm

Само да вметна по въпроса за тъмните векове, че съвсем случайно последните години съм изучавал българската литература между 10 и 14 век на оригиналния старобългарски език, и познавам детайлно всяко едно произведение от този период. Изучавал съм и културна антропология на слявянските народи (с много ...
от Lazy
Вто Юни 08, 2010 11:52 am

След като си следил темата в ШД, значи си прочел и коментара на АлДим (човекът е историк), който обясняваше, че тъмните векове се дължат ОСНОВНО на огромното количество варваризъм, което се изсипва в Европа по това време. Няма значение дали става дума за религия, наука, изкуство или кръжоци по плет...
от Lazy
Пон Юни 07, 2010 11:37 pm

Роланд, понеже гледам и как тук, и в темата във вашия форум с лека ръка обясняваш кое е глупаво и кое нагло, и колко много знаеш, а останалите нищо не знаят, я да те попитам за коя култура е отговорно християнството – само за тази от Ренесанса насам, или за целия период, през което е доминирало в за...
от Lazy
Пон Юни 07, 2010 8:21 pm

Среда, подхранваща изкуството - каквато е бил социализмът за соцреалистите? Може. Но това не означава, че тогава се е създавало единствено възможното изкуство, и не означава, че при друга среда на захранване е нямало да се прави не по-лошо изкуство. Не означава също, че тррябва да се оправдават лъжи...
от Lazy
Пон Юни 07, 2010 4:45 pm

Добре бе, а докато ръсите купешки мъдрости за това колко е лоша религията, хрумва ли ви, че конкретно христианството да речем е най-могъщият двигател на всички изкуства през последните няколко века? Изобщо, начетени хора сте, интелигентни уж, че и творци. Как може толкова едностренчиво да разсъждав...
от Lazy
Пон Юни 07, 2010 3:30 pm

И аз съм твърдо на позицията на Ники и Данчо, даже съм използвал същите аргументи през годините - като Ники, че не ми е нужно да се страхувам от някакво божество, за да бъда добър човек (или поне да се стремя да съм такъв и да се срамувам, когато не съм успявал) и като Данчо - че бог не е нужен на в...
от Lazy
Пон Юни 07, 2010 9:48 am

Re: ъплифт, брин

Препоръчвам ти да си намериш първата - не защото не можеш да започнеш от втората, а защото "Потапяне в слънцето" е много добра и много стегната; според мен най-изящната в поредицата, макар и да не става толкова известна. Иначе втората и третата са задължителни (и въобще, за обща култура, в...
от Lazy
Нед Май 30, 2010 8:33 pm

Форум: Литература и други изкуства
Тема: ъплифт, брин
Отговори: 18
Преглеждания: 7295

Re: Българска и западна фантастика

Да, това е много добра идея, всеки може да даде списък с любими български произведения. Ето някои мои (не претендирам за изчерпателност - това го казвам, за да няма обидени; освен това включвам само романи и самостоятелни сборници): Любомир Николов - Десетият праведник Николай Теллалов - Да пробудиш...
от Lazy
Пет Мар 19, 2010 10:44 am

Тема: Българска и западна фантастика
Отговори: 97
Преглеждания: 17671

@Дон Реба Не знам дали Иван Мариновски е най-добрият, но във всеки случай е страшно добър, за мен един от блестящите стилисти в българската фантастика. Спомням си, че бях омагьосан от стила му - някакъв експресивен, с дълги изречения, но без никъде да се губи динамиката, с постоянен ритъм, едва ли н...
от Lazy
Пет Мар 19, 2010 1:05 am

Лем не е велик писател само заради изключителните си идеи и неологизмите си. Полските му колеги, с които имахме среща в Полския културен център, разказваха, че цялата писателска гилдия се е чувствала обезсърчена и подтисната от присъствието му, което е вдигало летвата толкова високо не само в смисл...
от Lazy
Пет Мар 19, 2010 12:44 am

Нямам време да се задълбавам, но ако не се лъжа наеремето Станислвав Лем отишал в Америка, заключил се в една къща с мноооого англо-езична литература и започнал да чете. Това което харесвал го оставял на бюрото си, това което не харесвал го хвърлял в мазето. След еди-колко си време имал пълно мазе ...
от Lazy
Пет Мар 19, 2010 12:05 am

Re: Литература: Разни

Odisey написа:Я кажи нещо повече за продълженията, че това ми е един от любимите произведения.

Като дочета книгата (предполагам, че ще стане до 2-3 дни, въпреки че съм зле с времето в момента - просто здраво съм се зарибил), ще седна да понапиша нещо за нея.
от Lazy
Сря Мар 17, 2010 11:02 am

Тема: Литература: Разни
Отговори: 14
Преглеждания: 3054

Да, Генерале, сериозна работа е, но представи си изненадата ми, когато разбрах, че "Перевал" е само една трета от романа, който чета - и след това започва "За перевалом". :) (За тези, които не са чели повестта или романа - става въпрос за живота на една крехка колония на далечна ...
от Lazy
Сря Мар 17, 2010 10:22 am

Я да използвам и аз тая тема да споделя какво чета, че отдавна не съм се обаждал по този въпрос в никакви форуми. В последните месеци, когато ми остане време за фантастика, редувам една приятна, но леко еднообразна поредица на Джак Макдевит с класически руски фантастики (разбирай Крапивин-Вл.Михайло...
от Lazy
Сря Мар 17, 2010 1:27 am

ПредишнаСледваща

Върни към разширено търсене

Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 5 минути)
На Сря Яну 15, 2020 8:06 pm е имало общо 349 посетители наведнъж.

Регистрирани потребители: 0 регистрирани