Начало форум Общи дискусии

Общи дискусии

Затвориха Читанката

Място за обсъждане на теми, събития и публикуване на съобщения, несвързани пряко с фантастика, евристика или прогностика

Затвориха Читанката

Мнениеот Sephiroth » Вто Юни 22, 2010 1:32 pm

Антимафиоти затвориха виртуална библиотека

6-ма души, занимавали се с пиратско разпространение на книги в интернет чрез сайта chitanka.info, са уличени при акция на антимафиоти, съобщи МВР.
Операцията на сектор “Компютърни престъпления и интелектуална собственост” в ГДБО е проведена под ръководството на прокуратурата. Тя е реализирана след разследване по сигнали на ощетени - Асоциацията “Българска книга”, Съюзът на преводачите в България и редица издателски къщи. В хода му е установена шестчленна престъпна група, която действала при строго изградена йерархия и функции от различни градове в България.

При предприетите действия на покрив на обществена сграда в София антимафиотите открили сървъра, на който е поддържан интернет сайтът. Сървърът бил поставен в специална кутия и по този начин достъпът до него бил затруднен. Разследващите установили, че “виртуалната библиотека”, от която се теглели пиратските литературни произведения, е укрита в помещение на печатница в столицата. При претърсването са иззети сървъри и компютърни системи с пиратското съдържание.

Всеки месец престъпната група добавяла над 600 нови заглавия на книги от български и чуждестранни автори, речници, учебници и др. По данни на спецполицаите чрез нелегалния сайт, който е действал повече от 2 години, са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.

Това е поредната успешна операция на ГДБОП в изпълнение на Стратегията на МВР и плана за действие, приет от Съвета за защита на интелектуалната собственост към министъра на културата, за ограничаване на интелектуалното пиратство, се казва още в съобщението.
Преди месец антимафиотите предотвратиха незаконно разпространение на книги без съгласието на правоносителите в Русе. Тогава бе задържан 26-годишен, който чрез интернет сайт http://bookbg.net/ продавал срещу sms на цена от 4.80 лева сканиран вариант на произведенията.

Източник: http://dnes.dir.bg/news/knigi-internet- ... 08637&fp=1
Аватар
Sephiroth

Re: Затвориха Читанката

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 1:39 pm

Антимафиоти затвориха виртуална библиотека
мамка им шибана скапана!

:think: :think: :think:

Асоциацията “Българска книга”, Съюзът на преводачите в България и редица издателски къщи
и кои са тия недоклатени уроди?!
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 1:48 pm

Всеки месец престъпната група добавяла над 600 нови заглавия на книги от български и чуждестранни автори, речници, учебници и др. По данни на спецполицаите чрез нелегалния сайт, който е действал повече от 2 години, са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.
нанесени са щети на джобовете на бизнесмени.
Една култура е ощетена тъкмо когато произведенията й не са свободно достъпни.

МНОГО, МНОГО ЛОША НОВИНА!
Шаркан

Мнениеот Sephiroth » Вто Юни 22, 2010 2:00 pm

Въпреки всичко мисля, че пак ще я пуснат - те и преди му я спираха на Борислав на няколко пъти, но все я пускаше. Лошото е, че сега са докопали и самият сървър.
От друга страна, цялата Читанка е достъпна като торент в The Pirate Bay и е голяма само около гигабайт...
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 2:14 pm

утешително...
обаче - егати идиотията!

между другото, още не съм получил потвърждение на регистрацията на форума на Човешката, та не мога да отговоря на въпросите по "Слънцепиеца"... би ме улеснило да направим това тук.
Навит?

тю, още се ядосвам за Читанката...
вчера от блога на Иво Инджев научих, че блоговете и социалните мрежи ще ги обявят за медии, за да им приложат РЕГУЛАЦИЯ (и санкции при неудобни публикации), а сега ТОВА!
Властта не дреме.
Мамицата й.

ще ида в блога си да напиша две-три топли приказки за антимафиотите.
Май е време да се обяви ВОЙНА на копирайта.

кои ли са тия жертви на несполучлив аборт от "Асоциация “Българска книга”, Съюза на преводачите в България и редицата издателски къщи"?
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 3:14 pm

Шаркан

Мнениеот Sephiroth » Вто Юни 22, 2010 3:34 pm

От една страна, признаването на блоговете и социалните мрежи за медии беше крайно време да стане, защото на практика са си точно това, но за да ги признаеш с единствената цел да ги РЕГУЛИРАШ е... абсурдно, меко казано.

А за "Слънцепиеца" макар да нямаш регистрация във форума на Човешката аз мисля, че там всичко стана ясно, но пък никой не те спира да пуснеш тук каквото ти душа иска :shifty:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Йордан Янков » Вто Юни 22, 2010 4:17 pm

Въпрос с повишена трудност:
Познавате ли лично бизнесмени, редактори, преводачи, издатели и други подобни креатури, които пречат на авторите свободното да разпространяват знание и култура сред целокупното българско население?
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Sephiroth » Вто Юни 22, 2010 5:32 pm

Отговор със занижена трудност: Аз лично - НЕ.
Аватар
Sephiroth

Мнениеот alvin » Вто Юни 22, 2010 6:30 pm

Тогава логичният извод е: кой бие авторите да ходят при подобни креатури, ами не си пускат книжките сами онлайн? Като са толкова лоши, да ги прескачат!
:problem:

Читанката се лансираше като "библиотека" и това си е хитро. От друга страна немалко заглавия са свалени от сървъра по молба на издателства. Т.е. - който се е чувствал ощетен лично, е можел да предотврати разпространението на книгите си.
Обаче тук личните интереси се защитават (ха!) от Съюза-на-али-бали-и-т.н.

Единственото, което ме учудва у пичовете в читанка (неуморни смелчаги) е идеята, че "издателствата в България са изостанали, имаме нужда от е-книги, а те дремят, затова ние ги пускаме". В смисъл - искат да има е-книги, та тогава със сигурност да не могат да ги качват ли?
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 7:05 pm

анонимен е пуснал в блога ми линк към статичната версия на "Читанка":

http://thepiratebay.org/torrent/5642424 ... 2010-05-24

разпространявайте този линк
Шаркан

Мнениеот Шаркан » Вто Юни 22, 2010 10:56 pm

Шаркан

Мнениеот bogdanov » Сря Юни 23, 2010 5:37 am

При колко градуса гори Интернет? - http://www.knigite.bg/colon.php?id=428
bogdanov

Мнениеот Шаркан » Сря Юни 23, 2010 10:00 am

Odisey написа:При колко градуса гори Интернет? - http://www.knigite.bg/colon.php?id=428
Иване, благодаря ти за публикцията.
Странно, но преди "451" се сетих за "Лимонадения Джо", трябва да помниш този чешки комедиен "уестърн".
Там имаше една фраза: "Как?! Правиш секс БЕЗ ПАРИ?! Какво падение!" (или "безсрамие", не помня)
В коментарите към новинарските сайтове имаше МНОГО хора, които пишеха, че тъкмо след четене в "Читанка" са търсели хартиени екземпляри.
Мисля, че бандитското нападение на държавата срещу "Читанка" трябва да се коментира и в чужбински форуми - който знае езици, да действа, аз вече се "отчетох" в този смисъл...

впрочем, знаеш ли кои са тези сладури от асоциация "Българска книга"? И кои именно издателства са "подали сигнал"? Народът трябва да познава своите "герои" поименно. Засега се "светнаха" само доносниците от концерна "Труд", които БЛАГОДАРИХА на зондеркомандата от ГДБОП за "мероприятието".
Прикачени файлове
no451.jpg
no451.jpg (38.03 KiB) Прегледано 14491 пъти
Шаркан

Мнениеот Sephiroth » Сря Юни 23, 2010 11:10 am

Ето сайта на асоциацията - http://www.abk.bg/ Може да ровиш на воля, Ники :shifty:
Аватар
Sephiroth

Мнениеот Кал » Сря Юни 23, 2010 11:24 am

Шаркан написа:http://identi.ca/chitanka

Добро за актуална информация.

Оттам - как може да помогнем в момента: http://identi.ca/conversation/37272971#notice-37500928
Аватар
Кал

Мнениеот Шаркан » Сря Юни 23, 2010 11:33 am

Калине, Sephiroth,
благодаря.
Шаркан

Мнениеот Кал » Сря Юни 23, 2010 11:49 am

Ники, и аз благодаря за хъса. Заразява. :)

exPesho написа:Въпрос с повишена трудност:
Познавате ли лично бизнесмени, редактори, преводачи, издатели и други подобни креатури, които пречат на авторите свободното да разпространяват знание и култура сред целокупното българско население?

Аз събирам инфо за хората (освен Явор Колев и "Труп"), които нанесоха удара. Кои са? Имат ли връзка с книгоиздаването в Бг?

Да спирам и техни издания да купувам. Да знам с кого не желая да ора една нива, ако случайно някой ден ни се пресекат пътищата.
Аватар
Кал

Мнениеот Шаркан » Сря Юни 23, 2010 12:58 pm

Кал написа:Ники, и аз благодаря за хъса. Заразява.
просто съм БЕСЕН
Шаркан

Мнениеот alvin » Сря Юни 23, 2010 1:14 pm

Иване,
едно питанье:
какво ще направиш, ако си купя е-книга от теб и я кача в онлайн БИБЛИОТЕКА? Безкористно. За народа.
;)
палатков лагер за пингвини - анималистична фантаcтика
Аватар
alvin

Следваща

Назад към Общи дискусии