Литература и други изкуства

Докато питаме, вървим. Живот след капитализма

Всичко за изкуството

Докато питаме, вървим. Живот след капитализма

Мнениеот Peter Pan » Пон Окт 11, 2010 2:33 pm

Здравейте на всички!

Предполагам някои от вас знаят за проекта "Живот след капитализма": http://www.lifeaftercapitalism.info

Тук може да прочетете още за него в едно мое интервю за в-к "Култура" от средата на септември тази година:
http://www.kultura.bg/bg/article/view/17406

В момента издавам книга-сборник с критични обешствени, политически и икономически анализи, визии и идеи за пост-капиталистическото общество и практически примери за вече реализирани такива, намерили място на сайта на проекта в първата година от съществуването му.

Книгата ще е готова утре, ще е 368 страници и ще има посвещения лично от Ноам Чомски, Майкъл Албърт, Такис Футопулос и Крис Спанос.

Тя не е готов сборник, издаван вече на английски, който просто е преведен на български, а е чисто нов проект. Включва материали на различни известни автори като Наоми Клайн, Лоик Вакан, Славой Жижек, Гордън Бигелоу, Майкъл Албърт, Джон Холоуей, Арундати Рой и доста други. Разделена е на три части, като първата представя критики на настоящето статукво, втората - визии и идеи за едно пост-капиталистическо общество, а третата - практически примери за опит с такива визии и идеи.

В момента имам още идеи за следващи издания и на този формат сборник, и на други издания, които са излизали като книги на английски, така че в бъдеще предполагам ще има още книги под шапката на проекта "Живот след капитализма"... В момента вече се превежда следваща книга, която е съавторство на Ноам Чомски, Майкъл Албърт и други автори.

Ето рецензията за книгата, които ми изпрати Ноам Чомски:

Глобалната икономика е изправена пред тежка криза и поради това търсенето на пътища за конструиране на по-свободно и справедливо общество става все по-спешно. Статиите, събрани тук, трябва да стимулират не само мисълта, но също и действията, които не могат да се отлагат повече, ако искаме да има надежда за достойно оцеляване.
- Ноам Чомски (политически анализатор и лингвист, автор на множество книги)

Книгата ще е 4 лв, няма да има надценка, тъй като всичко е с идеална цел. Тази цена ще е "препоръчителна", т.е. ако някой иска може да дари повече за бъдещи издания, кампании и проекти или пък ако няма финансова възможност да си я купи, ще може да си я вземе безплатно. Издавам книгата сам, със собствени средства, не през издателство и съответно тя ще бъде разпространявана основно чрез хората, а не чрез книжарници.

А ето и корицата:
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs657.snc4/61729_1189807443167_1767804608_352326_424178_n.jpg

Има ли някой интерес към изданието?

Поздрави и до скоро!
Петър

П.С.: В следващия сборник със сигурност ще има включени материали на Наско Славов и Ники Теллалов, а също най-вероятно и един материал на Вал Тодоров :)
Peter Pan

Re: Докато питаме, вървим. Живот след капитализма

Мнениеот Deckard » Пон Окт 11, 2010 4:22 pm

Странно, а от Университетското Издателство Стопанство не проявиха ли интерес? Темата стана доста актуална напоследък, особено след началото на кризата и победата на демократическата партия на последните избори в Щатите.
Преслав Костов
Аватар
Deckard

Мнениеот Peter Pan » Пон Окт 11, 2010 4:28 pm

Не съм им я предлагал :) А и не съм убеден, че биха я издали, тъй като реално има критика именно към това, което в момента се преподава в икономическите университети.

А и имам малко по-дългосрочни идеи за издаване на такъв тип литература :)
Peter Pan

Мнениеот bogdanov » Пон Окт 11, 2010 5:07 pm

П.С.: В следващия сборник със сигурност ще има включени материали на Наско Славов и Ники Теллалов, а също най-вероятно и един материал на Вал Тодоров
Peter Pan

Нищо лично, но с горното току що загуби сериозната аудитория.
bogdanov

Мнениеот Йордан Янков » Пон Окт 11, 2010 5:24 pm

Прочете ли онова дето съм го писал? Фундаменталният недостатък на тази концепция е, че си представя капитализма, урбанизацията, разделението на труда и въобще институциите като нечие хрумване, което може да се замени от друго хрумване.
Метаморфи от всички Вселени - обединявайте се!
Аватар
Йордан Янков

Мнениеот Peter Pan » Пон Окт 11, 2010 6:26 pm

Odisey, не знам как дефинираш "сериозна аудитория", тъй че не бих могъл да ти отговоря на забележката. А и освен това не смятам, че е отправена към мен...

exPesho, нямах възможност миналата седмица да я прочета, тъй като довършвах магистърската си теза, в която доказвам как и защо неолибералният капитализъм (т.е. чистият laissez-faire капитализъм) не носи повишаване на ефективността и икономическия просперитет :) Но като цяло по този въпрос може би е по-подходящо да отворим нова тема в "Общи дискусии"...
Peter Pan

Назад към Литература и други изкуства